Genel

Sindirim Sorunu Yaşayan Köpekler İçin EN İYİ 5 Köpek Maması

Bazı insanlar gibi köpeklerde sindirim sorunları görülmektedir. Bu sorunlar genellikle ölüm gibi kötü sonuçlar doğurmaz ancak, köpeğin ihtiyacı olan besinlerden yararlanamamasına ve huzursuz olmasına yol açacaktır. Bu köpeklerde bir takım belirtiler ortaya çıkmaktadır. Köpeğinizin sadece hassas sindirime sahip olduğu için huzursuz olmasına kesinlik getirmek için veteriner tarafından muayene edilmesi gerekir.

Hassas sindirim sistemine sahip olan köpeklerde görülen belirtiler farklı durumlarda da ortaya çıkabilir. Bu yüzden sorunun kaynağını bulmanız önemlidir. Eğer sindirim sorunu yaşayan bir köpeğiniz varsa uygun mama seçimi yaparak onu bu sorundan kurtarabilirsiniz. İdeal bir mama seçimi için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Hassas Sindirim Sistemine Sahip Olan Köpeklerde Görülen Belirtiler

Sindirim Sorunu Yaşayan Köpekler İçin EN İYİ 5 Köpek Maması

Sindirim sorununa sahip olan köpeklerin hemen hemen hepsinde aynı semptomlar görülmektedir. Tabiki bazı köpeklerde farklı belirtiler ortaya çıkabilir. Genellikle görülen belirtiler ise şunlardır:

  • Kusma: Köpeklerde kusma görülmesi normaldir, ancak görülen bu kusmalar köpeğin mamasını tükettikten sonra ve sık sık görülüyorsa hassas mideye sahip olduğuna işaret edebilir. Bununla beraber ciddi sağlık sorunları oluşmaktadır.
  • İshal: En sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Köpeklerde ishal görülmesi normaldir, ancak sık sık aynı durum yaşanıyorsa hassas sindirim sistemi sorunu belirtisi olarak görülebilir.
  • Gaz: Eğer köpeğiniz sürekli olarak gaz çıkartıyorsa, muhtemelen hassas mideye sahiptir. Gaz sorunun ortaya çıkmasının ardında yatan en büyük sebep ise genellikle yanlış mama tercih edilmesidir.

Köpeklerde Neden Hassas Mide Sorunu Görülür?

Sindirim Sorunu Yaşayan Köpekler İçin EN İYİ 5 Köpek Maması

Köpeğinizde hassas mide sorunu görülmesinin pek çok sebebi olabilir. Bu sorunun kaynağını bulmak için köpeğinizi detaylı bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. Sorunun kaynağını bulmak için deneme yanılma yöntemlerine de başvurmanız gerekmektedir.

Tüm bunlara rağmen köpeğinizin sorununu net bir şekilde anlayamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda veterinere danışabilir ve köpeğiniz için uygun bir mama tercih etmeyi hedefleyebilirsiniz.

Protein ve Yağların Sindirilememesi

Hassas köpekler bazı protein kaynaklarını veya yağları sindiremeyebilir. Bu yüzden sindirilmesi kolay protienleri tercih etmeniz gerekmektedir. Genellikle köpekler tarafından tavuk ve kuzu bazlı ürünler kolaylıkla sindirilmektedir. Bunun yanı sıra köpeğinize yemek artıkları gibi besinler vermek de mide sorunlarına yol açabilir.

Alerji

Sindirim Sorunu Yaşayan Köpekler İçin EN İYİ 5 Köpek Maması

Gıda alerjisi olan köpeklerde en sık görülen sorunlar cilt ve kulak sorunlarıdır. Ancak bazı durumlarda sindirim sorunlarına da yol açabilir. Gıda alerjileri genellikle sorun giderilene kadar tüm yaygın alerjenlerin köpeğinizin diyetinde çıkarılmasını ve daha sonra tek tek yeniden denenmesiyle anlaşılır. Buradan gördüğünüz sonuca göre köpeğinizin alerjisi olan ürünü saptayabilirsiniz.

Ödül Mamaları

Bazı köpeklerde ikramların ve ödül mamalarının sindirilmesi güç olabilir. Bu yüzden aşırı ödül maması verilmesi köpeğin sağlığını etkileyebilir. Köpeğinizin sindirim sorununu çözene kadar ödül maması, ikram gibi farklı besin kaynaklarını kesebilirsiniz. Sorun çözüldükten sonra tekrar ödül mamasına başlanabilir. Eğer sorun tekrar yaşanırsa ödül maması kesilmeli veya değiştirilmelidir.

Psikolojik Sorunlar

Köpeklerde oluşan stres ve anksiyeteye bağlı olarak sindirim sisteminde sorunlar oluşabilir. Bu yüzden ilk olarak köpeğinizin psikolojik sağlığını düzenlemeniz gerekecektir. Bunun için mama yedikten sonra rahat edebileceği sakin ve sessiz bir yerin sunulması iyi bir yöntemdir.

Hassas Sindirim Sistemine Sahip Olan Köpekler İçin Mama Nasıl Seçilir?

Sindirim Sorunu Yaşayan Köpekler İçin EN İYİ 5 Köpek Maması

Köpeklerde çeşitli besin kaynaklarından dolayı sindirim sorunları oluşabilir. İlk olarak köpeğinizin alerjisi olan besinleri bilmeniz ve bu besinleri içeren mamaları tercih etmemeniz gerekir. Genel olarak sindirim sorunu çeken köpekler için seçilen mamaların sahip olması gereken özellikler şunlardır:

  • Sindirilebilir Tahıllar: Genel olarak köpekler mısır, buğday ve diğer tahılları sorunsuz bir şekilde sindirebilir, ancak hassas midesi olan köpekler bunu yapamaz. Bu yüzden köpeğiniz için tahılsız veya az tahıllı bir mama tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca mamanın içerisinde tahıl yer almasını istiyorsanız, kolay sindirilebilir tam tahılları, kahverengi (esmer) pirinç ve yulaf tercih edebilirsiniz.
  • Malzeme Sayısı: Köpek mamaların içerisinde yer alan besinlerin miktarı arttıkça köpeğinizin alerjisi olan besinlerin bulunma ihtimali de artacaktır. Köpeğinizin mamasını seçerken özellikle katkı maddesi içeren mamalardan kaçınmanız gerekmektedir.
  • Kolay Sindirilebilir Gıdalar: Bazı besin kaynakları köpeğinizin midesini düzgün bir şekilde tutmaya yardımcı olan köpek dostu proteinler veya yoğurt içermektedir. Ayrıca kabak veya yüksek lifli maddeler de köpekler tarafıdnan kolay sindirilebilmektedir.
  • İçerik: Seçeceğiniz köpek mamasının içeriğinin en azından %60’ının et ürünlerinden, %15’inin meyve veya sebzelerden oluşması gerekmektedir. Mamanın içeriğinde et ve pirinç bulunması köpeğin daha kolay sindirmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda mamanın içeriğindeki et ürünü kuzu veya tavuk olarak seçilmesi işinizi kolaylaştırabilir.

Sindirim Sorunu Yaşayan Köpekler İçin En İyi 5 Köpek Maması

Sindirim Sorunu Yaşayan Köpekler İçin EN İYİ 5 Köpek Maması

Köpeğinizin sindirim sorununa çözüm olması için birkaç farklı mama denemeniz gerekebilir. Genellikle sindirim sorununa özel olarak üretilmiş olan mama çeşitleri sorunu çözecektir. Sizler için seçmiş olduğumuz mamaları tercih ederek köpeğiniz için en uygun mamayı bulabilirsiniz.

Brit Care Sensitive Tahılsız Geyik Etli Hipoalerjenik Köpek Maması

Sindirim Sorunu Yaşayan Köpekler İçin EN İYİ 5 Köpek Maması

Brit Care markasının üretmiş olduğu bu mama özel formülü sayesinde sindirim sorunu yaşayan köpekler için en iyi seçenekler arasına girmeyi başarmıştır. İçerisinde yer alan besleyici gıdaların yanı sıra tahılsız olmasıyla beraber sindirimi daha kolaydır. Mamanın içerisinde yer alan geyik eti köpeğiniz için en lezzetli seçenekler arasında yer alacaktır. Ayrıca meyve ve sebzelerle desteklenerek köpeğinizin sağlığını destekleyen bir yapıya sahiptir.

Bu mamanın içeriğinde %25 oranında protein, %14 oranında yağ ve %10 oranında nem bulunmaktadır. Aynı zamanda köpeklerin ihtiyacı olan vitaminleri karşılamaktadır. Bunun yanı sıra Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri içerdiği için köpeklerin tüy-deri sağlığını destekler ve beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur. Bu mama özellikle gıda alerjisi olan köpekler için en iyi tercihlerden bir tanesi olacaktır.

Brit Care köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Royal Canin Maxi Sterilised Kısırlaştırılmış Yetişkin Köpek Maması

Sindirim Sorunu Yaşayan Köpekler İçin EN İYİ 5 Köpek Maması

Royal Canin ülkemizde en çok satılan mama markaları arasında yer almaktadır. Kaliteli mama seçenekleriyle beraber özel olarak ürettiği mamalar sayesinde köpekler için tam ve dengeli beslenme sağlamaktadır. Bu mama kısırlaştırılmış köpekler için hazırlanmıştır. Eğer sindirim sorunu yaşayan ve kısırlaştırılmış köpeğiniz varsa bu mamayı denemenizi tavsiye ederim.

İçerisinde %28 protein, %13 yağ bulunmaktadır. Kümes hayvanlarından üretilmiş olan bu mama sindirim sorunları için iyi bir seçenektir. Aynı zamanda içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde köpeklerin bağışıklık sistemini korur. Ayrıca seçici damak tadına sahip olan köpekler için de uygundur.

Royal Canin köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Orijen Regional Red Tahılsız Sığır Etli Yavru Yetişkin Köpek Maması

Sindirim Sorunu Yaşayan Köpekler İçin EN İYİ 5 Köpek Maması

En iyi köpek maması üreticileri arasında yer alan Orijen tarafında hazırlanmış bu mama köpeklerin doğal ortamdaki beslenme biçimleri incelenerek hazırlanmıştır. Tahılsız olan bu köpek maması sindirim sorunu yaşayan köpekler için oldukça başarılı bir üründür. Farklı hayvansal et ürünleriyle beraber çeşitli meyve ve sebzelerle desteklenmiştir. Aynı zamanda içerisinde bal kabağı bulunan bu mama köpekler için hem lezzetli hem de sindirmesi kolaydır.

Mamanın içeriğinde %38 protein, %18 yağ oranı yer almaktadır. Ayrıca Omega-3 ve Omega-6 bakımından zengindir. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaktadır. Paketin üzerinde yer alan beslenme tavsiyelerine uyarak köpeğiniz için uygun beslenme şekline sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Orijen köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

N&D Balkabaklı Kuzu Etli Yavru Köpek Maması

Sindirim Sorunu Yaşayan Köpekler İçin EN İYİ 5 Köpek Maması

Bazı durumlarda yavru köpeklerde de sindirim sorunları görülmektedir. Dolayısıyla yavru köpeklerin beslenmesi için de özel mama seçimi yapılması gerekmektedir. Bunun için N&D markasının hazırlamış olduğu kuzu etli ürün en iyi seçenekler arasındadır. Köpekler genel olarak kuzu etinden ve bal kabağından hoşlanmaktadır. Aynı zamanda bu besinler köpekler tarafından kolaylıkla sindirilebilmektedir.

Protein bakımından zengin olan bu mama %35 oranında ham protein, %20 ham yağ oranına sahiptir. İçerisinde yer alan L-Karnitin sayesinde köpeklerin yağ yakımına yardımcı olur. Aynı zamanda çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda iddialı bir mamadır.

N&D köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Hills İdeal Balance Tahılsız Ton Balıklı Orta Irk Yetişkin Köpek Maması

Sindirim Sorunu Yaşayan Köpekler İçin EN İYİ 5 Köpek Maması

Hills markası ülkemizdeki en iyi mama üreticilerinden bir tanesidir. Bu mama özellikle ton balığına alerjisi olmayan ve sindirim sorunu yaşayan köpekler için uygundur. Temel besin maddesi balık olan mamalar Omega-3 ve Omega-6 bakımından zengin oldukları için köpeklerin tüy ve deri sağlığını destekleyerek daha parlak tüylere sahip olmasını sağlamaktadır.

Bu mama protein bakımından diğer mamalara oranla daha düşüktür, ancak yetişkin köpekler için fazla protein tüketimi büyük önem taşımamamaktadır. Mamanın içeriğinde %22.2 protein, %15.7 yağ oranı yer almaktadır. Ayrıca E, C vitamini, magnezyum ve beta karoten ile desteklenmiş bir köpek mamasıdır.

Hills köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu