Çoban Köpekleri

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border Collie ülkemizde çok fazla üretilmeyen ama yinede bazı çiftliklerde üreticilerde bulabileceğimiz Dünya’nın en akıllı köpeklerinden bir tanesidir. Sizler için Border Collie özellikleri ve bakımı hakkında bir rehber hazırladık. Aklınızdaki soruların cevabını aşağıdaki yazımızdan bulabilirsiniz.

Border Collie Kökeni

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border Collie ırkı İngiltere kökenli bir köpektir. Bu köpekte İngiliz Spaniel kanı bulunmaktadır. Özellikle sürü gütme açısından son derece iyi köpektir. Bu köpek bomba bulmada, narkotik ve itaat yarışmalarında fazlaca kullanılan türlerdendir.

Border Collie ırkı özellikle sürü hayvanlarına hiyeraşik düzen sağlama konusunda yeteneklidir. Eğitildikten sonra sürüdeki hayvanlar onun emirlerinin dışına çıkmayacaktır. Aynı zamanda çok enerjik bir köpektir.

Border Collie Özellikleri 

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Avustralya Çoban köpeğine çok benzeyen bir ırktır.Hatta birçok kişi bu iki cinsi karıştırır. Enerji açısından çok yoğun olan yerinde duramayan bir köpektir. Vücudu uzun ve kafa kısmı belirgin derecede geniştir. Ağzının bulunduğu alan siyahtır.

Kulakları yarıya kadar genelde diktir. Gözleri köpeğin rengine göre değişiklik göstermektedir. Kuyruğu çok uzundur. Aynı zamanda iki tür Border Collie bulunur. Birisi uzun tüylü olan diğeri ise kıya tüylü olandır.

Tüylerinin renkleri siyah – beyaz şekilde ve kızıl beyaz renkte yada grili siyahlı olabilmektedir. Yüz ile kulak kısmındaki tüyler kısa boyuttadır. Dış görünüş açısından farklılıklar gösterebilir.

Ağırlık: Erkeklerde 14 – 20 kg / Dişilerde 12 – 19 kg
Boy: Erkeklerde 48 – 56 cm / Dişilerde 46 – 53 cm
Yaşam Süresi: 12 – 15 yıl

Border Collie Karakteri

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border Collie Özellikleri arasında en fazla belirgin olan durum çok zeki olmasıdır. Genel olarak karakteristik özellikleri şu şekildedir:

 • Eğitime çok hızlı cevap verir.
 • İtaat konusunda oldukça başarılıdır ve birçok yarışmada ödüle doymayan bir ırktır.
 • Övgüyü sever.
 • Enerjileri fazla olması dolayısıyla sürekli hareket halinde olmak isterler.
 • Eğer onu mutlu etmeyi başarırsanız diğer hayvanlarla ve köpeklerle çok iyi anlaşabilmektedir.
 • Çocuklarla da arası iyidir. Bazıları çekingen olabilmektedir bu yüzden küçükken sosyalleştirilmesi gerekmektedir.
 • Border Collie ırkını mutlu etmek istiyorsanız onunla güzel bir program yapmalısınız, köpeğinize çok yoğun ilgi göstermeli ve sürekli görevler vermelisiniz.
 • Yarışma programlarına katılmak için en iyi köpeklerden bir tanesi Border Collie cinsidir.
 • Bu köpek Çoban köpeğidir ve koyun gütmek için yıllardır faydalanılmıştır.
 • Zaman problemi yaşayan kişiler için kesinlikle uygun değildir. Gün boyu bir kenarda oturacak bir köpek türü değildir.

Border Collie Bakımı 

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Eğer onun egzersiz ihtiyaçlarını gidermezseniz bu köpekler kendilerine kötü huylar yaratabilir. Bu da bir takım sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Sıkıldığı zamanlar eşyalara da zarar verme eğilimleri vardır. Topukları ısırma eğilimi vardır. Dolayısıyla tecrübeli ve önceden köpek beslemiş bir sahip onu çok daha mutlu edebilir.

Bu köpekler apartman dairesinde beslemek için uygun değildir. Çok hareketli bir köpek olduğu için geniş bir bahçe ile ancak mutlu olabilir ve sürekli ilgilenmeniz gerekir. Egzersiz açısından diğer köpeklerden farklıdır.Hem zekiliğini hem de çalışma isteğini kullanmak ister. İkisini birden yapmak onu çok mutlu eder. Genellikle yorulmayan bir ırktır.

Bakımı için düzenli olarak fırçalanmaya ihtiyacı bulunmaktadır. Gerektiği zamanlar ise yıkanması gerekir. Kenelere karşı sürekli kulaklarının içlerine bakılması lazım.

Border Collie Sağlığı

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler genel olarak sağlıklı bir yaşama sahiptir. Her köpekte olduğu gibi genetik olarak taşıdığı hastalıklar olabilir. Bunun için ebeveynlerinin hastalıkları iyi bilinmelidir.

Border Collie yatkın olduğu hastalıklar ise kalça displazisi, prograsive retinal atrophy, collie gözü anormalliği, lens çıkığı, dış parazitlere karşı alerji, epilepsi, sağırlık gibi hastalıklar.

Border Collie Çocuklarla İlişkisi

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border Collie ırkı çocuklara ve yabancılara karşı kontrol amaçlı olarak ısırma eyleminde bulunabilir. Dolayısıyla çocuklarla çok iyi anlaştığı söylenemez.

Aynı şekilde köpeklerle ve diğer hayvanlarla da arası iyi sayılmaz. Bu yüzden bu köpeklerin küçük yaşlardayken sosyalleştirilmesi gerekmektedir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.3

Özet

Border Collie, zekasıyla anılan bir köpek ırkıdır. Aynı zamanda çoban köpeği olarak da oldukça iyi işlere imza atmaktadır. Bu köpek ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

43 Yorum

 1. Sevgili dostlar, ben Nazilli’de yaşıyorum ve yaklaşık 1 ay kadar önce, bir arkadaşımın sosyal hesabında sahiplendirilecek bir köpek olduğu bilgisi aldım ve fotolarından Border Collie olduğunu anladığım köpeği, 30km mesafeden gidip aldım. Bu yavrucağın kaçıp geldiği ilk sahipleri tarafından (hem de baltayla olduğunu sanıyorum) o güzel kuyruğunun kesildiğini gördüm. Lanet olsun bu insanlara! Ben ve “Enjoy” şimdi çok iyi dost olduk, umarım böyle devam eder. Ancak bir yardıma ihtiyacım var o da Enjoy’un kaç aylık olduğu! Buradaki veterinerler anlamadı. Yaklaşık 7 kilo ve boyu 30cm civarında. SiCe kaç aylıktır. Teşekkürler.

 2. 14 yıl bir köpekle yaşadım ve bunun üzerinden uzun yıllar geçti. Artık bahçeli bir evim ve benimle birlikte köpeğimize ilgi gösterecek iki oğlum var. Sanırım yeni bir dostun vakti geldi. Elinde sahiplendirmek istediği 3-8 ay arasında dişi border colliesi olan varsa talip olabilirim. Bana bahadircapar (a) gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

  1. Merhabalar. Paylaşımınızın üzerinden uzun zaman geçmiş ama yine de şansımı denemek istedim. Dişi border collie cinsi bir yavru var. Eğer ilgilenmek isterseniz 0546 473 7624 numaradan ulaşabilir bilgi alabilirsiniz.

 3. Soguga dayanikli midirlarr lutfenn cevapp ve beslenyenler daha once hic dedigi gbi kulak kismindan keneyle karsilastihiniz oldu muuu lutfemn cevapp

 4. Benim bulue merle bir border cilliem var ve ona apartman da bakıyorum ilgilendiğim sürece kolaylıkla bakılabiliyor ama değişir

 5. İzmir’den iki adet dişi yavrum var 2 aylıklar evde zor oluyor.
  Sahiplendirmek istiyorum.
  Gerçekten çok akıllılar. 🙂

  1. mrb istanbulda olsaydiniz kesinlikle sahiplnmek isterdim olurda gelme imkaniniz olursa iletisime gecmek isterim

   1. fotolarını napıcaksın tipine göre mi alıcan.sincap vercekler mi zannediyosun.ya da tek bacağı olmasa sahiplenmeyecek misin.canlı canlıdır.

 6. Arkadaşlar bende bir tane var border celie 3 aylık isteyen varsa ücretsiz vereceğim 05389831720

  1. Meraba bende ücretsiz sahiplenmek istiyorum bir labrador köpeğim var Bahçeli evde bakıyoruz border. Colllie çok merak ediyorum ve istiyorum bilgi verirseniz çok sevinirim
   Eskişehirliyim orda bakıyorum

 7. Merhaba benim de bahçeli evim olacak orada border collie golden ve akbaş eskişhir çoban köpeği bakmayı düşünüyorum sizce uyum sağlarlar mı?

  1. Daha yeni cevap veriyorum özür dilerim ama o kopekler birbirini parcalar ve de çoban köpeği çünkü onların hepsine ait bölgeleri olması lazim kendilerine ait özel bölgeler aynı türden olsa bakması kolay olur ama sen farklı cinlerden istiyorsun bende kopek baktım hem senin için hemde alacağın hayvanlar için

 8. Merhabalar bende Border Collie cinsi köpek türünden almak isitiyorum.Tek sorunumuz ben okuldayken evde kalması Üniversiteye gidiyorum ben okuldayken evde kalabilirmi? daha sonra bütün gün evdeyim egzersiz olarak otur kalk yat gibi komutlar versem ve yürüyüşe çıkarsam yeterlimidir ona göre alıcam lütfen yardımcı olun

  1. Border Collie bana uygun deil ise ne tür köpek alabilirim Golden Retviver almayı düşünüyorum ama Golden Retviverler çok şımarık oluyormuş diye duymuştum eve hırsız girse hırsız köpeğin başını okşasa onunla gidebilen bir köpekmiş hangi tür köpek almalıyım ?

   1. Umarım kopek almamissindi sana en iyi sahte olmayan kurmada olmayan bir Rotwayler fazla egzersize gerek yok bende de var günde yarim saat gezdir yeter hırsız girerse hiç havlama olmaz sinsi ve korumalıdır

 9. Benim border colliem var herkesle çok iyi anlaşan bir tür kedilerle bile birde çok sevilmek isteyen genellikle hiç ıdırma derdi yok bu benim kinde tabi diğerlerini bilmem koruma iç güdüsüde çok iyi

  1. Merhaba Border collie yavru isteyenler 05072516939 numara dan ve hayvanlar_alemi_petshop instagram dan ulaşabilirler

   1. petshop dan köpek kedi vs. alınmaz. psikolojileri bozuk olur ve hastalıklıdırlar. ömürleri kısa olur çabuk ölürler. köpek çiftlikleri en iyisi. yada barınak.

  1. Aynından bende de oldugunu düşünüyorum geçen gün sokakta bulup haiplendim yıkadım bakımını yaptım.İnternette biraz araştırma yaptım cinsini öğrenmeye çalışıyorum . Tüy yapısı yüzü v.s tıpkı border-collie gibi fakat dediğiniz gibi benimkinin rengide beyaz kahve siyah acaba fotografı varsa paylaşabilir misiniz ? Cinsinden emin olmak istiyorum bide bu cins hakkında bilginiz varsa bir kaç bişey danışmak isterim.

 10. almak istediğim köpeklerin başında geliyor.çok akıllı oyunu seven bir cins gerçekten.

  1. samsun da iki dişi kardeş border collie cinsi köpek sokakta bulundu 2-3 aylıklar çok akıllı ve uysallar ilgilenen samsundan biri varsa ücretsiz sahiplendirilecektir 531 772 58 94

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu