Çoban Köpekleriİş Köpekleri

Leonberger Özellikleri ve Bakımı – Leonberger Hakkında Her Şey

Leonberger Kökeni 

Leonberger Özellikleri ve Bakımı - Leonberger Hakkında Her Şey

Alman üretici Heinrich Essing olduğu şehrin sancağındaki aslanı çok beğeniyordu ve bu aslana benzer bir köpek geliştirmek istiyordu. Uzun denemelerden ve doğru atılan adımlardan sonra St. Bernard, Newfoundland ve Pirene Dağ Köpeğinin çaprazlanmaları sonucu şehir sancağındaki aslana benzeyen bir ırkı 1846 yılında geliştirmeyi başardı. Bu başarının en büyük kanıtı, ırkın yelesi ve açık renk tonuna sahip olan kürküdür.

Öyle ki bu ırk çok asil olarak kabul edildi ve birçok kraliyet mensubu tarafından ilgi görüp beslenildi. 19. yüzyıl içinde Leonberger’in Rusya’ya ihracı başlatıldı fakat iki dünya savaşı nedeniyle ırk neredeyse yok olmaya yüz tuttu. Savaş zamanı ve sonrasında meydana gelen erzak kıtlığı bu köpeği beslemek için yeterli olmuyordu. Buna bağlı olarak köpeğin nesli neredeyse tükenmek üzereydi ve II. Dünya savaşından sonra sadece birkaç tane Leonberger kalmıştı. Birkaç Alman nesilleri bitmek üzere olan ırkı bir araya toplayarak geliştirdi ve ırkın devamlılığını sağladılar.

Daha sonraları 1971’li yıllarda Leonberger Amerika’ya götürüldü. Bu ırk kurtarma, koruma, itaat, iz sürme, sürü koruma gibi çok yönlü işlerde popülarite kazanmıştır.

Leonberger Özellikleri

Leonberger Özellikleri ve Bakımı - Leonberger Hakkında Her Şey

Leonberger ırkının kafatası orta büyüklüktedir. Yüz bölgesinde siyah maske bulunur. Bu maske kaş çizgisini çekmektedir. Dişler sıkıdır ve makas ısırışı şeklinde ısırır.

Bu köpeklerin gözleri kahverengidir. Kulakları düşük ve vücuduyla orantılıdır. Bu köpekler kürkü sayesinde su geçirmemektedir. renkleri ise kızıl renginden kahverengiye kadar olabilir.

Bunların haricinde ön bacakları yere dik şekilde basar ve tüylüdür.Kuyrukları da oldukça uzun ve tüylü bir yapıya sahiptir. Ayaklarının rengi siyahtır ve perdelidir. Bu sayede iyi gayet iyi yüzer.

Ağırlık: Erkeklerde 59 – 77 kg / Dişilerde 45 – 59 – 59 kg
Boy: Erkeklerde 74 – 80 cm / Dişilerde 61 – 74 cm
Yaşam Süresi: – yıl

Leonberger Karakteri

Leonberger Özellikleri ve Bakımı - Leonberger Hakkında Her Şey

 • Leonberger ırkının en bilindik özelliği durduk yere havlamaması, bilhassa çocuklara karşı aşırı sabırlı olması ve olası bir sinirlenme durumunda saldırmak yerine uzaklaşıp sakinleşmeyi seçmesidir.
 • Bu ırk çok saygılı ve bir o kadar da kendini bilen bir ırktır.
 • Ailesine karşı aşırı sevgi dolu ve bağlıdır.
 • Oldukça dikkatlidir ve dengeli bir yapısı vardır.
 • Aynı zamanda zeki bir köpek olarak da bilinen Leonberger’ler tatlı surat ifadeleriyle her zaman dikkat çekerler.
 • Bakışları canlı ve içtendir.
 • Eğitim konusunda çekebileceğiniz sıkıntı oranı neredeyse sıfırdır.
 • Bu ırk eğitime açık ve zekâsından dolayı çabuk öğrenebilen bir ırktır.
 • Diğer köpeklerle arasının iyi olduğu bilinse de bazı köpek ırklarına karşı sabırlı olmayabilir.
 • Bu durumu sıfıra çekmenin en iyi yolu küçük yaşta sosyalleştirmektir.
 • Son olarak bilmeniz gerekiyor ki, Leonberger’ler diğer iri köpek ırklarından daha çevik ve karakterlidir.

Leonberger Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı

Leonberger Özellikleri ve Bakımı - Leonberger Hakkında Her Şey

Leonberger’in bakımını yaparken sadece düzenli olmanız yeterlidir. Düzenli bakım sayesinde köpeğiniz kendini daha iyi hissedecek ve mutlu olacaktır. Normal zamanlarda haftada bir kere tüylerini fırçalamanız yeterli olacaktır fakat bu ırk mevsimsel geçiş evresinde çok fazla tüy döker. Bu dönem içindeyse her gün en az bir kere tüylerini fırçalamanız gerekmektedir. Bunun dışında kulakları her zaman temiz olmalıdır ve tırnakları kısa tutulmalıdır.

Bu ırkın iyi bir egzersiz programına ihtiyacı vardır. Aile işlerinde ve aktivitelerinde yer almayı çok sever, aile iş bölümünde ona bir pay verirse kendini daha çok ailesine bağlar ve mutlu olur. Egzersiz programına uzun doğa yürüyüşlerinden ziyade yüzme de ekleyebilirsiniz çünkü bu ırk yüzmeye can atar. Eğer eğitilirse araba ve kızak çekmeye bayılır. Bu tip egzersizler köpeğinizin gelişimi ve formunu koruyabilmesi için idealdir.

Yeterli egzersiz alanı oluşturulduğu takdirde nerede yaşadığının pek önemi yoktur. Apartman hayatına, ev yaşamına ayak uydurabilecek bir köpektir. Ev içinde çok hareketli değildir bu nedenle geniş bir bahçeye ihtiyaç duyar. Serin iklim köpeğidir. Yanında sahibi olduktan sonra nerede olduğuyla ilgilenmez ve aile sıcaklığının tadını çıkarır.

Leonberger Sağlığı

Leonberger Özellikleri ve Bakımı - Leonberger Hakkında Her Şey

Bu köpekler genel olarak sağlıklı olarak bilinmektedir. Boyları diğer köpeklere göre daha büyük olduğu için en çok görülen durumlardan bir tanesi kalça çıkığıdır. Bunun yanında; göz kapağı sorunları, kemik hastalıkları, bazılarında davranış bozuklukları görülebilir.

Leonberger Çocuklarla İlişkisi

Leonberger Özellikleri ve Bakımı - Leonberger Hakkında Her Şey

Bu köpekler genel anlamda çocuklarla oldukça iyi anlaşmaktadır. Aynı zamanda onları koruma güdüsüne de sahiptir. Bunun yanında yabancılara karşı mesafeli davranabilir ancak onlara zarar vermeyecektir.

Bu köpekler diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşır, ancak en büyük sorunları diğer köpek ırklarıdır. Leonberger ırkı diğer köpeklere karşı saldırgan ve agresif tavırlar takınabilir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.5

Summary

Leonberger köpekleri oldukça uysal, dengeli ve sadık bir mizaca sahiptir. Bu köpekler zeki olmasıyla da bilinmektedir. Leonberger ırkı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu