Köpek Malzemeleri ve Köpek Ürünleri

Newfoundland Köpek Özellikleri Newfoundland Bakımı ve Resimleri

Newfoundland Temel Özellikleri

Amerikan Kennel Kulübü bu cinste 4 rengi tanımaktadır. Siyah, kahverengi, gri ve siyah beyaz renklerde olurlar. Çok iri boyuttadırlar, bu zamana dek tespit edilen en büyük Newfoundland burnundan kulağına 1,8 metre, 117 kiloydu. İri kemikli, dev kaslı olmaları onlara müthiş bir yüzme yeteneği verir. Uzun mesafeler yüzebilecek kadar nefes kapasiteleri vardır. Yağlı çifte kürkü onu soğuktan ve sudan korur. Ağız yapısından dolayı ağzı doluyken bile nefes alabilir. Newfoundland büyük bir köpektir. Güçlü, zarif, uyumlu, çevik ve dayanıklıdır. Dikkat çekici özellikleri olan bir köpektir. İyi, cesur, cömert, zeki ve insana yakın. Lord Byron bu cins hakkında şunları yazmıştır: “… Cesareti vahşilikten uzaktır. İnsana ait kusurları taşımaz, fakat onun tüm erdemlerine sahiptir.” Aynı zamanda sabırlı bir köpektir. Yabancılara karşı iyi davranır ve sahibine karşı son derece dikkatlidir.
İri boyutlarından dolayı herkese uygun değillerdir. Kiloları kontrol altına alınmazsa ortopedik sorunlar çıkabilir. Büyük boyutları onlara eklem sorunları yaratabilir. Bakımı da oldukça zordur çünkü kalın ve uzun tüyleri vardır. Haftada en az iki defa bakım uygulanmalıdır. Çok salyalıdırlar. Sıcak havalar onlar için çok iyi değildir. Ortalama ömürleri 8 ila 11 yıl arasındadır.

Newfoundland Köpek Özellikleri Newfoundland Bakımı ve Resimleri

Newfoundland Neler Yapar?

Newfoundland, içgüdüleri sayesinde bir suda kurtarma köpeğidir. Pek çok kişi hayatını bu cinsin üyelerine borçludur. Bir gemi kazasından sonra cankurtaran sandalına sığınan yirmi kişiyi güvenle sahile çeken bir Newfoundland’a 1919’da altın madalya verilmiştir. Bu köpek suların Saint Bernard’ı olaran anılmıştır. Günümüzün daha güvenli gemileri ve gelişmiş iletişim araçları bu köpeğin profosyonel faaliyetlerini sınırlandırmıştır, ama gene de Newfoundland güzel, vefalı ve hoş bir arkadaşın tüm özelliklerini taşımaya devam eder.Newfoundland Köpek Özellikleri Newfoundland Bakımı ve Resimleri

Newfoundland Seceresi

Newfoundland’ların kökeni net olarak bilinmemektedir. Bazıları Newfoundland’ın 15. Yüzyılda balıkçılar tarafından Newfoundland’a getirilen Great Pyrenees cinsi köpeklerin Mastiff, French Hound cinsi köpek ırkları ile çiftleşmesinden türetildiği düşünmektedirler. Kuzey Amerika’da Kanada’ya bağlı olan Newfoundland adasında meydana geldiği bilinmektedir, bu yüzden bu ismi almışlardır.
Kökeni hakkında birbiriyle çelişen görüşler vardır. Newfoundland’a 1600 yılında getirilen kutup köpeklerinden türetildiğini iddia edenler vardır.

Bazıları da Britanya kökenli olduğunu, ortaya çıktığı tarihin, Newfoundland Adası’nın bir İngiliz mülkü haline geldiği 1700 yılına kadar uzandığını düşünürler. Bu teoriye göre İngilizler Tibet Mastiff’ini Newfoundland Adası’na getirdiler ve Newfoundland, burada mastifflerle yerli köpeklerin uzun süre çiftleştirilmesiyle elde edildi.

Üçüncü bir görüşe göre de, Newfoundland, Labrador’un yakın akrabasıdır. Bu teori iki cins arasındaki benzerliğe dayanır. Bu iki köpek gerçekten de birbirine çok benzer. Mükemmel bir yüzücü olan Labrador’un Belle Boğazı’nı yüzerek geçmiş veya buz tutan boğazı yürüyerek aşmış olması mümkündür.

Newfoundland Köpek Resimleri

Arama kelimeleri: newfoundland köpek,newfoundland köpek satılık,newfoundland köpek fiyatları,newfoundland nerede,newfoundland özellikleri,newfoundland türkiye,newfoundland fiyatları,newfoundland köpek özellikleri,

 

Newfoundland Köpek Özellikleri Newfoundland Bakımı ve Resimleri
Köpek Mamaları
Newfoundland Köpek Özellikleri Newfoundland Bakımı ve Resimleri
Köpek Konserve
Newfoundland Köpek Özellikleri Newfoundland Bakımı ve Resimleri
Köpek Tasması
Newfoundland Köpek Özellikleri Newfoundland Bakımı ve Resimleri
Köpek Ödülleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın