Mastiff Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Mastiff’ler M.Ö 6. Yüzyıla kadar kökeni dayanan bilinen en eski köpek ırklarından biridir. Özellikle Roma döneminde askerler tarafından kullanılan ve çeşitli gladyatörler eğlencelerinde yer verilen Mastiff’ler günümüze kadar geçirmiş oldukları bu süreç içerisinde ehlilleştirilmiş ve eski saldırgan yapısından vageçmişlerdir. Her ne kadar karakter özellikleri olarak artık daha sakin ve cana yakın canlılar olsa dahi görüntüleri ve fiziksel yapıları nedeniyle Mastiff ırkı köpekler hala ilk görüşte korkabileceğimiz ender ırklardan biridir.

Görüntüsü ve kişisel özellikleri nedeniyle Mastiff’ler sıklıkla günümüzde koruma ve çoban köpeği olarak tercih edilmektedir. Aşırı cüsseli bu köpek ırkının kilosu ortalama olarak erkeklerde 90 dişilerdeyse 80 civarındadır. Kare kafa tasına sahip olan Mastiff’lerin burun yapısı kısadır. Renk düzeni açısından Mastiff’ler siyah ve sarı tonlarında görülmektedir. Güçlü koruma özelliklerine sahip olan Mastiff’ler iyi eğitildiği taktirde güçlü bir koruma köpeği olabileceği gibi sağdık bir aile dostu haline de dönüştürülebilirdir.

Mastiff Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Mastiff Köpek Irkının Bakımı

Bir Mastiff sahiplenmeyi düşünüyorsanız sabırlı olmanız şart. Durun, hemen gözünüzü korkutmayın. Mastiff sahiplenmek için peygamber sabırlı olmanız gerekmiyor fakat yine de Mastiff ırkı her insanın baş edebileceği veya baş etmek isteyeceği köpek ırklarından biri değildir. Apartman yaşantısına pek yatkın olmayan Mastiff ırkı köpeklerin düzenli olarak gerekli egzersizlerini yapmasına yardımcı olmanız gerekir. Yapılacak olan düzenli egzersizler bu ırkta yaşanacak eklem sorunlarının önüne geçebilmek açısından son derece önemlidir.

Mastiff Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Tüy yapısı açısından son derece hassas bir yapıya sahip olan Mastiff’ler sık dişli bir tarak ile taranması idealdir. Tarak bakımı sonrasında tüylerinin görüntüsünü güzelleştirmek maksadıyla mutlaka  süet uygulaması yapılmalıdır. Orta derecede tüy döken ırklardan biri olan Mastiff’in en sık sorunu ise kaş dönmesi gibi yaşanan problemlerdir. Derisinin katmanlı yapısı nedeniyle bu ırk hem deri hastalıklarına son derece açık hem de olası göz problemlerine karşın yatkındır. Gerekli görüldüğü zaman aralıklarında banyo yaptırılması Mastiff’ler için uygundur. Bu ırk aşırı yıkanmaya müsait olmayan bir yapıya sahiptir.

Anlayacağınız Mastiff beslemek istiyorsanız köpeğinizin bakımıyla uğraşmaktan ve onunla zaman geçirmekten zevk almanız gerekiyor.

Mastiff Köpek Irkının Karakteri

Elbette dışarıdan bakıldığında elde edilen ilk izlenim Mastiff’lerin son derece kaba karakterli bir köpek olacağı yönündedir. Oysa sizin ellerinizde büyüyen bir Mastiff’in karakterini oluşturacak olan tamamen sizin davranış şekliniz olacaktır. Gerektiğinde son derece korumacı olan ve itaatkar tavırlar sergileyen bu nazik köpek gerekli olduğu anlarda da kaba çehresini takınabilmektedir.

Büyük cüssesi ve iri yapısı nedeniyle korkulan ırklardan biri olsa da Mastiff’ler aile köpeği olması açısından da son derece uygun bir mizaca sahiptir. Özellikle evinizde çok küçük çocukların olması durumunda Mastiff ırkı sizin için iyi bir seçim olmayabilir. Fazlasıyla horlayan, salya döken ve tüy dökme sorunu yaşayan bir ırk olması nedeniyle Mastiff’i apartman yerine bahçeli ve açık alanlarda beslemeniz iyi bir seçenek olacaktır.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın