Çoban Köpekleri

Mastiff Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Mastiff Kökeni

Mastiff Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Mastiff’ler M.Ö 6. Yüzyıla kadar kökeni dayanan bilinen en eski köpek ırklarından biridir. Özellikle Roma döneminde askerler tarafından kullanılan ve çeşitli gladyatörler eğlencelerinde yer verilen Mastiff’ler günümüze kadar geçirmiş oldukları bu süreç içerisinde ehlilleştirilmiş ve eski saldırgan yapısından vazgeçmişlerdir. Her ne kadar karakter özellikleri olarak artık daha sakin ve cana yakın canlılar olsa dahi görüntüleri ve fiziksel yapıları nedeniyle Mastiff ırkı köpekler hala ilk görüşte korkabileceğimiz ender ırklardan biridir.

Mastiff Özellikleri

Mastiff Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Görüntüsü ve kişisel özellikleri nedeniyle Mastiff’ler sıklıkla günümüzde koruma ve çoban köpeği olarak tercih edilmektedir. Aşırı cüsseli bu köpek ırkının kilosu ortalama olarak erkeklerde 70 dişilerdeyse 65 civarındadır. Kare kafa yapısına sahip olan Mastiff’lerin burun yapısı kısadır. Renk düzeni açısından Mastiff’ler siyah ve sarı tonlarında görülmektedir. Güçlü koruma özelliklerine sahip olan Mastiff’ler iyi eğitildiği taktirde güçlü bir koruma köpeği olabileceği gibi sadık bir aile dostu haline de dönüştürülebilirdir.

Ağırlık: Erkeklerde 72 kg / Dişilerde 68 kg
Boy: Erkeklerde 76 cm / Dişilerde 69 cm
Yaşam Süresi: 8-10 yıl

Mastiff Köpek Irkının Karakteri

Mastiff Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

 • Elbette dışarıdan bakıldığında elde edilen ilk izlenim Mastiff’lerin son derece kaba karakterli bir köpek olacağı yönündedir.
 • Oysa sizin ellerinizde büyüyen bir Mastiff’in karakterini oluşturacak olan tamamen sizin davranış şekliniz olacaktır.
 • Gerektiğinde son derece korumacı olan ve itaatkar tavırlar sergileyen bu nazik köpek gerekli olduğu anlarda da kaba çehresini takınabilmektedir.
 • Büyük cüssesi ve iri yapısı nedeniyle korkulan ırklardan biri olsa da Mastiff’ler aile köpeği olması açısından da son derece uygun bir mizaca sahiptir.
 • Özellikle evinizde çok küçük çocukların olması durumunda Mastiff ırkı sizin için iyi bir seçim olmayabilir.
 • Fazlasıyla horlayan, salya döken ve tüy dökme sorunu yaşayan bir ırk olması nedeniyle Mastiff’i apartman yerine bahçeli ve açık alanlarda beslemeniz iyi bir seçenek olacaktır.

Mastiff Köpek Irkının Bakımı

Mastiff Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bir Mastiff sahiplenmeyi düşünüyorsanız sabırlı olmanız şart. Durun, hemen gözünüzü korkutmayın ancak yine de Mastiff ırkı her insanın baş edebileceği veya baş etmek isteyeceği köpek ırklarından biri değildir. Apartman yaşantısına pek yatkın olmayan Mastiff ırkı köpeklerin düzenli olarak gerekli egzersizlerini yapmasına yardımcı olmanız gerekir. Yapılacak olan düzenli egzersizler bu ırkta yaşanacak eklem sorunlarının önüne geçebilmek açısından son derece önemlidir.

Tüy yapısı açısından son derece hassas bir yapıya sahip olan Mastiff’ler sık dişli bir tarak ile taranması idealdir. Tarak bakımı sonrasında tüylerinin görüntüsünü güzelleştirmek maksadıyla mutlaka  süet uygulaması yapılmalıdır. Orta derecede tüy döken ırklardan biri olan Mastiff’in en sık sorunu ise kaş dönmesi gibi yaşanan problemlerdir. Derisinin katmanlı yapısı nedeniyle bu ırk hem deri hastalıklarına son derece açık hem de olası göz problemlerine karşın yatkındır. Gerekli görüldüğü zaman aralıklarında banyo yaptırılması Mastiff’ler için uygundur. Bu ırk aşırı yıkanmaya müsait olmayan bir yapıya sahiptir.

Mastiff Köpek Sağlığı

Mastiff Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Mastiff için sağlıklı bir ırk olduğu söylemek pek mümkün değildir. Bu köpekler genel olarak ortalama bir köpekten daha kısa bir hayat sürmektedir. Aynı zamanda yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar; kalça çıkığı, sindirim sistemi problemleri, doğmasal kalp hastalıkları (CHD), cardiomyopati, mide dönmesi, ektropion, PPM, vajinal hiperplazi, dirsek çıkığı, progressif retinal atrofi ( PRA ) olarak sıralanabilir.

Mastiff Çocuklarla İlişkisi

Mastiff Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Mastiff genel anlamda sosyal bir köpektir. Aynı zamanda iyi huylu olmasıyla da bilinir. Bu köpekler genel anlamda çocuklarla çok iyi anlaşmaktadır. Bunun yanında yabancılara karşı biraz mesafelidir.

Bu köpekler genel anlamda diğer hayvanlarla iyi anlaşmaktadır. Ancak köpeklere karşı mesafeli davranırlar. Yine de genelde sorun yaşamayan bir köpektir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3

Summary

Mastiff ırkı büyük boyutlara sahip olan bir köpektir. Her ne kadar saldırgan görünse de oldukça sakin bir mizacı vardır. Bu köpekler hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu