Çoban KöpekleriTeriyerler

Tibet Terrier Özellikleri ve Bakımı

Tibet Terrier Kökeni

Tibet Terrier ‘ın adından da anlaşıldığı gibi Tibet kökenli bir köpektir. Shih-Tzu, Lhasa Apso ve Tibetan ırklarının karışımıyla ortaya çıkmıştır.

Kökeni oldukça eski tarihleri dayanan bu köpek Tibet’in Kayıp Vadi bölgesinden gelmektedir. bu bölgede ulaşım oldukça zor olduğu için gelen ziyaretçilere eşlik etmek için kullanılmıştır. Aynı zamanda eski tarihlerde bu köpeği şans getirdiğine inanılmıştır. Ayrıca o zamanlar da sadece hediye olarak sahiplenilebilmiştir.

Tibet Terrier Özellikleri

Tibet Terrier Özellikleri ve Bakımı

Tibet Terrier, dış görünümü bir terrierden ziyade çoban köpeği gibi olan, ortalama boylarda, kare vücutlu ve düz sırt seviyesine sahip köpek ırkıdır. Diğer türlere göre bir nebze daha dayanıklı, biraz da kıvraktır. Karda yürüyebilmesine olanak sağlayan geniş, yuvarlak ve yayvan ayakları ırkına özel bir niteliktir, karda batmasına engel olarak rahat etmesini sağlar.

Kürkleri oldukça özeldir. Çift katmandan oluşan kürklerinin üst kısmındaki tüyler genelde düz ya da dalgalı, ince tüylerden oluşur. Alt kısımdaki tüyler ise daha çok yün gibi, yumuşaktır. Vücut tüylerinin geneli fazlasıyla uzundur. Yüzünün yukarısındaki tüyler ise gözlerini kapatacak kadar uzar. Tüylerin fazlasıyla uzaması bu ırkı kötü etkileyebileceğinden düzenli olarak tıraş edilmeleri gerekmektedir. Ancak bu durum yavrular için genelde geçerli değildir. Yavru Tibet Terrierlerde tüyler genelde daha kısa ve yumuşaktır. Kürk ise tek tabakalıdır.

Ağırlık: Erkeklerde 8,2 – 13,6 kg / Dişilerde 8,2 – 13,6 kg
Boy: Erkeklerde 36 – 43 cm / Dişilerde 36 – 43 cm
Yaşam Süresi: 12 – 15 yıl

Tibet Terrier Karakteri

Tibet Terrier Özellikleri ve Bakımı

 • Genel anlamda uysal, sevecen ve iyi huylu bir köpektir.
 • Bu köpekler zeki ve cesur bir mizaca sahiptir.
 • Eğitilebilirlik seviyeleri oldukça yüksek olduğundan içeride bakıma da oldukça uygundur.
 • Koruma içgüdüsü ve oyuncu ruhları bu ırkı ev ortamına elverişli hale getirmektedir.
 • Yalnızca, bazı dönemlerinde gereğinden fazla havlayabilmektedirler.
 • Ortalama bir itaat seviyesine sahiptir.
 • Oyun oynamaktan keyif alan bir köpektir.

Tibet Terrier Bakımı

Tibet Terrier Özellikleri ve Bakımı

Tüylerinin değişkenliği, çokluğu ve uzunluğu nedeniyle Tibet Terrier ırkına fazlasıyla tüy bakımı ve tıraş yapılması gerekmektedir. Tüy döktükleri zaman hepsi özenle toplanmalı, birbirine dolanan tüylerin oluşmasını engellemek için ise iki ya da üç günde bir tüylerinin taranması gerekmektedir.

Tarama işlemi tüyler kuruyken oldukça zor yapılacağından tarak ya da tüyler ıslatılmalı, ya da uygun tüy spreyleri ile tüyler yumuşatıldıktan sonra taranmalıdır. Tüy dökme miktarları az olduğundan tüye karşı hassasiyeti olan insanlar için de, bakıma uygun bir ırktır. Yaz aylarında dilendiği takdirde tüyleri tamamen tıraş edilebilir. Bu Tibet Terrier ırkı için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Tibet Terrier Sağlığı 

Tibet Terrier Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler ortalama bir köpek ırkına oranla daha uzun bir yaşam süresine sahip olabilmektedir. Ancak çoğu köpekte olduğu üzere yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar; flea allergic disease (pire alerjisi), kalça çıkığı, göz hastalıkları olarak sıralanabilir.

Tibet Terrier Çocuklarla İlişkisi

Tibet Terrier Özellikleri ve Bakımı

Tibet Terrier ırkı çocuklarla iyi anlaşmaktadır. Genel olarak sevecen ve iyi huylu bir mizaca sahip oldukları için çocuklara zarar vermeyen bir ırktır. Hatta çocuklarla oyun oynamaktan da keyif almaktadır.

Bu köpekler diğer hayvanlar ve yabancılarla kısmen anlaşabilmektedir. Genel olarak bir sıkıntı yaşanmaz ancak diğer köpek ırklarına karşı agresif hareketler görülebilir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Tibet terier köpek sahiplenmek istiyoruz.Ankarada yaşıyoruz.İlgilenenlere teşekkür ederim..

 2. Elimde bir adet 4 aylik siyah beyaz tibet terrier var izmirde yasiyorum kizan doneminde ciflestirmek isterim ayni tur ile disi olan 5426610576 numaradan ulasabilir birde elimde bir adet maltes yavru var 15 gunluk ucret karsiligi verecegim

 3. siyah beyaz tibet terrier yavrusu arayanlar ulaşabilir bakamadıgım için sahiplendirmek istiyorum 05454259573

 4. 3 aylık Tibet Tirrierim var tuvalet problemini nerdeyse çözdük.İnanılmaz zeki duygusal ve akıllı.Ailede hepimiz çokkkkkk seviyoruz.son derece sadık bir tür.çokkkk şirinlerrrrr : )) aslaaaaaa birine vermeyi düşünmedim çok zor olsa dahi birine vermeyi yada barınağa yollamayı aklımdan dahi geçirmedim.çok hassas bir köpek türü.evde beslemek ve yavru iken alıp beslemek bam başka bir duygu çok güzel tavsiye ederim.asla tüy dökmeyen tür. rahat olun endişelenmeyin.

 5. Elimde siyah beyaz Tibet terrier bulunmaktadır 4 aylık dişsi yavru ilgilenenler ulaşşşsabilir 0545 517 93 93

 6. Bende tibet terrier erkek siyah beyaz renkte safkan var uygun bir ücrete verebilirim 05066191558 numaram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu