Çoban Köpekleri

Hırvat Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu konumuzda sizlere çok eskilerden beri tanınmış bir köpek olan Hırvat Çoban köpeği hakkında bilgiler vereceğiz. Aşağıdaki rehberimizi okuyarak Hırvat Çoban Köpeği hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hırvat Çoban Köpeği Kökeni

Hırvat Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler çok eski zamanlardan bu yana bilinmektedir. Kökeninin Yugoslavya olduğu düşünülmektedir. Eski zamanlarda Doğu’dan getirilmiş ve daha sonra Yugoslavya’nın en popüler köpekleri içerisinde yer almış bir ırktır.

Bu köpekler, sürüleri ve bulunduğu bölgeyi koruma konusunda çok yeteneklidir. Çoban köpeği olarak çok işler çıkartmaktadır. Günümüzde de çoban köpeği ve bekçi köpeği olarak tercih edilmektedir.

Hırvat Çoban Köpeği Özellikleri

Hırvat Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Ortalama büyüklüğe sahip olan bir köpektir. Boyutları farklılık gösterebilir. Kaba olarak kurt görünümüne sahiptir. Burunları uzun ve siyahtır. Kulakları dik bir forma sahiptir. Tüylerinin biçimi dalgalıdır ve orta derecede uzun bir köpektir. Tüylerinin rengi genelde siyah olarak görülür. Arka bacakları geriye doğru meyillidir. Genel olarak neşeli bir duruşu vardır. Ayrıca oldukça zeki bir köpektir.

Hırvat Çoban Köpeği Karakteri

Hırvat Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

 • Özellikleri açısı ile son derece dikkatli köpektir.
 • Biraz kavgacı fakat sürüsüne sahip çıkmayı kendine görev edinmiştir.
 • Sürüsüne yapılacak tüm müdahalelere karşı saldırır.
 • Eğitim açısından elverişli denilebilse de çok aşırı söz dinlemezler.
 • İtaat bakımından orta derecedir.
 • Rengi çoğunlukla siyahtır ve tüylerinin etrafında beyaz leke olabilmektedir.
 • Ortalama olarak 11-14 yıl iyi bir bakım ile yaşayabilmektedir.
 • Bu köpek sürüleri yada belli alanı koruma açısından son derece kuvvetli bir köpektir.
 • Özellikle sürüleri korumasındaki başarısı tercih edilmesinde en büyük paya sahiptir.
 • Günümüz şartlarında hem bekçi köpeği hemde sürü köpeği olarak faydalanılır.
 • Bilgili, tecrübeli kişilere uygun köpektir.

Hırvat Çoban Köpeği Bakımı

Hırvat Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler apartman dairesinde yaşamak için uygun bir ırk değildir. Mutlu bir yaşantı sürmesi için büyük bir bahçeye ihtiyacı vardır. Ayrıca oldukça enerjik bir formu vardır. Bu yüzden egzersizlerine önem verilmesi gerekir. Günlük olarak yürüyüşe çıkartılmalıdır. Ayrıca güvenli bir alan içerisinde koşmasına izin verilmesi gerekir.

Tüyleri ortalama uzun olduğu için düzenli olarak taranması gerekir. Kürkünün bakımına özen gösterilmeli ve olası düğümlere karşı dikkat edilmelidir. Ayrıca kulakları temiz ve kuru tutulmalıdır.

Hırvat Çoban Köpeği Çocuklarla İlişkisi

Hırvat Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler genel olarak sosyal bir mizaca sahip değildir, ancak genelde sakin bir köpektir. Çocuklarla çok iyi anlaşmaz ama onlara karşı korumacıdır. Eğer çocuklar tarafından sinirlendirilirse agresif bir köpek olabilir. Ayrıca bu köpekler yabancılara karşı saldırgan bir yapıya sahiptir. Yabancılara karşı daima tetiktedir.

Bu köpekler diğer köpek ırklarıyla kısmen anlaşabilmektedir. Eğer kızdırılmazsa saldırgan bir köpek olmayacaktır, ancak kızdırıldığında saldırganlaşabilir. Özellikle diğer köpek ırklarına karşı saldırgan olabilen bir köpektir. Bu yüzden küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi gerekmektedir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu