Çoban Köpekleri

Mudi Köpeği Özellikleri ve Bakımı – Mudi Hakkında Her Şey

Mudi Köpeği Kökeni

Mudi Köpeği Özellikleri ve Bakımı - Mudi Hakkında Her Şey

Mudi köpeği ırkı kendiliğinden olmuş bir köpek cinsidir. Mudi’nin diğer isimleri Macar çoban köpeği ve Mudidog gibi isimlere sahiptir. Kökeni Macaristan olan bu köpek 1800 senelerden sonra olan bir ırktır. Macaristan dışında pek yaygın bir köpek cinsi değildir. Geçmişi 100 yıllıktır. Bu yüzden çok eski bir kökene sahip değildir. Mudi köpeğinin safkan bir ırk olduğu düşünülmektedir.

Mudi Köpeği Özellikleri

Mudi Köpeği Özellikleri ve Bakımı - Mudi Hakkında Her Şey

Mudi ırkı rengi ise genel olarak parlak siyah, gri ve beyaz renklerden oluşmaktadır. Mudi köpeğinin kulakları üçgen şekilde ve yukarı doğru bakmaktadır. Ön bacakları arka bacaklarına göre biraz uzundur. Güzel bir kuyruğa sahiptir ve kuyruğu yukarı doğru katlanmaktadır.

Tüylerinin yapısı kıvırcıktır ve vücuduna oranla yüz kısmında daha az tüy bulunmaktadır. Burunları uzun bir köpek olmasının yanında göz renkleri koyu tonlarda görülür.

Mudi Köpeği Karakteri 

Mudi Köpeği Özellikleri ve Bakımı - Mudi Hakkında Her Şey

  • Çiftlik evleri için koruma olarak ve koyun yada inek sürüsü gibi hayvanlara bekçilik yapmak için de çok olarak kullanılan bir köpektir.
  • Mudi enerjik, atletik bir köpektir.
  • Mudi ailesiyle zaman geçirmeyi sever, yabancıları çok sevmezler.
  • Mudi güçlü bir köpek olup çok korkusuzdur.
  • Mudi aynı zaman da çok zeki bir köpektir.
  • Günümüz zamanında bekçi köpeği olarak çok kullanılmaktadır bu yüzden zekidir.
  • Mudi köpeği diğer köpek cinsleriyle arası pek iyi sayılmaz ama tanıdıktan sonra çok iyi bir arkadaşlık edebilir.
  • Çocukları çok severler hem korurlar hem eğlenceli zamanlar geçirmeyi severler.
  • Havlaması çoktur o yüzden ev ortamında beslemek komşular tarafından sorun olabilir bu yüzden çiftlik veya komşuları rahatsız etmeyecek bir bahçe gibi ortamlar da kalması uygun olacaktır.
  • Mudi ilgiyi çok sever onunla ilgilenmeniz gerek yalnız kaldığı taktir de sürekli havlama ve agresiflik yapar.

Mudi Köpeği Bakımı

Mudi Köpeği Özellikleri ve Bakımı - Mudi Hakkında Her Şey

Mudi bakımı kolay ve oldukça basittir. Haftalık olarak bir fırçalama ve banyo yaptırmak mudi köpeğini taze ve temiz görünmesini sağlayacaktır. Tüyleri çok aşırı uzun değildir ve tüy dökme olasılığı oldukça azdır.

Mudi çok çevik ve enerjik olduğundan dolayı onunla her gün dışarı çıkabilir yürüyüş ve eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Mudi cinsi özellikle top oyunlarını çok sever çocuğunuzla birlikte güzel oyunlar oynayabilir. Aktif bir köpektir ona her gün egzersiz yaptırarak kilo almasını ve tembel olmasını engellemeniz gerekir.

Mudi köpeğinin en eğlenceli taraflarından biri eğitimidir. Eğitimi zor olmayıp çok kolay ve basittir. Öğrenmeye açıktır sahibinin sözünden ayrılmaz ve çok sadıktır. Mudi’yi ödüllendirerek eğitimini kolay bir şekilde hızlı yapabilirsiniz.  Mudi köpeğini kısaca özetleyecek olursak size iyi bir dost olacaktır eğlenceli zamanlar geçirmenize yardımcı olacaktır. Bekçi ve koruma özelliği de olduğundan dolayı sizin güvende olmanızı sağlayacaktır.

Mudi Köpeği Sağlığı

Mudi Köpeği Özellikleri ve Bakımı - Mudi Hakkında Her Şey

Bu köpekler genel olarak sağlıklı bir forma sahiptir. Ortalama olarak bir köpeğe oranla daha uzun bir yaşam sürdürebilir. Nadir olsa da bazı köpeklerde kalça çıkığı görülebilir. Bunun haricinde beslenmesine ve egzersizlerine dikkat edildiği sürece sorun yaşanmayacaktır. Ayrıca tüm köpeklerde diş fırçalama konusuna da önem verilmelidir.

Mudi Köpeği Çocuklarla İlişkisi

Mudi Köpeği Özellikleri ve Bakımı - Mudi Hakkında Her Şey

Mudi köpekleri genel olarak cana yakın bir ırktır. Bu özellikleriyle beraber çocuklarla iyi anlaşırlar, ancak yine de çocuklarla baş başa bırakılmaması daha sağlıklı olacaktır. Her ne kadar çocuklarla iyi olsa da yabancılara karşı agresif tavırlar sergileyebilir.

Bu köpekler diğer köpeklerle ve diğer hayvanlarla da oldukça iyi anlaşmaktadır. Kızdırılmadığı ve sınırları işgal edilmediği sürece sakinliğini koruyacaktır.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu