Çoban Köpekleriİş Köpekleri

Presa Canario Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Presa Canario, Kanarya Mastiff veya Kanarya Köpeği olarak da bilinen Molosser tipi büyük boyutlu bir köpek ırkıdır. Bu köpek cinsi yaklaşık 67 cm uzunluğa, 60 kg ağırlığa sahiptir. Presa Canario’nun ortalama ömrü 9 ila 11 yıldır.

Presa Canario nazik bir aile köpeğiniz değildir. Ancak güvenilir bir çalışma veya bekçi köpeği olarak sevilir ve saygı görür.

Presa Canario Kökeni

Presa Canario Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

1960’lı yıllarda nesli tükenmeye yüz tutmuş olan bir ırktı. Amerikalı veteriner olarak tanınan Dr. Carl Semencic bir takım çalışmalar yapmış ve bu neslin canlanması için ilk adımı atmıştır.

Presa Canario kökenini soyu tükenmiş olan Mastiff ve Bardino Majero’dan almıştır ve ırkın yetiştirilme amacı köpek dövüşleridir. Geçmişe dönüp baktığımızda, o yıllarda köpek dövüşleri oldukça popülerdi ve büyük kazançlara neden oluyordu. Köpek dövüşlerine en uygun köpek cinslerinden olan Presa Canario dövüşler için oldukça uygun ve güçlü bir köpektir.

Kaslı, korkusuz ve özenli olan bu köpek çobanlık ve koruma köpeği görevlerini de üstlenmiştir. Adalardaki çiftçiler, çiftlik hayvanlarına saldıran vahşi köpek sürüleriyle sürekli olarak uğraşıyorlardı. Presa Canario en iyi cevaptı ve nihai koruyucu oldu.

Presa Canario, dikkatli bir üretimle 1970’lerde, sadık bir çalışan köpek olarak öne çıkan muhteşem bir geri dönüş yaptı.

Presa Canario Özellikleri

Presa Canario Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Kafa ve vücut yapısıyla da gücünü belli eden ırkın uzun, büyük ve kare şekline benzetilen bir kafası vardır.

Kulakları küçük görünümlü ve uca doğru sivrileşmeye başlar. Kulaklarının alt yani taban kısmı kulak ucuna nazaran daha geniştir.

Gözleri hafif düşüktür ve çok keskin bakarlar. Burnu ve çene yapısı oldukça geniş yapılıdır. Presa Canario’nun göğüs kısmı göz alıcıdır.

Derinleşen ve kendini gösteren bir göğüs yapısı vardır. Kalçasıyla belinin birleştiği yerde küçük bir yükseklik başlar.

Derileri de oldukça kalın olan bu ırk, güçlü adalelere ve iri kemik yapısına sahiptir. Kürk rengi ise genel olarak kahverengi tonlarındadır.

Ağırlık: Erkeklerde 40-60 kg / Dişilerde 40-60 kg
Boy: Erkeklerde 60-65 cm / Dişilerde 60-65 cm
Yaşam Süresi: 13-15 yıl

Presa Canario Karakteri

Presa Canario Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

🔸İlk defa köpek sahibi olacaksanız kesinlikle Presa Canario sizin için uygun bir köpek değildir.

🔸Bu ırk kesinlikle söz dinlemeye meyilli bir köpek değildir.

🔸Bu köpeğin sahibi olacak kişi kendinden emin, donanımlı, baskın ve disiplinli bir sahip olmalıdır.

🔸Köpeğin doğasından anlamayan ve dominant davranışlara kapalı olan kişiler bu köpeğe sahiplik edemezler çünkü bu ırkın kökeni evcil bir köpek ırkı değildir.

🔸Saldırgan ve vahşi davranışlar sergileyebilir ve öfkelendiğinde yırtıcı olabilir.

🔸Bu nedenle yanlış sahiplerin elinde pimi çekilmiş bomba gibi olabilirler, tehlikelidirler.

🔸Presa Canario’lar iyi bekçilik yaparlar.

🔸Eğer karakterini anlayabilecek bir sahibi varsa, oldukça ona bağlı kalır ve dostluk eder.

🔸Sahibinin ailesini ve evini korur.

🔸Yabancılarla ve diğer hayvanlarla arası pek iyi değildir ve agresiflik gösterebilir.

🔸Tarih boyunca koruma, çoban ve dövüş köpeği olarak kullanıldığından, ev yaşantısına ve apartman tarzına uygun olmayabilir.

Presa Canario Bakımı

Presa Canario Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Presa Canario’ların kısa ama sert olan tüyleri kolay bir şekilde temizlenebilir.tüy dökme oranı orta düzeyde olup mevsimsel dönem dışında sizi yormayacaktır. (Köpeklerde Tüy Bakımı)

İhtiyaç duyulduğunda yada çok kirlendiğini düşünmüyorsanız 2 haftada 1 kere köpeğinizi yıkayabilirsiniz. (Köpek Yıkama Rehberi)

Bu ırkın kemik yapısına ve kas oranına baktığınızda sıkı bir egzersize ihtiyaç duyduğunu anlamanız çok zor olmayacaktır. Düzenli ve sıkı egzersizlerle köpeğinizin formunu korumasına ve egzersiz ihtiyacını karşılamasına yardımcı olmanız gerekmektedir.

Uyanık kaldığı sürece aktif olan Presa Canario’ların pati bakımlarını yapmakta önemlidir. (Köpeklerde Pati Bakımı)

Kulaklarını da düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. (Köpeklerde Kulak Bakımı)

Sosyalleşme her köpekte olduğu gibi bu cins için ayrı bir önem taşır. Ne kadar aktif olarak enerjisini harcasada yabancı köpek ve kediler için sorun oluşturabilir. (Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi)

Beraber yaşadığınız dostunuzun ve elbetteki sizinde sınırlanırız olacaktır. Bu sınırları belli etme ve köpeğinizi daha kolay yönlendirme doğru bir itaat eğitiminden geçer. (Köpeklerde Komut Eğitimi)

Ev içerisinde yada dışarısında tuvalet kazalarının yaşanmaması için gerekli tuvalet eğitimlerininde verilmesi gerekir. (Köpeklerde Tuvalet Eğitimi)

Dişlerinin bakımı yapılmalı ve ağız sağlığı konusunda dikkat edilmelidir. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Presa Canario’lar ev ve apartman için çok da uygun köpekler değildirler. Bu tür köpeklerin yaşam alanı kesinlikle geniş araziler ve büyük bahçeli evlerdir. Ev içinde gerekli egzersiz ihtiyacını karşılayamaz ve ev içinde çok fazla sıkılır. Bu ırkın dolaşması, kendi yaşam ortamında özgür olması gerekir. Kendi halinde dolanmak ve etrafı izlemek, sezgilerine kulak vermek ister.

Presa Canario Sağlığı

Presa Canario Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Presa Canario ırkı genel anlamda sağlıklı bir köpektir. En çok görülen sorunlar dermatolojik hastalıklardır. Bunun yanında eklem ve omurilik hastalıkları görülebilir. Genel olarak yakalandıkları hastalıklar şunlardır.

 • Kalça Displazisi : Hareket kabiliyetini bozan ve topallığa yol açabilen kalça eklemi deformitesidir.
 • Dilate Kardiyomiyopati: Zayıflamış kan pompalaması ve kasılmalarıyla sonuçlanan bir tür kalp hastalığı.
 • Mast Hücresi Tümörleri: Bunlar kanserli olabilir.
 • Patellar Luxation: Diz kapağının yerinden çıkmasına neden olan bir anormallik.
 • Epilepsi: Açıklanamayan nöbetler.
 • Osteokondrodisplaziler: İskelet sistemini etkileyen gelişimsel bozukluklar, örneğin cücelik.

Köpek sahipleri, herhangi bir hastalık belirtisi meydana geldiğini gözlemlediğinde bu durumunda ne yapılması gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir. En yakın veterinerden bilgi almalıdır. (Köpek Hastalıkları)

Presa Canario Beslenmesi

Presa Canario Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Presa Canario cinsi köpekler kilo almaya oldukça meyillidirler. Bu neden beslenmede aşıraya kaçmamak ve öğünler dışında çok mama vermemek önemlidir.

Günde 6 kahve fincanını 2 öğüne bölerek vermeniz köpeğinizin ihtiyaç duyduğu beslenmeyi karşılayacaktır. Tabiki veteriner tavsiyeli ırkına uygun besin değerleri taşıyan kaliteli köpek mamaları tercih edilmelidir.

Eğitimlerin ve bakımların ardından vereceğiniz ve köpeğinizin çok sevdiği ödül mamalarını da bulundurmanız gerekir.

Ara öğünlerde köpeğinizin sevdiği konserve mamaları vererek ona ikramlar sunabilirsiniz. Köpeğiniz bu davranışınızın ona iltifat olduğunu anlayacaktır.

Presa Canario Çocuklarla İlişkisi

Presa Canario Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bu köpekler genel olarak çocuklarla anlaşabilmektedir. Hatta onları koruyabilir. Yabancılarla ise herhangi bir sorunu yoktur ancak koruma içgüdüsünden dolayı agresif olabilir .

Evde çocuklarla beraber büyümesi her zaman daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Yetişkin ve çocuklardan uzak büyütülmüş bir Presa Canario evlat edindiyseniz hiç bir zaman çocuklarla yalnız bırakmamalısınız.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin. Her iki tarafın da iyiliğini düşünerek ısırılmanın yada kulak ve kuyruk çekmenin önüne geçmek adına köpeklerle küçük çocuklar arasındaki etkileşimleri her zaman denetlemelisiniz.

Diğer hayvanlara karşı mesafeli olan bu köpekler genelde saldırmayı tercih etmez. Ancak bazı köpeklere karşı saldırganlık görülebilir. Her zaman için dikkatli olunması gerekir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.5

Summary

Presa Canario, büyüklüğüyle ilgi çekmeyi başarmış olan bir köpektir. Bu köpekler genel olarak çok güçlü ve kaslı bir yapıya sahiptir. Presa Canario ırkı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

21 Yorum

 1. bence bu kadar da diil abartıyorlar bende piresa canario besliyorum böyle deyil üstüne üstlük çok tatlı bir köpek ve çok akıllı

 2. Benim de bir presa canariom var 45 günlükken geldi bize. Şuan 7 aylık çok akıllı ve zeki bir köpek tabiki büyüdükçe geninde olan bise olduğu icin agresiflesiyor. Ya kendini korumak icin yada beni korumak icin onun dışında herkesle oyun oynamayı sever. Herkes ile çok iyi anlaşır. Yine de presa canario sahiplenecekseniz sizinde karakteriniz ve dominatliginiz çok önemli. Size karşı gelmemeli ve dediklerinizi ona yatırmalısınız. Sözünden çıktığı zaman onu ani bir şekilde yere yatırın ve gözünün içine bakın kızgın olduğunuzu bildirin. kucuklukten beri eğitirseniz o kadar da korkulcak bise yok . Evet kabul ediyorum görüntüleri oldukça korkutucu ama hepsi birer melek. sevginizi hissettirin

 3. Presa canario erkek kopegım var. Dişi arıyorum kopegım 6 yasında hıc cıftlesmedı 5304045005

 4. Presa canario köpeğim var çift aldım yani ilk köpeğim bide abartıldığı gibi bi köpek değil çok sevecen hiçte saldırgan değil orada ilk köpek sahibi olacaksanız kesinlikle almayın demişsiniz alakası yok kulak asmayın bence alın çok tatlı bi köpek hatta biz depomuzu korusun diye biraz vahşileştirmeye çalışıyoruz yinede vahşileşmiyor😇😇 süs köpeğini yavrudan kızdırın hırlamasını sağlayın oda herşeye saldırır korkmaz yani sahibine bağlı nasıl eğittiğinle alakalı…

  1. Arkadas dogru söylüyor.Ben üc aylikken aldim simdi 8 aylik her seyi anliyor ve dinliyor.Hic bir saldirganligi yok kedi bile onu kovabiliyor.Cok kuvvetli havlarsa bana agliyor oda oynamak icin.üc metre önde yürür dakikada bir arkasina bakar.Ben cagirmam bile o beni kaybetmez.Kendini bilden herkese tavsiye ederim.Bu durumda hic bir köpekle degismem.

 5. Abi çoğu şey yalan komşumuz da var dişi prese canario 7tanede yavrusu var yavrusu ilk doğduğunda yanına gittim yine saldirmadi hiç bir köpek ekmeğini yediği kişiye saldırmaz ve köpeği nasıl eğitirsin iz. Sonuç öyle değişir bu arada köpeğiniz yavruyken insanlara alıştırın

 6. +905397808378 Cihan Gürdal Turkey de El PERSA CANARİO ırkının tek doğru adresi… 300 yada 500 liraya almayı düşünüyorsan bu mesajımı görmezden gel 😉 by:bULuT

 7. Bu cin köpeği nerden ala bilirim antalya da yaşıyorum. Ve bi kaç sorum olacak iki çocuğum var 2. 3aylık presa canario alsam. Çocuklarla arası nasıl çok güzel köpek ama bu anlatılan sanki bi canavar gibi gösterilmiş biraz çekindm gerçi.

  1. yeni dogurulandan alırsan ve düzgün hırçın beslemezsen asla burdakiler olmaz

 8. KESINLIKLE KATILABILIYORUM BUNLAR PRESA CANARIO YU CANAVAR GIBI GOSTERIYOR AMA BEN ONU PITLERLE DE KENDI IRKLARIYLADA FINO KANIS TARZI KOPEKLERLE DE INSANLARLADA SOSYALLESTIRIYORUM AYRICA EVDE DE KALIYOR YALNIZ MAKS 6 7 SAAT AMA NADIR SUREKLI BENIMLE ISIM BUNA EL VERISLI BUYUK IRK KOPEKLERIN HIC BIRISI EVE BAGLAMAK MANTIKLI DEIL ASLINDA PRESA CANARIO YA OZEL BISEY DEGIL YANI BENIM KOPEGIM SU AN 4 AYLIK OTUR KALK BIRAK YAT YANIMDA YURUYOR TASMASIS TASMALI CEKISTIRME YOK HIC BI SEKILDE COK ZEKI VE AHLAKLI BI HAYVAN BU TABI SAHIBINE BAGLI

  1. bencede söyledigin dogru bende evde besliyorum herkesle aşırı samimi bir nasıl yetiştirdigine baglı tabi

 9. Köpeğin tarihi ile ilgili paylaşılan bilgiler yanlış. Ayrıca evde beslenebilir eğer küçükken alıp sosyallestirebilirseniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu