Köpek Sağlığı

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi | ✓ Tuvalet Eğitiminde Pratik Yöntem

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi | ✓ Tuvalet Eğitiminde Pratik Yöntem

Eve yeni bir köpek getirdiğinizde yapmanız gereken ilk şeylerden biri onlara tuvalet eğitimi vermektir. Genç yavruların sıfırdan ev eğitimine ihtiyacı olacaktır, ancak yeni yaşlı köpeğiniz tamamen tuvalet eğitimi almış olsa bile, genellikle hafızasını tazelemek gerekebilir. Herhangi bir köpeğin, özellikle de köpek kulübelerinde bir süre geçirmişlerse, yeni bir çevreye ve rutinine alışmak için zamana ihtiyacı olacaktır.

Unutmayın, yeni bir evde ilk birkaç hafta içinde herhangi bir köpeğin tuvalet kazası geçirmesi tamamen normaldir. Köpeğinize karşı sabırlı ve tutarlı olun. Köpekler tuvaletini en güvende hissettikleri yere (belki yatağınıza veya kanepenin arkasına!) veya belirliledikleri halı gibi bir yüzeye yapabileceğini unutmayın.

5 Adımda Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpeğinize tuvalet eğitimi veya evde eğitim verirken pozitif, ödül temelli eğitim kullanmanız önemlidir. Bu tür olumlu pekiştirmeyi kullanmak, sizin ve köpeğinizin gelecekteki eğitimi için iyi bir temel oluşturacak, olumlu bir ilişki için çalışabileceğiniz anlamına gelir.

                                                     5 Adımda Köpek Tuvalet Eğitimi 
Düzenli Olarak Dışarı Çıkarın Tuvaleti Geldiğinde Ne Yaptığını Anlayın
Köpeğinizle Beraber Dışarı Çıkın Aynı Yol Rotasını İzleyin
                                                 Saatlik Gezilerin Sıklığını Ayarlayın

Veteriner Tavsiyeleri             Yardımcı Makaleler            Sık Sorulan Sorular       

Köpeğinize tuvalet alışkanlığı kazandırmak bilinçli ve adım adım ilerleyeceğiniz bir yoldur.

1) Köpeğinizi Düzenli Olarak Dışarı Çıkarın

Bu adım köpeğiniz için ayıracağınız geniş bir zaman dilimini içerir. Yeni köpek sahiplenmenin en yorucu ve gerekli kısmı olan köpek tuvalet eğitimi, aksatılmadan sabırla yapılmalıdır.

İlk başta, köpeğinizi her saat dışarı çıkarın ve tuvalete gidip gitmediğini görmek için birkaç dakika bekleyin. Bu, içerideki tuvalete gitme şansını azaltır ve aynı zamanda onlara tuvalete gitmenin iyi olduğu yerleri de öğretir.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi | ✓ Tuvalet Eğitiminde Pratik Yöntem

Köpeğinizi veya yavru köpeğinizi doğru yerde tuvalete gittiklerinde övmeyi unutmayın. Köpeğiniz zamanla bunun, dışarıdaki tuvalete gittiklerinde iyi şeylerin olduğu anlamına geldiğini anlamaya başlayacaktır.

Köpeğiniz buna alışmaya başladığında, yavaşça dışarı çıkma arasındaki süreyi uzatmaya başlayabilirsiniz. Bu, bir rutini ne kadar yakından takip ettiğinize ve köpeğinizin ne kadar hızlı öğrendiğine bağlı olarak bir hafta veya birkaç hafta, hatta aylar sürebilir. Unutmayın, her köpek farklı hızda öğrenir!

2) Köpeğinizin Tuvaleti Geldiğinde Yaptığı Davranışları Tanıyın

Köpekler tuvalete gitmeye ihtiyaç duyduklarında normal davranışlarından ayrılan bir takım hareketler sergiler. Bu hareketlerin yeni eve alınan köpeklerde çok iyi gözlemlenmesi ve anında tepki verilmesi gerekir.

🔸 Hızlı yürüme ve dailer çizme,

🔸 Yerin dikkatle koklanması,

🔸 Kapıya veya kullanmayı tercih ettikleri yere gitme,

🔸 Ağlama ve havlama,

🔸 Vücudun alt kısmı yere eğme / çömelme.

Köpekler tuvalete gitmeleri gerektiğinde tipik olarak kıpır kıpır olur ve dikkati dağılır. Genellikle gidecek uygun bir yer ararken etrafı koklar. Özellikle çok yemek yediklerinde, oyun zamanı gibi heyecan verici şeyler yada köpeğinizin yalnız kaldığı dönemlerden sonra ilk iş olarak tuvaletini yapma eğilimi gösterdiği gözlemlenir.

3) Köpeğinizle Dışarı Çıkın

Tuvalete gittiklerinde köpeğinizle dışarı çıkmanız önemlidir. Bazı köpekler, özellikle korkan veya aşırı heyecanlananlar, dışarıda tuvalete gitmekte zorlanabilir. Bunun nedeni, onlara göre dış dünyanın çok kalabalık olması ve birçok farklı görüntü, ses ve kokuyla dolu olmasıdır.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi | ✓ Tuvalet Eğitiminde Pratik Yöntem

Köpeğinizin dışarıyı keşfetmesi için zaman vermelisiniz. Keşif amaçlı yapılan her davranışı ödüllendirmelisiniz. Köpeğinizi sevin, övün ve ona özgüven kazandırın.

Köpeğinizin göreve odaklanması biraz zaman alabileceğinden, ilk başta dışarıda daha uzun süreler geçirmeye çalışmalısınız.

4) Köpeğinizi Aynı Yol Güzergahında Tuvalete Götürün

Köpeğinizi tuvalete her çıkardığınızda aynı çıkışı kullanarak aynı yere götürmeye çalışın. Çıkış, evin içinde genel olarak görebileceğiniz bir yerde olmalıdır, böylece çıkışa gittiklerinde tuvalete gitmek istediklerini bileceksiniz.

Gezinme güzergahınız sabit rota üzerinde olmalıdır. Köpek dolaştığı yerleri bildikçe tuvaletini yaptığı yerleri kokusuyla hatırlayacak, kendini rahat hissedecektir. Her gördüğü ve kokladığı yere tuvaletlerini yapmamaları köpeğin yabancılamasıyla ilgilidir.

Sizinle beraber yürürken köpeğiniz genelde direk diplerine yada ağaçların etrafına gitmeye meyil gösterir. Bu davranışı diğer köpeklerin bölge işaretlemek için bıraktıkları kokunun köpeğinizi cezbetmesidir. Eğer sürekli aynı yoldan gidiyorsanız köpeğinizde belli aralıklarla kendi işaretini bırakacaktır.

5) Saatlik Gezilerinizin Sıklığını Zamanla Azaltın

Köpeğinizin tuvalet belirtilerini öğrendikten sonra, köpeğinizde tuvaleti geldiği zaman sizi rahat etmeye başladıktan sonra artık gezintilerin sıklık sayısında azalmaya gidilebilir. Sizin için zorlu olan kısım bitmiş olacaktır.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi | ✓ Tuvalet Eğitiminde Pratik Yöntem

Köpeğinizin faaliyetlerinin ve tuvalete gittiklerinde (hem dışarıda hem de herhangi bir evdeki kaza) ilgili bir günlük veya kayıt tutmanız gelişmeyi görme açısından iyi olacaktır. Ayrıca hangi gezileri kesebileceğinizi ve hangi zamanlarda köpeğinizle dışarıda olmaya odaklanmanız gerektiğini anlamanızı kolaylaştırır.

Köpeğiniz Eve Tuvalet Yapmaya Çalışırsa Ne Yapmalısınız?

Köpeğinizi evde tuvalete giderken yakalarsanız veya gideceklerini düşünüyorsanız, heyecanlı bir şekilde arayarak, sevdiği bir mamayı vererek yada sevdiği oyuncak sunularak ilgisini dağıtıp dışarıya götürün.

Köpeğinizi evde tuvalete giderse cezalandırmamak gerekir. Eğer cezalandırırsanız, önünüzdeki tuvalete gitmeyi cezayla, hatta tuvalete gitmeyi bile cezayla ilişkilendirebilirler.

Köpeğinizi cezalandırır veya bağırırsanız, sonunda tamamen tuvalete gitmekten korkan veya siz varken tuvalete gitmeyen bir köpeğe sahip olabilirsiniz, bu da daha büyük sorunlara yol açabilir.

Köpeğiniz başlangıçta bir hata yapsa bile, dışarıda tuvalete gittiklerinde bol bol övdüğünüzden emin olun. Yapmanız gereken en önemli şey, köpeğinizin dışarıda tuvalete gitme konusunda olumlu hissetmesini sağlamaktır.

Köpeğiniz Eve Tuvalet Yaparsa Ne Yapmalısınız?

Köpeğinizi o sırada odanın veya evin dışında olduğunuz için yakalayamazsanız, alanı temizlemeli ve yaygara yapmamalısınız. Köpeğinizi bunu yaptığı için cezalandırmanın hiçbir etkisi olmayacaktır. Köpeğiniz yaptığı hangi davranış yüzünden ceza aldığını ilişkilendirmeyecek ve bunun yerine size olan güvenini kaybetmeye başlayacaktır.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi | ✓ Tuvalet Eğitiminde Pratik Yöntem

Köpeğinizin kazasından sonra temizlik yaparken, alanın her zaman düzgün bir şekilde temizlenmesi önemlidir. Amonyak içeren ev deterjanlarından kaçının. Amonyak, köpeğinizin idrarında oluşan doğal bir kimyasaldır ve hala tanıdık kokacağı için bölgeyi tekrar işaretlemeye teşvik edebilir. Soda suyu ve biyolojik çamaşır deterjanı karışımı iyi sonuç verir.

Veteriner Tavsiyeleri

🔸 Köpeğin tuvalet alışkanlığı edinmesi öğrenme kapasitesi ve sizin ilginizin yoğunluğuna göre değişir. Her köpeğin algılama ve öğrenme kabiliyeti farklıdır.

🔸 Köpeğinize tuvalet alışkanlığı öğretmek sabır ve istikrar ister. Eğitimi tamamlamadan bırakmak ev içinde tatsız süprizlerin çoğalmasına neden olur.

🔸 Köpeğiniz tuvalet eğitimini tamamladıktan sonra yine de ara sıra evde kazalar yaşanıyorsa köpeğinize kızmadan temizliğini yapıp doğru davranışı ısrarla göstermelisiniz.

🔸 Eğitimin olumlu sonuçlanmasında diğer bir önemli etkende ödüllendirmedir. Dışarıda her tuvaletini yapışını ödüllendirmelisiniz.

Yardımcı Makaleler

                                                 Köpek Sağlığı İle İlgili Diğer Yazılarımız
En Çok Görülen Köpek Hastalıkları Köpeklerde Göz Temizleme
Köpeklerde Sosyalleşme [Ayrıntılı] Köpeklerde Lösemi Belirtileri ve Tedavisi
Köpeklerde Pati ve Tırnak Bakımı Köpek Nasıl Yıkanır?[Videolu Anlatım]
Köpeklerde Kusma Nedenleri Köpeklerde Kulak Bakımı ve Temizliği
Köpeklerde Tüy Bakımı Köpeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Sık Sorulan Sorulan

Köpeğiniz 2-5 aylık arasındaysa kontrollü olarak evde tuvalet eğitimi vermeniz kolay olabilir. Ancak büyük ırklardan birine ait köpeğiniz varsa dışarısı hedefli tuvalet eğitimi vermeniz gerekir. Küçük ırk köpekler yaşamları boyunca evde tuvalete alıştırılabilir.

Köpek eğitmenleri tuvalet eğitiminde oldukça titiz davranırlar. Köpeğinizi emanet edeceğiniz ve eğitimi başarıyla sonuçlandıracak eğitim merkezi olarak PETOKULU'nu tavsiye ederiz. Uzman eğiticileri ve köpeklerin sosyalleşebileceği geniş arazi üzerine kurulu tesis, köpek dostlarınıza kendi köpekleriymişcesine hizmet edeceklerdir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çok Teşekkür ederim verdiginizdeğerli bilgiler için baya bi ugraşmama ragmen bizim akıllı bıdık durmadan halıya pisliyordu okuyup analiz ettigim değerli bilgiler sayesinde şu an köpegime tuvalet eğitimini aşılamış bulunmaktayım teşekkürler kopekcinsleri.net ve aiLesi <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu