Köpek Malzemeleri ve Köpek Ürünleri

Köpeklerde Göz Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Muhteşem Tavsiye

Köpek sahiplerinin bazı sorumlulukları vardır. Bunların arasında en büyük olanı ise köpeklerin bakımının tam yapılmasıdır. Köpeklerin sadece mamasını ve suyunu vererek mutlu ve sağlıklı olamayacaklarını anlamak gerekir. Bu yüzden başta tüy bakımı olmak üzere göz kulak bakımı, göz bakımı gibi önemli detayları ihmal etmemek gerekir.

Köpeklerin en çok hastalığa yol açan organlarından bir tanesi gözleridir. Göz bakımı yapılmayan köpeklerin gözlerinde enfeksiyon oluşabilir. Bu durumun ilerleyen safhalarında görme engeli ortaya çıkabilir ve geri dönülmez bir sonuç olabilir. Dolayısıyla köpeklerin göz bakımı ihmal edilmemeli ve 7-10 günlük periyotlarla yapılmalıdır.

Köpeklerde Göz Kontrolü

Köpeklerde Göz Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Muhteşem Tavsiye

Sağlıklı gözlere sahip olan köpeklerin gözlerine ışık altında bakıldığında net ve parlak bir şekilde görünmesi gerekir. Bunun yanı sıra her iki gözü eşit büyüklükte olmalı ve göz kürelerinin etrafında beyaz lekeler bulunmamalıdır. Bu kontrolleri yaparak gözünde sorun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Bunun yanı sıra alt göz kapağını elinizle çekerek gözün alt kısmı da kontrol edilmelidir. Bu kontroller sırasında kesinlikle köpeğinizin gözlerine temas etmeyin.

Yine önemli konulardan bir tanesi de göz akıntılarıdır. Köpeklerde oluşan göz akıntıları, yeşil ve sarı renkte görülüyorsa enfeksiyon işareti doğabilir. Eğer yoğun bir şekilde akıntı ve gözlerde kızarıklık görülüyorsa vakit kaybetmeden bir veterinere danışmanız gerekmektedir.

Köpeklerde Göz Bakımı İçin 5 Tavsiye

Köpeklerin gözlerini temizlerken kullanacağınız 5 ipucu sayesinde köpeğinizin göz sağlığını koruyabilirsiniz. Böylece, köpeğiniz olası göz hastalıklarına ve enfeksiyonuna karşı dirençli olacaktır.

#1- Köpeğinizin Göz Çevresini Temizleyin

Köpeklerde Göz Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Muhteşem Tavsiye

Köpeklerde göz bakımının en önemli noktası göz çevresini temizlemektir. Köpeğin gözlerinden akan göz yaşı, çapak, enfeksiyon içerikli mukus yapısının temizlenmesi gerekir. Bu bölgede yer alan kir yapışmış ve inatçı olabilir. Bu yüzden temizleme işlemi sırasında nazik ama sert hareketler uygulamanız gerekebilir.

Gözün etrafında yer alan bölgeyi temizlemek için göz temizleme mendili kullanmanız gerekmektedir. Bu mendiller pratikte ıslak mendillere benzese de içerisinde yer alan özel maddeler sayesinde köpeğin göz etrafında oluşan akıntıları temizler ve dezenfekte eder. Böylece olası iltihabın önüne geçmektedir.

Bu mendilleri paketinden çıkartarak köpeğinizin göz çevresini silebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise kesinlikle gözünün içerisine dokunmamanızdır. Aksi halde köpeğinizin göz sağlığına zarar verebilirsiniz.

Göz temizleme mendili satın almak için buraya tıklayın!

#2- Göz Temizleme Solüsyonu Kullanın

Köpeklerde Göz Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Muhteşem Tavsiye

Solüsyon köpeğin göz çevresine damlatılıyor

Köpeklerinde gözlerinde oluşan akıntılar eğer enfeksiyonlu ise köpeklerin göz çevresinde bakteri oluşumuna yol açabilir ve göz sağlığını etkileyebilir. Ayrıca bu akıntılar göz çevresinde birikir ve her ne kadar sert bir şekilde silinmeye çalışılsa da çıkmayabilir. Ayrıca köpeklerin göz çevresine sert davranmak onları korkutur ve göz bakımından kaçınmalarına yol açabilir. Bu sorunla karşı karşıya olan kişiler için en iyi seçeneklerden bir tanesi göz temizleme solüsyonu kullanmaktadır.

Bu solüsyonlar gözün çevresini temizlemek için kullanılmaktadır. Kesinlikle gözün içerisine temas ettirilmemelidir. İnatçı kirleri çıkartmak için göz temizleme mendiline bir miktar solüsyon damlatarak köpeğin göz çevresini oval hareketler ile temizleyebilirsiniz.

Eğer köpeğinizin gözünün içine solüsyon uygulamak istiyorsanız, bunun için veterinere danışmanız gerekir. Veteriner hekim köpeğinizin böyle bir şeye ihtiyacı olduğuna karar verirse sizin için uygun solüsyonu önerecektir. Köpeklerin göz çevresi için üretilmiş olan solüsyonlar gözünün içerisine damlatılmamalıdır.

Göz temizleme solüsyonu satın almak için buraya tıklayın!

#3- Göz Çevresindeki Tüyleri Arındırın

Köpeklerde Göz Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Muhteşem Tavsiye

Özellikleri uzun tüylü köpekler için göz çevresindeki tüylerin kısaltılması önemlidir. Aksi halde köpeğin gözüne giren tüyleri korneanın çizilmesine yol açabilir. Bunun yanı sıra enfeksiyon riski de oluşturmaktadır. Bu sorunun önüne geçmek için düzenli olarak göz çevresindeki tüylerin kısaltılması gerekir.

Tüy kısaltma işlemi için köpeğin sakin bir anı seçilmeli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde yapacağınız ufak bir hata makasın köpeğin gözüne girmesine yol açabilir. Bu işlem mümkünse iki kişi tarafından yapılmalıdır. Eğer bu işlemi yapmak için fazla tedirginseniz profesyonel köpek tıraşına başvurabilirsiniz. Böylece köpeğinizin tüy bakımını tam bir şekilde sağlayabilirsiniz. Eğer İstanbul’da veya çevresinde yaşıyorsanız Petzz Kuaför’ü önerebiliriz. Alanında en iyilerden bir tanesi olan Petzz Kuaför senelerin tecrübesiyle ve güler yüzlü çalışanlarıyla köpeğiniz için en iyi seçenek olacaktır.

Adres: Küçükyalı Merkez Mah, Mektep Caddesı No:7/B, 34840 Maltepe/İstanbul
E-POSTA: [email protected]
Telefon: (0216) 464 34 34
Web: petzzkuafor.com

Eğer sadece köpeğinizin göz çevresindeki tüyleri temizlemek istiyorsanız ve kendinize güveniyorsanız, evcil hayvanlar için üretilmiş bir makas satın alarak kolayca tüylerini kısaltabilirsiniz.

Köpek makası satın almak için buraya tıklayın!

#4- Köpeğiniz İçin Doğru Anı Bekleyin

Köpeklerde Göz Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Muhteşem Tavsiye

Çoğu köpek ırkı, gözlerine dokunulmasından hoşlanmaz. Dolayısıyla göz temizliği yapmak can sıkıcı bir hal alabilir. Bu yüzden köpeğiniz için uygun bir anı beklemek ve sakin olduğu bir zamanı seçmek işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin; köpeğinizle uzun bir yürüyüş yaptıktan sonra göz bakımı yapmanız uygun olabilir. Çünkü köpekler egzersiz sonrasında yorulur ve

Eğer köpeğiniz huysuzlaşıyorsa ve durumdan memnun değilse onu zorlamayın ve göz bakımını başka bir güne erteleyin. Köpeğin istememesine rağmen işlemi sürdürmeniz köpeği strese sokabilir ve korkmasına yol açabilir.

Göz bakımının en önemli noktalarından bir tanesi ödül maması kullanmaktır. Bunun için köpeğinizin göz temizliğini yapmadan hemen önce ödül maması verin ve bir gözünü temizleyin. Temizleme işlemi bittikten hemen sonra tekrar ödül maması verin ve diğer gözüne geçin. Temizleme işlemi tamamen sonlandıktan sonra tekrar ödül maması verin. En son köpeğinize “aferin oğlum” gibi motive edecek kelimeler yöneltin ve sevginizi gösterin.

#5- Şampuan – Sabun Gibi Malzemeler Kullanmayın!

En sık yapılan hatalar arasında göz temizliği için sabun, şampuan gibi ürünlerin kullanılması yer almaktadır. Özellikle insanlar için üretilmiş olan sabun ve şampuanlar çok tehlikelidir. Bu ürünler köpeğin göz sağlığına zarar verebileceği gibi tüy ve deri bütünlüğünü de bozabilir.

Köpekler için ideal göz bakımı temizleme mendilleri ve solüsyon kullanmaktır. Bunun haricinde gözlerinin içini temizlemek, çöz çevresine sabunlu suyla yıkamak gibi hatalar yapılmaması gerekir. Eğer yoğun bir şekilde göz akıntısı yaşanıyorsa muhakkak veterinere gidilmelidir.

Köpeklerde Göz Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Muhteşem Tavsiye
Köpek Mamaları
Köpeklerde Göz Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Muhteşem Tavsiye
Köpek Konserve
Köpeklerde Göz Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Muhteşem Tavsiye
Köpek Tasması
Köpeklerde Göz Bakımı: Bilmeniz Gereken 5 Muhteşem Tavsiye
Köpek Ödülleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın