Köpek Sağlığı

Köpeklerde Göz Sağlığı: Kolay Göz Temizleme Yöntemleri

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de göz bakımı çok önemlidir. Göz çevresindeki tüylerin kirlenmesi, kirli suda ve kirli toprakta yuvarlanması, dışkılarıyla temasları sonucu köpeklerin gözleri enfeksiyon kapabilir.

Enfekte olmuş köpeğin gözlerinde görmeyle ilgili bir sorunu olmasada kaşıntı, stres ve rahatsızlık gözlenir. Bundan dolayı göz temizliği haftalık periyodlarla bilinçli şekilde yapılmalıdır.

Köpeklerin en hassas bölgelerinden biri olan gözlerinin temizliği büyük dikkat ve titizlikle yapılmalıdır. Yanlış uygulanacak temizlik köpeğin gözlerine zarar gelmesiyle sonuçlanabilir. Doğru teşhis, zamanında müdahale ve gerekli temizlik sağlandığında köpeklerinizin keyfinin yerine geldiğine şahit olacaksınız.

Köpeklerde Göz Kontrolü

Köpeklerde Göz Sağlığı: Kolay Göz Temizleme Yöntemleri

Köpeklerin göz kontrolleri diğer tüm sağlık bölümlerinde olduğu gibi rutin ve düzenli olması gerekir. Veteriner tavsiyeli aparatlar, köpeğinizin göz hassasiyetine göre seçilecek tedavi yönemleri köpeğinizin göz sağlığı konusunda olmuş ya da olabilecek problemlerin düzeltilmesinde etkili rol oynayacaktır.

Köpeğimin göz sağlığının yerinde olup olmadığını nasıl anlarım ?

Sağlıklı gözlere sahip olan köpeklerin gözlerine ışık altında bakıldığında net ve parlak bir şekilde görünmesi gerekir. Bunun yanı sıra her iki gözü eşit büyüklükte olmalı ve göz kürelerinin etrafında beyaz lekeler bulunmamalıdır. Bu kontrolleri yaparak köpeğinizin gözünde sorun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Diğer bakılması gereken başka bir yer, alt göz kapağını elinizle aşağı çekerek gözün alt kısmının da kontrol edilmesidir. Herhangi bir cisim yada kıl göz kapağına sıkışmış olabilir. Bu kontroller sırasında kesinlikle köpeğinizin gözlerine temas etmeyin.

Yine önemli konulardan bir tanesi de göz akıntılarıdır. Köpeklerde oluşan göz akıntıları, yeşil ve sarı renkte görülüyorsa enfeksiyon işareti doğabilir. Eğer yoğun bir şekilde akıntı ve gözlerde kızarıklık görülüyorsa vakit kaybetmeden bir veterinere danışmanız gerekmektedir.

Köpek Göz Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerin göz sağlığına yönelik yapılacak işlemler öncesi dikkat edilmesi gereken önemli birkaç konu bulunmaktadır. Temizlemenin sağlıklı ve başarılı şekilde olması ve köpeğin gözlerine zarar gelmemesini sağlamak adına alınacak tedbirlerin tam olarak uygulanmasıyla mümkün olacaktır.

🔸 Gözlerin hassaslığı göz önüne alınarak öncelikle köpeklerde göz temizliğine başlarken kullanacağınız aparatın, ellerinizin ve ortamın temiz ve steril olmasına özen gösterin.

🔸 Stresli ve acele hareket edecek durumunuzun olmamasına dikkat edin.

🔸 Köpeğinizi severek ve kedi rızasıyla güvenli ulaşım sağlayabileceğiniz bir yere oturtun.

🔸 Köpeğin stresli ya da hareketli olması kazalara neden olabileceği için bir süre severek sakinleştirin.

🔸 Gözdeki kirliliğin enfeksiyon mu yoksa çapak mı olduğunu gözlemleyin, ona göre hamle planı yapın.

🔸 Tüm ekipmanların yanınızda olduğuna emin olduktan sonra artık temizleme işlemini uygulayabilirsiniz.

🔸 Kesinlikle nazik ve kararlı olun, göze yaptığınız hamleler köpeğinizi rahatsız etsede canını yakmamak koşuluyla pes etmeyin.

Köpeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerde göz temizlemenin birçok yolu vardır. Göz temizlemeye karar vermenizdeki nedene bağlı olarak uygulanacak yöntemler de değişmektedir. Genelde köpeklerde göz temizliği göz çevresinden göz içine doğru yapılan müdahalelerle gerçekleştirilir.

1) Köpeğinizin Göz Çevresini Temizleyin

Köpeklerde Göz Sağlığı: Kolay Göz Temizleme Yöntemleri

Köpeklerde göz bakımının en önemli noktası göz çevresini temizlemektir. Köpeğin gözlerinden akan göz yaşı, çapak, enfeksiyon içerikli mukus yapısının temizlenmesi gerekir. Bu bölgede yer alan kir yapışmış ve inatçı olabilir. Bu yüzden temizleme işlemi sırasında nazik ama kararlı hamleler uygulamanız gerekebilir.

Gözün etrafında yer alan bölgeyi temizlemek için göz temizleme mendili kullanmanız gerekmektedir. Bu mendiller pratikte ıslak mendillere benzese de içerisinde yer alan özel maddeler sayesinde köpeğin göz etrafında oluşan akıntıları temizler ve dezenfekte eder. Böylece olası iltihabın önüne geçilmiş olur.

Bu mendilleri paketinden çıkartarak köpeğinizin göz çevresini silebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise kesinlikle gözünün içerisine dokunmamanızdır. Gözle yapılan temas köpeğinizin göz sağlığına zarar verebilir.

Köpek Göz Temizleme Mendili Kolay Satın AL

2) Göz Çevresindeki Tüyleri Arındırın

Köpeklerde Göz Sağlığı: Kolay Göz Temizleme Yöntemleri

Özellikle uzun tüylü köpekler için göz çevresindeki tüylerin kısaltılması çok önemlidir. Köpeğin gözüne giren tüyler korneanın çizilmesine yol açabilir. Bunun yanı sıra enfeksiyon riski de oluşturmaktadır.

Tüy kısaltma işlemi için köpeğin sakin anı seçilmeli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Yapacağınız ufak bir hata makasın köpeğin gözüne zarar vermesine yol açabilir. Bu işlem mümkünse iki kişi tarafından yapılmalıdır.

Göz kılı traşı ya da köpeğinizin diğer traş ve bakım işlemlerini yapmak için fazla tedirginseniz profesyonel köpek tıraşına başvurabilirsiniz. Köpek traşı ve traş sonrası bakımlar konusunda profesyonel olan Petzz Kuaför, senelerin getirdiği tecrübesiyle ve güler yüzlü çalışanlarıyla köpeğiniz için en iyi seçenek olacaktır.

Adres:Altayçeşme, Bağdat Cad. Dostlar Apt No:313/A, 34843 Maltepe/İstanbul
E-POSTA: [email protected]
Telefon: (0216) 464 34 34
Web: petzzkuafor.com

Köpeğinizin göz çevresindeki tüyleri kendiniz temizlemek istiyorsanız ve kendinize güveniyorsanız, köpekler için özel üretilmiş köpek göz makası satın alarak kolayca tüylerini kısaltabilirsiniz.

Köpek Göz Makası Satın AL

3) Göz Çevresi Temizleme Solüsyonu Kullanın

Köpeklerde Göz Sağlığı: Kolay Göz Temizleme Yöntemleri

Köpeklerinde gözlerinde oluşan akıntılar eğer enfeksiyonlu ise köpeklerin göz çevresinde bakteri oluşumuna yol açabilir ve göz sağlığını etkileyebilir. Bu akıntılar göz çevresinde birikir, kurur ve sertleşir. Bazı zamanlar bu kirlerin temizlenmesi çok zor olabilir.

Köpeklerin gözlerinin çevresini temizlerken sert davranılması onları korkutur ve göz bakımından kaçınmalarına yol açabilir. Bundan dolayı temizliği kolaylaştırmak adına göz temizleme solüsyonu kullanılmalıdır.

Bu solüsyonlar gözün çevresini temizlemek için kullanılmaktadır. Kesinlikle gözün içerisine temas ettirilmemelidir. İnatçı kirleri çıkartmak için göz temizleme mendiline bir miktar solüsyon damlatarak köpeğin göz çevresini oval hareketler ile temizleyebilirsiniz.

Köpekler İçin Göz Çevresi Temizleme Solüsyonu Satın AL

4) Göz Enfeksiyonu İçin Merhem Kullanın

Köpeklerde Göz Sağlığı: Kolay Göz Temizleme Yöntemleri

Köpeğin gözünde kızarıklık, aşırı sulanma ve şişkinlik gibi belirtiler varsa köpeğin gözü mikrop kapmış demektir. Teşhisi ve tedaviyi kendiniz tanımlamadan önce kesinlikle veteriner muayenesine gidilmelidir. Veterineriniz size tedavi için uygulayacağınız merhemi ve uygulama şeklini anlatarak çözüm önerecektir.

Genellikle günde 2 defa sürülmesi önerilen merhem olabileceği gibi, enfeksiyonun tehlikesine ve ilerleme durumuna bağlı olarak daha sık tavsiyeler verilebilir.

Köpeğinize göz merhemi sürerken dikkat etmeniz gerekenler

Merhemler göz damlalarına göre kullanımı biraz daha zordur. En kolay yöntem köpeğinizin alt göz kapağını parmağınızla hafifçe aşağı doğru çekip, dikkatli bir şekilde yeteri kadar merhemi göz çukuruna doldurmaktır. Merhem uygulandıktan sonra merhemin tüm göz küresine ulaşabilmesi için hafifçe göz üzerinde gezdirilmesi gerekir. İşlem bittikten sonra zamanla köpeğiniz göz akıntısı olarak merhemi gözünden atacaktır.

Doğal Yollarla Köpek Göz Temizliği

Günümüzde gelişmiş teknolojiyle beraber steril ve etkili göz temizliğini sağlamak için geliştirilmiş ekipmanlar bulunsada, doğal yollarla da köpeklerde göz temizliğini yapabilirsiniz.

1) Papatya Çayı ile Köpek Göz Temizliği

Köpeklerde Göz Sağlığı: Kolay Göz Temizleme Yöntemleri

Köpeklerin sindirim sistemine de iyi gelen papatya çayı, köpeklerin gözlerini temizlemek için doğal ve kolay bir yoldur. Papatyada bulunan antioksidanlar köpeklerin göz çevrelerinde birikmiş olan çapakları, göz damla lekelerini temizleyecek, gözün enfeksiyon kapmasını engelleyecektir.

Köpek göz temizliğinde papatya çayını nasıl uygularım?

Öncelikle doğal kurutulmuş papatyaların tercih edilmesi gerekir. Böyle bir imkan yoksa hazır çay poşetleriyle satılan papatya çaylarıda kullanılabilir.

Doğal kuru papatyaları bir cezveye koyup kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra küçük boyda steril bir bez parçası içine atıp soğumaya bırakıyoruz. (Bez papatya çayını iyice özümseyecektir.) Soğuduktan sonra sadece bezi alıp köpeğin göz etrafındaki kirlerinden arınmasını sağlayabilirsiniz.

Marketlerde satılan hazır papatya çayı kullanacaksanız aynı işlemi bez yerine papatya çay poşetiyle uygulamanız gerekir.

2) Aloe Vera Jeli ile Köpeklerde Göz Temizliği

Köpeklerde Göz Sağlığı: Kolay Göz Temizleme Yöntemleri

Aktarlarda satılan aloe vera bitkisi köpeklerde göz akıntılarına ve iltihaplarına iyi gelmektedir. Göz çevresi temizliği için kullanılabileceği gibi göz içine de az olacak şekilde nüfus etmesi iltihaplanmanın önüne geçecektir.

Basitçe aloe vera bitkisinin özünden alınan jeli temiz steril bez yardımıyla köpeklerin göz temizliğinde kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

                                                 Köpek Sağlığı İle İlgili Diğer Yazılarımız
En Çok Görülen Köpek Hastalıkları Köpeklerde Göz Temizleme
Köpeklerin Stres Belirtileri Köpeklerde Lösemi Belirtileri ve Tedavisi
Köpeklerde Pati ve Tırnak Bakımı Köpek Kokusuna 5 Etkili Çözüm
Köpekler Neden Kusar? Köpeklerde Kulak Bakımı ve Temizliği
Köpeklerde Tüy Bakımı Köpeklerde Kaşınma Sorunu ve Çözümü
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu