Genel

Köpek Kokusunu Engellemek İçin En İyi 5 Çözüm

Köpek sahiplerinin en iyi bildikleri arasında köpek kokusu yer almaktadır. Özellikle de yazı köpek ırklarında bu konu çok daha yoğun bir şekilde görülür. Bazı durumlarda katlanamaz hale gelebilir. Burada önemli olan nokta köpeğin bakımlarının aksatılmamasıdır. Örneğin, düzenli olarak fırçalanması ve banyo yaptırılması en temel çözümler arasında yer almaktadır.

Tabiki her şey bu kadar kolay değil, her ne kadar köpeklere banyo yaptırsak da koku sorunu yaşanabilir. Bu soruna çözüm bulmak için ilk olarak nedenleri araştırılmalıdır. Bunun sonucunda koku sorunu en aza indirilebilir. Sizler içim köpeklerde koku oluşumuna yol açan durumları sıralayalım:

Köpekler Neden Kokar?

Köpek Kokusunu Engellemek İçin En İyi 5 Çözüm

Köpekler genellikle sağlık sorunlarından dolayı kötü kokuya sahip olurlar. Bunun yanı sıra bazı köpeklerin deri ve tüy yapısı genetik olarak kokabilir. Genelde aşağıdaki durumlardan kaynaklı olarak koku sorunu yaşanmaktadır.

1-  Diş Sorunları

Köpeklerde en sık sorunlardan bir tanesi diş hastalıklarıdır. Tıpkı insanlarda olduğu için dişlerdeki plak ve tartar yoğun bir koku oluşumuna sebep olabilir. Özellikle bazı köpek ırkları genetik olarak diş hastalıklarına yatkındır. Genellikle bu durum küçük ırk köpeklerde daha sık görülmektedir.

Köpeklerin ağız kokusu olmasının bir diğer sebebi ise dişlerin arasında yemek artıkları olması ve bu artıkların zamanla çürümesidir. Köpeğinizin dişlerini temiz tutmak ve diş bakımını gerçekleştirmek bu soruna çözüm olacaktır. Bunun için Köpeklerde Ağız Bakımı ve Diş Fırçalama isimli yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca, köpeğiniz için diş fırçası ve diş macunu almak için buraya tıklayabilirsiniz.

2- Gaz

Özellikle mide sorunu yaşayan köpeklerde gaz sorunları daha sık görülür. Yemek sonrası oluşan şişkinlik sonucunda köpeğiniz gaz çıkartabilir. Bu durumda yapmanız gereken köpeğinizin mamasını değiştirmek olacaktır.  Sindirim Sorunu Yaşayan Köpekler İçin EN İYİ 5 Köpek Maması isimli yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Gaz oluşumunun bir diğer sebebi ise aşırı rüzgara maruz kalmaktır. Köpeğiniz mevsim koşullarından veya herhangi bir çevresel faktörden dolayı üşütebilir. Bunun için daima köpeğinizin güvende olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

3- Deri ve Tüy Kokusu

Tıpkı insanlar gibi köpeklerin de kokması normaldir. Eğer yağlı bir deriye sahip olan bir köpeğiniz varsa kürkünden daha yoğun bir koku yayılacaktır. Bu yüzden bu köpeklerin günlük bakımları özenli bir şekilde yapılmalıdır.

Bir diğer önemli konu ise köpeğinizin gerektiği zamanlarda banyo yapmasıdır. Eğer köpeğiniz kirlendiğinde banyo yaptırırsanız, koku sorunu en aza inecektir.

Bazı durumlarda her ne kadar gerekli bakım yerine getirilse de koku sorunu çözülemez. Bu gibi durumlarda köpek parfümü kullanmanızı öneririz. Bu parfümler köpeklere özel olarak hazırlandığı için herhangi bir zararı yoktur. Aynı zamanda köpeğinizin üzerindeki kötü kokuların giderilmesi için en etkili çözümlerden bir tanesidir.

Köpek Parfümü Satın AL

4- Köpek Eşyaları

Eğer tüm çabalarınıza rağmen evinizdeki köpek kokusunu engelleyemiyorsanız, köpeğinizin eşyalarını yıkamayı deneyebilirsiniz. Örneğin, köpek yatağı, mama kapları, oyuncakları gibi eşyaları yıkamanız en ideal çözümdür.

Köpeğinizin eşyalarını yıkarken insanlar için üretilmiş deterjanları kullanmak sakıncalı olabilir. Bunun için eğer normal deterjan kullanacaksanız yıkandıktan sonra uzun bir süre havalanmasını sağlayın. Bu sayede eşyanın üzerindeki deterjan kokusu gidecektir.

5- Kulak Enfeksiyonları

Köpeklerde sık görülen bir diğer durum ise kulak enfeksiyonlarıdır. Eğer köpeğinizden yoğun ve kesin bir koku geliyorsa kulak enfeksiyonundan şüphelenebilirsiniz.

Kulak enfeksiyonuna sebep olacak pek çok bakteri ve maya türü bulunmaktadır. Normal şartlar altında köpeklerin kulakları bu bakterilerle savaşabilir, ancak kulağa su kaçması, alerji, hormonal dengenin bozulması gibi durumlara karşı savunmasız kalabilir. Bunun sonucunda kulak enfeksiyonu ve buna bağlı olarak kulak kokusu ortaya çıkar.

Önemli bir nokta ise köpeğinizin her zaman düzenli bir şekilde kulak bakımını yapmanız gerektiğidir. Bunun için Köpeklerde Kulak Temizliğinin Önemi: [DETAYLI REHBER] isimli yazımızı okumanızı öneririz. Böylece, köpeğinizin kulak enfeksiyonuna yakalanma ihtimali en aza inecektir.

Köpek Kokusu Nasıl Engellenir?

Köpek Kokusunu Engellemek İçin En İyi 5 Çözüm

Aslında bu sorunun cevabını nedenler kısmında vermiş bulunduk. Eğer köpeğinizin sağlık sorununa bağlı olarak koku sorunu oluşmuyorsa en etkili yöntem köpek parfümü kullanmaktır.

Köpek kokusunu engellemek için şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Mümkünse günlük, değilse haftada 2 kere diş bakımı yapılmalıdır.
  • Kulak enfeksiyonlarına karşı, kulak temizleme solüsyonları kullanılmalıdır.
  • Köpeğin günlük hayatta kullandığı ve temas ettiği eşyalar yıkanmalıdır.
  • Eğer mide sorunları yaşanıyorsa, sindirimi kolay olan bir mama tercih edilmelidir.
  • Köpeğin derisinden veya tüylerinden kaynaklı olarak ortaya çıkan kokuya karşı köpek parfümü kullanılmalıdır.

Köpek Parfümü Nereden Alınır?

Köpek parfümünün, köpek kokusuna karşı en etkili çözümlerden bir tanesi olduğunu belirttikten sonra nereden satın alınabileceğini belirtmek gerekiyor. Köpek parfümleri çok yaygın olmadıkları için çoğu pet shop mağazasında bulunmamaktadır. Bunun için internet alışverişleri en iyi seçenekler arasında yer almaktadır.

Evcil hayvan ürünleri için internet alışverişleri daha uygun fiyatlı ve daha fazla çeşit olduğu için en yaygın kullanılan yöntemdir. Güvenilir ve hızlı bir alışveriş için petzzshop.com en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Ayrıca kapıda ödeme seçeneği olduğu için en güvenilir sitelerden bir tanesidir. Eğer köpek parfümü satın almak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Köpek Parfümü Satın AL

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu