Köpek Malzemeleri ve Köpek Ürünleri

Yavru Köpekler, Anneden Ne Zaman Ayrılmalıdır?

Yeni köpek sahiplenecek yada köpeğinin yavrularını sahiplendirmek isteyen köpek yetiştiricilerinin aklındaki en büyük soru işaretlerinden biri yavruların anneden ne zaman ayrılması gerektiği sorusudur. Peki, bir köpeğin anneden ayrılması için en ideal zamanı beklemek neden önemlidir, önce bu soruya değinelim.

Köpeklerin sağlıklı bir yetişkinlik sürecine ulaşabilmesi için tıpkı insanlarda olduğu gibi doğru ve sağlıklı bir bebeklik yani yavruluk sürecini atlatması gerekir. Bu nedenle yavru köpeklerin anneleriyle geçirdikleri zaman ve anne sütünden tam olarak ihtiyaçları olan besinleri almış olmaları son derece önemlidir. Anne etmeninin yanı sıra diğer yavrularla oynaması gibi etmenler de yine bir yavru köpeği gelişiminde oldukça önemli etkenlerin arasında sayılmaktadır.

Yavru Köpekler Annesinden Erken Ayrılırsa Ne Olur?

Yavru Köpekler, Anneden Ne Zaman Ayrılmalıdır?

Yavru köpekleri annesinden erken ayırmak bağışıklık sisteminin gelişmemesine yol açacaktır. Dolayısıyla sağlıksız bir köpek olacaktır.

Anne köpekler doğumdan sonra 6 saat içerisinde kolostrum adı verilen bir sıvı üretir. Bu sıvının bileşenlerinde sütten farklı antikorlar bulunmaktadır. Bu antikorlar sayesinde yavru köpekler muhtemel enfeksiyonlardan korunmaktadır. Aynı zamandan protein bakımınından zengindir.

Kolostrum sayesinde yavruları kısa ve uzun dönem içerisinde oluşabilecek hastalıklara karşı korunmuş olur. Bununla beraber bağışıklık sistemleri de gelişecektir. Ayrıca yavru köpekler fiziksel olarak anne bakımına da muhtaçtır. Dolayısıyla eğer yavru köpekler erkenden anneden ayrılırsa sağlık açısından riskler ortaya çıkabilir.

Yavru Köpeklerde Sosyalleşme

Yavru Köpekler, Anneden Ne Zaman Ayrılmalıdır?

Yavru köpekler, ilk doğdukları andan itibaren 2 hafta boyunca görme yetileri bulunmaz. İlk bir aylık süreç içerisinde ise kulakları işitmez. Dolayısıyla annesine muhtaçtır. 2 Haftalık süreç geçtikten sonra sosyalleşmek için adımlar atar. Kardeşleriyle ve annesiyle beraber vakit geçirmek, oyun oynamak, koklamak, savaşmak gibi güdüleri kendi kendisine kazanır. Böylece sosyalleşmenin ilk adımları atılmış olur.

Erken yaşlarda annesinden ayrılan köpeklerde davranış bozuklukları, saldırganlık, stres, çekingenlik gibi durumlar görülebilir. Bunun sonucunda aşırı korku, havlama, ısırma ve kemirme gibi davranışları olabilir. Ayrıca annesinden geç ayrılan köpeklerin tuvalet eğitimi almasının daha kolay olduğu da görülmüştür.

Yavru köpekler annesiyle ve kardeşiyle vakit geçirdiklerinde kendi fiziksel özelliklerini de keşfetmektedir. Örneğin oyun oynarken dişlerinin gücünü keşfeder, ısırıldığında canının yandığını anlar. Bu dönemde çıkarılan seslerle beraber köpekler kendilerini tanır ve çiğneme, ısırma gibi güdülere sahip olur.

Köpeklerde sosyalleştirme hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yavru Köpekler için Anneden Ayrılma Zamanı Ne Olmalı?

Yavru Köpekler, Anneden Ne Zaman Ayrılmalıdır?

Birçok uzman ve yetiştiriciye göre bu sürenin en az 7 veya 8 hafta olması gerekiyor. Yavru bu süreç içerisinde hem anne sütü ihtiyacını karşılamış oluyor hem de diğer kardeşleriyle birlikte geçirdiği süreç boyunca sosyallik için tüm hayatına renk katacak ilk adımları atmayı öğreniyor.

Tabii bu belirtilen sürecin en az yani en erken süreç olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Daha ideal bir süreç için ise 10 hafta gibi bir zaman diliminin hatta mümkünse daha üst bir dilimin beklenmesinde fayda görülüyor. Halk arasında da bilinen doğrulardan biriyle hareket edecek olursak, bir köpeğin anne sütünü bırakıp mamaya ihtiyaç duyduğu an köpeğin anneden ayrılması zamanının geldiğine işaret olabilmektedir. 

Köpeklerin annesinden ayrıldıktan sonra beslenmesi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

6 Yorum var

  1. Cemal 8 Ağustos 2020
  2. Mehmet 23 Ekim 2018
  3. Tolga 9 Eylül 2018
  4. Ali 6 Eylül 2018
  5. Nursen 29 Temmuz 2017
    • ONUR 14 Aralık 2017

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın