Yavru Köpekler Ne Zaman Anneden Ayrılmalı?

Yeni köpek satın alacak yada köpeğinin yavrularını satmak isteyen köpek yetiştiricilerinin aklındaki en büyük soru işaretlerinden biri yavurların anneden ne zaman ayrılması gerektiği sorusudur. Peki, bir köpeğin anneden ayrılması için en ideal zamanı beklemek neden önemlidir, önce bu soruya değinelim.

Köpeklerin sağlıklı bir yetişkinlik sürecine ulaşabilmesi için tıpkı insanlarda olduğu gibi doğru ve sağlıklı bir bebeklik yani yavruluk sürecini atlatması gerekir. Bu nedenle yavru köpeklerin anneleriyle geçirdikleri zaman ve anne sütünden tam olarak ihtiyaçları olan besinleri almış olmaları son derece önemlidir. Anne etmeninin yanı sıra diğer yavrularla oynaması gibi etmenler de yine bir yavru köpeği gelişiminde oldukça önemli etkenlerin arasında sayılmaktadır.

Yavru Köpekler Ne Zaman Anneden Ayrılmalı?

Yavru Köpekler için Anneden Ayrılma Zamanı Ne Olmalı?

Birçok uzman ve yetiştiriciye göre bu sürenin en az 7 veya 8 hafta olması gerekiyor. Yavru bu süreç içerisinde hem anne sütü ihtiyacını karşılamış oluyor hem de diğer kardeşleriyle birlikte geçirdiği süreç boyunca sosyallik için tüm hayatına renk katacak ilk adımları atmayı öğreniyor.

Tabii bu belirtilen sürecin en az yani en erken süreç olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Daha ideal bir süreç için ise 10 hafta gibi bir zaman diliminin hatta mümkünse daha üst bir dilimin beklenmesinde fayda görülüyor. Halk arasında da bilinen doğrulardan biriyle hareket edecek olursak, bir köpeğin anne sütünü bırakıp mamaya ihtiyaç duyduğu an köpeğin anneden ayrılması zamanının geldiğine işaret olabilmektedir.

2 Yorum var

  1. Nursen 29 Temmuz 2017
    • ONUR 14 Aralık 2017

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın