Genel

Yavru Köpekler, Anneden Ne Zaman Ayrılmalıdır?

Yeni köpek sahiplenecek yada köpeğinin yavrularını sahiplendirmek isteyen köpek yetiştiricilerinin aklındaki en büyük soru işaretlerinden biri yavruların anneden ne zaman ayrılması gerektiği sorusudur. Peki, bir köpeğin anneden ayrılması için en ideal zamanı beklemek neden önemlidir, önce bu soruya değinelim.

Köpeklerin sağlıklı bir yetişkinlik sürecine ulaşabilmesi için tıpkı insanlarda olduğu gibi doğru ve sağlıklı bir bebeklik yani yavruluk sürecini atlatması gerekir. Bu nedenle yavru köpeklerin anneleriyle geçirdikleri zaman ve anne sütünden tam olarak ihtiyaçları olan besinleri almış olmaları son derece önemlidir. Anne etmeninin yanı sıra diğer yavrularla oynaması gibi etmenler de yine bir yavru köpeği gelişiminde oldukça önemli etkenlerin arasında sayılmaktadır.

Yavru Köpekler Annesinden Erken Ayrılırsa Ne Olur?

Yavru Köpekler, Anneden Ne Zaman Ayrılmalıdır?

Yavru köpekleri annesinden erken ayırmak bağışıklık sisteminin gelişmemesine yol açacaktır. Dolayısıyla sağlıksız bir köpek olacaktır.

Anne köpekler doğumdan sonra 6 saat içerisinde kolostrum adı verilen bir sıvı üretir. Bu sıvının bileşenlerinde sütten farklı antikorlar bulunmaktadır. Bu antikorlar sayesinde yavru köpekler muhtemel enfeksiyonlardan korunmaktadır. Aynı zamandan protein bakımınından zengindir.

Kolostrum sayesinde yavruları kısa ve uzun dönem içerisinde oluşabilecek hastalıklara karşı korunmuş olur. Bununla beraber bağışıklık sistemleri de gelişecektir. Ayrıca yavru köpekler fiziksel olarak anne bakımına da muhtaçtır. Dolayısıyla eğer yavru köpekler erkenden anneden ayrılırsa sağlık açısından riskler ortaya çıkabilir.

Yavru Köpeklerde Sosyalleşme

Yavru Köpekler, Anneden Ne Zaman Ayrılmalıdır?

Yavru köpekler, ilk doğdukları andan itibaren 2 hafta boyunca görme yetileri bulunmaz. İlk bir aylık süreç içerisinde ise kulakları işitmez. Dolayısıyla annesine muhtaçtır. 2 Haftalık süreç geçtikten sonra sosyalleşmek için adımlar atar. Kardeşleriyle ve annesiyle beraber vakit geçirmek, oyun oynamak, koklamak, savaşmak gibi güdüleri kendi kendisine kazanır. Böylece sosyalleşmenin ilk adımları atılmış olur.

Erken yaşlarda annesinden ayrılan köpeklerde davranış bozuklukları, saldırganlık, stres, çekingenlik gibi durumlar görülebilir. Bunun sonucunda aşırı korku, havlama, ısırma ve kemirme gibi davranışları olabilir. Ayrıca annesinden geç ayrılan köpeklerin tuvalet eğitimi almasının daha kolay olduğu da görülmüştür.

Yavru köpekler annesiyle ve kardeşiyle vakit geçirdiklerinde kendi fiziksel özelliklerini de keşfetmektedir. Örneğin oyun oynarken dişlerinin gücünü keşfeder, ısırıldığında canının yandığını anlar. Bu dönemde çıkarılan seslerle beraber köpekler kendilerini tanır ve çiğneme, ısırma gibi güdülere sahip olur.

Köpeklerde sosyalleştirme hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yavru Köpekler için Anneden Ayrılma Zamanı Ne Olmalı?

Yavru Köpekler, Anneden Ne Zaman Ayrılmalıdır?

Birçok uzman ve yetiştiriciye göre bu sürenin en az 7 veya 8 hafta olması gerekiyor. Yavru bu süreç içerisinde hem anne sütü ihtiyacını karşılamış oluyor hem de diğer kardeşleriyle birlikte geçirdiği süreç boyunca sosyallik için tüm hayatına renk katacak ilk adımları atmayı öğreniyor.

Tabii bu belirtilen sürecin en az yani en erken süreç olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Daha ideal bir süreç için ise 10 hafta gibi bir zaman diliminin hatta mümkünse daha üst bir dilimin beklenmesinde fayda görülüyor. Halk arasında da bilinen doğrulardan biriyle hareket edecek olursak, bir köpeğin anne sütünü bırakıp mamaya ihtiyaç duyduğu an köpeğin anneden ayrılması zamanının geldiğine işaret olabilmektedir. 

Köpeklerin annesinden ayrıldıktan sonra beslenmesi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Köpeğim daha 2/5 aylık annesinden ayrıldı ama sürekli bagırıyo yaklaşık kaleci günde alışır

  2. Köpeğim 1 yıldır annesiyle ama artık yavru ageasifleşmeye başladı
    Annesi birşey yapmıyor ayırmak gerekir mi?

  3. Hayır anne yavrusunu öldürmek istemez. En azindan belli bir süre böyledir. Anne köpekler bi süre sonra yavrularından sıkılır ve emzirmek istemez. Cunku yavrular 1 ay olmadan disleri patlar. Ve annenin memelerini acitabilir disleri kasindigibicin. Annede yavrularini emzirmek istemez bu yuzden burun ve agiz kisimlarini isirir ama zarar verecek boyutta degil sutten kesilmesi icin korkutacak boyutta. Cunku yavrulara oyle tepki gostermezse yavrular illaha sut istedikleri icin cildirmiscasina anneye yumulacaklar. Dis atmalar basladigi zaman genelde geceleri yavrular uyumadan once gunde 1 kere emzirmelere gececek anne kopek.

  4. Bir kaç yavru çok diye verdik anne agrasiflesti acaba kalan vayrulara zarar verirmiş ısırma hareketi yaptı aldım yanından korkuyorum acaba boğarım ne olur biri biliyorsa cevap yazsin eyer zara verebilirseniz ona göre tedbir alayım 2 aydır zarar vermesin diye gece gündüz uyumadım yavrular mamadan yiyor şimdi bişey yaparsa benimde bozulur psikolojim ne olur bilen yazsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu