Genel

Yavru Köpek Nasıl Sosyalleştirilir?

Bir çok konumuzda sizlere köpeklerin sosyalleşmesinden bahsettik özellikle bazı ırkların buna çok ihtiyacı olduğunu belirttik. Şimdi bu makalemizde sizlere Yavru Köpek Nasıl Sosyalleştirilir? nelere dikkat edilir? gibi sorular hakkında bilgi vereceğiz.

Yavru Köpek Nasıl Sosyalleştirilir?

Yavru Köpek Nasıl Sosyalleştirilir?

Köpeğinizi Çevrenizle Tanıştırın

Öncelikle yavru köpeğinizi mümkün olduğunca ailenizle ve arkadaşlarınızla hatta yabancı kişilerle tanıştırmanız gerekiyor. Ne kadar fazla insanla tanışırsa köpeğiniz için o kadar iyidir. Bu yöntem ile beraber farklı insanlarla iyi bir şekilde geçinebileceğini öğrenmektedir.

Bu kişilerin köpeğinize arkadaşça yaklaştığı konusunda köpeğinize güven vermeniz gerekir. Arkadaşlarınız ve yabancılara karşı iyi bir tutum sergilemesi için köpeğinizi bu şekilde teşvik edin. Bu yöntem ile beraber köpeğinizin davranışlarındaki iyiliği bulabilir ve değişik ilgileri köpeğinize gösterme şansı yakalarsınız.

Aynı zamanda tanıdıkalarınızın köpeğiyle de tanıştırın ve oyun oynamalarına imkan verin. Ayrıca sokak köpekleriyle oynamak isterse de müsaade edin. Kısaca köpeğinizin çevresine alışması gerekmektedir.

Köpeğinizi Farklı Yerlere Götürün

Yavru Köpek Nasıl Sosyalleştirilir?

Yavru Köpeği Sosyalleştirme sadece insanlarla tanıştırmakla olacak bir iş değildir. Onu değişik ortamlara götürmeniz gerekir. Yani örnek vermek gerekirse mesela sadece evde besliyorsanız onu arkadaşınızın evine götürebilirsiniz. Bununla beraber yavru köpeğinizle beraber yürüyüşe çıkabilirsiniz. İster sadece ikiniz isterseniz aileniz ile beraber gittiğiniz bir pikniğe onu götürebilirsiniz. Ayrıca araba ile köpeğinizi gezdirmekte köpeğinizin sosyalleşmesine katkı sağlar.

Köpeğinizi Tasmaya Alıştırın

Yavru Köpek Nasıl Sosyalleştirilir?

Köpeğinize her zaman tasma takmayı ve köpeğinizin ardından dışkı yapmışsa temizlemeyi kural haline getirmelisiniz. Tabi tasma takarken veterinerin uygun gördüğü ve köpeğinizin boynunu rahatsız etmeyecek tasmaları takmanız en uygunudur. Aynı zamanda  Köpeğim Tasmayla Yürümüyor Ne Yapmalıyım? isimli yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İyi bir sahip ile köpek kısa süre içerisinde sosyalleşir. Bu sayede büyüdüğü zaman yaşanacak sıkıntıları en asgari düzeye getirir. Şuan bazı köpeklerin sert olmasında ve yabancılara karşı çok yoğun tepki vermesinde küçükken sosyalleşmemesinin payı büyüktür. Dolayısıyla küçük yaşlardan itibaren köpeğin sosyalleştirilmesi oldukça önemlidir.

Yavru Köpeği Sosyalleştirmek, köpeğin büyüdüğünde sorunsuz bir köpek olmasında olmazsa olmazlardandır. Bu konuda her sahibin üstüne düşen sorumluluğu yapması gerekir.

Yavru Köpek Sosyalleştirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru Köpek Nasıl Sosyalleştirilir?

Annesinden Ayırmak İçin Bekleyin

Bir köpeğin 6 haftalık olduktan sonra hayatını kendi başına sürdürebileceği bilinmektedir. Ancak bu süreçten sonra iki hafta kadar daha kardeşleriyle ve annesiyle beraber yaşaması tavsiye edilir. Yani 8 haftalık olmayan köpekleri ailesinden ayırmak yanlış olacaktır. 

Yavru Köpekler Ne Zaman Anneden Ayrılmalı? isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Köpeğinizi Tanıyın

Yavru Köpek Nasıl Sosyalleştirilir?

Her köpek aynı şeylerden hoşlanmayabilir. Sosyalleşmesi için mutlu olması gerekir. Bu yüzden köpeğinizi daha yakından tanıyarak, onunla daha kaliteli zaman geçirmelisiniz. Örneğin; parkta yürümek, oyuncak hediye etmek, ödül maması vermek, oyun oynamak gibi etkinlikler onu mutlu edebilir.

Köpeklere göre en uygun oyuncaklara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Köpeğinizi Koruyun 

Yavru Köpek Nasıl Sosyalleştirilir?

Köpeğinizi negatif durumlara karşı korumanız oldukça önemlidir. Örneğin, parkta yürürken diğer köpekler tarafından saldırıya uğrarsa korkabilir. Bunun sonucunda çekingen olabilir. Aynı şekilde tanıdığınızın köpeği tarafından saldırıya uğrarsa psikolojik olarak zarar görecektir. Bunun için köpeğinizi gezdireceğiniz alanları iyi bilmeniz ve diğer köpeklerin sahipleriyle önceden konuşarak köpeğin vereceği tepki hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu