Genel

Eklem Ağrısı Yaşayan Köpekler İçin Beslenme Tavsiyeleri

Köpeklerde en sık görülen sorunların arasında eklem ağrıları yer almaktadır. Özellikle büyük köpek ırkları için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Büyük köpek ırklarının kemik gelişimleri çok daha hızlı olduğu için ilerleyen yaşlarda eklem ağrılarının görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra köpeklerde dirsek ve kalça çıkığı genetik olarak taşınan bir hastalık olabilir.

Köpeğiniz genetik olarak eklem sorunları taşıyan bir ırk ise 1 yaşından itibaren gerekli önlemlerin alınması gerekir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız sizler için hazırladığımız bu rehberi okumanızı tavsiye ederiz.

Köpeklerde Eklem Sorunları

Eklem Ağrısı Yaşayan Köpekler İçin Beslenme Tavsiyeleri

Risk grubunda yer alan köpekler için önceden önlem alınması gerekmektedir. Özellikle beslenme programı düzenleyerek bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Beslenmenin yanı sıra köpeğin kilo kontrolünün sağlanması da önemlidir.

Beslenme

Eklem Ağrısı Yaşayan Köpekler İçin Beslenme Tavsiyeleri

Eğer köpeğinizde eklem sorunları varsa veya risk gurubunda yer alıyorsa uygun bir mama seçimi yapmanız gerekir. Köpeğiniz için mama seçerken içeriğinde tahıl yer almamasına özen göstermeniz önemli bir konudur. Köpekler için tahıl tüketimi iltihaba yol açabilir. Bunun sonucunda eklem ağrılarında artış görülebilir.

Mamanın içeriğinde tahıl yerine bitkisel besinler, antioksidanlar tercih edilmelidir. Örneğin, tatlı patatesler, çeşitli meyveler köpeklerin beslenmesi için önemlidir.

Eklem ağrısının azalması için Omega-3 bakımından zengin bir mama seçmek gerekir. Omega-3 köpeğinizin eklem hareketliliğini arttırabilir. Bunun yanı sıra kalp, göz ve cilt sağlığını geliştirme özelliğine sahiptir.

Yumurta ve et ürünleri köpeklerin beslenmesinde yer edinmelidir, ancak eklem ağrısı yaşayan köpekler için daha az tercih edilmelidir. Unutmayın ki köpeğinizin ana besin maddesi hayvansal proteinler olmalıdır. Bu yüzden et ürünlerini tamamen kesmek kesinlikle yanlış bir tercih olacaktır.

Eklem Ağrısı Yaşayan Köpekler İçin Yararlı Besinler

Eklem Ağrısı Yaşayan Köpekler İçin Beslenme Tavsiyeleri

Yapılan araştırmalar sonucunda eklem ağrısının azalmasını engelleyen bir takım besinler bulunmuştur. Bu besinlerin tamamı bir mamanın içerisinde yer almayabilir, ancak seçeceğiniz mamanın içerisinde bu besinlerin yer alması köpeğinizin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

  • Tatlı Patates: Tatlı patatesler, iltihapla mücadelede yardımcı olan beta-karoten bakımından yüksektir. Ayrıca eklem ağrısı çeken köpekler, egzersiz ihtiyaçlarını karşılayamadığı için kas oluşumunu destekleyen aminoasitler içermektedir.
  • Balık Yağı: Balık ürünleri özellikle Omega-3 bakımından zengindir, balık yağının aşırı alınması sonucunda zararlı kilo alımı ortaya çıkabilir. Bu yüzden köpeğin kalori alımı dengelenmelidir.
  • Zerdeçal: Zerdeçal, ağrı ve sertliği azaltma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda antioksidan bakımından zengindir.
  • Zencefil: Zencefil ağrıyı azaltma özelliğine sahiptir. İltihap ve eklem tahribatlarının oluşumunu engeller.
  • Yonca: Antioksidan bakımından zengin olan bu bitki, hücresel hasarı önleyen antioksidanlar barındırmaktadır. Ayrıca şişliği ve ağrıyı azaltma özelliği barındırır. Bunun yanı sıra protein ve vitamin bakımından oldukça etkilidir.
  • Papaya: Yine anitoksidan içerikli meyveler arasında yer alan bu papaya, C vitamini bakımından da zenginidir. Eklem ağrısına karşı da savaşmaya yardımcı bir meyvedir.
  • Yaban Mersini: Eklem ağrısı için en çok kullanılan meyveler arasında yer alan yaban mersini, güçlü bir antioksidandır. İltihaplanma, kanser gibi durumlara karşı koruyucu özelliği vardır. Aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır.
  • Hindistan Cevizi: Hindistan cevizi, eklemleri yağlamaya yardımcı olan bir besin kaynağıdır. Değerli yağ asitleri içerir ve artrit ağrısına katkıda bulunan viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır. Hindistan cevizi yağı, köpeğinize kasları korumak ve obezite ile mücadele etmek için egzersiz yapmasına yardımcı olacak bir enerji artışı sağlayabilir.
  • Kereviz: Kereviz, kalorisi düşük bir sebzedir. Bunun yanı sıra antioksidan ve lif bakımından zengindir. Bu sayede köpeğinizin kilo kontrolünü sağlamanız ve eklemlerindeki zorlanmayı önlemek için yardımcı bir besindir. İçerdiği amino asitler, kalsiyum ve vitaminler kemiklerin ve eklemlerin güçlü kalmasına yardımcı olur.
  • Glukozamin ve Kondroitin Sülfat: Glukozamin şeker – amino asit bileşiğidir ve doğal olarak vücut tarafından üretilir. Kabuklu deniz hayvanlarından çıkarılır ve sağlıklı kıkırdak ve eklemler için yardımcı olur.

Bu meyve ve sebzelerin yanı sıra Köpeklerin Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Sebze ve Meyveler isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Kilo Kontrolü

Eklem Ağrısı Yaşayan Köpekler İçin Beslenme Tavsiyeleri

Köpeğiniz kilo aldığı zaman gözünüze sevimli gelebilir, ancak fazla kilo alımı başta eklem ağrıları olmak üzere pek çok hastalığa sebebiyet verebilir.

Köpeklerde eklem ağrısının en temel sebepleri arasında aşırı kilo alımı bulunmaktadır. Köpekler için fazladan ağırlık, köpeğinizin sert ve ağrılı eklemlerine daha fazla baskı uygulayacaktır. Bu yüzden ilk olarak köpeğinizin kilo kontrolünü sağlamanız gerekmektedir.

Köpeğiniz fazla kilolara sahipse vakit kaybetmeden yeni bir diyete başlamanız gerekecektir. Bu süreç içerisinde köpeğinize ödül maması gibi besinler vermemeniz önemlidir. Aynı zamanda diyet mamalarına geçmeniz köpeğinizin kilo vermesini hızlandıracaktır.

Köpeklerde Obezite Sorununa Karşı Tavsiyeler isimli yazımızı okuyarak köpeğiniz için en uygun mama seçimini yapabilirsiniz.

Eklem Ağrısı Yaşayan Köpekler İçin En İyi 5 Mama

Eklem Ağrısı Yaşayan Köpekler İçin Beslenme Tavsiyeleri

N&D Düşük Tahıllı Kuzu Etli Orta ve Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması

Eklem Ağrısı Yaşayan Köpekler İçin Beslenme Tavsiyeleri

N&D markası kalitesini ispatlamış markalar arasında yerini alıyor. Özel olarak ürettiği bu mama özellikle eklem sorunu yaşayan köpekler için en iyi içeriği sahiptir. Kuzu etinden ve balık ürünlerinden üretilmiş olan bu mama içeriğindeki besin maddeleri sayesinde köpekler için tam ve dengeli beslenme sağlamaktadır.

Mamanın içeriğinde %28 oranında protein, %18 yağ ve %9 oranında nem bulunmaktadır. Bununla beraber Omega-3 bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca yaban mersini, zerdeçal ve glukozamin içeriği sayesinde köpeklerin eklem ağrısını azaltacak ve eklem sorunlarına çözüm olacaktır.

N&D köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Acana Classics Tahılsız Tavuklu Ve Sebzeli Köpek Maması

Eklem Ağrısı Yaşayan Köpekler İçin Beslenme Tavsiyeleri

Acana köpek maması konusunda en iyi mama markalarından bir tanesidir. Tahılsız olan bu köpek maması eklem sorunu yaşayan köpekler için oldukça uygun bir içeriğe sahiptir. Tavuk etinden üretilmiş bu mama, aynı zamanda deniz ürünleri de içermektedir. Bunun yanı sıra sebze ve meyve bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Dolayısıyla vitamin ve mineral bakımından oldukça besleyici bir köpek mamasıdır.

Mamanın protein oranı %29, yağ oranı %17, nem oranı ise %12 olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra omega-3 bakımından yüksek değere sahiptir. İçerisinde yer alan kabak, yaban mersini,  zerdeçal kökü, ringa balığı barındırdığı için eklem ağrısı yaşayan köpekler için oldukça uygundur.

Acana köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Hills Tavuklu Orta Irk Yetişkin Köpek Maması

Eklem Ağrısı Yaşayan Köpekler İçin Beslenme Tavsiyeleri

Yine en iyi markalar arasında yer alan Hills tarafından üretilmiş olan bu köpek maması köpeklerin sağlıklı ve tam beslenmesi için gerekli olan besinleri karşılamaktadır. Eklem ağrıları için uygun bir içeriğe sahip olmasının yanı sıra kilo kontrolü, deri ve tüy sağlığı, diş ve ağız bakımı için de uygun bir mamadır. Bunun yanı sıra sindirilmesi oldukça kolaydır.

Mamanın içeriğinde %22 protein, %15 yağ ve %8.5 nem oranı yer almaktadır. Buradan yola çıkarak kilo kontrolü için uygun içeriğe sahip olduğunu doğrulayabilir. Aynı zamanda içerisinde yer alan doğal koruyucular ve antioksidanlar sayesinde eklem sorunları için oldukça etkili bir mamadır. Ayrıca içerisinde Omega-3 barındırmaktadır. Bu sayede köpeklerin deri ve tüy sağlığını destekler.

Hills köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

N&D Prime Tavuk ve Narlı Küçük Irk Yetişkin Köpek Maması

Eklem Ağrısı Yaşayan Köpekler İçin Beslenme Tavsiyeleri

N&D tarafından hazırlanan bu köpek maması eklem ağrısı için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Tavuk ve nar bileşeniyle hazırlanması sayesinde köpekler için tam ve dengeli beslenme sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan deniz ürünleri, tatlı patates, yonca, yaban mersini, zerdeçal kökü, balık yağı, glukozamin ve kondroitin sülfat sayesinde eklem ağrısı için en iyi mamalardan bir tanesidir.

Mamanın içeriğinde %34 oranında protein, %18 oranında yağ ve %9 nem bulunmaktadır. Köpekler için oldukça besleyici olmasıyla beraber antioksidanlar bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bunun yanı sıra Omega-3 ve Omega-6 içeriği sayesinde eklem ağrıları için oldukça iyi bir seçenektir.

N&D köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Econature Somonlu Yetişkin Köpek Maması

Eklem Ağrısı Yaşayan Köpekler İçin Beslenme Tavsiyeleri

Econature tarafından üretilmiş olan bu köpek maması eklem ağrısı yaşayan köpekler için tercih edilebilir. İçerisinden yer alan antioksidanlar sayesinde iltihap oluşumu engellemektedir. Yetişkin köpekler için üretilmiş olan bu köpek maması besleyici yapıdadır.

İçerisinde yer alan ham protein oranı %21, ham yağ oranı %11 olarak belirlenmiştir. Bununla beraber somon balığından hazırlandığı için Omega-3 bakımından zengindir. Aynı zamanda A, D ve E vitaminlerini içermektedir.

Econature köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu