Genel

Labrador mu Golden Retriever mı?

Ülkemizin özellikleri sayesinde ve kişilerin bakımları açısından en fazla tercih edilen iki köpek türü olan Labrador ve Golden arasında kaldıysanız bu rehberimiz size ışık tutacaktır. Bu yazımız içerisinde sizlere Labrador mu Golden Retriever mı? Arasındaki farklar nelerdir? hepsinden bahsedeceğiz.

Labrador mu Golden Retriever mı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Labrador mu Golden Retriever mı?

Labrador ile Golden cinsi köpek hemen hemen birbirinin kopyası olan fakat çok ufak farkları bulunan köpek cinsleridir. Çoğu kişiler bu köpekler arasındaki farkları merak eder. Peki, Labrador ile Golden arasındaki temel farklar nelerdir?

Labrador ile Golden Retriever Arasındaki Farklar

 1. Golden cinsi köpekler Labrador Retriever cinsi köpeğe oranla tüyleri fazlacadır. Bu nedenle tüy sorunu açısından Labrador’lar daha az sorun yaşatır. Goldenler daha fazla oranda tüy dökebilmektedir.
 2. Labradorlar Golden’a oranla soğuk konusunda daha dayanıksızdır. Goldenların soğukla arası daha iyidir.
 3. Labradorların Golden Retrieverlera oranla korumaları fazlacadır. Doğuştan her köpekte azda olsa koruma iç güdüsü olmuş olsa bile labrador daha korumacıdır.
 4. Bu iki köpek oldukça zeki köpekler arasında yer almaktadır. Eğitime en çok cevap veren ırklardandır. Genelde Golden Retrieverlar daha zekidir.
 5. Labrador cinsi köpek Golden’a oranla ev için daha uygundur, çünkü tüy sorunu daha azdır o nedenle ev için iki ırk arasında kalınmışsa labrador seçilebilir.

Bu iki köpek birbirine çok benzese de birbirlerine karşı artıları ve eksileri bulunmaktadır. Yukarıdaki durumları göz önünde bulundurarak daha keskin bir karar verebilirsiniz. Ayrıca her iki ırkta En Kolay Eğitilen Köpekler Hangileridir? isimli listemizde yer almaktadır.

Golden Retriever Özellikleri

Labrador mu Golden Retriever mı?

Bilindiği üzere Golden Retrieverlar tüm dünya üzerinde en popüler olan köpek türlerinden bir tanesidir. Özellikle itaat yarışmalarında sık görülen bir köpektir. Özünde kuş avcısı olan bu köpekler, hem suda hem de karada oldukça iyi iş çıkartmaktadır. Ayrıca koku alma konusunda da yetenekli bir köpektir.

Golden köpekleri fiziksel görünüm olarak da sevecen bir köpektir. Tüyleri uzun ve dalgalıdır. Bu yüzden tüylerinin bakımı oldukça önemlidir. Ayrıca gerektiğinde banyo yaptırılabilir.

Bu köpekler karakter olarak uysal, sevgi dolu ve nazik bir yapıya sahiptir. Özellikle sahibiyle arası çok iyidir ve onu memnun etmek için sürekli çabalar. Aynı şekilde çocuklarla da çok iyi anlaşır ve çocuklu aileler için uygun bir köpektir. Yabancılara karşı havlama eğiliminde olabilir ancak genelde onlarla da iyi anlaşır. Kesinlikle saldırgan bir yapısı yoktur. Bu yüzden koruma özelliği zayıftır.

Golden Retriever ırkı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Labrador Retriever Özellikleri

Labrador mu Golden Retriever mı?

Bu köpeklerin Kanada’da yetiştirildiği düşünülmektedir. Tıpkı golden ırkı gibi suyla arası oldukça iyidir. Ayrıca vurulan avı getirme konusunda iyi bir köpektir. Aynı zamanda iyi bir ev köpeğidir.

Bu köpekler de oldukça zekidir, ancak genelde Golden ırkı daha zeki olarak görülür. Koku alma yetileri çok olduğu için narkotik köpeği olarak da kullanılır. Bunun yanında iyi bir eşlik köpeğidir. İtaat seviyeleri oldukça gelişmiştir ve itaat yarışmalarında sık görülen bir köpektir. Koruma içgüdüleri Goldenlara göre biraz daha yüksektir, ancak yine de koruma konusunda zayıf bir köpektir.

Tüyleri Golden’a göre oldukça kısadır. Çift katmanlı bir kürke sahiptir. Tıraş olmaları gerekmez ve Golden’dan daha az tüy dökmektedir. Farklı renk tonlarında olabilir.

Tıpkı Goldenlar gibi uysal, sakin, duygusal ve sadık bir köpektir. Çocuklarla arası çok iyidir ve onlarla vakit geçirmekten keyif alır. Aynı şekilde hayvanlarla da iyi anlaşır, yabancılara karşı da hoşgörülü bir köpektir.

Labrador Retriever ırkı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. bende bir labrodor almayı düşünüyorum işyerinde yani icerde beslicem yerim müsait bukonuda tavsiyesi olan yada işyerinde besleyen varsa beni bilgilendirirse sevinirim

 2. Kızımda rinit alerji ve Akara ve toza karşı alerjisi var. Labrador cinsi almak istiyoruz. Tek sorunumuz kızımıza sağlık açısından zarar verirmi.

 3. Benimde Labradorum var Dünya tatlısı şeker mi şeker…Ama çok inatçı….evde farklı, dışarda farklı…O kadar güçlü ki kaç kere uçuruyordu beni….Bir keresinde de kaçtı yarım saat peşinde koşmaktan kalp krizi geçirecektim…Adet dönemlerinde dikkat etmek gerek kaçma eğilimi gösterebiliyorlar…Fakat hayatın anlamı ne derseniz kesinlikle aklıma ilk Gece’m gelir….Hiç birşeye değişmem..Can o can…Sevginin gerçek anlamı gerçek karşılığı…İyi mama verirseniz tüy dökmüyor mantar olunca döküyor ama derileri çok hassas…Alerjik bünyeleri…Asla tavuk vermiyorum mesela….Origen six fish çok iyi geliyor…Çok duygusal…Yalnız kalmayı hiç sevmiyor…Benim köpeğim oğlumun köpeği..Oğlum Amerikada olduğundan ben bakıyorum üst katta çatı katında yaşıyor….Sürekli yanına çıkıyorum…Oğluma inanılmaz bağlı onları gördüğümde ağlamak geliyor içimden o derece tutkun….Hayatınızda kimse sizi bu derece sevemez…Bu derece bağlanamaz…İlk kez köpekle tanıştım….Hiç düşünemezdim bu kadar sevip bağlanabileceğimi…Köpeklerini nasıl bıkıp sokağa bırakıyorlar bu insanları anlamıyor ve çok kınıyorum…Çok iyi düşünün..Gerçekten ciddi bir iş sorumluluk…İkiz çocuk büyüttüm Gecede daha çok yoruluyorum….Sosyal hayatım çok kısıtlandı mesela akşamları bir yere gidip kalamıyorum..Her şeyi ona göre ayarlamak zorunda kalıyorum..Göründüğü kadar kolay değil…. Maddi yönden de bayağı bir para gerektiriyor…Biz herşeyden kısabiliyoruz…Söz konusu Gece ise kısamıyorum..soğuk olunca ağlıyor mesela üşüyor soğuğa dayanıklı değil benim Gecem….Onun için kaloriferi hep yakıyorum belki sıcağa alıştı o yüzden bilemem….El bebe gül bebe…Her zorluğa değer ama…Hayatımın merkezine geçti bir güzel kuruldu….

  1. Önemli bir şeyi unuttum kesinlikle gerekmedikçe havlamıyor….Sahiplenme özelliği had safhada….Köpek alacaksanız asla bırakmayın….

 4. ben bir siteye daha baktım orda labrador soğuğa daha çok dayanıklı golden isen daha az dayanıklı hangisi doğru amam golden galiba bence ama köpekten anlayanlar cevap versin…

 5. Ben arada kaldım golden mı daha iyi labrador mu(apartmanda oturuyoruz ve yazın alıcaz eğitimini iyi vermek için(daha ilkkez köpek bakıcam)

 6. labrador retriever köpeğin orjini, kuzey amerika kıtası, kanada nın labrador isimli yerleşim merkezi kökenlidir. waterdog veya riverdog yani patisinin parmak tırnakları arası perdeli olmasından (sadece bu ırk da bu özellik daha fazladır.) ördek ve genellikle kaz avlarında kullanılan av köpeğidir. Boyun kasları diğer ırklara nazaran daha kaslı olduğu için ne kadar derin olursa olsan göl veya durgun akarsularda 18kg. kadar avı ağzına alarak yüzerek getirir. iyi bir yüzücü dür. Tüy yapısı iki temel aşamadan oluşur. birinci katman ince ve yağlı (hav şeklinde) olup alt kısımda kalır, ikinci katman daha kalın ve parlak olup üste kalır. Bu özelliğinden dolayı orjinal kanda ve genetikte olan labrador retrieverler kesinlikle soğuğa çok dayanıklıdır. Soğuk ve buzlu sularda avı taşır ve yüzmeyi sever, Aksine soğuk hava ve iklim şartlarında daha aktif ve ırkının özelliklerini sergiler. Bahsedildiği gibi golden retriever den daha dayanıksız değildir. Şayet 45-60günlük iken sahiplenilip tek bir ailede ve ailenin bir ferdi tarafından eğitilir ve bakımları ile ilgilenilirse, o ailenin +1 ferdi gibi olur, ailenin karakteristik özelliklerini kazanır. Fazla havlamayı sevmez, saldırgan değildir, aşırı hareketlilik yoktur, ağır abi takılır, Bu özellikleri sebebiyle engelli birey rehabilitasyonunda seçilecek en uygun ırktır. Eğitimi diğer ırklara nazaran biraz daha uğraşı gerektirir, ırkın almış olduğu eğitime göre davranışlarının oturması 24-30 ay gibi bir süreci bulur. Bu süreç içerisinde kazanılmış eğitim davranışlarının sürekli hatırlatılması egzersizinin yapılması gerekir. Bahsettiğimiz gibi ayet 45-60 günlük iken sahiplenilip tek bir ailede ve ailenin bir ferdi tarafından eğitilir ve bakımları ile ilgilenilirse, o ailenin +1 ferdi gibi olur, ailenin karakteristik özelliklerini kazanır. Maalesef ülkemizde ticari amaçla, bu ırkın pek uygun olmayan köpekleriyle çiftleştirerek üretim yapıldığından labrador retrieverler ‘in orjin hali ve genetiğinde uygun kanda (ırkın kendine has özellikleri) köpek pek fazla yoktur. Olanlar da haliyle ücretlendirilmesi fazla olur. Ama ucuz maliyet için, uygun olmayan köpeklerle çiftleştirerek üretim yapılmaktadır.

 7. siyah golden olur mu. Bize 10 aylık labrador yavrusu olduğu söylenen siyah bir köpek hediye getirdiler, ancak labradora göre daha fazla golden a göre daha az tüylü bir köpek. Ancak çok tüy döküyor. Üstelik uzun tüyleri değil daha çok kısa tüyleri her tarafa dağılıyor.

 8. Ikisinide besledim hatta 4 tur kopek besledim Suan sapsari 3 aylik 5.5 kiloluk bir labradorum var.Ismide angie.Golden oyuncu kopegidir labrador koruyucudur.Hayvan karşılaştırmayı sevmem ama alman kurduyla buyudum.Kanimca en efsane kopektir ama evde beslemeye uygub değildir.Bizim koy evinde bekliyorduk en sevdigim kopektir kendileri.Kisaca ilgi cekmek icin golden bicilmis kaftan fakat yoldas ariyorsaniz (apartmanda beslemek için) labrsdordan daha iyisini bulaamzsiniz.Tüy cok az dokuyor.Goldenimi geri vermemin sebebi oydu zaten.Üzülüyorum onun icin ama labrador aldigim icin daha mutluyum.Gecen hafta hirsizlik vakasi yasamistim ve angie sayesinde fark ettik.Tek eksisi yavru olduğu icin tek kalinca korkuyor ve agliyor.Zeka olarak karşılaştırmak manasiz cunku kime gore neye gore.Labrador golden a gore daha zeki fakat egitim konusuda golden daha kisa sürede egitiliyor.Şöyle diyim golden simariktir biraz daha labrador daha agir.Daha iyi diye bir kopek yok ihtiyacina gore kopek var.yardim lazim olana da seve seve olurum.Golden Labrador alman kurdu ve pinscher 2 numara besledim.Fakat anneannemin dobermanina uzun sure baktim bilgiliyim.Ayrica tiffanie turunde kedim var ve 3 yavrumuz var.Merak edenlere angie ile cok iyi dostlar.

  1. ben labrador besliyorum 1 yıl oldu kuzenimde ve sitemizde birçok golden var inan golden labradordan daha yürekli bir köpek üstelik daha sakin mizaçlı benim köpeğim şuan 38 kg da ve çok güçlü inanılmaz hızlı temel eğitim almış bir köpektir fakat çok enerjik bir köpek olduğu için dikkat dağınıklığı var bahçesinde iken oldukça itaatkar fakat dışarıya cıktığında başka bir halle bürünüyor dediğim gibi belki benim köpeğime özgüdür ama çok güçlü ve aniden asıldığı zaman yerlerde sürüklenir bi hale gelebilirsiniz bu kadar güçlü olmasına rağmen diğer köpeklerin yanında pasif kalıyor eğer evden kaçarsa yaralanmasından veya daha kötüsünden korkuyorum bunlar kötü yanları iyileri ise çok sevgi dolu kimseye zarar vermiceğinden emin olduğum için doğru ortamda salık dolaştıra bilirsiniz ayrıca goldenlardan çok daha dayanıklı (soğuk,hastalık vb.)bir köpektir 15 dk içersinde düzgün tekrarlarla bir komut öğretebilirsinz av eğtimine golden ve hatta bir çok köpek daha iyidir inanılmaz yüzerler ve suyun soğukluğu onları hiç ilgilendirmez su gördülermi atlamak isterler tabi havuzlu sitede yaşayan insalar içn dikkat edilmesi gereken bir durumdur sonuç olarak çok güçlü bir süs köpeğidir eğer zayıf biri iseniz sakin mizaçlı olan bir yavruyu seçmenizi tavsiye ederim av içinse seçmeniz gereken yavru diğer yavrulardan kolayaca ayırt edebilirsiniz diğerlerine göre daha iri olan ve hiç durmayan yavru av için uygundur açıkcası sakin yavrular alınmamışsa onu terçih edin ve dişi olması daha iyi olur sizin içn labrador isteyen arkadaşlar umarım okur

  2. Merhaba bende dun rusyadan 2 aylik krem rengi bi labrador getirttim fakat cok hareketli basina buyruk egitebilirmiyim en azindan otur bekle yat getir komutlarini ilginiz icin tesekkurler

 9. çok haklısın benim labrador retriever ım var hiç tüy sorunu yok ve koruma iç güdüsü var köpeğim ile iş yerindeydik yanımıza tanımadığım bir adam yaklıştı ve havlamaya başladı yanlız koruma iç güdüsü olmasına rağmen yabancılar ve çocuklarla birlikte oynar hem çok ünlüdür ideal bir aile dostudur ve ailesine düşkündür bazıları malesef fiziksel sorunlar yaşar çünkü çok hareketlidir ve dünyanın en sadık cinslerinden biridir ve de dier hayvanlara karşı kibardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu