Köpek Malzemeleri ve Köpek Ürünleri

Labrador mu Golden Retriever mı?

Ülkemizin özellikleri sayesinde ve kişilerin bakımları açısından en fazla tercih edilen iki köpek türü olan Labrador ve Golden arasında kaldıysanız bu rehberimiz size ışık tutacaktır. Bu yazımız içerisinde sizlere Labrador mu Golden Retriever mı? Arasındaki farklar nelerdir? hepsinden bahsedeceğiz.

Labrador mu Golden Retriever mı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Labrador mu Golden Retriever mı?

Labrador ile Golden cinsi köpek hemen hemen birbirinin kopyası olan fakat çok ufak farkları bulunan köpek cinsleridir. Çoğu kişiler bu köpekler arasındaki farkları merak eder. Peki, Labrador ile Golden arasındaki temel farklar nelerdir?

Labrador ile Golden Retriever Arasındaki Farklar

 1. Golden cinsi köpekler Labrador Retriever cinsi köpeğe oranla tüyleri fazlacadır. Bu nedenle tüy sorunu açısından Labrador’lar daha az sorun yaşatır. Goldenler daha fazla oranda tüy dökebilmektedir.
 2. Labradorlar Golden’a oranla soğuk konusunda daha dayanıksızdır. Goldenların soğukla arası daha iyidir.
 3. Labradorların Golden Retrieverlera oranla korumaları fazlacadır. Doğuştan her köpekte azda olsa koruma iç güdüsü olmuş olsa bile labrador daha korumacıdır.
 4. Bu iki köpek oldukça zeki köpekler arasında yer almaktadır. Eğitime en çok cevap veren ırklardandır. Genelde Golden Retrieverlar daha zekidir.
 5. Labrador cinsi köpek Golden’a oranla ev için daha uygundur, çünkü tüy sorunu daha azdır o nedenle ev için iki ırk arasında kalınmışsa labrador seçilebilir.

Bu iki köpek birbirine çok benzese de birbirlerine karşı artıları ve eksileri bulunmaktadır. Yukarıdaki durumları göz önünde bulundurarak daha keskin bir karar verebilirsiniz. Ayrıca her iki ırkta En Kolay Eğitilen Köpekler Hangileridir? isimli listemizde yer almaktadır.

Golden Retriever Özellikleri

Labrador mu Golden Retriever mı?

Bilindiği üzere Golden Retrieverlar tüm dünya üzerinde en popüler olan köpek türlerinden bir tanesidir. Özellikle itaat yarışmalarında sık görülen bir köpektir. Özünde kuş avcısı olan bu köpekler, hem suda hem de karada oldukça iyi iş çıkartmaktadır. Ayrıca koku alma konusunda da yetenekli bir köpektir.

Golden köpekleri fiziksel görünüm olarak da sevecen bir köpektir. Tüyleri uzun ve dalgalıdır. Bu yüzden tüylerinin bakımı oldukça önemlidir. Ayrıca gerektiğinde banyo yaptırılabilir.

Bu köpekler karakter olarak uysal, sevgi dolu ve nazik bir yapıya sahiptir. Özellikle sahibiyle arası çok iyidir ve onu memnun etmek için sürekli çabalar. Aynı şekilde çocuklarla da çok iyi anlaşır ve çocuklu aileler için uygun bir köpektir. Yabancılara karşı havlama eğiliminde olabilir ancak genelde onlarla da iyi anlaşır. Kesinlikle saldırgan bir yapısı yoktur. Bu yüzden koruma özelliği zayıftır.

Golden Retriever ırkı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Labrador Retriever Özellikleri

Labrador mu Golden Retriever mı?

Bu köpeklerin Kanada’da yetiştirildiği düşünülmektedir. Tıpkı golden ırkı gibi suyla arası oldukça iyidir. Ayrıca vurulan avı getirme konusunda iyi bir köpektir. Aynı zamanda iyi bir ev köpeğidir.

Bu köpekler de oldukça zekidir, ancak genelde Golden ırkı daha zeki olarak görülür. Koku alma yetileri çok olduğu için narkotik köpeği olarak da kullanılır. Bunun yanında iyi bir eşlik köpeğidir. İtaat seviyeleri oldukça gelişmiştir ve itaat yarışmalarında sık görülen bir köpektir. Koruma içgüdüleri Goldenlara göre biraz daha yüksektir, ancak yine de koruma konusunda zayıf bir köpektir.

Tüyleri Golden’a göre oldukça kısadır. Çift katmanlı bir kürke sahiptir. Tıraş olmaları gerekmez ve Golden’dan daha az tüy dökmektedir. Farklı renk tonlarında olabilir.

Tıpkı Goldenlar gibi uysal, sakin, duygusal ve sadık bir köpektir. Çocuklarla arası çok iyidir ve onlarla vakit geçirmekten keyif alır. Aynı şekilde hayvanlarla da iyi anlaşır, yabancılara karşı da hoşgörülü bir köpektir.

Labrador Retriever ırkı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Labrador mu Golden Retriever mı?
Köpek Mamaları
Labrador mu Golden Retriever mı?
Köpek Konserve
Labrador mu Golden Retriever mı?
Köpek Tasması
Labrador mu Golden Retriever mı?
Köpek Ödülleri

17 Yorum var

 1. kartal 12 Haziran 2019
 2. Ümit 23 Ocak 2019
 3. Hikmet 3 Şubat 2017
  • Hikmet 3 Şubat 2017
 4. ahmet 29 Ocak 2017
  • labrador 17 Haziran 2018
 5. Çağan Parmaksız 23 Aralık 2016
 6. Levent BALIKAY 11 Aralık 2016
 7. erhan erteği 17 Eylül 2016
  • KaNeki Kun 25 Ağustos 2017
  • Haydar 14 Haziran 2018
 8. Füsun 1 Ağustos 2016
  • Mustafa 11 Ağustos 2016
  • alper aydın 15 Ağustos 2016
  • Mert yavuz 25 Ağustos 2016
 9. Sibel ates 15 Haziran 2016
 10. VEDAT 14 Mart 2016

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın