Genel

Köpeğim Eve Kaka – Çişini Yapmaya Başladı

Köpekler sahiplerini ilk gördükleri andan itibaren büyük bir bağ kurarlar. Sahiplerine oldukça düşkün ve sadık canlılardır. Köpeklerin genel olarak liderlik duyguları baskındır. Bu nedenle sahiplerine karşı liderlik tavırlar sergilerler. Ancak bu durum köpeğinizin karakterini olumsuz etkiler. Aynı zamanda sözünüzü dinlemez ve inatçı tavırlara bürünebilirler. Özellikle de tuvalet alışkanlıklarını ortaya koyarlar. Köpek sahiplerinin en fazla yaşadığı sıkıntılardan biri, köpeğin tuvalet alışkanlığıdır. Eğer iyi bir eğitim sağlanmaz ise, köpek eve tuvaletini yapar. Bu sorunu önlemek içinde, tuvalet eğitimlerinin sağlanması gerekiyor. Bununla beraber köpeğinize tuvalet alışkanlığını vermelisiniz.

Köpekler Tuvaletini Neden Eve Yapar?

Köpeğim Eve Kaka - Çişini Yapmaya Başladı

Köpeklerle duygusal bağ kurmak son derecede önemlidir. Köpeğiniz yavru ise, eğitimi sağlanmamasından ve gelişim çağında olmasından dolayı eve tuvaletlerini yapabilir. Fakat köpek yetişkinse, bu durum daha farklıdır. Bunun çeşitli nedenleri mevcuttur. Örneğin; köpeğin korku, tedirginlik veya kendine ait bölge belirlemesi eve tuvalet yapmasına neden olabilir. Ancak köpeğe ceza vermek, vurmak ve bağırarak konuşmak onların daha tedirgin olmasına sebebiyet verir. O yüzden tuvalet alışkanlıklarını öğretmeli ve sabırlı olmalısınız.

Köpeğin Eve Tuvalet Yapması Engellenebilir mi?

Köpeğim Eve Kaka - Çişini Yapmaya Başladı

Her köpeğin gelişimi için eğitilmesi gerekir. Yanlış eğitim verilmesi ve köpeğe yanlış yaklaşmak kötü sonuçlara neden olur. İyi ve profesyonel bir eğitim ile köpeğinizin eve tuvalet yapmasını engelleyebilirsiniz. Köpeğinizi ödüllendirmeli, bol bol zaman geçirmeli ve uzun süre evde tek başına bırakmamalısınız. Bununla beraber köpeğinize empati kurmanız gerekir.

Köpeğin Eve Tuvalet Yapmasını Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Köpeğim Eve Kaka - Çişini Yapmaya Başladı

Köpek sahiplerinin bilmesi gereken en önemli konu, köpeğe sakin yaklaşmaktır. Köpeğe kızmak, bağırmak ve ceza vermek çözüm değildir. Bu durum daha fazla inatlaşıp eve tuvalet yapmalarına neden olabilir. O yüzen sakin bir şekilde köpeğinize tuvalet alışkanlığını öğretmelisiniz. Köpeğinizin sizi anlayabilmesi için ‘hayır’ kelimesini öğretmeniz gerekiyor. Belirli saat aralıkları ile köpeğinizi dışarıya çıkartarak tuvalet yapmasına fırsat vermelisiniz. Eğer tuvaletini dışarıya yapıyorsa, mutlaka ödüllendirmeli ve sevmelisiniz. Ancak ev ortamına yapmaya devam ediyorsa, köpek pedi kullanabilirsiniz.

Tuvalet Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpeğim Eve Kaka - Çişini Yapmaya Başladı

Köpeklerde sık sık rastlanan sorunlardan biri, eve tuvalet yapmasıdır. Ancak tuvalet eğitimi verirken birçok konuya dikkat etmeniz gerekiyor. En önemli konu, köpeğinizi ödüllendirmek ve itaat kurallarını öğretmektir. Köpek eve tuvaletini yaptığı zaman cezalandırmak yerine sakin kalmalı ve sert bir dil ile ‘hayır’ demelisiniz. Ayrıca köpeğinizin bedensel hareketlerine göre davranmalısınız. Mutlaka tuvalet eğitimi için düzenli program oluşturulmadır.

Tuvalet Eğitiminde İlk Aşama Nasıl Olmalıdır?

Köpeğim Eve Kaka - Çişini Yapmaya Başladı

Köpeklerin tuvalet eğitiminin ilk aşaması çok önemlidir. Köpeğinizin tuvalet yapabileceği alanları hazırlayıp işaret koyabilirsiniz. Tuvalet eğitiminde köpeğinizden gözünüzü ayırmamalı ve köpeğinizin davranışlarını kontrol etmelisiniz. Bir alana uzun süre sürtündüğünde ya da bacağını kaldırırsa kesinlikle kızmamalısınız. Aksi halde köpeğin inatlaşmasına neden olabilir.

Tuvalet Eğitiminde Önemli İpuçları

Köpeğim Eve Kaka - Çişini Yapmaya Başladı

Köpeğinizin tuvalet eğitiminde sakin olmak gerekiyor. Köpeğinizin hemen alışmasını beklememelisiniz. Tuvaletini yapabileceği alanları belirleyerek köpeğinize öğretebilirsiniz. Mutlaka köpeğinizi dışarıya çıkarmalı ve yürüyüş yaptırmalısınız. Köpeğiniz tuvaletini dışarıya yaptığında ödüllendirmeli ve sevgi göstermeniz son derecede önemlidir.

Tuvalet Eğitimi Sırasında Ödüllendirme

Köpeğim Eve Kaka - Çişini Yapmaya Başladı

Köpeğinizin mutlu ve huzurlu bir şekilde tuvalet eğitimlerini tamamlamasını istiyorsanız, köpeğinizi ödüllendirmeyi aksatmamanız gerekir. Ev ortamına tuvalet yaptıkları zaman sabırlı olmalı, bağırmamalı ve cezalar uygulamamalısınız. Aksine ‘hayır’ kelimesini öğreterek köpeğinize yaklaşmalısınız. Aynı zamanda köpeğinizin eğitimi boyunca sık sık göz önünde tutmalı, sevmeli ve ilginizi her zaman göstermelisiniz. Köpeği ödüllendirmek mutlu olmasına ve daha kısa sürede öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu