Genel

Yavru Köpeklerin Gelişimi İçin Tavsiye Edilen Vitaminler

Köpeklerde vitamin kullanımı bazı durumlarda gerekli olabilir. İnsanlar için vitamin gerekli olduğu gibi köpeklerde de vitamin ihtiyacı bulunmaktadır. Yetişkin köpeklere kaliteli mama verilmesi durumunda vitamin ihtiyaçları karşılayabilirsiniz, ancak yavru köpekler için aynı durum geçerli olmayacaktır.

Yavru köpekler büyüme aşamasında oldukları için vitamin takviyesi alması gerekir. Yavru köpeklerin büyüme dönemi içerisinde aldığı besinler, protein miktarı, vitaminler ve mineraller gelecekte daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden yavruluk döneminde bağışıklık sisteminin güçlenmesi önemlidir. Alınan vitamin takviyeleri köpeğin daha güçlü olmasını sağlarken, mizacını da etkilemektedir.

Yavru Köpeklerin İhtiyacı Olan Vitaminler

Yavru Köpeklerin Gelişimi İçin Tavsiye Edilen Vitaminler

Yavru köpeklere verilen vitaminler vücudun daha sağlıklı büyümesini sağlar. Buna sağlıklı kaslar ve kemikler ile düzgün çalışan vücut organları da dahildir. Aynı zamanda köpeğin bağışıklık sisteminin güçlü olması için de gereklidir.

Yavru köpekler doğdukları andan itibaren anne sütüyle beslenmeye başlarlar. Anne sütünün içerisinde köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendiren maddeler bulunmaktadır. Ancak sütten kesildikten sonra, beslenmeleri çok önemlidir ve takviye almaları gerekir.

Yavru köpeklerin ihtiyacı olan vitaminler ise şunlardır;

  • A Vitamini
  • B Vitaminleri
  • C Vitamini
  • D Vitamini
  • E Vitamini
  • K Vitmaini
  • Kolin

A Vitamini

A vitamini vücudun bir çok fonksiyonuna yardımcı olmasının yanı sıra yağda çözünebilir bir özelliğe sahiptir. Köpeklerde gözlerin sağlıklı olması ve iyi görmesi için bu vitamin gerekir. Aynı zamanda genel büyüme, bağışıklık sistemini güçlendirme ve fetal gelişime yardımcı olur.

Yavru Köpeklerin İhtiyaç Duyduğu A Vitamini Miktarı: Yavru köpekler için gerekli olan A vitamini ihtiyacı ortalama 1000 IU’dur. Köpek yetişkinlik çağına geldiğinde 5000 IU’ya kadar çıkabilir.

B Vitaminleri

Yavru Köpeklerin Gelişimi İçin Tavsiye Edilen Vitaminler

B vitaminleri bir gruptan oluşmaktadır. Bunlar; Riboflavin, Biotin, Folik asit, Tiamin, Pantotenik asit, Niasin, B6 vitamini ve B12 vitamini olarak sıralanabilir.

Riboflavin, niasin ve B12 vitaminleri enzimlerin üretimine ve işlevine yardımcı olur. Tiamin, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi serbest bırakmak için karbonhidratların parçalanmasını hızlandırır. Tiamin, doku fonksiyonuna yardımcı olan iyonları aktive etme görevinde de yer alır.

Folik asit, nükleotidleri ve amino asitleri metabolize etmeye yardımcı olur. Pantotenik asit, karbonhidratlardan enerji almak ve emmek için Tiamin ile birlikte çalışır.

B6 vitamini, B vitaminlerinde en büyük iş tanımına sahiptir. Kırmızı kan hücresi üretimi ve işlevinden sorumludur. Glikoz oluşumuna ve hormon regülasyonuna yardımcı olur. Aynı vitamin sinir sistemi fonksiyonuna ve gen aktivasyonu için önemlidir. Vitamin niasinin sentezi de B6 vitaminine bağlıdır.

Köpeklerde biyotin, köpek yavrusu üzerinde sağlıklı bir cilt ve tüy gelişimine yardımcı olur. Biyotin ayrıca sindirime ve genel vücut büyümesine yardımcı olur.

Yavru Köpeklerin İhtiyaç Duyduğu B Vitamini Miktarı: Yavru köpeğinizin sağlıklı kalması için 1,5 mg Tiamin ve Riboflavin almasını sağlayın. B6 vitamini ve B12 dozu sırasıyla 0.15 mg ve 0.5 mcg’dir. Niasin dozu her porsiyonda 13 mg’dır. Yavruların, 10 kg vücut kütlesi başına yaklaşık 5 mg Biyotin ihtiyacı vardır. Pantotenik asit, 5 mg ila 20 mg’lık bir dozajda gereklidir.

Bu değerler tüketilen mamanın üzerinde yazmaktadır. Eğer mama gerekli miktarda vitamini içermiyorsa, vitamin takviyesi kullanılabilir.

C Vitamini

Yavru Köpeklerin Gelişimi İçin Tavsiye Edilen Vitaminler

Yavru köpekler için C vitamini tüylerinsağlıklı olmasında rol oynar. Bu vitamin, vücutta yaşlanmaya veya hastalığa neden olan serbest radikalleri ortadan kaldıran antioksidanlar içerir. Yavru köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitamin ihtiyacı vardır. Yavru köpeğinizin beslenme programına C vitamini eklemek, ilerleyen yaşlarda daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasına ve hafızasının daha kuvvetli olmasına yardımcı olur.

Köpekler genel olarak karaciğerinde C vitamini sentezlemektedir. Yavru köpeklerin karaciğer fonksiyonları tamamıyla gelişmediği için C vitamini takviyesi gerekmektedir.

Yavru Köpeklerin İhtiyaç Duyduğu C Vitamini Miktarı: Köpeğinize yaklaşık 120 mg C vitamini vermek yeterli olacaktır. Köpeğiniz yetişkin olduğunda da aynı değeri koruyabilirsiniz.

D Vitamini

Yavru köpeğin kemiklerinin gelişmesi için ve eklem sorunları yaşamaması için D vitamini tüketimi önemlidir. D vitmaini vücuttaki fosfor ve kalsiyumun dengelenmesi için önemlidir. Bu sayede kemik gelişiminin yanı sıra dişleri de güçlenecektir. Bunun haricinde vücudundaki kaslarında gelişimi için etkilidir.

İnsanlarda olduğu gibi köpekler güneşten D vitamini sentezleyemez. Dolayısıyla D vitamini takviye olarak almaları gerekir.

Yavru Köpeklerin İhtiyaç Duyduğu D Vitamini Miktarı: Yavru köpeklerin sağlıklı bir kemik, diş ve kas yapısına sahip olması için 100-120 ng / ml D vitamini gerekir.

E Vitamini

Yavru Köpeklerin Gelişimi İçin Tavsiye Edilen Vitaminler

E vitamini aktif bir antioksidandır. Doku hücrelerinde oluşan hasarı engeller. Aynı zamanda hücre fonksiyonlarının çalışmasına, kas oluşumuna ve göz sağlığına yardımcı olur. Bunların haricinde yavru köpeğinizin gelecekte üreme sorunu yaşamaması için E vitamini takviyesi alması gerekir.

Yavru Köpeklerin İhtiyaç Duyduğu E Vitamini Miktarı: Sağlıklı bir köpek yavrusu yaklaşık 2 IU E vitaminine ihtiyaç duymaktadır.

K Vitamini

K vitamini, köpek yavrusu üzerindeki yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Yaralanma durumunda kanın pıhtılaşması görevini üstlenir. Bu sayede yaralanmaların daha çabuk iyileşmesini sağlar ve enfeksiyon ihtimalini azaltır.

Yavru Köpeklerin İhtiyaç Duyduğu K Vitamini Miktarı: 10mg / ml K vitamini, yavru köpekler için yeterlidir.

Kolin

Kolin, yağ asitlerinin hücre zarında bulunan bir vitamindir. Tıpkı omega 3 gibi, kolin de köpeğinizin beyin gelişiminin sağlıklı bir şekilde sürdürmesi için kullanılır. Ayrıca kolin vitamini karaciğerin normal işleyişine de yardımcı olur.

Yavru Köpeklerin İhtiyaç Duyduğu Kolin Miktarı: Yavru köpeklerin sağlıklı olması için 1200 ppm kolin alması gerekir.

Köpek Vitamin Çeşitleri

Yavru Köpeklerin Gelişimi İçin Tavsiye Edilen Vitaminler

Köpeklerin ek takviye olarak vitamin alması için farklı çeşitlerde vitaminler üretilmiştir. Bu sayede köpeğiniz için en uygun vitamin türünü bulabilirsiniz.

Tablet Türü Vitaminler

Yavru Köpeklerin Gelişimi İçin Tavsiye Edilen Vitaminler

Klasik vitamin türlerinin başında gelmektedir. Tablet şeklinde bulunan bu vitaminler köpeklerin 1 yaşına gelene kadar kullanılabilir. Gelişim dönemi için iyi bir destekleyici üründür. İçeriğinde vitamin, mineral, aminoasit, ek besinler ve yağ asitleri bulunur.

İçerisinde köpekler için gerekli olan tüm vitaminler ve besin takviyeleri bulunur. Aynı zamanda protein bakımından da oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Vitaminlerin yanı sıra köpekler için gerekli olan mineralleri de barındırmaktadır.

Yavru köpeklere uygun tablet türü vitaminler satın almak için buraya tıklayın!

Laveta Carnitin Sıvı Köpek Multi Vitaminleri

Yavru Köpeklerin Gelişimi İçin Tavsiye Edilen Vitaminler Bu vitamin türü özellikle tüy sağlığını kaybetmiş köpekler için önerilmektedir. Aynı zamanda yukarıda saydığımız vitaminleri içerisinde barındırmaktadır. Etken maddesi olan L-carnitin sayesinde yağ asitlerinin oksidasyonuna yardımcı olan deri ve tüyleri besler.

Köpeklerin tüy dökme mevsimlerinde kullanılabilecek en etkili ürünlerden bir tanesidir. Aynı zamanda ölü tüylerin yerine parlak tüylerin görünmesini sağlar. Aynı zamanda besleyici yapısı sayesinde köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yavru köpeklere uygun sıvı vitaminler satın almak için buraya tıklayın!

Yavru Köpek Macunu – Maltı

Yavru Köpeklerin Gelişimi İçin Tavsiye Edilen Vitaminler Yavru köpeklerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmesi için tercih edilecek vitamin türlerinden bir tanesidir. Yavru köpekler için üretilmiş olan bu macunlar büyümeyi destekleyici yapıya sahiptir. Aynı zamanda içerisinde yer alan L-karnirin ve biyotin sayesinde köpeklerin tüylerinin sağlıklı ve canlı olmasını sağlar.

Yavru köpekler için gerekli olan vitaminleri içerisinde barındırmasından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda köpeklerin hastalıklara karşı direncinin artmasını sağlamaktadır.

Yavru köpek maltı satın almak için buraya tıklayın!

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu