Genel

Köpekler Rüya Görür mü?

Köpeklerle ilgili en sık sorulardan biri de “Köpekler rüya görür mü?” sorusudur. Buna verilebilecek en net ve doğru cevap şüphesiz kesinlikle evet cevabı olacaktır. Bilim adamları bu konu hakkında yaptıkları araştırmalar sonrasında ciddi sonuçlar ve bulgular elde etmişlerdir.

Köpekler Rüya Görür mü?

Elektro fizyolojik olarak gerçekleştirilen araştırmalar bize köpekler ve rüyaları hakkında oldukça çok net sonuçlar veriyor. Rüya kayıt cihazlarına bağlanmış olan köpeklerde tıpkı insanlarda meydana gelen REM (hızlı göz hareketi) faaliyeti görülmüştür. Aslında köpeklerin rüya görüp görmediklerini anlamak için illaki rüya kayıt cihazına bağlanmaları da gerekmiyor. En iyi gözlem tespit yöntemi, köpeğiniz uyurken fırsat buldukça onu izlemenizdir. Köpekler uyurken kuyruklarını, bacaklarını, bıyıklarını, kulaklarını oynatırlar. Bunun dışında bazen havlarlar, bazen inilti gibi sesler çıkarırlar, bazen de uyurken hırıltılarını duyarsınız. Bunların hepsini uyku halinde yapması, köpeğinizin rüya gördüğü anlamına gelir.

Köpekler Rüya Görür

Köpekler Rüya Görür mü?

Bilim adamları hemen tüm memeli canlıların rüya gördüğünü teyit etmişlerdir. Elde edilen bulgulara göre yaklaşık 150 memeli türüne uyurken araştırmaya tabi tutulmuş ve bunların içinde sadece yunus balıklarının hiç rüya görmedikleri saptanmıştır. Bir başka araştırma sonuçlarına göreyse, yavru köpekler yetişkin köpeklere oranla daha sık rüya görmektedir. Bunun nedeni ne diye soracak olursanız, hepimizin bildiği gibi yavru köpekler günün yarısından fazlasını uyuyarak geçirirler. Bu süreçte rüya görmeye oldukça açıktırlar. Yetişkin – yaşlı köpekler ise yavru köpeklere oranla çok daha az uyurlar ve bu nedenle yavru köpekler kadar fazla ve sık rüya görmezler.

Köpeklerin Hafızaları

Köpekler Rüya Görür mü?

Köpeklerin hafızaları çok kuvvetlidir. Geçmişte olan kişi ve olayları çok uzun yıllar sonra bile en taze şekilde hatırlayabilirler. Uyku halindeyken de geçmiş anıları rüyasında görebilir ve uyandıktan sonraki ruh halinde değişimler yaşayabilirler. Yani köpekler gördükleri rüyayı inandırıcı bulabilir ve rüyalarının etkisi altında kalabilir. Biz insanların aksine köpekler rüyalarındayken de çok iyi koku alırlar. Bizler rüyamızda sadece görüp duyabiliriz fakat koku aldığımız pek söylenemez. Köpeklerse rüyasında almış olduğu kokuları bazen aylar ve hatta yıllar boyunca hatırlayabilirler.

En çok ilgi ve merak uyandıran sorulardan biri de “Köpeklerin rüyasında ne gördüklerini öğrenebilir miyiz?” sorusudur. Yakın gelecekte bu çok mümkün olmasa da uzak gelecekte eminiz ki bunu öğrenmek mümkün olacak.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu