Genel

Köpeğimin Tırnaklarını Nasıl Kesebilirim?

Köpek, pek çok canlı türü içerisinde insana en yakın olan canlı türüdür. Çağımızda köpekler insanların en iyi dostu olarak adlandırılır. Yüzlerce türü bulunan bu canlılar eğitime de cevap verdikleri için insanlar tarafından sahiplenilmektedir.

Köpekler Ne İçin Sahiplenilir?

Köpeğimin Tırnaklarını Nasıl Kesebilirim?

Geçmişten günümüze kadar köpekler insanlar tarafından pek çok amaçla kullanılmış ve kullanılmaktadırlar. Örneğin, Kuzey kutuplarına gidecek olursak, Kuzey kutbunda köpekler insanların ulaşım vasıtasını oluşturmaktadırlar. Köpekler daha çok Avrupa ve Amerika’da ise insanların evlerinde birer evcil hayvan olarak yetiştirilmektedir.

Aynı zamanda farklı bölgelerde de iş yerlerinde, fabrikalarda, arsalarda hatta dağlarda alanları ve sürüleri korumakla vazifelendirildikleri görülmektedir. Kurt cinsi köpekler ise emniyette arama-kurtarma operasyonlarında kullanılmaktadır. Durum böyleyken köpeklerin insanlarla iç içe bir yaşam sürdüklerini söylenebilir.

Köpek ve Kedi Arasındaki Farklar

Köpeğimin Tırnaklarını Nasıl Kesebilirim?

Köpekler sadakatiyle ün yapmış hayvanlardır. Sadakat ve itaat arayan İnsanlar genellikle kedi yerine köpeği tercih etmektedirler. Köpekler kedilere göre sahibine daha bağlı ve sadakat sahibi hayvanlardır. Aynı zamanda köpekler kedilere göre eğitimin açıktırlar. Eğitime açık olan bu köpek türlerinden bazıları ise özel eğitimlere tabi tutularak emniyette bile kullanılmaktadır.

İnsanların oldukça sevdikleri köpeklerin çok farklı özellikte yüzlerce türü bulunmaktadır. Bunların bazıları özel üretim köpekler iken bazıları ise doğal köpeklerdir. Köpekler konusunda en önemli şey ise onların bakımı ve sağlıklı bir hayat sürmesini sağlamaktır. Eğer bir köpek besliyorsak mutlaka onun sağlığına ve bakımına önem göstermeliyiz.

Köpek Bakımı Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğimin Tırnaklarını Nasıl Kesebilirim?

Köpek bakım konusunda dikkat edilmesi gereken birçok husus söz konusudur. köpek bakımı konusunda gerekli bilgilere internetten bir araştırma yapılarak yada bir veteriner hekime danışılarak kolayca ulaşılabilir. Ancak bu nokta dikkat edilmesi gereken temel kriterler bellidir. İster büyük isterse küçük ırk olsun, dikkat edilmesi gereken husus mutlaka köpeklerin tüy bakımına dikkat edilmelidir.

Evcil köpeklerin tüyleri mutlaka belirli periyotlarla taranmalıdır. Bu hem köpeğin sağlığı hem de sahibinin sağlığı için oldukça önemli bir kriterdir. Ayrıca tüy bakımına dikkat edilirken köpekte dış parazit olup olmadığını belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Eğer bir dış parazit söz konusu ise kesinlikle dış parazit aşısı yaptırılmalıdır.

Eğer köpeğiniz eve alışkan bir yapıda ise kolay üşüyebilecekleri için soğuktan korunmalı gerekiyorsa bir kıyafet ile giydirilmelidir. Köpeğiniz dışarıda kalmaya yatkın bir tür ise bu nokta da bir tasma takılarak kaybolma tehlikesine karşı sahibin iletişim bilgileri bu tasma üzerinde yer almalıdır.

Köpeklerde Tırnak Yapısı

Köpeğimin Tırnaklarını Nasıl Kesebilirim?

Köpekler de tırnak bakımı başlı başına özen gösterilmesi gereken bir konudur. Köpeklerde tırnaklar tabaka arasında yer alır. Bu tabaka ise iki özel kısımdan oluşmuştur. Üst tabaka proteinden meydana gelmiştir, alt tabaka ise sinirlerin bulunduğu kısımdır. Bu tabakalar yavru köpeklerde daha yumuşak iken yetişkin köpeklerde sertleşmiştir.

Köpeklerde Tırnak Ne İşe Yarar?

Köpeğimin Tırnaklarını Nasıl Kesebilirim?

Köpeklerde tırnak pek çok hayati fonksiyonu vardır. Taşınma, tutma, tırmanma, oyun oynama, kesme gibi işlemleri tırnakları sayesinde gerçekleştirirler.

Köpeklerde Tırnak Kesme İşlemi

Köpeğimin Tırnaklarını Nasıl Kesebilirim?

Bazı ırklar hariç köpeklerde 5’er adet tırnak yer alır. Eğer köpek evde bakılıyorsa tırnaklarına doğal kesme işlemi yapamayacakları için bu işlemin sahiplerince yapılması gerekir. Köpeklerde tırnaklar, köpeklere özel üretilen bir tırnak kesme aracı alındıktan sonra kolayca yapılabilir. Köpeklerin tırnakları el ile dışarı çıkarıldıktan sonra canlı tabakaya zarar vermeden kesme aracı ile tek tek kesilmelidir.

Bu noktada ise endişe edilmemeli tırnak belirgin hale getirildikten sonra canlı kısım zaten gözle görülmektedir. Herhangi bir mikrop kapmamasına karşı derinden kesikler yapılmamalıdır. Bu yüzden dikkatlice ve acele etmeden özenle tırnak kesim işlemi gerçekleştirilmelidir. Köpekler için özel üretilen tırnak kesme aracı kesinlikle kullanılmalı ve bunun dışında bir alet ile kesim işlemi yapılmamalıdır. Bu alet köpeklerde kanamaya yol açabilecek bir müdahaleyi engeller, dolayısıyla herhangi bir yaralama işlemi meydana getirmez.

Tırnak Kesme İşleminin Faydaları

Köpeğimin Tırnaklarını Nasıl Kesebilirim?

Özellikle ev köpekleri kendi tırnaklarını kesemez veya düzeltemezler. Bu yüzden düzenli olarak evde yaşayan köpeklerin tırnaklarının kesilmesi gerekir. Bu köpeğin tırnak yüzünden kapacağı bir enfeksiyonu engelleyeceği gibi köpeğinizin patisinde de rahatlamaya sebep olacaktır.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu