Köpeğim Benden Korkuyor Ne Yapmalıyım?

Köpeğim Benden Korkuyor Ne Yapmalıyım?

Evde ya da iş yerinde köpek besleyenlerin yegane korkularının başında bu sevimli dostlarına iyi bir hayat ve de yaşama tarzı sunabilmek geliyor. Dolayısı ile köpeklerinin iyi bir hayat sürebilmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Sahiplerine çok çabuk alışan köpek cinsleri olduğu gibi, çok zor insanlara güvenen kopek cinsleri de mevcut. Bu karmaşık ilişkiyi anlatmak biraz zor.

Öncelikle davranış bilimleri bakımından kopekler ikiye ayrılır; cinsleri bakımından insan canlısı olan sempatik köpekler ve görevleri bakımından insanlarla mesafeli olan koruyucu kopekler. Sizin sahiplendiğiniz kopek cinsi eğer koruyu olan kopek cinslerinden biri ise; köpeğinizin size zaman içerisinde alışacağından hiç kuşkunuz olmasın. Bu durum onların yapıları gereği oluşan bir uyum sürecidir. Bununla birlikte eğer köpeğinizin cinsi aslında Golden ya da Teriyer gibi insanların en yakın arkadaşı olabilecek kadar hareketli ve de canlı köpeklerdense; küçük dostunuz ile aranızda aşılması gereken bir takım sorunlar olabilir.

Köpeğim Benden Korkuyor Ne Yapmalıyım?  Köpeğim Benden Korkuyor Ne Yapmalıyım?

Diye günlerce düşündükten sonra hala ne yapmaya karar veremiyorsanız; onunla geçirdiğiniz zamanı arttırın. Yaptığınız aktiviteleri arttırın ve sizin hislerinizi, duygularınızı, ona olan sevginizi hissettirebileceğiniz oyunları tercih edin.

Köpeğim Benden Korkuyor Ne Yapmalıyım?  Köpeğinizle İletişim Kurmanızın Yollarını Arayın

Köpeğiniz ile aranızda anlaşılması zor bir mesafe varsa; sabırlı olmalı ve de aranızda ki bu süreci sağlıklı bir şekilde aşmayı denemelisiniz. Gerekirse bu süreci bir uzman eşliğinde de yönetebilirsiniz. Öncelikle köpeğinizle farklı ortamlarda iletişim kurmayı deneyin. Yani köpeğinizin size güvenmemesini ya da korkmasının altında yatan sebebi araştırıp bulmalısınız. Bu tutumunun sizden mi yoksa onun geçmişinden ya da dış çevrede ki herhangi bir uyarıcıdan etkilenip etkilenmediğini gözlemleyin.


Köpeğim Benden Korkuyor Ne Yapmalıyım?  Evcil Dostunuzla Gezilere Çıkın

Köpeğinizin sizden korkması farklı deneyimler sonucu ortaya çıkmış bir olgu olabilir. Bu sebeple onun hayatında iz bırakacak eğlenceli gezilere çıkın. Birlikte geçireceğiniz seyahatler yeniden aranızda ki bağın güçlenmesine yardımcı olabilir. Bu seyahatlerde yeniden köpeğinizin davranışlarının düzeldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Köpeğim Benden Korkuyor Ne Yapmalıyım?  Köpeğinizin Şiddete Maruz Kalmış Olma İhtimali
Köpeğiniz ile aranızda ki eksik duygular düzeltmenin bir yolu da, köpeğinizin sizinleyken mutlu olmasını ve de sizden korkmamasını sağlamanızdır. Ona sunduğunuz bu ortamda kendisini güvende hissetmesi ve de onu sevdiğinizi bilmesi oldukça önemli. Sizinle yaşamadan önce ki yaşantısında eğer herhangi bir şiddet vakasına tanık olduysa ya da birebir bunu yaşadıysa; köpeğinizin sizlerden korkması çok doğal bir tepki. Tekrar aynı şeyleri yaşamak istemeyen arkadaşınız sizinle sağlıklı bir iletişim kurana dek sizden korkmaya devam edecektir. Bu süreci onunla ten teması kurarak aşmayı deneyin. Bol bol sevginizi ona gösterin ve sizin etrafınızda olmasına izin verin.

Köpeğim Benden Korkuyor Ne Yapmalıyım?  Köpeğinizin Karakterine Uygun Eğitimleri Tercih Edin

Köpeğinizin kendisini geliştirmesi ve de sosyalleşmesi için onu eğitimlere gönderin. Günlük ya da haftalık alacağı eğitimlerin seçiminde dikkatli olmalısınız. Seveceği ve de cinsinin uyun olduğu eğitimlere katılmasına özen gösterin. Bu davranışınız onu biraz daha normalleştirerek size yakınlaşmasını sağlayabilir.

 

Köpeğim Benden Korkuyor Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizin Arkadaşlar Edinmesini Sağlayın

Köpeğiniz ile birlikte sosyal aktivitelere katılın ve de arkadaşlar edinmesine ortam hazırlayın. Diğer köpeklerin sahipleri ile olan iletişimleri sizin de iletişiminizi olumlu yönde etkileyebilir.

Köpeğim Benden Korkuyor Ne Yapmalıyım?  Köpeğinizi Önemsediğinizi Gösterin

Köpeğiniz ile geçirdiğiniz her dakikanın onun için ne kadar önemli olduğunu bilemezsiniz. Sizden korkmasını gerektirecek herhangi bir durum olmadığını köpeğinize göstermek yetemez ona bu duyguları yaşatmalısınız.

Köpeğim Benden Korkuyor Ne Yapmalıyım?


Köpeğinize Karşı Sabırlı Olun

Sahiplendiğiniz hayvanınızın bahçenize, evinize ya da iş ortamınıza alışkanlığının süresi normalden daha uzun sürebilir. Bu durumlarda köpeğinize karşı sabırlı olarak, onunla dost olabilmeyi başardıktan sonra bu aşamaları da kısa sürede atlatabileceğinizi düşünüyorum. Çünkü her şeyden önce köpeğiniz ile bir bağınız olmalı ki, yaşama ortamıyla da bağ kurabilsin.

 

 

 

 

 

Bu makalemizi okuyarak köpeklerinize karşı davranışlarınızda değişme olduysa ve bu değişmeyle birlikte köpekleriniz arasında ki bağınız arttıysa biz görevimizi yerimize getirmişizdir.

Onlarında bir canlı olduğunu unutmayalım…

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın