Genel

Köpeklere Yeni İsim Vermek – Köpeğinizin Adını Değiştirmek

Yetişkin bir köpek sahibi olan herkesin aklında ki ortak soru “Köpeğin adını değiştirmek doğru mudur?” olmuştur. Köpeğin ismi konusunda bu kadar hassas olmak inanın ki sadece sizi endişeye düşürecektir. Köpekler hepimizin bildiği gibi zeki ve çabuk öğrenebilen canlılardır. Her şeyi çok çabuk öğrenebildikleri gibi yeni isimlerine de aşina olabilirler.

Yavru Köpekler İçin İsim Değişikliği

Köpeklere Yeni İsim Vermek - Köpeğinizin Adını Değiştirmek

Köpekler gelişmiş bir görsel zekâ kadar işitsel zekâya da sahiptirler. Bunu daha köpeğinize ilk ismini verdiğinizde anlayabilirsiniz. Bir süre sonra ona ismiyle seslendiğinizi anlarlar ve her isim telaffuzunda size bakışlarıyla, hareketleriyle ya da sesleriyle geri dönüş yaparlar. Yavru köpekler isim değiştirme konusunda daha az sıkıntı yaratırlar çünkü henüz isimleri tam olarak hafızalarında yer etmemiştir. Bu sayede kısa bir süre içerisinde ona yeni ismini kabul ettirebilirsiniz. Hatta bunu bir oyuna çevirebilir yeni ismine verdiği olumlu tepki sonrası onu mamayla ya da herhangi bir oyunla ödüllendirebilirsiniz. Bu durum yeni ismi öğrenme süresini sizin için çabuklaştırır ve kolay hale getirir.

Yetişkin Köpekler İçin İsim Değişikliği

Köpeklere Yeni İsim Vermek - Köpeğinizin Adını Değiştirmek

Şayet köpeğiniz uzun yıllardır sizinleyse ya da yetişkin bir köpek sahiplendiyseniz ve ismini değiştirmek istiyorsanız bu sizin için biraz daha sıkıntılı geçecek bir sürecin habercisi olabilir. Yine de bu iş sizin düşündüğünüz kadar zor olmayacaktır. Yetişkin köpeklere uzun yıllar boyunca aynı isimle seslenildiği için yeni isimlerine alışmaları zaman alacaktır. Bu süreyi kısaltmak için köpek eğitim programlarından yararlanabilir ve köpeğinizin yeni ismine alışmasına yardımcı olabilirsiniz. Düzenli eğitim programları sayesinde köpeğiniz kısa bir süre içerisinde yeni ismini sevmiş ve eski ismini unutmuş olacaktır.

Köpeklere İsim Nasıl Öğretilir?

Köpeklere Yeni İsim Vermek - Köpeğinizin Adını Değiştirmek

Köpeklere isim öğretmeye küçük yaşlarda başlanması daha kolay olacaktır, ancak yetişkin bir köpek sahiplendiyseniz de ismini öğretmeniz çok zor olmayacaktır. Köpeklere isim öğretmek için bir kaç yöntem bulunmaktadır. Aşağıdaki yöntemleri köpeğinizin ismini değiştirirken de kullanabilirsiniz. Dilerseniz bunlara göz atalım:

Öncelikle köpeklere isim öğretmek için kendinize bir alan belirleyin ve burada eğitim vermeye çalışın. Bu seçtiğiniz alanın sessiz olması önemlidir. Bunun yanında eğitim süresini çok uzun tutmayın ve köpeğinizin sıkılmasına imkan vermeyin. Kısa kısa ama sık sık eğitim seansları belirleyebilirsiniz. Örneğin; 5’er dakikadan günde 3-5 kere eğitim verebilirsiniz.

Köpeklere isimlerini öğretirken ses tonunuz da önemlidir. Buradaki ses tonunuz mutlu ve heyecanlı olmalıdır. Köpeğinize seslenirken vurgu yapmayı da unutmayın. Bunun yanında bir komut verdikten sonra onu gerçekleştirmesini bekleyin ve farklı bir komut vermeyin. Eğer köpeğiniz bunlara karşı tepki verirse ödüllendirin. Bu ödüllendirme sistemi ödül maması olabileceği gibi sevgi gösterisi, motive cümleleri de olabilir.

Köpeklere İsim Öğretme Teknikleri

Köpeklere Yeni İsim Vermek - Köpeğinizin Adını Değiştirmek

Köpeklere isim öğretmek için bazı teknikler geliştirilmiştir. Dilerseniz şimdi bunlara göz atalım:

  • Köpeğinizin ismini söyledikten sonra bulunduğunuz yerden koşarak uzaklaşın ve peşinizden gelmesini sağlayın. Köpekler içgüdüsel olarak kaçan şeyleri kovalamak ister.
  • Köpeğinize seslenirken; “hayır, yapma, dur” gibi olumsuz kelimelerden sakının.
  • İsmini öğrenme süreci uzun sürerse cezalandırmayın.
  • Köpek eğitiminde en sık kullanılan eğitimlerden bir tanesi de köpeğin gelmesini beklemektir. Bunun için köpeğinizin tasmasını tutun ve ondan 1.5 metre kadar uzaklaşın. Daha sonra adını söyleyerek gelmesini bekleyin. Eğer köpeğiniz tepkisi kalırsa tasmasını hafifçe çekerek gelmesini sağlayabilirsiniz.
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu