Genel

İlk Defa Köpek Besleyecekler için Tavsiyeler

İlk defa Köpek besleyecekler için tavsiyeler isimli konumuzda adından da anlaşıldığı üzere ilk kez köpek besleyecek arkadaşlara yardımcı olma amaçlı olarak konumuzu açmış bulunuyoruz. Bu konumuzda dikkat etmeniz gerekenler ve kendi kendinize sormanız gereken soruları ve cevapları bulacaksınız.

Çoğu insan kendisine bir dost bir arkadaş edinmek ister. Köpeklerin hepsi bizler için birer dosttur. Kimisi orta büyüklükte, kimisi küçük kimisi ise oldukça büyük bir görünüme sahiptirler.

Köpekleri çok fazla sevdiğimiz için imkanlarımız uygun olduğunda köpek beslemeye karar vermiş olabiliriz ama öncelikle bundan önce kendimize sormamız gereken bir takım sorular var. Bu sorulara tüm samimiyetinizle ve doğru bir şekilde cevap vermeniz gerekiyor. Çünkü bu almak istediğiniz köpeğe sizin uygun olup olmadığınızı ve bir nevi bir test olarak görebilirsiniz. Çünkü köpekler bir heves uğruna alınıp, maalesef daha sonra dışarı bırakılıyor. Dolayısıyla bu duruma çok dikkat etmek gerekiyor.

İlk Defa Köpek Besleyecekler İçin Tavsiyeler

Köpeğin Yaşam Alanı

İlk Defa Köpek Besleyecekler için Tavsiyeler

Öncelikle şu soruya kendiniz cevap vermelisiniz. Eviniz bahçeli bir ev mi? yoksa köpeğinizi apartman dairesinde mi besleyeceksiniz? bu soru çok önemli bir soru neden diye soracak olan arkadaşlara hemen cevabı verelim. Çünkü bazı köpek ırkları apartman yaşantısına uygun değillerdir. Bu köpek ırkları hem çok hareketli hemde yapı gereği bir apartmanda ev içerisinde yaşayamazlar. Bunun için buna dikkat ederek öncelikle bu sorunun cevabı önemlidir.

Ardından bu sorunun cevabına göre apartman yada bahçeli ev için ona uygun bir köpek ırkını seçmemiz gerekiyor. Bu köpekler çok sınırlıdır ve çok dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Köpeğe ait bir odanız var mı? köpeğin orada yemek yiyeceğini orada tuvaletini yapacağını unutmamalısınız. Özellikle yavru köpek iken köpek doğal olarak evde sizin belirlediğiniz bir alana tuvaletini yapacaktır. Apartmanda köpek beslenecekse ,geniş bir evin olması hem köpeğin hemde sizlerin rahat olmasını sağlayacaktır.

İlk defa köpek besleyeceğiniz için apartman ortamında köpek besleyeceğinizi farz edersek havlamaması köpeğiniz ve sizin komşularla ilişkileriniz açısından en önemli kriterdir.Çünkü sürekli havlayan bir köpek ırkı apartman için uygun olmadığı gibi çoğu müstakil bahçeli ev için bile uygun değildir.Çünkü Şehir merkezlerinde müstakil evler genelde ya yan yanadır yada karşısında apartmanlar vardır, dolayısıyla köpeğin sesi karşıya çok rahat gidebilir. Köpek beslemek isteyenler, özellikle şehir içinde yaşayan ve bahçeli eve sahip olanlar bile son zamanlarda çok sık havlamayan köpek cinslerini tercih etmektedir.

İlk Defa Köpek Besleyecekler İçin Uygun Köpek Irkları

İlk Defa Köpek Besleyecekler için Tavsiyeler

Yukarıdaki sorulara cevaplar verdiyseniz hemen diğer bir sorumuza geçelim. Almak istediğiniz köpek küçük bir ırk mı olmalı? yoksa büyük bir ırkmı olmalı? bununda seçimini yapmanız gerekiyor. Birde insanların çoğunun bildiği bir yanlışı söyleyelim; küçük ırklar büyük ırklara göre daha çok havlar. Örneğin küçük bir köpek, zil sesi duyduğunda bile şiddetli bir şekilde havlamaya başlayabilir. Büyük ırklar yada orta boy ırklar havlamama açısından daha uygundur.

Köpeğinizin karakter özellikleri nasıl olmalı? diğer bir sorulması gereken soruda budur. Köpeği bir arkadaş dost, oyuncu olarak mı alıyorsunuz? yoksa aynı zamanda evimi korusun diye mi alıyorsunuz? bu sorunun cevabı da köpek ırkının seçiminde son derece önemlidir. Arkadaş, dost yanlısı bir köpek ile korumacı bir köpek arasında tabi ki farklar vardır. Korumacı bir köpeğin eğitimi daha zordur.

Eğer zeki bir köpek tercih etmek istiyorsanız buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Köpek Beslemek Masraflı Mıdır?

İlk Defa Köpek Besleyecekler için Tavsiyeler

Aslında çoğumuz köpek almak ister fakat masraflar yada maddi açıdan bizi ne kadar zorlar hakkında fikir edinmek ister. Çoğu araştırmalarımda bununla ilgili çok detaylı bilgiye ulaşamadım bunun için size kısa bilgi vermek istiyorum. Köpekler secereli yada seceresiz olarak veya kırma olarak olabilir.

Tanıdığınız birinin anne karnından doğduktan sonra 2-3 ay sonra yavru köpeği alabilirsiniz.Diğer bir şekilde barınaklardan köpek sahiplenebilirsiniz.Unutmayın barınaklar bir heves uğruna alınıp bir şekilde dışarı salınmış köpeklerle dolu üzgünüz ki.Bu köpeklere bir dost olmak istemez misiniz? bunun için bulunduğunuz yerin barınaklarına gitmeniz gerekiyor.Diğer bir seçenek ise secereli köpeklerdir.Bu secere dediğimiz durum köpeğin ırkının garantisi demektir kısacası.Bu tarz köpekler özellikle köpek çiftliklerinde satılmakta ve yüksek paralar istenmektedir.

Köpeklerde Beslenme

İlk Defa Köpek Besleyecekler için Tavsiyeler

Köpeklere evde yapılan yemeklerden verilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor.Bunun birçok nedeni bulunsa da temel olarak sağlıklarını tehdit etmektedir. Köpeklerin beslenmesi için kuru köpek mamaları ve konserve mamaları tercih edebilirsiniz. Bunun yanında mama seçimi yapılırken köpeğinizin yaşı, cinsi, sağlık durumu gibi unsurlar etkili olacaktır. Dolayısıyla bu durumlar mama fiyatının değişimine sebep olmaktadır.

Tahmin edeceğiniz üzere köpek mamalarının da pek çok çeşidi ve kalitesi bulunmaktadır. Ortalama olarak bir kilo köpek mamasının fiyatı 20 ile 90 lira arasında değişmektedir. Paketlerin kiloları arttıkça kilo fiyatı azalmaktadır. Bu yüzden imkan varsa 12 kg gibi mamalar tercih edilmesi daha ekonomik olacaktır. Köpeğinize parça parça mama almak yerine, taksit imkanı olan alışveriş sitelerinden veya pet shoplardan alışveriş yapmayı düşünebilirsiniz. Burada önemli olan ucuz olana yönelmek değil,  köpeğiniz için uygun ve sağlıklı olana yönelmektir.

Köpek aşı masrafları

İlk Defa Köpek Besleyecekler için Tavsiyeler

Köpekler için en önemli konulardan bir tanesi de aşılarıdır. Her ne kadar çok pahalı bir kalem olmasa da düzenli olarak yaptırılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle yavruyken herhangi bir sağlık problemi yaşarsanız ekstra masraf olacağını unutmayın. Ayrıca yavru köpeklerin aşı takvimleri diğerlerine göre çok daha yoğundur.

Köpek aşılarının türü, fiyatı belirleyen en önemli unsurdur. Aynı zamanda coğrafi konumuz da fiyatı belirlemede etkilidir. Büyük şehirlerde aşı fiyatları biraz daha fazla olabilir. Ortalama bir fiyattan bahsetmek gerekirse, bir aşı fiyatı 60-100₺ civarında olacaktır.

Barınma

İlk Defa Köpek Besleyecekler için Tavsiyeler

Köpeği bahçede besleyecekseniz bir kulübeyede ihtiyacınız var. Özellikle soğuk ve yağışlı havalarda su geçirmeyen bir kulübe köpeğiniz için çok önemlidir. Bunlarında fiyatları yine ırkına, köpeğinizin boyuna, kulübenin boyuna, kulübenin malzemesine göre değişiklik gösterebilir. Bazı kulübelerin içerisinde termal ısıtıcılar da bulunmaktadır. Ortalama bir kulübe için 600 – 800 lira harcamak gerekir. Bu rakam 5 bin liralara kadar çıkabilir.

Bu bilgiler sonrası ortalama olarak köpeğin masrafları hakkında fikir edinmeniz mümkün. Şunu da belirtmek isterim; her ne kadar maddi durumunuz her açıdan elverişli olsa da bir köpeğin günde en az 2-3 saat ilgi istediğini egzersiz gerektiğini unutmamak gerekiyor. Köpekler evde arada bir bakılacak canlılar değildir. Her zaman ilgi istemektedirler.

Bir konumuzun daha sonuna geldi ilk defa köpek besleyecekler için tavsiyeler isimli konumuzla ilgili sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

163 Yorum

  1. İlk defa köpek sahibi olmayı düşünüyorum tecrübem yok büyük köpekler daha çok ilgi alanımda apartman yasantısına uygun önerilerinizi almak isterim

    1. Ilk defa bakacaksan labredor veya golden bakabilirsin ama apartmanda bakamayabilirsinkucuk kopeklerden istersen pug be bulldog onerebilirim cunku cok hareketli degillerdir ama sunu unutma kopek sadece mama alinarak bakilmaz masraflarina hazir olman lazim cok masrafli bi is

  2. Merhaba abi ben. Golden retriver beslemek istiyorum ama bahçem yok besleyebileceğim bi alanım yok. Maddi durumum orta derece. Bu köpeği beslemek çok istiyorum onunla ilgilenirim her gün gezdiririm yemeğini suyunu aksatmam. Ne önerirsin? Köpeği alırım almasına egzersiz de yaptırırım ama barınağım yok evde annem istemez bahçem falan yok zaten

    1. O zaman beslemeyeceksin bu kadar basit. Evine süs yada eğlence eşyası almıyorsun. Ailene yeni bir üye alıyorsun suyunu mamasını verip gezdirmek en son endişelenecek şey. Ailene yeni bir üye sokarken ailenin rızası olmalı, köpekler de hisleri olan bir canlı. Sen olmadığın bir an bir şey olursa köpeğe diğerleri ilgilenmeli ben bakarım değil, biz bakarız ama ben daha çok ilgilenirim olacak. Lütfen dikkat edin sahiplenirken düşünün sahiplenseniz 1 gün içinde nolur diye

  3. Merhaba abi ben. Golden retriver beslemek istiyorum ama bahçem yok besleyebileceğim bi alanım yok. Maddi durumum orta derece. Bu köpeği beslemek çok istiyorum onunla ilgilenirim her gün gezdiririm yemeğini suyunu aksatmam. Ne önerirsin?

  4. Abi ben hem koruma hem de oyuniycagim kopek istiyorum evimiz bahçeli bir yer ben yavru (rotwiler,veya k9 almak istiyorum hangisi daha uygun bide otur kalk yat diyin ce dinlesin oneriniz nedir

  5. Merhaba İlk Defa Köpek Alacam Bahçemiz Küçük Ve Bana Önerebileceginiz Köpekler (Golden Rotwiller Dışında Pls) günde 2 saat ilgilene bilirim ve ailemde korku var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu