Genel

Köpeğimin Cinsini Nasıl Öğrenebilirim?

Yüzyıllardır sadık dostlarımız olan ve bizler ile birlikte yaşayarak bize yardımcı olan köpekler, kendi içlerinde birçok cinse sahiptir. Sadece saf olarak doğada bulunan cinsler değil, evcilleştirildikten sonra da birçok cinsleri ortaya çıkmıştır. İnsanların etkisi ile farklı yöntemler ile veya doğal olarak çiftleştirilen köpeklerden ortaya çıkan melez yavrular, farklı çene, yüz, kulak ve büyüklüklere sahip olmuşlardır. İlerde bu yavrulardan da farklı melezlerin ortaya çıkması sonucu birçok çeşit köpek ırkı ortaya çıkmış ve bu ırkların çoğu farklı karakteristik özelliklere sahip olmuştur. Köpeğinizin ırkını belirlemede birçok faktör mevcuttur. Fakat en doğru ve net sonuç için bir köpek ansiklopedisinden faydalanabilir veya bir uzmana danışabilirsiniz.

Köpeğin Cinsini Öğrenmek için Yaşın Önemi

Köpeğimin Cinsini Nasıl Öğrenebilirim?

Sahip olduğunuz köpeğin cinsini öğrenmek için yaşının herhangi bir önemi yoktur. Fakat köpeğin net şekilde cinsinin öğrenilebilmesi için ağız, vücut ve tüy yapısının oturmuş olması gerekir. Bu yüzden en net sonuç için köpeğin en az 6 aylık olması önerilir. Çünkü çene, kulak ve tüy formu 6. aydan itibaren oturmaya başlar. Ayrıca uzman bir kişi, köpeğin daha küçük yaşlarında da cinsini belirleyebilir.

Boyutlarına Göre Tür Belirlemek

Köpeğimin Cinsini Nasıl Öğrenebilirim?

Köpekler genel olarak boyutlarına göre sınıflandırılırlar. Küçük, orta ve büyük şekilde sınıflandırılan köpekler, üretildikleri bölgelere, tüy yapılarına ve karşıladıkları fiziksel etkinliklere göre boyut kazanırlar. Örneğin birçok süs köpeği küçük veya orta boyutlara sahiptir. Fakat koruma amaçlı kullanılan veya bekçilik için kullanılan köpekler daha büyük boyutlara sahiptir. İstisnalar bulunabilir, fakat genel manada boyutlar bu şekildedir.

Saf Cinsler

Köpeğimin Cinsini Nasıl Öğrenebilirim?

Doğal olarak var olan, insanlar tarafından bir etki görmemiş köpek ırkları, saf ırklardır. Kendi aralarında çiftleşen ve çoğalan bu ırklar, düzgün çene ve kulak yapılarına ve düzenli renklere sahiptirler. Boyutları değişkenlik gösteren saf ırklar, daha sağlam genlere sahiptirler ve daha zor hastalanırlar. Köpeğinizin cinsini belirlerken ağız, kulak ve tüy yapısı onun saf veya melez olup olmadığını size gösterecektir.

Melez Cinsler

Köpeğimin Cinsini Nasıl Öğrenebilirim?

Melez cinsler, insanlar tarafından uygulanan etkiler sonucu ortaya çıkmış cinslerdir. Boyutları genelde küçük olan melez ırklar genel olarak sorunlu olurlar. Vücut şekillerindeki göze çarpan dengesizliklerin yanı sıra, birçok probleme de sahip olabilirler. Melez ırklarda özellikle nefes alma sorunu göze çarpar. Onun dışında karaciğer yetmezliği, üreme problemleri, horlama gibi birçok sorun da karşımıza çıkabilir. Fakat iç bir problemi olmayan melez ırklarda vardır. Bu ırklar sizi yanıltabilir fakat bahsi geçen problemlere sahip olan ırklar genelde melezdir.

Çene Yapısı, Kulak Yapısı ve Tüy Formu

Köpeğimin Cinsini Nasıl Öğrenebilirim?

Köpeğinizin cinsini ayırt ederken çene yapısı, kulak şekli ve dikliği, tüy formu ve kuyruk yapısı oldukça önemlidir. Birçok değişkenliğin görülebileceği bu uzuvlar ile, gene manada köpeğin cinsi kolaylıkla belirlenebilir. Fakat en net sonuç köpeğin soy ağacına ulaşmak olacaktır.

En Net Sonuç İçin

Köpeğimin Cinsini Nasıl Öğrenebilirim?

Köpeğinizin cinsini en net ve doğru şekilde öğrenmek için uzman bir veterinerden veya petshop’tan destek alabilirsiniz. Uzmanların yardımı ile köpeğinizin cinsini belirleyebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda yanılmalar ve yanlış tahminler olabilir. En doğru ve net sonuca ulaşmak için köpeği satın aldığınız veya sahiplendiğiniz yer ile iletişime geçebilir ve köpeğin soy ağacını talep edebilirsiniz. Anne babası ve büyük büyük dedesine kadar gösteren soy ağaçlarına sahip olan köpeklerin cinsi çok daha kolay bir şekilde belirlenebilir

Cinsiyetin, Cinse Bir Etkisi Olur mu?

Köpeğimin Cinsini Nasıl Öğrenebilirim?

Köpeğin cinsiyeti, cinse herhangi bir etkide bulunmaz. Fakat boyutlarda ufak değişiklikler yaşanabilir. En doğru sonuç için bir uzman yardımı veya soy ağacı yeterli olacaktır.

Köpeklerin Cinsini Belirleyen Mobil Uygulama

Köpeğimin Cinsini Nasıl Öğrenebilirim?

Son zamanlarda teknolojinin ilerlemesiyle beraber, köpeklerin cinsini belirleyen uygulamalar geliştirildi. Bu uygulamalar, yapay zeka sayesinde akıllı telefonunuzun kamerasıyla köpeğinizin yüz hatlarını okuyor ve diğer köpek ırklarıyla karşılaştırıyor. Böylece kameradaki köpeğin hangi cins olduğu belli oluyor. Bu uygulama için %100 doğru sonuç veriyor demek pek doğru olmayacaktır, ancak köpeğinizin fotoğrafını doğru ışık altında, net şekilde, yüzü net görülür halde çekerseniz yüksek ihtimalle doğru sonuç alacaksınız. Yine de bazı köpek türleri birbirine çok benzediği için kesin sonuç veriyor demek yanlış olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamanın ismi “Dog Scanner” olarak geçmektedir. Bu uygulamayı hem Google Play Store’dan hem de App Store’dan bulabilirsiniz. Kısacası hem Android platformunda hem de iOS platformunda yer alan bir uygulama türüdür.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu