Genel

Köpeğinizin Mama Yemesini Kolaylaştıracak En İyi 5 Mama ve Su Kabı

Köpek besleyenlerin en büyük ihtiyaç duyduğu ürünlerden bir tanesi kesinlikle mama ve su kaplarıdır. Sevimli köpeğiniz için mama kabı seçmek çok kolay gibi görünebilir, ancak bu düşündüğünüz kadar da hafife alınacak bir şey değildir.

Yüzlerce köpek ırkı olduğu düşünürsek, her köpeğin aynı mama kabından yemek yemesinin doğru olmadığı sonucuna ulaşabiliriz. Örneğin, Danua ırkı ile Chihuahua ırkının aynı mama kabından yemek yemesinin normal olmadığını düşünebiliriz. genel olarak mama kabı seçerken kabın tasarımı, boyutu, malzemesi ve köpeğin yemek yeme şekli ön planda tutulur.

Köpekler İçin Mama Kabı Nasıl Seçilir?

Köpeğinizin Mama Yemesini Kolaylaştıracak En İyi 5 Mama ve Su Kabı

Yukarıda belirttiğimiz üzere mama kabı seçerken dikkat etmeniz gereken bir takım unsurlar bulunuyor. Şimdi bunlardan bahsedelim:

#1- Köpeğinizin Fiziksel Durumu

Köpeğinizin fiziksel olarak büyüklüğü mama kabı seçerken büyük önem taşıyor. Eğer köpeğinizin uzun bir burnu ve kulakları varsa sığ bir mama kabı içerisinde yemek yemesi oldukça güç olabilir. Dolayısıyla bu tür köpekler için daha derin mama kapları tercih edilmelidir.

  • Uzun Kulaklı Köpekler: Cocker spaniel gibi kulakları uzun bir köpeğiniz varsa kulakları mamanın içerisine girebilir. Dolayısıyla, köpeğiniz için daha derin bir mama kabı seçmeniz daha temiz mama yemesini sağlayacaktır.
  • Uzun Burunlu Köpekler: Dachshund ırkı gibi uzun bir burun yapısına sahip olan bir köpeğiniz varsa yine derin bir mama kabı seçmeniz daha doğru olacaktır.
  • Küçük Köpekler: Küçük köpeklerin burunları çok daha küçük olduğu için bu köpeklerin daha sığ mama kapları kullanması kolaylık sağlayacaktır. Bulldog, Boxer gibi kısa ve şişman köpeklerin sığ mama kabı kullanması boyun ve boğaz gerginliğini azlatmaya da yardımcı olmaktadır.

#2- Mama Kabının Yüksekliği

Köpeğinizin Mama Yemesini Kolaylaştıracak En İyi 5 Mama ve Su Kabı

Aslında bu durum da yine köpeğinizin fiziksel durumu ile doğrudan orantılıdır. Hem yemek kabı hem de su kabının köpeğin boyutuna uygun bir yükseklikte bulunması gerekir. eğer bu uygunluk sağlanmazsa köpeğiniz rahat bir koşul altında yemek yiyemeyecektir. Bu durum özellikle yaşlı köpekler için oldukça önemlidir. Yaşlı köpekler genellikle ağrı çektikleri için rahat yemek yiyebilmeleri önemlidir.

  • Mama Kabının Yüksekliği: Mama kabının yüksekliği ayarlanırken, köpeğinizin boyutunu göz önünde bulundurmalısınız. Chihuahua gibi küçük köpeklerin mama kapları zeminde bulunabilir, ancak Golden Retriever gibi köpeklerin mama kapları yerden yüksekte olmalıdır. Temel olarak mama kabının yüksekliği köpeğin karın bölgesiyle aynı seviyede olması ve köpeğin mamayı yerken boynunu çok az eğmesi en ideal pozisyon olarak kabul edilir.

#3- Malzeme Yapısı

Mama kabı seçerken en önemli noktalardan bir tanesi kesinlikle mama kabının malzemesidir. Mama kapları üç ana başlık altında sıralamak gerekirse; paslanmaz çelik, seramik ve plastik olarak sıralanabilir.

  • Paslanmaz Çelik: Paslanmaz çelik malzemeden üretilmiş olan mama kapları en çok tercih edilenlerden bir tanesidir. Bu mama kapları oldukça dayanıklıdır ve köpeğiniz bu kapları çiğnemek istese bile başaramaz. Ayrıca bu kapların temizlenmesi kolaydır. Çelik kaplar hakkında dikkat edilmesi gereken tek nokta kış aylarında soğukta bırakılmaması gerekir. Aksi halde köpeğinizin dili kaba yapışabilir.
  • Seramik: Seramik kaplar en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Çelik malzeme kadar olmasa da genel olarak dayanıklıdırlar. Aynı zamanda yıkaması kolaydır. Seramik malzemeler üzerinde bakteri tutabilir, bu yüzden düzenli olarak yıkanmaları gerekir. Ayrıca Çin’de üretilen ucuz seramik mama kaplarının içerisinde kurşun gibi zehirli maddeler bulunabilir. Bu yüzden kaliteli bir kap seçmeyi ve içeriğini okumayı ihmal etmeyin.
  • Plastik: Plastik kaplar genel olarak en ucuz seçimdir. Bu mama kapları köpekler tarafından çiğnenebilir ve köpeğiniz plastik parça yutabilir. Bunun yanı sıra kolayca devrilebilirler ve bazı plastik kaplar köpeğinizin cildinde, çenesinde ve yüzünün yakınında alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Köpekler İçin En İyi Mama ve Su Kabı

Köpeğinizin Mama Yemesini Kolaylaştıracak En İyi 5 Mama ve Su Kabı

Köpeklerin rahatlıkla mama yiyebilmesi ve mamanın sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için sizler için seçmiş olduğumuz mama kaplarınızı incelemenizi ve satın almanızı tavsiye ediyoruz.

#1 Trixie Köpek Seramik Mama ve Su Kabı

Köpeğinizin Mama Yemesini Kolaylaştıracak En İyi 5 Mama ve Su Kabı

Köpekler için özel hazırlanmış olan bu mama kabı, köpeğinizin sağlıklı beslenmesi için iyi bir seçenektir. Boyutlarından dolayı orta boyutlu ırklar için oldukça uygun bir seçim olacaktır. Bu mama kabı seramik olduğu için bulaşık makinesinde yıkanmak için de uygundur. Bunun yanı sıra, şık tasarımı sayesinde oldukça hoşunuza gideceğinden eminiz. Orta boyutlu köpekler için tercih edilecek olan bu mama kabı köpeğinizin boyunca göre yerden 10 – 15 cm kadar yüksekte yer almalıdır.

Trixie mama kabı satın AL!

#2- Trixie Köpek Metal Mama Ve Su Kabı

Köpeğinizin Mama Yemesini Kolaylaştıracak En İyi 5 Mama ve Su Kabı

Yine, evcil hayvan aksesuarı konusunda en iyi üreticilerden bir tanesi olan Trixie tarafından hazırlanmış olan bu mama kabı metal ve oldukça geniştir. Paslanmaz çelikten üretilmiş olan bu mama kabı altında yer alan kaydırmaz malzeme sayesinde devrilme ihtimali bulunmamaktadır. Aynı zamanda boyutlarından dolayı büyük köpek ırkları için tavsiye edilmektedir. Bu mama kabını kullanırken köpeğinizin boyunca göre 20-30 cm kadar yukarıda bulunmasına özen gösterin.

Trixie mama kabı satın AL!

#3- Trixie Köpek Seramik Mama Ve Su Kabı Seti

Köpeğinizin Mama Yemesini Kolaylaştıracak En İyi 5 Mama ve Su Kabı

Bu üründe ise mama ve su kabı yan yana bulunduğu için oldukça pratiktir. En kaliteli seramikten üretilmiş olan bu mama fırın boya tekniğiyle tasarlanmıştır. Oldukça geniş hacme sahip olmasıyla beraber büyük köpek ırkları için oldukça iyi bir seçenektir. Aynı zamanda ayaklı yapısı sayesinde yerinden oynamaz ve oldukça güvenlidir. Seramik yapılı olduğu için bulaşık makinesinde kolayca yıkanabilir.

Trixie mama kabı satın AL!

#4- Zampa Kaymaz Tabanlı Böcek Önleyici Mama-Su Kabı

Köpeğinizin Mama Yemesini Kolaylaştıracak En İyi 5 Mama ve Su Kabı

Zampa markası tarafından üretilmiş olan bu mama kabı küçük köpek ırkları için oldukça iyi bir seçenektir. Sığ bir yapıda olduğu için küçük köpeklerin kolayca yemek yiyebilmesini sağlar. Aynı zamanda kaydırmaz tabanlı olduğu için oldukça güvenlidir. Ayrıca böcek önleme özelliğine sahip olduğu için mamanın üzerinde böcek oluşmasını engeller. Bu mama kabı diğer seçeneklere oranla çok daha ekonomiktir.

Zampa mama kabı satın AL!

#5- Trixie Ayaklı İkili Mama Kabı Seti

Köpeğinizin Mama Yemesini Kolaylaştıracak En İyi 5 Mama ve Su Kabı

Eğer büyük ve orta ırk köpek sahibiyseniz bu ürünün sizin için en iyi seçenek olduğunu ifade edebilirim. Ayarlanabilir yapısı sayesinde mama kabının yüksekliği kolayca değiştirilebilir. Ayrıca üzerinde yer alan mama kapları oldukça geniştir. Bunun yanı sıra paslanmaz çelikten üretilmiş olduğu için sağlıklı ve kolay yıkanabilir bir seçenektir.

Trixie mama kabı satın AL!

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu