Genel

Köpeğiniz Diğer Köpeklerle Kavga Ederse Ne Yapmalısınız?

Köpek sahibi olarak belkide en çok kuşkuda kaldığınız noktalardan biri de köpek kavgası veya dalaşı adını verdiğimiz, köpeklerin koruyucu iç güdüleri yardımıyla bir diğerine saldırmasıdır. Özellikler erkek köpek kavgalarına muhtemelen birçok defa şahit olmuşsunuzdur. Eğer olmadıysanız da bilmeniz gereken ilk kural, iki veya daha fazla köpek kavga etmeye başladıysa kesinlikle onları ayırmaya çalışmamak olmalıdır. Köpekler bu tür kavgalarda farklı bir moda giriş yaparlar ve bu moddayken ısırılma olasılığınız çok yüksektir. Kendi köpeğiniz olsa bile köpekler kavga anında sahiplerini fark edemeyebilirler.

Kavga Eden Köpekler Nasıl Ayrılır?

Köpeğiniz Diğer Köpeklerle Kavga Ederse Ne Yapmalısınız?

Kavga eden köpekleri sakinleştirmenin ve ayırmanın doğrudan birkaç yolu vardır. Bunlara kısaca göz atalım;

  • İlk kural; köpeğinizi kurtarmak için acele ve panik halinde olmamanız gerekiyor. Kesinlikle çok sakin davranmalı ve gerginliğinizi köpeğinize yansıtmamalısınız.
  • Köpeğinizi kavgadan geri çekmek için ona asla sesinizi yükseltmeyin. Sese karşı duyarlı davranıp daha da saldırganlaşabilirler.
  • Kavgayı iki kişi ayırmaya çalışmak tek kişinin ayırma çalışmasından her zaman daha mantıklıdır. Kavga eden köpeklerin arkasına sakince yanaşıp her iki köpeğin de arka ayaklarından tutup S harfi şeklinde köpekleri geriye doğru çekebilirsiniz.
  • Daha sonra en büyük iş köpeği sakinleştirmek oluyor. Köpeğinizi kavgadan çektiyseniz onu okşamaya ve ona sevgi dolu sözler söylemeye başlayın. Sakin olduğunuzu ona hissettirin ki gerginliğinizi hissedip daha da işleri zorlaştırmasın.
  • En son yatıştırıcı unsur olarak kavga eden köpeklerin göz temasını kesmeniz gerekiyor. Onu okşarken size bakmasını ve sizinle göz teması kurmasını sağlayın.

Köpekleri Ayırırken Dikkatli Davranın

Köpeğiniz Diğer Köpeklerle Kavga Ederse Ne Yapmalısınız?

Köpeklerin kavgaya başladıkları yerde eğer sadece siz varsanız ve bu duruma el atmanız gerekiyorsa kesinlikle çok soğukkanlı olmanız ve dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. Aksi halde her iki köpek tarafından da ısırılabilir hatta ciddi yaralanmalar yaşayabilirsiniz.

Köpekler genel olarak kavga esnasında birbirlerine kilitlenirler. Daha önceden köpek kavgalarına şahit olmuş olan sahipler maalesef ki bir çözüm olarak elektrikli tasma temin ediyorlar. Kavga esnasında köpeğinizi ayırmak için elektrikli tasmayı etkin hale getirmeyin çünkü köpeğiniz tasmanın hissettirdiği acıyı karşı taraftaki rakibinin yaptığını sanabilir ve bu durum onu çok daha saldırgan ve öfkeli hale getirebilir. 

Son olarak köpeklerin kavga etmekten uzak kalması için küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi gerekir. Bu sayede çevresine daha çabuk uyum sağlayacak ve hem hayvanlarla hem de insanlarla çok daha iyi anlaşacaktır. Bunun için Köpek Nasıl Sosyalleştirirlir? ve Yavru Köpek Nasıl Sosyalleştirilir? isimli makalelerimize göz atabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Köpekle kavgadan sonra sakin bir ses tonuyla konuşmak ve onu sevmek, henüz unutmamış olduğu bir kavga anını desteklediğiniz anlamına gelir. Bunu yapmayın. Ayırdıktan sonra oradan derhal uzaklaşın, sakin kalmasını bekleyin ve daha sonra sevin ki köpek, sakin olduğu için sevildiği kodlamasını beynine kazısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu