Köpek Sahibi Olmanın Sorumlulukları

Eğer henüz bir köpek sahibi değilseniz ve buna rağmen böylesine bir yazıyı araştırmak için vakit ayrıyorsanız kesinlikle doğru yoldasınız. Köpek veya başka bir evcil hayvan hiç fark etmez, bir hayvanı sahiplenmek onun hayatından ve sağlığından da sorumlu hale gelmek demektir. Bugün barınaklarda onlarca köpeğin yer alıyor olmasının en önemli nedeni birçok kişinin bir köpek sahiplenmenin sorumluluklarını tam olarak kavrayamamış olmasından kaynaklanmaktadır. Bir köpek sahiplenmek istiyorsunuz veya sahiplendiniz peki şimdi ne olacak? Ona karşı muhakkak bazı sorumluluklarınız olacak. Onlar neler olacak ve baş edip edemeyeceğinizi merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Neden bir Köpek Sahibi Olmak İstiyorum?

Köpek Sahibi Olmanın Sorumlulukları

Sorumluluktan ziyade kendinize ilk olarak sormanız gereken soru “Neden” sorusu olmalıdır. Sadece gerçekten bir şeyler yapmak için mi bir köpek sahibi olmak istiyorsunuz yoksa çocuklarınızı eğlendirmesi gibi bir hataya düşerek mi bir köpek sahibi olmak istiyorsunuz? Evinize alacağınız bir köpek ortalama olarak 15 yıllık süreç boyunca ailenize katmış olacağınız bir yeni birey anlamına gelir. Bu nedenle köpek sahibi olmadan önce sorumlulukların ciddiyetinin farkına varmalı ve bu doğrultuda bir karara varmalısınız.

Köpek Sahibi Olmak İçin Yeterli Vaktiniz Var mı?

Köpek Sahibi Olmanın Sorumlulukları

Köpekler bir nevi sürü hayvanlarıdır. Sürüleri içerisinde kendi hiyerarşileriyle sosyal bir yaşantıları vardır. Bir köpeği kendi sürüsünün içerisinden çıkartıp evinize getirdiğiniz anda artık o hayvanın yeni sürüsü siz ve ailenizdir. Yani köpeğiniz evinize patisini attığı andan itibaren artık sizin ailenizin bir parçasıdır.

Ailenizdeki nasıl herkesin ihtiyaçlarıyla ilgilenmek zorundaysanız köpeğinizin de ihtiyaçları için vakit ayırmanız gerekir. Unutmayın ki köpekler zeki de olsa birer hayvan oldukları için yapacakları birçok şey sınırlıdır. Bir köpeği beslemek, egzersizlerini yaptırmak, sosyalleşmesini sağlamak, onu geziye çıkartmak gibi aktiviteler ardı arkası kesilmeyen bir rutindir. Bu rutinleri yerine getirecek vaktiniz yoksa veya kısa bir süre sonra hayat tarzınızda meydana gelecek bir değişiklikten dolayı bu rutini aksatacaksanız bir köpeği daha barınak yolcusu yapmamak için şimdiden vazgeçebilirsiniz. Eğer bunların hepsini ben yapabilirim diyerek kendinize inanıyorsanız sorun yok! Bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Köpeğinizin Sorunlarıyla Uğraşabilecek Kapasitede Misiniz?

İster bir yavru isterseniz de yetişkin bir köpek sahiplenin hiç önemli değil, eğer köpeğiniz varsa her zaman için beklenmedik sorunlarla karşılaşabilme ihtimaliniz vardır. Bunların başına da sağlık sorunlarını ekleyebiliriz. Köpeğiniz rahatsızlandığında onunla kişisel olarak ilgilenebilecek öz veriye sahip olmanız gerekiyor. Tabii, bunun yanı sıra veteriner ve ilaç masrafları gibi sorunlara da göğüs gerebilmek için maddi durumunuzun bir köpek beslemeye el vermesi gerekiyor.

Köpeğinize Siz Yokken Bakabilecek Biri Var mı?

Dünyada yaşadığımız gerçeğini unutmayalım ve hiçbir zaman realist olmaktan uzaklaşmayalım. Acilen şehir dışına çıkmanız gerektiği durumlar yada günlerce eve gelemeyeceğiniz anlar olabilir. Böyle durumlarla karşılaştığınızda köpeğinize bakabilecek biri var mı? Eğer böyle biri yoksa ve hayatınızın düzeni gerçekten belli olmuyorsa o halde köpek bakmak için gerekli sorumlulukları belki de kaldıramayabilirsiniz?

Maddi İmkanlarınız Ne Durumda?

Köpek Sahibi Olmanın Sorumlulukları

Tüm saydıklarımızın yanı sıra ciddi ve en büyük gerçeklerden biri de maddi imkanlardır. Köpeğiniz için gerekli bakım ürünleri, mama ve veteriner masrafları aile bütçesini sarsacak cinsten olmasa da mutlaka imkan yaratmanız gerekecek olan harcamalar olacaktır. Bu nedenle köpek satın almadan önce bir hayvanın hayatının sorumluluğunu üstlenmenin sandığınızdan daha pahalı olabileceğini unutmayın.

Eğer bu listede bahsettiğimiz sorumluluklar için kendinizi hazır hissediyorsanız artık bir köpek sahiplenmenizin vakti gelmiş demektir. Şimdi sitemizde yer alan köpek cinsleri ve diğer makalelerimizi okuyarak çok daha bilgili ve düşünceli bir evcil hayvan sahibi olabilirsiniz.

 

3 Yorum var

  1. ... 5 Aralık 2017
  2. boşver 22 Şubat 2016
    • Yanıt 3 Ağustos 2016

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın