Köpek Gezdirme Konusunda Tavsiyeler

Köpeğiniz özellikle enerjik yapıya sahip ırklardan biriyse düzenli olarak yürüyüşe çıkartılması gerekecektir. Peki, köpeğinizi güvenle gezdirebilmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda ideal bir köpek gezintisinin güvenle gerçekleştirilebilmesi için önemli tavsiyelere değineceğiz;

Köpek Gezdirme Tasması Alın

Köpek Gezdirme Konusunda Tavsiyeler

Hangi çevrede olursanız olun köpeğinizi veya sizi bekleyen riskler her zaman söz konusudur. Üstelik köpeğiniz dışarıdaki birçok kişi için tehdit unsuru olarak kabul edilebilir. Çok hareketli köpekler dışarıdaki diğer insanlar tarafından görüldüğünde köpek her ne kadar zararsız olursa olsun korku duymalarına neden olur. Köpeğinizin insanlara korku salmasını istemiyorsanız sanırım tasma konusunda anlaştık demektir.

Köpeğinize internet veya pet shop yardımıyla 10 liradan başlayan fiyatlarla kaliteli bir köpek tasması satın alabilirsiniz. Eğer köpeğiniz büyükse daha kuvvetli tasmalara yönelmeyi tercih edin. Unutmayın ki gezi sırasında bizim köpeği kontrol etmemiz gerekiyor.

Köpeğinizin Bulaşıcı Hastalığı Olmadığından Emin Olun

Köpek Gezdirme Konusunda Tavsiyeler

Köpeğinizi gezdirirken diğer sahipli ve sahipsiz köpeklerin de hasta olmasını sanırım istemezsiniz? O halde yapmanız gerekeni biliyorsunuz. Eğer köpeğinizin bildiğiniz bir hastalığı varsa gezinti için olabildiğince diğer evcil hayvanlardan uzak alanları tercih edin.

Köpeğinize Doğru Yürüyüş Şeklini Öğretin

Doğru bir yürüyüş köpekleri güvenle gezdirebilmek için son derece önemlidir. Köpeğinizi gezdirirken daima ayak hizanızda yer almasına özen gösterin. Sizden en fazla bir boy kadar uzağa gitmesine izin verin. Köpeğinizin yanına diğer evcil hayvanlar yaklaştığında köpeğinizi nazikçe diğer tarafa çekin (Örneğin sağdaysa solunuza geçirin)

Köpek Gezdirme Konusunda Tavsiyeler

Köpeğinize yürüyüş sırasında komutlar vererek sahibi olduğunu hissettirin. Sadece yanında durup yürümeniz köpeğinizle aranızda kopuk bir iletişimin meydana gelmesine neden olacaktır.

Dinlenmesi için Zaman Tanıyın

Köpeğinizle gezinizin sürekli olmamasına dikkat edin. Özellikle sürekli kapalı bir alan içerisinde duran köpek dışarı çıktığında çok hızlı hareket edecek ve kendini kısa süre içerisinde yormayı başaracaktır. Zaman zaman ona durup dinlenmesi için zaman tanımayı es geçmeyin. Böylece ona dinlemesi için zaman tanıyarak daha keyifli bir gezintinin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Gezilerinizi Maksimum 1 Saat ile Sınırlandırın

Gezilerinizin süresinin maksimum 1 saat olmasına özen gösterin. Evinize geri geldiğinde kaybetmiş olduğu enerjiyi tekrardan toplayabilmesi için köpeğinize uzun bir dinlenme molası vermeyi unutmayın.

2 Yorum var

  1. Kenan 7 Mart 2018
  2. Muhammet 19 Şubat 2018

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın