Genel

Köpeğim Beni Isırdı Ne Yapmalıyım


Köpeğim Beni Isırdı Ne Yapmalıyım?

Köpeğim Beni Isırdı Ne Yapmalıyım

Aslında köpek dostlarımız, oldukça duygusal ve hisli yaratıklardır. Bu yüzden eğer köpeğiniz tarafından ısırılma eylemi ile karşı karşıya geldiyseniz köpeğinizin ruhsal ve duygusal durumunu göz önünde bulundurarak hareket etmenizde fayda vardır. Bazı köpekler cinslerinden kaynaklı ya da geçmiş travmalarından dolayı hırçın tavırlar sergileyebilir hatta bu durum ciddi yaralanmalara dahi yol açabilir. Bu yüzden size karşı hırçın tavırlara sergileyen köpeğinize karşı bazı önlemler almanızda ve onu iyi anlamanızda fayda vardır.

İlk Eğitim Çok Önemli

Köpeğim Beni Isırdı Ne Yapmalıyım

Eğer yavru iken sahiplendiğiniz köpeğiniz size yönelik bazı hırçın tavırlar sergiliyorsa ya da bu durum şiddetli ısırmalara kadar gidiyorsa başta hata yaptığınızı kabul etmelisiniz. Yavru bir köpeği hırçın yetiştirmek ve ona yeterince sevgi göstermemek bu gibi durumların sıkça yaşanmasına yol açabilir. Eğer köpeğiniz ile yeterince ilgileniyor, seviyor ve oyun oynuyorsanız ya da onu şiddet uygulamıyorsanız oldukça uysal ve insancıl bir yapıda köpek yetiştirmiş olursunuz. Aksi takdirde şiddet ile büyümüş ve ilgisiz kalmış köpeklerin hırçınlık yüzdesi oldukça fazla olacaktır.

Köpeklerin ilk 3 ay içerisinde anne ve kardeşleriyle büyümesi gerekmektedir. Aksi halde gördüğü her şeyi ısırma eyleminde bulunabilir. Eğer böyle bir imkan bulunmuyorsa, küçük yaşlardan itibaren onu diğer yavru köpeklerle ve yetişkin köpeklerle sosyalleştirmeniz gerekmektedir. Bu sayede üzerindeki stres azalacak ve daha sosyal bir hale gelecektir.

Korku Faktörüne Dikkat

Köpeğim Beni Isırdı Ne Yapmalıyım

Eğer köpeğiniz sizi ısırdıysa ya da size yönelik hırçın tavırlar sergiliyorsa onun korkup korkmadığına ya da hangi etkenlerden dolayı tedirgin olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Köpekler genelde tedirgin olduklarında ya da korktuklarında ısırma gibi eylemlere yönelirler. Hem sizin için hem de çevreniz için tehdit oluşturacak bu durumda kalınca köpeğinizin korkularının neler olduğunu anlamaya çalışmanızda fayda olacaktır.

Geçmişini Görmezden Gelmeyin

Köpeğim Beni Isırdı Ne Yapmalıyım

Sahibini ısıran köpeklerin geçmiş travmaları bu hareketi yapmalarında oldukça büyük bir rol oynar. Sahibinden korkan bir köpek onu kendisine tehdit olarak gördüğü için ısırma eylemini gerçekleştirir. Eğer köpeğinizin size karşı hırçın davranışlar sergilediğini gözlemliyorsanız ve hatta bu tavırlar ısırmaya kadar gidiyorsa köpek davranış bilimleri alanında uzman bir kişi ile görüşerek köpeğinizin geçmiş travmalarını gün yüzüne çıkartabilir ve onların tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Terapi Niteliği Taşıyan Eylemler Yapın

Köpeğim Beni Isırdı Ne Yapmalıyım

Şiddet eğilimi olan bir köpeğiniz varsa bu eğilimden onu uzaklaştırmak için çeşitli eğitimler ve terapi niteliği taşıyan aktiviteler yapmanızda fayda vardır. Örneğin yaşına ya da cinsine göre aktiviteler düzenleyebilir köpeğiniz ile iletişiminizi geliştirebilirsiniz. Yürüyüş parkurları düzenleyerek köpeğinizin hem hareket etmesini hem de eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeğinizin Cinsine Dikkat Edin

Köpeğim Beni Isırdı Ne Yapmalıyım

Ne yazık ki bazı köpekler ırkları gereğince şiddete daha eğilimli olabiliyor. Eğer böyle bir köpek sahiplendiyseniz onun ırkı özelliklerini de göz önüne alarak hareket etmenizde fayda olacaktır. Bazı köpek ırkları doğuştan hırçın olma özelliklerini taşırlar. Fakat bu durum sizin köpeğinize yaklaşımınız ile sonradan uysallaştırılıp düzeltilebilir.

Şiddet Şiddeti Doğurur

Köpeğim Beni Isırdı Ne Yapmalıyım

Her ne olursa osun köpeğinize kesinlikle şiddet uygulamayın. Bu köpeğinizin gelişimi ve uysallaşması bakımından oldukça önemli bir etkendir. Eğer köpeğinize karşı şiddet uyguluyor ya da onun rahatsız hissetmesine neden oluyorsanız size karşı saldırgan tavırlar göstermesi oldukça normaldir. Bu durum köpeğinizin size karşı güven hissetmemesine ve hatta sizden korkmasına yol açacağından herhangi bir kriz anında sizi ısırması da oldukça normaldir. Bu yüzden köpeğinizi hiçbir zaman şiddet göstererek cezalandırmayın.

Uzman Yardımı Alın

Köpeğim Beni Isırdı Ne Yapmalıyım

Şiddet eğilimi olan bir köpeğe sahipseniz ve bu durum sizi tedirgin ediyorsa hayvanlar üzerine davranışsal faktörleri inceleyen uzman veterinerlerden yardım almalısınız. Köpeğinizi anlamak ve neden bu tavırları sergilediğini bilememek ona karşı nasıl davranmanız gerektiği konusunda sizi zorlayacaktır. Bu yüzden onun ruh halini anlayabilen ve onunla iletişim kurabilen uzmanlardan yardım almak hem köpeğinizin hem de sizin yararına olacaktır.

Köpek Kovucu Kullanmak

Köpeğim Beni Isırdı Ne Yapmalıyım

Köpeğinizi eğitmek için köpeklerin hoşuna gitmeyen kokuya sahip olan spreylerden kullanabilirsiniz. Böylece sizin yanınıza yaklaşmayacaktır. Köpek kovucu seçerken köpeğinizin yaşını ve cinsini göz önüne bulundurmanız gerekmektedir. Aksi halde köpeğinize zarar verebilir. Bunun yanında bu spreyi köpeğinizin sürekli ısırdığı şeylerin üzerine de sıkabilirsiniz.

Yukarıdaki maddeleri göz önünde bulundurarak doğru adımları uyguladığınız taktirde köpeğinizin ısırma huyu azalacaktır. Ayrıca sosyallik seviyesi de artacaktır.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu