Genel

Yağmurlu Havalarda Köpeğinizi Gezdirmek İçin 5 Muhteşem Çözüm

Köpeklerle günlük olarak yürüyüş yapmak onların mutlu olması ve ihtiyaçlarını karşılaması için önemlidir. Köpeğinizle beraber yapacağınız bu aktiviteler aranızdaki bağı kuvvetlendirmekle beraber köpeğinizin egzersiz ihtiyacını karşılayacaktır. Bunun yanı sıra tuvalet ihtiyacı gibi temel ihtiyaçlarını da giderebilir.

Köpeğinizle günlük 30 dakikalık yaptığınız yürüyüşler her ikiniz için de iyi gelecektir, ancak her zaman yürüyüşe çıkmak bu kadar kolay olmaz. Özellikle yağmurlu havalarda bu sorun daha da büyür ve yürüyüşten vazgeçebilirsiniz. Eğer hava köpeğinize zarar verecek kadar soğuk ve yağışlıysa dışarı çıkmayı tekrar düşünün derim.

Bununla beraber aslında uygun tedbirler alındığı taktirde yağmurlu havalarda yürüyüş yapmak düşünüldüğü kadar da zor değildir. Çoğu evcil hayvan sahibi, düzgün bir şekilde yapıldığı sürece köpeklerini yağmurda yürürken hiçbir sorun yaşamaz.

Sorun, yağmurun kendisinde değil, yağmurun ürettiği ortamda bulunan risklerde yatmaktadır. Bu sorunları anlamak, köpeğinizi yağmurda yürümek için iyi bir fikir olup olmadığının belirlenmesine yol açmasına yardımcı olabilir.

Köpekler Yağmurda Dışarı Çıkartılmalı Mı?

Yağmurlu Havalarda Köpeğinizi Gezdirmek İçin 5 Muhteşem Çözüm

Yağmurun kendisi köpeklerin bir virüs veya bakteri yakalayarak hastalanmasına neden olmaz. Bunun yerine, özellikle yağmurun etkisiyle beraber hayvan dışkısı gibi şeylerin etrafa yayılması ve bunların köpeğinize temas etmesidir. Bu su birikintileriyle beraber köpeğinizin tüylerine çok farklı sayıda dış parazit yapışabilir.

Toprağa sızmış olabilecek diğer kimyasallar da yağmurda yürürken köpeklerimiz için bir tehdit oluşturabilir. Bu kimyasallar, rögarların taşmasıyla veya yağmur birikintilerinden ortaya çıkabilir.

Bazı kişiler evcil hayvanlarının hipotermik hale gelmesinden de endişe duyuyorlar. Yağmur suyu genellikle soğuktur, bu da vücutlarını sıcak tutmak için yoğun bir katın gerekli korumasına sahip olmadıkları için kısa tüylü, tek kaplamalı av köpekleri için oldukça sorun olabilir.

Köpekleri Yağmurda Gezdirmek İçin 5 Önemli Tavsiye

Evet, yukarıda yağmur gezileri hakkında bilgi verdikten sonra köpeğinizle beraber yapacağınız yürüyüşler için bir takım tavsiyelerde bulunacağız.

#1 Koruma

İlk olarak, koruma şarttır. Evcil hayvan ebeveynlerinin en büyük endişelerinden biri, köpeklerinin yağmurda yürürken çeşitli mikroorganizmalara, kimyasallara ve diğer potansiyel zararlı maddelere maruz kalması olduğundan, koruyabilecek bir dizi köpek aksesuarı satın almak akıllıca bir tercihtir.

Tüm köpekler köpek botları üzerinde yürüme fikrini sevmeyebilir, ancak bunlar ıslak arazide ve su birikintileri üzerinde yürürken evcil hayvanınızın pençeleri için koruma sağlayabilir. Kuru zeminde ve ıslak zeminde yürümek arasındaki fark, zemin yüzeyindeki suyun zemindeki potansiyel olarak zararlı nesnelerin  vereceği zararı engelleyebilmesidir.

Köpek botlarının yanı sıra köpek şemsiyesi de kullanabilirsiniz.

#2- Soğuktan ve Yağmurdan Koruma

Yağmurlu Havalarda Köpeğinizi Gezdirmek İçin 5 Muhteşem Çözüm

Köpek botlarına ek olarak, soğuk yağmurun evcil hayvanınızın vücut sıcaklığı üzerindeki etkilerini en aza indirmeye yardımcı olmalıdır. Bunun için köpek yağmurlukları kullanılmalıdır. Bu sayede köpeğinizin tüyleri ıslanmayacak ve koruma sağlayacaktır. Ayrıca, rüzgarlı havada uçuşan cisimlerin köpeğinize çarpması sonucunda yaralanmaların oluşması ihtimaline karşı etkilidir.

Köpekler İçin En İyi Yağmurluk Modelleri İçin Buraya Tıklayın!

Ayrıca, Köpeğiniz Artık Modaya Ayak Uyduracak: En Tarz Köpek Kıyafetleri isimli yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.

#3- Eğitim

Tüm köpekler yağmurda yürümeyi sevmez. Hatta bazıları bu durumdan nefret etmektedir. Bunun için köpeğinizi teşvik etmeniz gerekir. Burada kullanmanız gereken yöntem ise ödüllendirme olmalıdır. Köpek eğitimleri için muhakkak ödül maması gibi yöntemlere başvurulmalıdır. Köpeğinizin yağmurlu havada uslu uslu yürümesini ödüllendirin. Aynı şekilde su birikintisine girmek gibi yapmaması gereken şeyleri öğretin. Böylece yürüyüşleriniz daha sorunsuz geçecektir.

Köpeklerde Ödül Maması Nasıl Kullanılır? Ödül Maması Tavsiyeleri isimli yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

#4- Temizlik

Yağmurlu Havalarda Köpeğinizi Gezdirmek İçin 5 Muhteşem Çözüm

Eğer köpeğinize bot giydiremiyorsanız muhakkak yürüyüşler sonrasında pençelerini özenli bir şekilde temizleyin ve kurulayın. Aynı şekilde yağmurdan dolayı ıslanan vücudunu uzak mesafeden saç kurutma makinesinin en düşük seviyesinde kurutmayı deneyebilirsiniz. Yine de en iyi yöntem bot kullanmaktır. Bu sayede köpeğinizin pençesi temiz ve kuru kalacaktır.

#5- Alerjiye Dikkat Edin

Tıpkı insanlar gibi köpeklerin de mevsimlere karşı alerjisi olabilir. Dolayısıyla bu dönem içerisinde köpeğinizin alerjisine dikkat edin. Bu süreç içerisinde herhangi bir bahar alerjisi belirtisi olup olmadığını kontrol edin. Eğer evcil hayvanınızın alerjiden etkilenebileceğini düşünüyorsanız bu endişenizi veterinerinizle paylaşın.

Sonuç

Bu yazımızda sizler için yağmurlu havalarda köpeklerle beraber yapacağınız yürüyüşlerden bahsettik. Eğer köpeğinizle yağmurlu havada yürüyüşe çıkma fikrinden eminseniz muhakkak, yağmurluk ve bot giydirmeye çalışın. Bununla beraber temizliğine özen gösterin. Eğer köpeğiniz yağmurlu havalarda yürümeyi sevmiyorsa onu pozitif yönlendirme eğitimi ile teşvik etmeye çalışın. Çok soğuk ve sağanak yağışlı havalarda ise yürüyüş yapma fikrinden vazgeçmeyi düşünebilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu