Genel

En Akıllı 10 Köpek Cinsi

Köpekler sadece en çok sevilen evcil hayvanlar değil. Onlar aynı zamanda hayvanlar aleminin süper zekalı yaratıkları! Einstein bir köpek olsaydı,hangi ırktan olurdu? Bu rehberdeki köpek türleri kesinlikle bu sorunun cevabı niteliğinde olacak. Hızlı öğrenme ve sadakat söz konusu olduğunda ne kadar iyilerse listemizdeki köpekler kıvrak zekalarıyla da o kadar iyiler;

10- Avustralya Sığır Çoban Köpeği

En Akıllı 10 Köpek Cinsi
Bu harika melezler İngiliz ve Avusturya doğasından gelmekle birlikte, bir çita gibi çeviktirler. İtaat,sürü gütme yeteneği ve flyball başarısının yanı sıra Avustralya sığır çobanı köpekleri zekalarıyla da dikkate değer köpek cinslerinden biri.

9- Rottweiler
En Akıllı 10 Köpek Cinsi

Bu oldukça güzel görünüme sahip cins, antik Roma da sığır gütmesiyle biliniyor. İnsanlarla olan ilişkilerindeki sempatikliği ise tartışılamaz. Eğitime oldukça açık olmaları zekiliklerinden kaynaklanıyor olsa gerek. Sosyalleşme ise Rottweiler’ların hayatında oldukça önemli yere sahip.

8- Papillon

En Akıllı 10 Köpek Cinsi
Papillon kelimesi Fransızcada kelebek anlamına gelir ve görünen o ki ismini kelebek şeklindeki kulaklarından ve muhteşem tüylerinden alıyor.Kraliyet portrelerinden anladığımız kadarıyla 16.yüzyıla kadar bu güzel cins onlara eşlik etmiş. Son derece eğitilebilir,aktif ve oyuncak meraklısı bu köpekler üstün zeka yetenekleriyle de tanınıyor.

7- Labrador Retriever

En Akıllı 10 Köpek Cinsi

Bu grup içerisindeki en popüler cinslerden biri olan Labrador Retriever ismini kendisinin bulunduğu Newfounland adasındaki soğuk suyundan alır.Kısa tüyleri, perdeli ayakları sayesinde soğuk suda bir balık gibi uzun süre yüzebilir. Avcılık yetenekleri, can kurtaranlıkları ve eğitime müthiş derecede açık olmaları zekalarının en önemli nişanelerinden biri.

6. Shetland Çoban Köpeği

En Akıllı 10 Köpek Cinsi
Onu ilk gördüğünüzde tipik İskoç çoban köpeği diyebilirsiniz ancak yalnızca bu kadar değil. Aslında keşfedilme tarihleri İskoçya’nın keşfedilmesiyle başlıyor. Yani Shetland Çoban Köpeği oldukça uzun bir süredir bizlerle. Biri oyun oynamak mı dedi? Bu oyun delisi köpekler, enerjik evde yaşamaya uygun  ve bir o kadar da çiftçilik işlerinden anlıyorlar. Bu meziyetleri bünyesinde barındıran köpeğin zaten zeki olmaması düşünülemezdi.

5. Doberman Pinscher

En Akıllı 10 Köpek Cinsi
Doberman Pinscher adeta sürekli etrafta dolaşan vergi memuru gibi. Modern dobermanlardan daha az agresif ve tipik bir aile köpeği denebilir. Oyun oynamak ve sevilmek ise hobileri arasında. Harika özelliklerle donatılmış Doberman’lar sizin de bildiğiniz gibi hem popüler hem de en zeki köpek ırklarından biri.

4. Golden Retriever

En Akıllı 10 Köpek Cinsi
Altın gibi ışıl ışıl rengiyle her zaman dikkat çekmeyi başaran bu güzel Golden’lar 1865’ten beri bizimle birlikte olan köpek ırkları arasında. Onlar adeta mükemmelliğin sözlükteki anlam karşılığı! Arkadaş delisi, itaatkar, iyi bir dinleyici ve çevikler ha birde ne kadar zeki olduklarını söylememize sanırım gerek yoktur.

3. German Shepherd

En Akıllı 10 Köpek Cinsi
German Shepherd’ler Almanlar tarafından artık bir koruyucu köpek olarak standartlaştırılmıştır. Yetiştirilme şekillerine bağlı olarak koruma ve zeka konusunda inanılmaz derecede üstünler. Koruma iç güdüleri ise oldukça yüksek.

2. Poodle

En Akıllı 10 Köpek Cinsi
İlginçliği saç kesiminden çok daha fazlasını içeriyor aslında. Başlarda Almanya’da avcılık için yetiştirilmişlerdir ve avcılıkta silahları bile gölgede bırakabilirler. Zeki oldukları kadar ayrıca çevik, onurlu ve karizmatik…

1. Border Collie

En Akıllı 10 Köpek Cinsi Bu harika soy aslen sürüleri uzun süren yürüyüşlerde gütmek için yetiştirilmişlerdir. Problem anında komplike düşünme,çözme ve zekaları sizi şaşırtabilir. Ayrıca kendileri hem bizim hem de tüm dünya listelerinin en zeki köpeğidir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu