Shetland Çoban Köpeği Özellikleri Bakımı

Türkiye genelinde özellikle ılıman bir iklime sahip yerlerde çok fazla tercih edilmiş bir köpek cinsidir.Shetland Çoban Köpeği Özellikleri nelerdir? Lessi diye daha çok tanınır.

Shetland Çoban Köpeği Özellikleri

Aslında büyük boy köpek olmasına rağmen son derece hafif güzel görünümlü köpeklerden biridir.Yumuşak ama uzun tüyleri mevcuttur.Burun bölgesi ile kafatası birbirine paralel şekildedir.Kürkü oldukça gösterişli yapıdadır.Dışındaki tüyler çok sık haldedir.Bacaklar ile kuyruğundaki tüyler uzun, yüz kısmı ile ayak kısmındaki tüyler ise kısadır.Badem gibi gözleri vardır.Birşeyleri sorgulayan bir havası vardır.Kulakları küçüktür ve kıvrık biçimdedir.Zıplama konusunda son derece başarılı ırklardandır.

Karakter açısından son derece iyi bir ev köpeği özellikleri taşır.Sadık, gösteriş konusunda kendini gösteren bir köpektir.Shetland Çoban Köpeği Eğitimi nasıldır? son derece eğitime yatkın ve akıllı köpekler sıralamasında kendine üst sıralarda yer edinmiş köpektir.İtaat konusunda başarıları fazlacadır.Çok zeki olması nedeniyle sahipleri bu köpekler hakkında insan gibi zekaları olduğunu düşünmektedir.

Ailesine karşı son derece iyidir çocuklarla arası iyi derecededir.Yabancılara karşı arası mesafe içersindedir.Sevmek isteyenlere genelde havlayarak karşılık verirler.Bu köpekler insanları çok sevdiği için ev içersinde eğitilmesi köpeğin yararına olur.Onla sürekli ilgilenilmesi onu aşırı sevindirir.Shetland Çoban Köpeği Çok Havlar mı? evet çok havlar zaten en sevilmeyen özelliğide bu köpeğin budur.

Shetland Çoban Köpeği Özellikleri Bakımı

Shetland Çoban Köpeği evde beslenir mi? Genelde ev için tercih edilirler.Çok nadir bahçedede besleyenler olabilir.Soğuk olmayan iklimlerde yaşayabilir.Bol bol hareket etmesi gerekir.

Bakımı

Tüyleri uzun ama bakımı kolay şekildedir.Düzenli olarak taranması yeterlidir.Mevsimsel olarak tüy dökme eğilimleri vardır.Temiz köpeklerdendir.

Erkek 33 – 38 cm
Dişi 30 – 36 cm
Erkek kilosu 6 – 8 Kg
Dişi Kilosu 5 – 7 Kg

Bu köpek iyi bir bakımla 12-15 yıl kadar yaşar.

Bu köpek hakkında en önemli ipucu İskoçya’nın uzun Tüylü Collie cinsinden üretibilecek olmasıdır.Bu köpeğin ortaya çıkması ise 1700 tarihinde olmuştur.İngiltere kökenli bir ırk olmasının yanı sıra aslında kökeni İskoçya’ya dayanabilmektedir.Koyun sürüleri gütme işleminde bu köpekten son derece faydalanılmıştır.Bir süre bu ırklar yok olma tehlikesi yaşasada 20. yüzyılla beraber bu ırkın korunması sağlanmıştır.İtaat yarışması için tercih edilebilecek bir köpek özellikleri vardır.Şuanda bu ırk Dünya’da en fazla tercih edilen köpeklerin başında gelir.

Shetland Resimleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın