Çoban Köpekleri

Belçika Tervuren Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Belçika Tervuren Kökeni

Belçika Tervuren Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Belçika Tervuren’i kökeni Belçika’ya ait olan ve eskiden beri bu topraklar üzerinde yaşamını sürdüren bir çoban köpeği ırkıdır. American Kennel Club tarafından Belçika Tervuren’i 1959 yılında bir ırk olarak kabul görmüş olmasına karşın British Kennel Club ve United Kennel Club tarafından kabul görmemiştir. BKC ve UKC Malinese, Tervuren ve Greoenendael cinsi köpekleri tek bir ırk olarak kabul ederek listeye almış ve Tervuren’i ayrı bir ırk olarak kabul etmeyi reddetmiştir.

Belçika Tervuren’i asırlarca Belçikalılar tarafından farklı amaçlar için kullanılmış bir köpektir. Bir nevi Belçikalıların milli ırklarından biri olarak kabul edebileceğimiz Belçika Tervuren’leri av köpeği, çoban köpeği, koruma köpeği ve iz sürücü olarak farklı alanlarda kullanılmıştır. Hatta öyle ki bilinen resmi bilgilere göre Belçika Tervuren’leri vakti zamanında kızak köpekleri olarak dahi kullanılmışlardır.

Belçika Tervuren Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Ana vatanında ve resmi cins tablolarında Belçika Tervuren’in adı “Canis lupus familiaris” olarak geçmektedir. Tarihin farklı yıllarında farklı şekillerde Belçikalılara yardımcı olan bu ırkın köpekleri günümüzde dahi hala yetiştirilmekte ve farklı amaçlar için Belçikalılar tarafından kullanılmaktadır.

Belçika Tervuren Özellikleri

Belçika Tervuren Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Belçika Tervuren’i son derece koruyucu, sadık ve enerjik bir köpek ırkıdır. Oldukça orantılı bir vücut yapısına sahip olan Belçika Tervuren’lerinin boyları ve yükseklikleri neredeyse birbirine denktir. Belçika Tervuren’i fiziki olarak oldukça kaslı ve yapılı bir köpektir. Kas kütlesinin yüksek olması ve gösterişli olmasının aksine bu ırkın köpekleri sanılandan daha kıvrak, atik ve enerjiktir.

Uzunluk ve boyu ile neredeyse birbirine eşit olan Belçika Tervuren’lerinin kalın ve çift katlı yün tabakasına sahiptir. Tüyleri gür ve orta uzunlukta uçlarına doğru rengi siyaha çalar şekildedir. Köpeğin yaşının artmasıyla birlikte kürkü üzerinde de değişiklikler meydana gelir. Yaşlandıkça Belçika Tervuren’lerinin kürkleri daha kapalı bir renk tonuna bürünür. Küçük ve badem şeklini andıran koyu renkli gözleri meraklı ve tatlı bir bakış ifadesi vardır.

Ağırlık: Erkeklerde 27-34 kg / Dişilerde 25-32 kg
Boy: Erkeklerde 60 – 66 cm / Dişilerde 56 – 62 cm
Yaşam Süresi: 12  – 14 yıl

Belçika Tervuren Karakteri

Belçika Tervuren Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

 • Oldukça dikkatli ve zeki bir köpek olan Belçika Tervuren’ini hemen her alanda görebilmek ve istenen belli bir alan için yetiştirebilmek mümkündür.
 • Bu köpekler sadık oldukları kadar da uysallıklarıyla bilinmekte ve kolaylıkla eğitilebilmektedir.
 • Tervuren ırkının itaat seviyesi oldukça yüksektir.
 • Bu köpeklere eğitim vermek kısmen kolaydır.
 • Koruma iç güdüleri gelişmiştir.
 • Çoban köpeği konusunda oldukça yeteneklidir.
 • Özünde çoban köpeği olduğu için yabancıların topuklarını ısırabilir.
 • Enerjik bir yapıya sahiptir.

Belçika Tervuren Bakımı

Belçika Tervuren Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Belçika Tervuren’lerinin en idea yaşam ortamı orta iklim kuşağıdır. Her ne kadar tüm iklimlerde yaşayabilecek kapasiteye sahip bir köpek ırkı olsa da bu köpekler ılıman ve sıcak bölgeler de kendilerini daha neşeli hissedeceklerdir. Belçika Tervuren’leri apartman içerisinde veya bahçeli evlerde yetiştirilmesi için uygundur. Ancak apartman içerisinde beslenecekse Belçika Tervuren’inin bakımları aksatılmadan yapılmalı ve düzenli olarak egzersiz ihtiyacı da aynı oranda karşılanmalıdır.

Tüy bakımı açısından bu ırk köpekler ne yazık ki biraz sorunludur. Her gün düzenli olarak kürkünün fırçalanması ve temizlenmesi gerekir. Tüy dökme dönemleri içerisindeyse ekstradan kürk bakımının yapılması icap eder. Düzenli olarak tıraş edilmesi ve fazlalık tüylerinin alınması oldukça önemlidir. Yoğun tüy döken bir ırk olduğu için özellikle evde beslemeyi düşünenler tüm bakım şartlarını göz önüne aldıktan sonra bu ırkı beslemeye karar vermelidir.

Belçika Tervuren Sağlığı

Belçika Tervuren Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Genel olarak çevik ve sağlıklı olan bu köpeklerin bir takım yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar; epilepsi, göz problemleri, kalça displazisi, bilek displazisi, alerji, obezite olarak sıralanabilir. Bunun haricinde ortalama bir köpek ömründen daha uzun yaşayabilir.

Belçika Tervuren Çocuklarla İlişkisi

Belçika Tervuren Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Belçika tervuren ırkı çocuklarla anlaşabilmektedir. Hatta onları sever. Ancak küçük çocuklar istemeden onu kızdırdığında topuklarını ısırabilir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır. Bu köpekler özellikle yabancılara karşı oldukça agresif davranmaktadır.

Belçika tervuren ırkı genel olarak diğer köpek tüyleriyle bir sorun yaşamazken diğer hayvanlara karşı saldırgan olabilir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.5

Summary

Belçika kökenli olan bu köpekler oldukça iyi bir çoban köpeğidir. Bunun yanında zeki, uysal ve sadık bir karaktere sahiptir. Belçika tervuren ırkı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için yukarıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu