Çoban Köpekleri

Belçika Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Belçika Çoban Köpeği Kökeni

Belçika Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Belçika Çoban Köpeği, Belçika’da yaşayan insanlar tarafından birçok işte kullanılmak üzere zayıflıkları güçlendirilmiş, yani bir nevi revize edilmiş bir ırktır.

Genel görünüm itibariyle kare ve orantılı bir vücuda sahip olan bu ırk Belçika’nın stabil olmayan hava şartlarında hayatta kalabilecek şekilde yaratılmıştır. Bu özellikleri nedeniyle genellikle insanlara yardım etmesi amacıyla kullanılan bir ırk olma özelliği taşımaktadır. Lassie adıyla bilinen Collie ırkının özelliklerini taşıdığı için oldukça yardım sever bir köpektir.

Belçika Çoban Köpeği Fiziksel Özellikleri

Belçika Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Büyüklüğüyle orantılı bir kafaya sahip olan Belçika Çoban Köpeği ırkı bu orantılı kafa ile beraber aynı orantılı kafatası bölgesine sahiptir. Siyah bir burun, orta uzunlukta bir ağız, ince ve sıkı dudaklar ile çok güçlü bir çeneye sahiptir. Kürkleri değişkendir.

Boy oranları erkek ve dişilerde bir nebze farklıdır. Erkekler daha iri yapıda, dişiler daha zariftir. Yine de arada kolaylıkla anlaşılan bir fark yoktur. Genellikle siyah renkte olurlar. En çok tercih edilen de siyah renkli Belçika çoban köpekleridir.

Belçika Çoban Köpeği Karakteri

Belçika Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

  • Belçika çoban köpeği oldukça enerjik bir ırktır.
  • Koruyuculuk konusunda da oldukça hevesli, bir o kadar da güvenilirdir.
  • Doğuştan sahip olduğu, sürüleri koruma içgüdüsünün yanında sahiplerini ve sahiplerinin evini de korumak konusunda, oldukça yeteneklilerdir.
  • Bu ırk bazı insanlar tarafından en iyi bekçi köpeği olarak da görülür.
  • Neredeyse her zaman canlı ve harekete hazır olan duruşu, kendinden emin davranışları ve korkudan yoksunluğu nedeniyle oldukça tercih edilen bir ırktır.
  • Uysal ve sadık bir yapısı vardır.
  • Aynı zamanda zeki bir köpektir.
  • Arama kurtarma, asker ve polis köpeği olarak da kullanılmaktadır.
  • İtaat seviyeleri yüksektir.
  • Genel oalrak sıcakkanlı bir yapısı vardır.

Belçika Çoban Köpeği Bakımı

Belçika Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Egzersizleri düzenli olarak yaptırılırsa apartman dairesinde yaşayabilir, ancak tavsiye edilmez. Mutlu olmaları için en azından orta büyüklükte bir bahçeye ihtiyacı vardır. Sahibine düşkün bir köpektir. Ayrıca egzersizleri ihmal edilmemelidir. Bunun yanında güvenli alanlarda serbest bir şekilde koşması sağlanmalıdır.

Çoban köpeklerinin en değerlisi olarak görülen bu ırkın bakımına ekstra çaba harcanması önerilir. Tüyleri uzun olduğundan düzenli olarak taramak bu tüylerin birbirine karışarak düğümlenmesini, kopmasını ya da topaklanmasını engelleyerek hayvanın daha rahat etmesini sağlayacaktır. Özellikle boyunlarının oradaki yele gibi gözüken tüylerine ekstradan özen gösterilmesi gerekmektedir.

Belçika Çoban Köpeği Sağlığı

Belçika Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Diğer köpek ırklarına oranla daha uzun bir yaşantıya sahip olabilir. Genel olarak sağlıklı bir ırk olsa da yatkın olduğu bir takım hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar; epilepsi, göz problemleri, kalça displazisi, bilek displazisi, alerji, obezite olarak sıralanabilir.

Belçika Çoban Köpeği Çocuklarla İlişkisi

Belçika Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler çocuklarla çok iyi anlaşmaktadır. Hatta onları koruma konusunda oldukça etkilidir. Yabacılara karşı korumacı bir yapısı vardır. Eğer bir yabancı tarafından tehdit sezerse saldırganlık gösterebilir.

Belçika çoban köpekleri diğer köpeklerle anlaşabilirken, diğer hayvanlarla anlaşamamaktadır. Özellikle sürüsüne karşı bir tehdit hissederse gözünü kırpmadan saldırabilir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu