Doberman Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Doberman iş köpekleri grubunda sınıflandırılmış büyük ebatlardaki bir köpek cinsidir.Bu köpek cinsini almaya karar vermek üzeresiniz fakat kafanızda bir takım sorular mı var? hemen Doberman özellikleri ve bakımı sizleri başbaşa bırakalım.

Dobermanlar zarif bir görüntüsünle beraber çok güçlü köpeklerdendir.Derin bir göğüs yapısı ve zarifçe bir boyun yapısı vardır.Tüyleri genelde siyah yada koyu kahverengi şeklinde olabilmektedir.Tüylerinin biçimi kısa yapıdadır ve oldukça sert şekildedir.Kulakları 12-13 haftalıkken kesilmektedir.İngiltere’de kulak ve kuyruk kesimleri cerrahi müdahale hariç yasaklanmış durumdadır.Uzunca zamandır yavrular doğal halinle kalmaktadır.Av köpekleri gibi kulakları sarkık bir şekildedir.Her zaman bacakları dik bir şekilde yere basmaktadır.

Doberman Özellikleri ve Doberman Nasıl Bir Köpektir?

Ortalama 1 yüzyıl geçmesine rağmen halen adından son derece söz ettiren Doberman süper bir bekçi köpeği olmasınla ün yapmıştır.Enerji seviyesi cok yüksektir ve her zaman azim içersindedir.Çok zeki eğitime kısa sürede cevap veren en akıllı köpekler listesinde üst derecelerde kendine yer bulmuş ailesine karşı sevgi dolu bir ırktır.Çok kararlıdır ve korkusuzdur.Ailesinle her zaman beraber vakit geçirmek isterler.Sahibini ve ailesini ölesiye koruyacak bir cinstir.Doberman ilk defa köpek besleyeceklere uygunmudur? bu köpek dominant karakterde bir cins olduğu için ilk defa köpek besleyenlere uygun özellikleri taşımamaktadır.

Doberman Nasıl Bir Köpektir? Bu köpek ondan korkmayan onu disiplinli bir hale getirecek Uzman bir sahibe ihtiyaç duymaktadır.Sahibi dışında tüm aileyede hükmetme durumu olabileceği için aileninde önemi vardır.Doberman özellikleri açısından en dikkat edilen çok koruyucu bir köpek olmasıdır ekstra olarak bir koruma eğitimine ihtiyaçları bulunmaz.Bu köpek küçükken iyi bir sosyalleşme döneminden geçmesi gerekir.

Doberman Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

En iyi ev köpeği olması için iyi bir eğitime ihtiyaç duymaktadırlar.Dobermanlar herşeyi aklında çok rahat tutan köpeklerden olduğu için özellikle yavruyken sert eğitimlerden uzak durulması gerekir.

Dobermanlar saldırgan mı? dobermanlar sahibine saldırır mı? Bu soruların cevaplarını eminim herkes cok merak ediyordur.Şöyle bir cevap versek eminim yeterli olur.Kötü köpek yoktur kötü sahip vardır bu söz son derece doğrudur.Köpeği nasıl eğitirseniz o şekilde ilerler.Bu köpek iz sürmede, bekçilik görevini yerine getirmede, koruma köpeği, polis köpeği, arama kurtamada, itaat yarışmaları dahil olmak üzere birçok alanda kullanılabilir bir köpektir.Doberman Diğer köpeklerle anlaşabilir mi? Diğer köpeklere karşı arası iyi değildir.Bazıları tüm aileye bağlanabilecek durumdayken bazıları ise sadece tek bir sahibe bağlanırlar.Dominant bir köpek olsada karakter bakımından bazı farklılıklar olabilmektedir.Doberman Özellikleri iyi bir analiz edilip ondan sonra almaya karar verilmeli.

Doberman Bakımı olarak kolay ama dikkat isteyen bir ırktır.

Doberman Apartmanda beslenir mi? eğer egzersizlerini atlatmazsanız apartman hayatınada uygun bir cins olabilir.Yinede orta boyutta bir bahçe onu dahada mutlu edecektir.Dobermanlar soğuğa karşı dayanıklımıdır? hayır değillerdir o nedenle kışın ve cok soğuk iklimde bir yerde yaşıyorsanız en azından kış boyunca önlemleri almanız gerekir.Bahçede besleyeceksenizde etrafının güzelcene çevrili olması gerekir.Bu ırk orta boyutta tüy dökme sorunu yaşamaktadır.

Doberman Resimleri

Yükseklik Erkekde 66 – 71 cm
Yükseklik Dişide 61 – 66 cm
Kilo Erkekde 30 – 40 kg
Kilo Dişide 30 – 40 kg

Ömürleri 13-14 kadar olabilir.

Bu Köpeğin geçmişi cok eski değildir.Tahminlere göre Danua, Alman Kurdu ve Rottweiler çaprazlı şekilde geliştirilmiş bir ırktır.Bu köpeğin üreticisi çok zor bölgelerde yolculuklar yapıyormuş sürekli ve o nedenle bu ırkı ortaya çıkartmıştır.1876 yılında ilk kez tanıtılan bir köpektir.Doberman özellikleri ile Büyük başarılara imza atmıştır.

54 Yorum var

  1. Mustafa 10 Haziran 2018
  2. Mehmet Deniz 7 Mayıs 2018
  3. Merve 29 Kasım 2017
    • EMRE ÇAKIRCUMA 1 Şubat 2018

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın