Genel

Köpek Ağızlığı Ne İşe Yarar? Neden Kullanılmalıdır?

Köpek ağızlıkları köpeklerin en iyi arkadaşı olabilir. Tolum içerisindeki en büyük yanılgı ise sadece saldırgan ve ısıran köpeklerin ağızlık takması gerektiğidir. Bu duruma bağlı olarak, toplumda ağzında ağızlık bulunan köpeklerin saldırgan olduğu düşüncesi dolaşmaktadır. Aslında köpek ağızlıklarının en büyük özelliği köpeğin ve çevresinin güvenliğini sağlamaktır.

Bu yazımızın içerisinde köpek ağızlığı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda neden köpek ağızlığı kullanmanız gerektiğini ve seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Neden Köpek Ağızlığı Kullanılmalıdır?

Köpek Ağızlığı Ne İşe Yarar? Neden Kullanılmalıdır?

Köpek ağızlığı kullanmanın pek çok sebebi bulunmaktadır. Bunların arasında en yaygın olanı köpeğin saldırganlığını önlemektir. Köpek ağızlığının görevlerini aşağıdaki listemizden bulabilirsiniz.

 • Köpeklerin ısırmasını engeller.
 • Eğer köpeğin vücudunda yaralar varsa bunları ısırarak daha fazla zarar vermesini engeller.
 • Köpeklerin vücudundaki yaraları yalamasını ve ısırmasını engellemek için yakalıklar da kullanılabilir, ancak yakalıklarla uyumak oldukça zor olacaktır. Köpek ağızlıkları daha konforlu bir seçenektir.
 • Sürekli olarak yabancı cisimleri yutan veya ısıran köpekleri için kullanılabilir, ancak evdeki kanepelerinize zarar veren bir köpeğiniz varsa pek işe yarayan bir çözüm olmayacaktır.
 • Çocukları sevmeyen bir köpeğiniz varsa ve evinizde yaşayan veya sürekli gelen çocuklar varsa köpek ağızlığı kullanılması oldukça güvenlidir.
 • Eve yeni bir köpek getirdiğiniz zaman birbirlerine alışmalarını sağlamak için kullanılabilir. Bu sayede bu süreç içerisindeki stresi yönetmek daha kolay olacaktır.
 • Eğer köpeğiniz ilk kez gördüğü yabancılardan hoşlanmıyorsa alışma sürecine kadar köpek ağızlığı kullanmak en güvenilir yöntem olacaktır.
 • Köpeğinizle beraber gerçekleştirdiğiniz yürüyüşlerde yerdeki çöpleri veya zararlı maddeleri yiyorsa köpek ağızlığı kullanılabilir.

Burada ağızlık kullanımı ceza olarak görülmemelidir. Önemli olan köpeğin sadece sınırlandırma içerisinde olduğunu anlamasını sağlamaktır. Aynı zamanda köpek ağızlıkları kısa süreli kullanım için tasarlanmıştır. Dolayısıyla köpeğinizin ağzında sürekli köpek ağızlığı bırakmak doğru bir yaklaşım değildir.

Köpek Ağızlığı Nasıl Seçilir?

Köpek Ağızlığı Ne İşe Yarar? Neden Kullanılmalıdır?

Köpeğiniz için ağızlık almadan önce ne için kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Daha sonra köpeğiniz için uygun bir ağızlık seçmeniz gerekmektedir. Ağızlık seçerken aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

 • Plastik veya tel ağızlıklar kullanmak köpeğinizin rahat nefes almasına yardımcı olur. Bu yüzden yürüyüşlerde kullanmak için iyi bir seçimdir. Aynı zamanda köpeğiniz bu ağızlık ile su içebilir.
 • Sık aralıkları olan ağ yapılı naylon ağızlıklar ise köpeğinizin vücudunun üzerindeki yaralara ulaşmasını engeller.
 • Gevşek ve delikli köpek ağızlıkları veteriner kontrolleri için oldukça uygundur. Veteriner hekim ağızlığı çıkartmadan muayene edebilir.
 • Pug gibi yüz tipi düz olan köpekler için uygun bir köpek ağızlığı seçilmesi gerekir.
 • Saldırı ve polis köpeği eğitimi için özel ağızlıklar kullanılmaktadır.

En İyi Köpek Ağızlığı Modellerini İncelemek İçin Tıklayın!

Köpek Ağızlığı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpek Ağızlığı Ne İşe Yarar? Neden Kullanılmalıdır?

 • Köpeğinizin yüzüne doğru bir şekilde oturan ağızlıklar daha kolay nefes almasına yardımcı olur.
 • İyi takılmış bir köpek ağızlığı rahat olmalı ve aynı zamanda sıkı olamamalıdır. Köpeğinizin ağzını açmasını tamamen engelleyen ağızlıklar tercih edilmemelidir.
 • Ağızlıklar ayarlanabilir olmalıdır.
 • Köpeğiniz için doğru boyutu bulmak istiyorsanız köpeğinizi gözlerinden burnuna kadar ölçün ve burnuyla gözleri arasındaki mesafenin yaklaşık 3 cm olacak şekilde referans alarak yüz çevresini ölçün. Bu ölçüm sayesinde köpeğiniz için doğru ağızlığı kolaylıkla bulabilirsiniz.
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu