Köpek Malzemeleri ve Köpek Ürünleri

Pug Özellikleri ve Bakımı – Pug Hakkında Her Şey

Pug köpek cinsi ile ilgili konumuzda sizlere Pug Köpek özellikleri ve bakımı hakkında bilgileri vereceğiz.Ülkemizde Pug köpek besleyen sayısı oldukça fazla bunun nedenlerinin başında küçük boyutlu gelmesi geliyor.

Pug Kökeni

Pug Özellikleri ve Bakımı - Pug Hakkında Her Şey

Pug ırkı oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Kökeninin Çin olduğu düşünülmektedir. Bu köpek belli zaman sonra Avrupa’ya gelmiş ve orada popüler köpeklerden biri olmuştur.

Pug ırkı akıllı olmasıyla bilinir ve geçmişte Prens olan kişiyi suikaste karşı uyarmıştır. Yaşanan bu olayın ardından da köpeğin popülerliliği daha da arttırmıştır. Genellikle oyun köpeği ve süs köpeği olarak tercih edilseler de çok iyi bekçilik görevi üstlenebilmektedirler.

Pug Özellikleri

Pug Özellikleri ve Bakımı - Pug Hakkında Her Şey

Pug biraz Bulldoga benzeyen bir ırktır. Yüz ve kulak yapısı siyah renktedir. Yanaklarında bulunmakta olan benler köpeği daha da hoş bir şekilde göstermektedir. Sırtı yere bakacak şekilde tam düzdür. Bacakları düz şekilde olmasının yanında oldukça güçlüdür. Bu ırk her zaman neşeli gibi gözükmektedir.

Tüyleir kısa olmasıyla beraber tek katmanlı, düz, parlak, sık ve yumuşak yapıya sahiptir. Bu tüy yapısından dolayı çok tüy dökmektedir. Tüylerinin rengi ise genellikle sarı, sütlü kahve ve siyah renklerinde görülür.

Ağırlık: Erkeklerde 6 – 9 kg / Dişilerde 6 – 8  kg
Boy: Erkeklerde 30 – 36 cm / Dişilerde 25 – 30 cm
Yaşam Süresi: 12 – 15 yıl

Pug Karakteri

Pug Özellikleri ve Bakımı - Pug Hakkında Her Şey

Pug herkesin gözünde küçük ama büyükmüş gibi duran bir köpek olarak görünmektedir. Her zaman için mutlu bir görüntüye sahip ve sahibine çok sadık bir ırktır. Pug karakteristik özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Oyun oynamayı çok seven bir köpek cinsidir yaramazlıklarıyla dikkatleri çeker.
 • Sert cezalar bu tip ırkları küstürür ve dahada zorlar bu nedenle mümkün olduğunca sakince hareket edilmelidir.
 • Eğitimlerden çabuk sıkılabilecek bir köpek olan Pugların bazıları heyecanlı bazıları ise sönük bir karaktere sahip olabilmektedir.
 • Pug bekçi köpeği görevi üstlenebilir, havlamayı çok fazla seven bir ırk değildir gerekli gördüğü takdirde havlar.
 • Diğer hayvanlarla ve diğer köpeklerle çok iyi geçinmektedir.
 • Yabancılara karşı hoşgörülü davranır.
 • İnatçı bir köpek ırkıdır ve itaat seviyeleri düşüktür.
 • Genel olarak enerjik bir yapısı yoktur ancak oyun oynamaktan çok keyif alır.
 • İlgi görmekten çok hoşlanırlar ve genel olarak kıskanç bir mizaca sahiptirler.

Pug Bakımı

Pug Özellikleri ve Bakımı - Pug Hakkında Her Şey

Pug Bakımı oldukça kolaydır. Çünkü tüyleri çok kısadır ve düzenli olarak sadece taramak yeterlidir. Gerektiği dışında yıkanmamalıdır. Banyo yaptırıldıktan sonra kurutulmasına özen gösterilmelidir. Yüz hatları ve derisi buruşuk olduğu için aralarda kalan kısımlar da kurutulmalıdır. Mevsimsel olarak Pug çok fazla tüy dökmektedir.

Genelde apartmanda beslenen bir ırktır ancak bahçeli evde de rahatlıkla yaşayabilir fakat çok fazla sıcağa ve çok soğuğa karşı oldukça dayanıksız yapıları vardır. Bahçede besleyecekseniz hem soğuktan hemde çok sıcaklardan korumanız gerekir.

Pug Özellikleri ve Bakımı - Pug Hakkında Her Şey

Çok enerjik bir köpek değildir, dolayısıyla sürekli olarak egzersiz yapması gerekmez. Ancak her gün düzenli olarak vakit geçirmeniz ve beraber oyun oynamanız köpeğinizin sağlığını önemli ölçüde etkileyecektir.

İlk defa köpek besleyecek özellikle apartmanda oturanlar için tercih edilebilecek ırklardan biri olan bir cins köpektir aynı zamanda sizin en iyi dostunuz olabilir.

Pug Sağlığı

Pug Özellikleri ve Bakımı - Pug Hakkında Her Şey

Puglar genellikle sağlıklı olarak bilinmektedir. Ancak çoğu köpek gibi Pugların da yatkın olduğu hatalıklar bulunmaktadır. Bunların en başında soğuğa ve sıcağa olan duyarlılık gelmektedir. Bunun haricinde solunum problemleri, doğum problemleri, göz hastalıkları, diz kapağı çıkığı, deri sorunları ve epilepsi hastalıkları görülebilir. Düzenli olarak veteriner hekim kontrolü altında olması faydalı olacaktır.

Pug Çocuklarla İlişkisi 

Pug Özellikleri ve Bakımı - Pug Hakkında Her Şey

Pug ırkının sevecen ve iyi kalpli bir köpek ırkı olduğunu ifade etmiştik. Tüm insanlarla olduğu gibi çocuklarla da çok iyi anlaşmaktadır. Aynı şekilde yabancılarla ve diğer kişilerle arası çok iyidir ve genelde agresif hareketler sergilemez. İnsanlarla olduğu gibi diğer hayvanlarla ve köpeklerle de arası iyidir.

Zelal’in pug sahibi olarak deneyimleri ve önerileri:

Ben puglarin o sasi gozlerinin ardindaki oyuncu ruhuna her kivrimindaki tatli ruh hallerine bazen tembel bazen hiperaktif hallerine basik burnuna ince sesine asimetrik vucuduna incecik diz eklemi olmayan bacaklarina asigim ailem asla almiyacak olsa da ben hep asik olucam uzuldugumde yavru bir pug resmi en buyuk hediyem olucak kimisine gore delilik olsa da ben asigim o koca boncuk sasi gozlere havlayamamasina siyah kulaklarina katlanmus derisine merdiven cikamayisina asigim ve ben hayatimda bir pug u feyz alicam cunku o kalbi taslasmis insanlardan ustun bir irk…( Kesinlikle katılıyorum..)

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.9

Özet

Pug ırkı genellikle boyutlarıyla bilinen bir köpektir. Çok zeki olması ve oyuncu bir köpek olmasından dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Pug köpekleri hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Pug Özellikleri ve Bakımı - Pug Hakkında Her Şey
Köpek Mamaları
Pug Özellikleri ve Bakımı - Pug Hakkında Her Şey
Köpek Konserve
Pug Özellikleri ve Bakımı - Pug Hakkında Her Şey
Köpek Tasması
Pug Özellikleri ve Bakımı - Pug Hakkında Her Şey
Köpek Ödülleri

309 Yorum var

 1. Asli 19 Aralık 2018
 2. Barış 30 Kasım 2018
 3. HÜRRƏM 20 Kasım 2018
 4. Uğur 22 Ekim 2018
 5. İlkin 15 Mart 2018
 6. Didem 8 Şubat 2018
 7. kyra 15 Ocak 2018
 8. Aysu 14 Ocak 2018
  • pugsever 27 Nisan 2018
  • Esra 18 Haziran 2018
 9. Irmak 10 Ocak 2018
 10. ayşa 23 Aralık 2017
  • Irmak 10 Ocak 2018

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın