Süs Köpekleri

Pug Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Pug isminin kökeni konusunda pek çok teori vardır. Biri Pug’ın Latince “yumruk” anlamına gelen “pugnus” sözcüğüne dayandığı öne sürülüyor. Köpeğin yüzünün sıkılmış bir yumruğa benzemesinden dolayı bu adın verilmesi, genel olarak kabul görmesi nedeniyle bu köpek cinsi pug adını almıştır.

Puglar sağlam, kompakt köpeklerdir. Oyuncak köpek grubunun bir parçasıdır ve köpek dünyasının palyaçoları olarak bilinirler. Çünkü harika bir mizah anlayışına sahiptirler ve gösteriş yapmayı severler.

Pug Köpeği Kökeni

Pug Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Çoğunlukla Pug Köpek olarak adlandırılan Pug, yaklaşık 2.000 yıl öncesinde bile kayıtlarda yer sahibi olan eski bir cinstir. Eski Çin imparatorları düz yüzlü oyuncak köpekleri tercih ediyordu. (Pekingese, Shih Tzu) İmparatorun, ailesinin ve imparatorluk sarayının üyelerinin rafine evcil hayvanları olarak geliştirildi. Antik dünyanın Uzak Doğulu hükümdarlarının tercih ettiği birçok ırk gibi, Puglar da yabancılara ancak bir hediye olarak verilebilecek bir hazineydi.

Pug’ın dünya vatandaşı olarak kariyeri, Hollandalı tüccarların ırkın örnekleriyle Avrupa’ya döndüğü 1500’lerde başladı.

Efsaneye göre Pug, İspanyol birlikleri tarafından kampına düzenlenen bir saldırı konusunda prensi uyarmak için havlayarak Hollanda Prensi’nin hayatını kurtardığında Pug, Holland’ın kraliyet sarayının maskotu haline geldi. William ve Orange of Mary monarşiyi üstlenmek için İngiltere’ye geldiklerinde, Pugları da onlara eşlik etmişti ve İngilizler arasında cins büyük ilgiyle karşılandı.

Pug Köpeği Özellikleri

Pug Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Pug biraz Bulldoga benzeyen bir ırktır. Yüz ve kulak yapısı siyah renktedir.

Yanaklarında bulunmakta olan benler köpeği daha da hoş bir şekilde göstermektedir.

Sırtı yere paralel şekilde tam düzdür.

Bacakları düz şekilde olmasının yanında oldukça güçlüdür.

Pug’lar her zaman neşeli gibi gözükmektedir.

Tüyleri kısa olmasıyla beraber tek katmanlı, düz, parlak, sık ve yumuşak yapıya sahiptir. Bu tüy yapısından dolayı çok tüy dökmektedir. Tüylerinin rengi ise genellikle sarı, sütlü kahve ve siyah renklerinde görülür.

Ağırlık: Erkeklerde 6 – 9 kg / Dişilerde 6 – 8  kg
Boy: Erkeklerde 30 – 36 cm / Dişilerde 25 – 30 cm
Yaşam Süresi: 12 – 15 yıl

Pug Köpeği Karakteri

Pug Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Pug herkesin gözünde küçük ama büyükmüş gibi duran bir köpek olarak görünmektedir. Her zaman için mutlu bir görüntüye sahip ve sahibine çok sadık bir ırktır. Pug karakteristik özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

🔸 Oyun oynamayı çok seven bir köpek cinsidir yaramazlıklarıyla dikkatleri çeker.

🔸 Sert cezalar bu tip ırkları küstürür ve dahada zorlar bu nedenle mümkün olduğunca sakince hareket edilmelidir.

🔸 Eğitimlerden çabuk sıkılabilecek bir köpek olan Pugların bazıları heyecanlı bazıları ise sönük bir karaktere sahip olabilmektedir.

🔸 Pug bekçi köpeği görevi üstlenebilir, havlamayı çok fazla seven bir ırk değildir gerekli gördüğü takdirde havlar.

🔸 Diğer hayvanlarla ve diğer köpeklerle çok iyi geçinmektedir.

🔸 Yabancılara karşı hoşgörülü davranır.

🔸 İnatçı bir köpek ırkıdır ve itaat seviyeleri düşüktür.

🔸 Genel olarak enerjik bir yapısı yoktur ancak oyun oynamaktan çok keyif alır.

🔸 İlgi görmekten çok hoşlanırlar ve genel olarak kıskanç bir mizaca sahiptirler.

🔸 Evde uzun süre tek başına kalmaktan hoşlanmazlar.

🔸 Puglar yüksek sesle hırıltılar çıkarır, homurdanır ve horlar.

🔸 Mizaç olarak sosyal köpekler sınıfında sayılabilir.

🔸 Gezmeyi keşfetmeyi çok sever. Sürekli kapalı ortamlarda durmaktan sıkılır.

🔸 Genellikle bayanların tercih ettiği Pug’lar hoş kucak köpekleri arasında yer alır.

🔸 Bu hoş görünüşünün yanı sıra asla bir Pug tarafından ısırılmak istemezsiniz. Sivri dişleri ve sağlam kaslı çene yapısı oldukça acı verecektir.

🔸 Sahiplenme duygusu olsada sahip değişikliğini çok yadırgamaz. Puglar için önemli olan yalnız kalmamaktır.

🔸 Senelerce bu köpek cinsine baksanızda yine bir hareketi sizi çok şaşırtabilir.

Pug Köpeği Bakımı

Pug Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Pug Bakımı oldukça kolaydır. Çünkü tüyleri çok kısadır ve düzenli olarak sadece taramak yeterlidir. Kısa tüylerine rağmen Puglar çok tüy dökebilir. (Köpeklerde Tüy Bakımı)

Puglar gözleri çok belirgin olduğu için göz yaralanmalarına eğilimlidir. (Köpeklerde Göz Temizliği)

Gerektiği zamanlar dışında yıkanmamalıdır. Banyo yaptırıldıktan sonra kurutulmasına özen gösterilmelidir. Yüz hatları ve derisi buruşuk olduğu için aralarda kalan kısımlar da kurutulmalıdır. (Köpek Yıkama Rehberi)

Genelde apartmanda beslenen bir ırktır ancak bahçeli evde de rahatlıkla yaşayabilir. Fakat çok fazla sıcağa ve çok soğuğa karşı oldukça dayanıksız yapıları vardır. Bu nedenle bahçede bakılmamaları gerekir.

Toplarla oynama ve getir komutlarında çok başarılıdırlar. (Köpeklerde Komut Eğitimi)

Çok enerjik bir köpek değildir, dolayısıyla sürekli olarak egzersiz yapması gerekmez. Ancak her gün düzenli olarak vakit geçirmeniz ve beraber oyun oynamanız köpeğinizin sağlığını önemli ölçüde etkileyecektir.

Sosyalleşmeye oldukça meyilli ve enerjik olsalarda tek başına büyütülmüş yada çocuklarla hiç tanıştırılmamış bir köpeğiniz varsa sosyalleşme eğitimi aldırmanız yada kendiniz vermeniz gereklidir. (Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi)

Pug bakımı söz konusu olduğunda en dikkat etmeniz gereken şey ağız sağlığını korumak olmalıdır. Ağızları kısa ve tıknaz olan bu köpeklerin kırışık derileri nedeniyle yabancı cisimlerin ağızdan atılması daha zor olur. Bu nedenle dişleri günlük kontrol edilmeli ve fırçalanmalıdır. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Kulaklarının da düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. (Köpeklerde Kulak Bakımı)

Pug’larda tuvalet eğitimi oldukça kolay olacaktır. 2 aylık olana kadar evde tuvalet kazaları görülmesi mümkündür. (Köpek Tuvalet Eğitimi)

Zamanı geldikçe tırnak bakımı da yapılmalıdır. Genelde ayda 1 kez tırnakları kontrol edilmeli ve halılara ve koltuklara zarar vermemesi için uzun görünüyorlarsa kesilmelidir. (Köpek Pati Bakımı)

İlk defa köpek besleyecek özellikle apartmanda oturanlar için tercih edilebilecek ırklardan biri olan bir cins köpektir aynı zamanda sizin en iyi dostunuz olabilir.

Pug Köpeği Sağlığı

Pug Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Puglar genellikle sağlıklı olarak bilinmektedir. Ancak çoğu köpek gibi Pugların da yatkın olduğu hatalıklar bulunmaktadır.

En hassas oldukları listenin başında soğuğa ve sıcağa olan duyarlılık gelmektedir. Bunun nedeni uzun burunlu köpeklerde soluma esnasında burundan giren hava akciğerlere gelene kadar vücut sıcaklığına ulaşmış olur. Ancak tıknaz ve kısa burunlu Pug havayı olduğu gibi akciğerine çeker. Aşırı sıcak ve soğuk havalar Pug’larda solunum sorunlarına neden olabilir ve çabuk hastalanabilirler.

Ayrıca hassas oldukları ve vücut şekillerine göre yakalanmaya daha müsait oldukları hastalıklar şunlardır:

Cheyletiella Dermatit: Küçük bir akarın neden olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Özellikle sırtın ortasında yoğun kepek görürseniz, veterinerinize başvurun. Bu duruma neden olan akarlar bulaşıcıdır, bu da evdeki tüm evcil hayvanların tedavi edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Pug Köpek Ensefaliti: Pug’lara özgü ölümcül bir inflamatuar beyin hastalığıdır. Tıp araştırmacıları Pugların bu durumu neden geliştirdiğini bilmiyorlar; onu test etmenin veya tedavi etmenin yolu yok.

Sinir Dejenerasyonu: Arka ayaklarını sürükleyen, sendeleyen, yukarı veya aşağı zıplamada sorun yaşayan veya idrarını tutamayan yaşlı Puglar sinir dejenerasyonundan muzdarip olabilir. Bu durumdan etkilenen Puglar ağrı çekmiyor gibi görünmektedir ve bu durum genellikle yavaş ilerler. Araştırmacılar bunun neden gerçekleştiğinden emin değillerdir.

Kornea Ülserleri: Gözleri çok büyük ve çıkıntılı olduğu için, Pug’ın gözleri kolayca yaralanabilir veya korneada (gözün temiz kısmı) ülserler geliştirebilir.

Kuru Göz: Keratokonjunktivitis sicca ve pigmenter keratit, Puglarda görülen iki durumdur. Aynı anda veya tek tek ortaya çıkabilirler. Göz kuruluğu, gözler nemli kalacak kadar gözyaşı üretmediğinde ortaya çıkar. Veterineriniz, nedeninin bu olup olmadığını belirlemek için, ilaç ve özel bakım ile kontrol edilebilen testler yapabilir.

Göz Problemleri: Büyük gözleri şişebilir ve buda çeşitli göz problemlerine neden olabilir.

 • Proptozis: Göz küresi göz yuvasından çıkar ve arkasındaki göz kapağı görülür.
 • Distichiasis: Göz kenarında anormal kirpik büyümesi, kirpiklerin göze sürtünmesine neden olur.
 • Progresif retinal atrofi: Körlüğe yol açan retinal görsel hücrelerin dejeneratif bir hastalıktır.
 • Entropiyon: Göz kapağı, genellikle alt kapak içe doğru yuvarlanarak kapaktaki kılların göze sürtünmesine ve onu tahriş etmesine neden olur.

Köpek sahipleri, herhangi bir hastalık belirtisi meydana geldiğini gözlemlediğinde bu durumunda ne yapılması gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir. En yakın veterinerden bilgi almalıdır. (Köpek Hastalıkları)

Pug Köpeği Beslenmesi

Pug Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Önerilen günlük miktar: İki öğüne bölünmüş, günde 1/2 ila 1 fincan yüksek kaliteli kuru mama.

Pug’un ilk aşkı insanlarken, ikinci aşkı yemektir. Bu köpekler yemeyi, daha çok yemeyi, ve daha daha çok yemeyi sever. Küçük boylarıyla birleştiğinde, onları obezite riski altına sokar. Bir Pug sahibi olarak, büyük bir dikkat göstermelisiniz. İkramları sınırlayın ve egzersize teşvik edin.

Mamalarını her zaman dışarıda bırakmak yerine, yiyeceğini ölçerek ve günde iki kez vererek onları iyi bir formda tutun. Kilolu olup olmadığından emin değilseniz ona göz testi ve uygulamalı test yapın.

Ara sıra köpeğinizi sevindirmek için onlara sevdikleri kaliteli konserve köpek mamalarından ikram edebilirsiniz. Eğitimlerde ödül olarak kullanacağınız ödül mamaları edinmenizde işinizi kolaylaştıracaktır.

Pug Çocuklarla İlişkisi 

Pug Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Pug ırkının sevecen ve iyi kalpli bir köpek cinsidir. Tüm insanlarla olduğu gibi çocuklarla da çok iyi anlaşmaktadır.

Puglar çocukları sever. Pug küçük olmasına rağmen bazı oyuncak ırkları gibi hassas değildir, bu nedenle çocuklu aileler için iyi bir cins seçimidir. Ancak, aktif bir evcil hayvanın topları geri almasını veya futbol oynamasını isteyen çocuklar için Pug hayal kırıklığına uğratacaktır.

Yabancılarla ve diğer kişilerle arası çok iyidir ve genelde agresif hareketler sergilemez.

İnsanlarla olduğu gibi diğer hayvanlarla ve köpeklerle de arası iyidir.

Yetişkinler her zaman çocuklar ve evcil hayvanlar arasındaki etkileşimleri denetlemelidir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.9

Özet

Pug ırkı genellikle boyutlarıyla bilinen bir köpektir. Çok zeki olması ve oyuncu bir köpek olmasından dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Pug köpekleri hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

309 Yorum

 1. Ben evde bakmak istiyorum. Ailemde bunu onaylıyor, çünkü tek kardeşim bir dosta ihtiyacım var. Ama annemin içinde bir korkusu var. Şimdi yeni mobilya aldık. Annem koltukları galiba ısırıyormus. Cok zarar verir mi? Babam zarar vermez diyor ama. Annem hala kuşkulu bu konuda.

  1. Merhaba Deniz daha önceden evde rotwailler pitbul beslenmiş biri olarak söylüyorum evet eşyaları kabloları kapıları bile kemiriyorlar şuan 3 aylık bi pug besliyoruz kemirme falan yok havlaması yok tuvalet eğitimi kolay oyuncu zeki bi köpek sana pek sorun çıkarmıycak

   1. bndede şuan 3 aylık var ama nasıl eğitim vereceğimi bilmiyorum ilk köpeğim yardımcı olursanız sevinirim

 2. MErhabalar istanbul içi pug yavrusu sahiplenmek isterim. Ulaşım için bu numaradan ulşabilirsiniz 05448877482

 3. Tekirdağ tarafında 3 aylık pug ücretli sahiplenmek isteyenler ulaşabilir :0541 554 1345

 4. Erkek pug yavrusu sahiplenmek istiyorum ucretsiz sahiplendirecek veya uygun fiyata verebilecek varsa tel:0542 761 76 42

 5. Iyi gunler ben ankarada yasamaktayim. Pug beslemek istiyorum, sahiplendirmek isteyen yada ücretli vermek isteyen iletişime geçerse çok mutlu olurum. 05055721101

 6. 2 aylık pug köpegim var.annem evde bakamadıgı için vermek istiyorum . safkan erkektir. Kimligi ve aşıları yapılmıstır .isteyenler ilgilenenler arasın.05360669594

 7. Merhaba bende 2 aylık erkek pug bakıyorum satmak isteyen varsa 5413404170 numaradan ulaşabilir istanbul

  1. Merhaba ben istanbul da kanlicada oturuyorum erkek pug.köpeğim var.aldım ama alerjim olduğunu öğrendim 2 tane çocuğum var.satmak istiyorum 05321770290 iletişime gecebilirsiniz

 8. Merhabalar bende bir pug yavrusu sahiplenmek istiyorum vermek isteyen varsa ulaşabilir 541 877 12 43

 9. Slm bende usyanbulda evede beslemek icin bi disi bide erkek ariyorum uygun fiyat olursa sevinirim yada sahiplendiricekler arayabilirler yada msj atsinlar ben ararim 0539 638 35 25

 10. Ben de acilen bitane pug almak istiyorum. Ve cok seviyorum bunları. Yemem yedirrim o kadar yani. Rabbim çok güzel yaratmış. Le ilaha illallah. Ücretsiz vermek isteyen varsa 05054196648 i arasın. Çok istiyorum gerçekten.

 11. Antalya’da yalnız yaşıyorum bir dost olarak ilk defa bir köpek pug sahiplenmek yada uygun fiyatlı sevimli bir dost istiyorum 05538711989?

 12. Erkek pUg köpeğin var siyah ve çok sevecen dışı bir pUg ile ciftlestirmek istiyorum . saygılarımla

 13. Bug sahibiyim cok sevecenler hic sesi çıkmaz uyurken horlar ve erkek siyah pUg kopegimi dışı pUg varsa ciftlestirmek istiyorum teşekkürler

 14. 9 aylık eğitimli son derece iyi bakılmış pug köpeğimi Yen’i taşındığım apartman kuralları gereği vermek istiyorum. İstanbul veya yakın illerde olursa sevinirim senede bir iki defa görmek isterim. Pug’ım son derece iyi eğitilmiş ve insan yaşamına son derece ayak uydurmayı bilen bir köpektir. Saldırgan pug’lar gibi değildir yemeği komut alamdan yemez. Evde tek başına kalabilir. Havlamaz ve sorun çıkarmaz. İlgilenenler 0533 811 12 13 nolu telefondan ulaşabilir.

 15. peki evde tek basına kalabilir mi yani evde kimse olmadığında zarar verir mi veya sıkılır mı

  1. Evet kalabilir. Benimde 1 yaşında siyah erkek bir pug’ım var. 2 aylıkken almıştım ve bütün gün iş yerinde olduğum için bütün gün evde tek kalıyor. Sıkıldığı anlar muhakkak oluyordur ama öyle bir eşyaya falan zarar vermedi hiç. Genel olarak uyuyor zaten yalnızken.

 16. PUG YAVRULARIMIZ İLE İLGİLİ FİYAT VE DİĞER SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN ARAYINIZ ☎️0544 971 3449

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu