Köpek Sağlığı

Köpeklerde İtaat Eğitimi | ✓ 6 Temel Komuta Uyma Eğitimi

Köpeklerde İtaat Eğitimi | ✓ 6 Temel Komuta Uyma Eğitimi

Genellikle yavruyken evlerimize giren köpeklerin büyüdükçe belirli komutlara uyması hayatımızı kolaylaştırır. Yürüyüşlere, marketlere yada seyahatlere giderken bazı komutların bilinmesi ve uygulanması oldukça önemlidir.

Profesyonel köpek eğitmenlerinin bulunduğu kurslar elbetteki eğitimin kolay ve tamamlayıcı olmasını sağlar. Ancak herkesin bütçesi köpeğini eğitim kurslarına yollayama yetmeyebilir. Köpek eğitimine karşı birçok yaklaşım olsada her şeyin başında köpeğinizle olan ilişkiniz çok önemlidir.

Köpeğinize eğitim vermek istiyorsanız köpeğinizi iyi anlamak, davranışlarını tahmin etmek, köpeğinizinde size sadık ve bağlı olması işinizi kolaylaştıracaktır. Birkaç yöntem deneyip başarılı olamamanız halinde köpeğinizi daha emin ellere köpek eğitmenlerine emanet etmeniz en doğru yol olacaktır.

Köpeğinizi ve Kendinizi Eğitime Hazırlama

Eğitimlere başlamadan önce sizin ve köpeğiniz için anlamanız ve yapmanız gereken bazı konular vardır. Bu şartların uygulanması eğitim sırasında iki tarafında stresini azaltacak ve sağlıklı sonuçlar almasını sağlayacaktır.

1) Hangi Eğitimden Başlayacağınıza Karar Verin

Çoğu köpek cinsi kolay eğitimlere açıktır. Ancak karakteristik özellikleri agresif olan köpeklerin eğitimleri sırasında çabuk sıkılma, karşı koyma ve saldırgan olabilme ihtimalleri vardır. Bu nedenle köpeğinize bir komutu ısrarla öğretmek yerine ona daha uygun bir komutla eğitime başlamanız daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Köpeklerde İtaat Eğitimi | ✓ 6 Temel Komuta Uyma Eğitimi

Çok hareketli Golden köpeğiniz varsa ve ilk defa eğitime başlayacaksanız ‘otur’ komutu yerine zıpla yada atla komutuyla eğitime başlamak doğru bir karar olacaktır. Köpeğiniz bu eğitimi bitirdikten sonra keyifle diğer eğitimleri bekleyecektir.

2) Dikkat Dağıtmayan Sade Bir Alan Seçin

Köpeğinizi ilk kez eğitirken dikkat dağıtan müzik içeren, hareketli ve kalabalık ortamlardan kaçınmanız gerekir. Köpeğinizin ve sizin komutlara odaklanmanız ve daha çabuk sonuçlar alabileceğiniz sakin ortamlar tercih etmelisiniz.

Köpeklerde İtaat Eğitimi | ✓ 6 Temel Komuta Uyma Eğitimi

Hava güzelse evinizin arka bahçesi eğitim alanı için en uygun yer olacaktır. Hava kötüyse evinizin en geniş alanında köpeğinizin herhangi bir ihtiyacı yokken ve sağlık durumu yerindeyken eğitimlere başlayabilirsiniz.

3) Eğitim İçin Yeterli Zaman Ayırın

Yaşam tarzınıza uyan, köpeğinizi eğitmekten başka hiç bir şey düşünmeyeceğiniz zaman dilimini seçmelisiniz.

Köpeklerde İtaat Eğitimi | ✓ 6 Temel Komuta Uyma Eğitimi

Bazı cinslerin eğitimleri daha uğraştırıcı olduğu için köpeğinize karşı yeteri kadar nazik ve sabırlı olabilmeniz gerekecektir. Yeterli zamanı bulamıyorsanız köpeğinizi eğitmeye çalışmamalısınız. Köpeği eğitime zorlamak ve eğitimde zamanı sınırlamak köpeğinizin agresif ve huysuz olmasına neden olabilir.

Köpeğinizi en az 5 dakika ve en fazla 20 dakika civarında eğitime yoğunlaştırmalısınız. Az yada fazla olması köpeğin ve sizin sıkılmanıza, eğitimde başarısız olmanıza neden olabilir.

4) Eğitim ve Ödül Ekipmanları Edinin

Köpeğinizin cinsine, aktifliğine ve verilecek eğitime göre uygun ekipmanlar edinmeniz gerekir. Eğitimlerde temel ihtiyaç olan eğitim tasmaları ve ödül maması gibi materyallerin bulundurulması zorunludur.

Bazı köpeklerin sahipleriyle ilişkileri muazzam derecede iyi olabilir. Eğer böyle bir ilişkiniz varsa ödül mamalarına gerek duyulmadan da eğitim verebilirsiniz. Ancak ödül köpek için bir koşullanmaya neden olacağından eğitimi kolay hale getirecek ve diğer eğitimlere de kolaylık sağlayacaktır.

Köpeklerde İtaat Eğitimi | ✓ 6 Temel Komuta Uyma Eğitimi

Eğitim tasmalarının 2 metreye yakın olan boylarını tercih etmelisiniz.

Köpeğinize eğitim tasmasını taktığınızda ona eğitim vereceğinizi anlamalı ve kendini hazırlamalıdır.

Eğitimlerden sonra verdiğiniz ödül mamasını görünce heyecanlanacak ve eğitim alacağını anlayacaktır.

Eğitimlerin kolay ve yorucu olmaması ekipmanların sizi yarı yolda bırakmaması için ekipmanlarınızın kaliteli olmalısı, köpek sağlığına uygun (plastik ve naylon tasmalar yerine deri tasmaların tercih edilmeli) olması gerekir.

Köpeğinize Eylem Komutlarını Öğretme

Günlük yaşantınızda köpeğinizle birlikte yapmak zorunda olduğunuz birçok eylem olacaktır. Eve misafir gelmesinden tutun market alışverişlerine bile beraber gittiğiniz köpeğinizin, o anki koşullara göre hareket etmesi çok önemli olacaktır.

Sizin duygularınızdan ve ses tonunuzdan bulunduğunuz ruh halini anlayabilen köpekler, çoğu davranış biçimine içgüdüsel olarak uyum sağlarlar. Sahibinin söylediği sözün övmek mi kızmak mı olduğunu da çok iyi bilirler. Bu nedenle her ne olursa olsun köpeğinize evcil hayvan gibi davranmak yerine bir kişilik olarak karşınıza almanız ve ona göre davranmanız yaşamın her alanında köpeğin size saygı duymasını sağlayacaktır.

                                                 Köpeklere Öğretilecek 6 Temel Komut
Köpeğinize ”Otur!” Komutunu Öğretin Köpeğinize ”Yat!” Komutunu Öğretin
Köpeğinize ”Bekle” Komutunu Öğretin Köpeğinize ”Gel!” Komutunu Öğretin
Köpeğinize ”Tut” Komutunu Öğretin Köpeğinize ”Bırak!” Komutunu Öğretin

Veteriner Tavsiyeleri             Yardımcı Makaleler            Sık Sorulan Sorular      

Birbirinizin yaşamına ayak uydururken bazı sınırların konulması ve korunması için köpeğinizin öğrenmesi gereken birkaç temel komut vardır.

1) Köpeğinize Otur Komutunu Öğretin

Köpeklerde otur komutu eğitimi oldukça önemlidir. Birçok devam eden eğitimde otur komutu rehberlik edecektir. Bu nedenle ilk olarak otur komutuyla itaat eğitimlerine başlamak doğru bir karar olacaktır.

🔸 Köpeğinize eğitim tasmasını giydirip dikkat dağıtmayan sakin bir yere geçin.

🔸 Elinize ödül mamasınından birkaç tane alın ve koklatın.

🔸 Köpeğinizin tüm dikkatini size verebilmesi için birkaç ödül maması verin ve tam karşınıza alın.

🔸 Üzerine doğru yürüyün ve mama olan elinizi köpeğin kafasının üstüne doğru getirin.

🔸 Çoğu köpek bu hareket sonucu mamayı görebilmek için oturacaktır.

🔸 Köpeğiniz otururken aynı anda kararlı ses tonuyla ”otur” deyin.

🔸 Köpek oturur oturmaz ödül mamasını verip sevin ve iyi sözler söyleyin.(Aferin kızıma/oğluma)

🔸 Birkaç denemede köpeğiniz oturmayıp elinize zıplıyorsa tasmayı yere bırakıp bir elinizle mamayı kafasına doğru yaklaştırırken bir elinizle de kalçasına hafif baskı uygulayarak oturmasını sağlayın.(Olumlu olacak hareket oturmak olacağından oturmadan mamayı vermeyin)

🔸 Köpeğiniz bu eğitime olumlu cevap vermeyip sıkılıyorsa ve çok hareketli olduğunu düşünüyorsanız ara verin. Sakinleşince bir daha deneyin. Bu aralarda köpeğinizle oynamayın ve olduğunuz yerde elinizde tasmayla bekleyin. Köpeğiniz sizin kararlı olduğunuzu görünce eğitime devam edecektir.

2) Köpeğinize Yat Komutunu Öğretin

Köpeklerde yat komutu köpeğin itaat etmesi gereken zor komutlardan biridir. Otur komutuna bağlı olarak öğretilmesi daha kolay olacaktır.

🔸 Köpeğinizin eğitim tasmasını giydirip sakin bir alana geçin.

🔸 Köpeğinizin tüm dikkatini size verebilmesi için birkaç ödül maması verin ve tam karşınıza alın.

🔸 Köpeğinizin burnuna doğru mamayı yaklaştırınca köpeğiniz oturacaktır.

🔸 Elinizle mamayı daha aşağı indirince de kendiliğinden yatma pozisyonu alacaktır.

🔸 Tam yattığı an ‘yat’ komutunu tok ve hızlı olarak vererek köpeğinize mamayı verin.

🔸 Bazen yattıkları zaman kambur kalabiliyorlar. Bu kamburluğu elinizle baskı uygulayarak gidermesini sağlayabilirsiniz.

3) Köpeğinize Bekle Komutunu Öğretin

Köpeklerde bekle komutu köpek sahiplerinin en zorlandığı temel komut eğitimlerinden biridir. Köpeğin bu komuta uyması ve alışması diğer eğitimler gibi sabır ve anlayış gerektirir.

Bekle komutu öğretilecek köpeğin otur ve yat komutlarını bilmesi önem taşır. Köpeğin hangi pozisyonda beklemesi gerektiğini siz belirleyeceksiniz.

Bekle komutu öğretilirken genellikle yapılan iki yanlış davranış vardır.

Komutu Sürekli Tekrar Etmek: Köpek sahipleri genelde bu hataya çok sık düşer. Köpeğe bekle komutu verildikten sonra ”bekle, bekle, bekle, bekle” gibi komutu tekrar etmek çok yanlıştır. Zaten beklemesini anlayan köpek sahibinin bu denli tekrarına anlam veremez ve komutun ağırlığını yitirmesine neden olacaktır.

İsmini Sürekli Tekrar Etmek: Genellikle bekle komutuyla gelen isim tekrarlama alışkanlığı da itaat eğitiminize zarar verecek bir husustur. Köpeğinizin ismi Lucy ise ”bekle Lucy, bekle Lucy, bekle Lucy” gibi komutun tekrarlanma hatasıyla beraber gelen isim tekrarı hatası köpeğin ismi üzerinde anlamsızlaşmasına neden olacaktır.

Bu iki yanlış davranışa dikkat ederek bekle komutu eğitimine başlayabilirsiniz.

🔸 Köpeğinizin eğitim tasmasını giydirip sakin bir alana geçin.

🔸 Köpeğinizin tüm dikkatini size verebilmesi için birkaç ödül maması verin ve tam karşınıza alın.

🔸 Sırasıyla otur ve yat komutlarını uygulayarak onu ödüllendirin ve eğitime konsantresini arttırın.

🔸 Bekle komutunu söylerken elinizle dur işaretini köpeğinize göstererek yapmanız, köpeğinizin komutun anlamını öğrenmesini sağlayacaktır.

🔸 Otur komutundan sonra ”bekle” diyerek tasmayı bırakmadan köpeğinizin önünde yarım çember oluşturacak şekilde bir adım uzaklaşarak yürüyün ve beklerse ödüllendirin.

🔸 Bu uygulamayı tasma uzunluğu ölçüsüne gelene kadar aşama aşama uygulayın.

🔸 Birkaç kez köpeğin arkasına doğruda yürüyerek tam çember oluşturun.

🔸 Köpeğiniz komutu benimsediyse tasmasını yere bırakarak yine bekle komutunu verip arkanızı dönüp uzaklaşın. Köpeğinize arkanızı dönmeniz ona güvendiğiniz anlamına gelir.

Bekleme sürelerini ve mesafeyi uzatarak bu eğitimi pekiştirebilirsiniz.

4) Köpeğinize Gel Komutunu Öğretin

Gel komutu köpeğinizin başlı başına kendisinin isteyerek yapacağı bir eylemdir. Zorlama ve baskı altında bu komutun verilmesi ve öğretilmeye çalışılması çok yanlış bir davranıştır.

Köpeğinize gel komutu eğitimi verilirken yapılan iki yanlış davranış bulunur.

Köpeğinize Tasmasız Gel Komutunu Öğretmek: Gel komutu eğitiminde köpeğinizde kesinlikle kayış uzunluğu en az 5 m olan eğitim tasması takılı olmalıdır. Köpeğin dikkatini çeken dış etkenler yada huzursuzluk köpeğin kaçmasına neden olabilir.

Gel Komutuyla Köpeğe Yakınlaşmak: Genellikle köpek sahipleri gel komutunu köpeğine tasma takmak için kullanır. Köpeğiniz size koşarak gelirken sizin ona yaklaşmanız komutun anlamına terstir. Gel komutu köpeğin size gelmesiyle başarılı olacaktır.

🔸 Köpeğinize gel komutunu öğretmek için göğüs tasmalarını da kullanabilirsiniz.

🔸 Köpeğinizin eğitim tasmasını giydirip en az 5m uzunluğunda kayış takıp sakin bir alana geçin.

🔸 Köpeğinizin tüm dikkatini size verebilmesi için birkaç ödül maması verin ve tam karşınıza alın.

🔸 Tasması elinizde dolaştırın; dolaşırkende dikkati dağılırsa ismiyle seslenerek yanınıza gelmesini sağlayın ve ödüllendirin.

🔸 Köpeğinizden biraz uzaklaşın ve yanınıza gelene kadar sevecen ve olumlu ses tonlarıyla önce ismini söyleyerek gel komutunu tekrarlayın. (Lucy gel, gel, gel, gel, gel)

🔸 Başlarda komutu tekrarlayarak köpeğinizin size gelmesini sağlamanız komutun anlamının kafasında oturmasını sağlayacaktır.

🔸 Bir arkadaşınıza köpeğinizi tutturup uzaklaşarak da bu eğitimi tamamlayabilirsiniz.

🔸 Köpeğinizin size koşa koşa geldiği her çağırmada onu ödüllendirmeyi, övmeyi ve bolca sevmeyi unutmayın.

Artık gel komutunun amacı anlaşıldığında ismi ve gel komutunu tekrar etmeniz köpeğinizin yanınıza gelmesini sağlayacaktır.

5) Köpeğinize Tut Komutunu Öğretin

Köpeklerde tut komutu iç güdesel olarak gelişen bir olgudur. Doğuştan gelen avcılık genleri hareketli olan cisimlere karşı daha duyarlı ve agresif olmasını sağlar. Yine de tut komutlu itaat eğitimi köpeğinizi yönlendirmede size yardımcı olacaktır.

Tut komutu aslında saldır, yakala yada kap(mak) komutuyla aynıdır. Aynı mantıkla farklı kelimeler kullanıp köpeğinizi yönlendirebilirsiniz.

Tut komutunun yanında bırak komutunuda öğretmek çok önemlidir. Köpeğinizin kontrolünü elinizde tutmanız açısından tut komutunu bırak komutuyla pekiştirmelisiniz.

🔸 Köpeğinizin eğitim tasmasını giydirip sakin bir alana geçin.

🔸 Köpeğinizin tüm dikkatini size verebilmesi için birkaç ödül maması verin ve tam karşınıza alın.

🔸 Köpek oyuncaklarını eğitimin ilk aşamasında tercih edebilirsiniz.

🔸 Otur, yat, bekle gibi temel komutlara köpeğinizin hakim olması gerekir.

🔸 Tut eğitimlerinde köpeğinizin bekle komutundan sonra harekete geçmesi için keski olarak komutu söyleyerek köpeğinize aktiflik kazandırmalısınız.

🔸 Köpeğin komutu anlaması için elinizle ittirme, hafifçe vurma yada hedefi gösterme olabilir.

🔸 Eğitim geliştikçe sadece komutla köpeğiniz hareket kazancaktır.

6) Köpeğinize Bırak Komutunu Öğretin

Tut komutuyla koordineli olan bırak komutu köpeğinizin davranışlarını düzenleyen en önemli komuttur. Oyunların bitmesine, istenmeyen cisimlerin ağza alınmamasına katkı sağlayacak bırak komutu, köpeğin kendini frenlemesine ve uygun davranış sergilemesine de katkı sağlayacaktır.

🔸 Köpeğinizin eğitim tasmasını giydirip sakin bir alana geçin.

🔸 Köpeğinizin tüm dikkatini size verebilmesi için birkaç ödül maması verin ve tam karşınıza alın.

🔸 Köpeğiniz hareketli cisimlere oldukça ilgili olacaktır ve yakalama içgüdüsüyle saldıracaktır.

🔸 Oyuncaklarla başlanması gerek bırak komutu eğitimi köpeğinizin oynarken ısırmasına ve ısırırkende köpeğinizin dişlerine zarar vermeyecek yumuşaklıkta olmasına dikkat etmelisiniz.

🔸 Köpeğiniz siz karşı koydukça ve oynattıkça oyuncağı bırakmayacak ve size karşı koymaya çalışacaktır. Ancak durmanız halinde oyuncağı bırakacak tekrar harekete geçirmedikçe oyuncakla ilgilenmeyecektir.

🔸 Köpeğinizin yakaladığı oyuncağı bırakması için oyuncağı durdurup elinizle burnunu hafif ittirerek bırak komutunu söyleyin. Komutun söylendiği an köpeğinizin oyuncağı bırakma anıyla eş zamanlı olmalıdır.

Bu kompozisyonu tekrarladıkça köpeğiniz oyuncağı her bıraktığında ödüllendirin. Sevin övün ve mama verin. Böylece köpeğin bütün konsantresi sizde olacaktır.

Veteriner Tavsiyeleri

🔸 Eğitime kim başladıysa o bitirmelidir. Eğitimler arasında eğitmen değişimi yada aileden herkesin eğitim içinde olması köpekte odak sorununa yol açar.

🔸 Nazik, kararlı ve istikrarlı olun.

🔸 Komutları öğretirken sesiniz tok ve keskin olmalı.

🔸 İlk komutta dediğinizi yaptırmak istiyorsanız komutu 1 kez söyleyin.

🔸 Köpeklerin konuşamadığını ve sizin dilinizi de bilmediğini unutmayın.

🔸 Her köpeğin eğitime verdiği tepki süresi aynı olmayabilir. Bu sizi üzmesin ve negatif olarak etkilemesin.

🔸 Köpeğinizin sizi şaka olarak bile ısırmasına izin vermeyin. İleride büyük davranış problemlerine yol açabilir.

🔸 Köpeğinizin size yaslanmasına izin vermeyin. Bu hareket sizi sevmesinden değil alanınıza girmek istemesinden kaynaklanır.

🔸 Köpeğinize kötü davranmayın ve asla vurmayın. Eğitimde ters giden bir şeyler varsa unutmayın ki bu sizin hatanızdır.

🔸 Köpeğinizi sık sık ve cömertçe övün.

🔸 Komutlarda el işareti kullanacaksanız her komuta ait el işareti farklı ve benzersiz olmalıdır.

🔸 Tüm eğitimleri tek seferde vermeye uğraşmayın. Günlük 15 er dakikalık seanslar ideal olacaktır.

Yardımcı Makaleler

                                                 Köpek Sağlığı İle İlgili Diğer Yazılarımız
En Çok Görülen Köpek Hastalıkları Köpeklerde Göz Temizleme
Köpeklerde Sosyalleşme [Ayrıntılı] Köpeklerde Lösemi Belirtileri ve Tedavisi
Köpeklerde Pati ve Tırnak Bakımı Köpek Nasıl Yıkanır?[Videolu Anlatım]
Köpeklerde Kusma Nedenleri Köpeklerde Kulak Bakımı ve Temizliği
Köpeklerde Tüy Bakımı Köpeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Sık Sorulan Sorular

Ailemizden biri olan köpeklerimiz bizler için en az çocuklarımız kadar değerlidir. Bu nedenle eğitimlerinin bilinçli, sağlıklı ve devamlı olabilmesi adına emanet edeceğimiz profesyonelleri seçmekte zorlaşmaktadır. Uzun senelerdir köpek eğitimi işinde kendini ispatlamış ve ayda yüzlerce köpeğe hem eğitim veren hem otel hizmeti veren, geniş alan üzerine kurulu tesiste güvenilir eğitmenlerin bulunduğu petokulu ailesini tercih edebilirsiniz.

Köpekler için eğitim hiçbir zaman geç değildir. Gerekli bilgilerin ve yardımların alınması sonucu evlerinizde yada köpek eğitim merkezlerinde köpeğinize eğitim verebilirsiniz.

Köpeğinizin cinsine, sosyallik durumuna ve en önemlisi yaşına göre eğitim süreleri değişebilir. Kalıcı bir eğitim uygulamak sürekli tekrarlardan geçer. Köpeğiniz profesyonel eğitim almış dahi olsa eğitmenin sizden uygulamanızı istediği birçok tekrar olacaktır ki bu da eğitimin köpeğe işlenmesini sağlayacaktır. Yavru köpeklerin itaat eğitimleri yaklaşık 1 ay içinde tamamlanabilir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu