Genel

Köpeklerde Parlak ve Sağlıklı Tüylere Sahip Olmak İçin 5 Altın Kural

Köpeklerde en sık görülen durumlardan bir tanesi tüylerinin ve derisinin sağlıksız olmasıdır. Aslından tüylerinin parlaklığı ve sağlıklı olması köpeğinizin genel sağlığı hakkında bilgi verir. Bu durumun pek çok farklı sebebi olabilir. Genellikle yaşanan tüy sorunları beslenmeden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden, ilk olarak köpeklerin beslenmesinde değişiklik yapabilirsiniz.

Köpeklerin sağlıklı bir tüy yapısına sahip olması için düzenli olarak bakım yapılması da önemlidir. Tüm bu işlemler sonucunda köpeğinizin tüyleri güçlenecek ve parlak bir görünüme sahip olacaktır. Sağlıksız tüylere sahip olan köpeklere oranla daha parlak tüylere sahip olan köpekler genel olarak daha kaliteli bir yaşam sürmektedir. Bu yüzden köpeklerin tüy sağlığı ihmal edilmemelidir.

Köpeklerin Tüy Sağlığını Desteklemek İçin 5 Tavsiye

Sizler için bu yazımızda köpeğinizin genel tüy sağlığını korumanız ve eğer tüyleri olması gerekenden sağlıksızsa vakit kaybetmeden bu soruna çözüm bulunması gerekir. Bunun için aşağıdaki tavsiyelerimizi dikkate almanızı öneririz.

 #1 Güneşten ve Soğuktan Korunmak

Köpeklerde Parlak ve Sağlıklı Tüylere Sahip Olmak İçin 5 Altın Kural

Köpekler için güneş ve soğuk tüylerinin ve özellikle derisinin sağlıksız olmasına yol açabilir. Dolayısıyla yaz ve kış dönemlerinde köpeklerin korunması gerekir. Buradaki ana etmen güneşten gelen UV ışınlardır. Bu ışınlar köpeğinizin derisine zarar verir. Özellikle de Tüysüz Çin Köpeği, Xolo gibi tüyleri bulunmayan köpeklere dikkat edilmelidir. Bu köpekler için güneşli ve soğuk havalarda muhakkak kıyafet giydirilmelidir. Bunun için Köpeğiniz Artık Modaya Ayak Uyduracak: En Tarz Köpek Kıyafetleri isimli yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca köpekler için üretilmiş olan güneş kremlerini de kullanabilirsiniz.

#2 Dış Parazitler

Köpeklerde tüy dökülmesi ve tüylerinin matlaşmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi derisinde ve tüylerinde dış parazitler bulunmasıdır. Dış parazitler, köpeğin tüyleri arasında yaşayan ve derisinden kan emerek beslenen parazit türüdür. Bunlar pire, kene, haşere gibi canlılar olabilir. Bu soruna çözüm olması için paraziter ürünler kullanılmalıdır. Eğer tahmin ettiğinizden çok daha yoğun bir parazitlenme görüyorsanız muhakkak veterinere başvurmalısınız.

Köpeklerde Dış Parazit Nedir? Köpek Dış Parazit Damlası Nasıl Kullanılır? isimli yazımızı muhakkak okuyun. Bu sayede köpeğinizi parazitlerden kolay bir şekilde koruyabilirsiniz.

#3 Düzenli ve Seyrek Banyo Yaptırmak

Köpeklerde Parlak ve Sağlıklı Tüylere Sahip Olmak İçin 5 Altın Kural

Köpeklerin tüylerinin sağlıklı olması için banyo yaptırılması önemlidir. Banyo sonrasında köpeğinizin tüylerinin temizlenmesi, daha parlak bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden banyoları ihmal edilmemelidir. Eğer köpeklere banyo yaptırmak hakkında bilgi sahibi değilseniz; Köpek Nasıl Yıkanır? Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Burada en çok yapılan hata ise köpeklere sık sık banyo yaptırılmasıdır, ancak köpeklerin tüylerinde ve derilerinde bulunan özel yağlar sürekli banyo yaptırılmasına bağlı olarak özelliğini yitirmektedir. Bu yüzden, Ayda bir veya en fazla iki kere banyo yaptırılması yeterlidir. Ayrıca kullandığınız şampuanın E vitamini veya hindistan cevizi yağı gibi doğal yağlar içeren şampuan olmasına özen gösterin.

En İyi Köpek Şampuanları İçin Buraya Tıklayın!

#4 Tüy Bakımı

Köpek sahipleri tarafından en çok ihmal edilen durum kesinlikle tüy bakımıdır. Köpeklerin tüyleri en azından iki günde bir düzenli olarak taranmalıdır. Uzun tüylü köpekler için günlük olarak tüy bakımı yapılması gerekir. Eğer doğru bir şekilde tüyler taranmazsa kısa süre içerisinde topaklanır ve bakteri oluşumuna imkan sağlar. Dolayısıyla köpeğinizin tüy bütünlüğünü bozacaktır. Bunun için düzenli olarak tüylerine bakım yapılması gerekir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Köpeklerin Tüy Bakımı Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

#5 Beslenme

Köpeklerde Parlak ve Sağlıklı Tüylere Sahip Olmak İçin 5 Altın Kural

Köpeklerin tüy sağlığı için en önemli olan konuyu en sona bırakmak istedim. Köpeklerin beslenmesiyle tüylerinin sağlığı doğru orantılıdır. Sağlıklı bir beslenme sonucunda köpeğin tüylerinin daha parlak ve güçlü olacağı gözle fark edilebilir derecede değişecektir. Bunun için kaliteli bir mama seçilmelidir. Ayrıca, seçtiğiniz mamanın bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bunlar;

  • Yüksek Protein: Tüy sorunu yaşayan köpeklerin normalden daha fazla proteine ihtiyaç vardır. Köpeklerin ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük bir kısmı proteinden karşılanır.
  • Yağ Asitleri: Tüy ve deri sağlığı için en önemli beslenme maddesi yağ asitleridir. Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri köpeğinizin daha parlak tüylere sahip olması için gereklidir. Bu besinler daha çok deniz ürünlerinde bulunduğu için köpeğiniz için balıklı mama seçebilirsiniz.
  • Vitamin ve Mineraller: Köpeklerin vitamin ve mineral alması tüylerinin sağlığını doğrudan etkiler. Bunun için mamanın en az %15’lik kısmının meyve ve sebzelerden oluştuğundan emin olun.

Köpek mamaları hakkında bilgi verdikten sonra, Köpeklerin Tüy Ve Deri Sağlığını Destekleyen Köpek Mamaları isimli yazımızda önermiş olduğumuz köpek mamalarını denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu