Süs Köpekleri

Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Tüysüz Çin Köpeği özellikleri ve bakımından bahsedeceğimiz konumuzda Ülkemiz’de sık rastlanmayan köpek türünden bahsetmiş olacağız.Bu Köpek nasıl bir köpektir? hepsi konumuzda.

Tüysüz Çin Köpeği Kökeni

Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpeklerin aslen Afrikalı olduğu düşünülmektedir. Çin’in ticaret gemiler ile Afrika’dan Çin’e getirildiği bilinmektedir. Çok köklü bir ırk olmasının yanında Aztek döneminde dahi izleri görülmektedir. Ayrıca bu köpeklerin Aztekler tarafından yiyecek olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri

Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Adından da anlaşılacağı üzere tüysüz bir köpektir, ancak bacaklarında, kafasında ve kuyruklarında tüy bulunur. Genel hatlarıyla çok sevimli ve sevecen bir köpektir. Boyutları oldukça küçüktür ve genelde süs köpeği olarak tercih edilir. Köpek gösterilerinde de tercih edilen bir ırktır.

Çin creste köpekleri bir sınır olmaksızın tüm köpek renklerinde görülebilmektedir. İri cüsseli olmamak ile birlikte bu tür köpeklerin yalnızca kuyruklarında, kafalarında ve patilerinde tüyleri bulunmaktadır. Vücutlarının gövde kısımlarında ise dalmaçyalı köpeklerin sahip olduğu gibi benekler bulunabilmektedir.

Tüysüz Çin Köpeği Karakteri

Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri ve Bakımı

 • Son derece oyun oynamaktan hoşlanan bir o kadarda her şeye duyarlı hassas yapısı vardır.
 • İç güdüsel olarak neşeli ve canlı hareketler sergileyen son derece zeki köpeklerdir.
 • Ailesine düşkünlüğüyle bilinir.
 • Evcil ve arkadaş canlısı olmaları nedeni ile yabancılarla dostluk ilişkileri, çocuklarda dostlukları ve diğer hayvanlar ile dostlukları gelişmiştir.
 • Diğer köpeklerle çoğunlukla sorun çıkarmazlar.
 • Yabancılarla da arası genel olarak iyidir.
 • Bu köpek soğukta beslenmeyecek kadar hassastır.
 • Soğuğu hiç sevmezler.
 • Ev içerisinde oyun oynamak onu eğlendirir ve mutlu eder.
 • Soğuğa çıkmak zorunda kalırsa üzerine bir kazak giydirmeniz onun üşümemesi için şarttır.
 • Evde beslemeye son derece uygundur bahçede beslenmesi önerilmez.
 • Zıplama yada bir yere tırmanmayı çok sever.
 • Tüylerini her gün bir yada iki defa taramak gereklidir.
 • Bakımı biraz zor olabilir.
 • Tüy kısımları özellikle ponpon şeklinde olmuş alan traş edilmesi gerekir.

Tüysüz Çin Köpeği Bakımı

Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler apartman dairesinde yaşamak için oldukça uygundur. Aynı zamanda sıcağa karşı çok dayanıklı bir ırktır, ancak soğuğa karşı zayıf bir yapısı vardır. Genel olarak iyi bir aile köpeğidir. Ayrıca egzersiz gereksinimi çok azdır. Arada bir yürüyüşe çıkmak iyi gelecektir. Apartmanda Beslenebilecek Köpekler isimli yazımızdan apartman yaşantısına uyum sağlayabilecek köpeklere erişebilirsiniz.

Bakımları aksatılmadan yapılmalıdır. Banyo yaptırdıktan sonra veterinerinizin verdiği nemlendiriciyi sürmeniz gerekebilir. Son derece temiz köpeklerden biridir. Her ne kadar tüy bakımı kolay olsa da ciltlerine iyi bakım yapılması gerekir.

Tüysüz Çin Köpeği Sağlığı

Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpeklerin tüyleri bulunmadığı için derileri hassastır. Genelde karşılaşılan sağlık sorunu cilt hastalıkları olmaktadır. Ufak darbelerden etkilenerek cildi çizilebilir. Ayrıca doğrudan güneşle temas etmemelidir. Bunun yanında diş kaybına yatkın olan bir köpektir ve kolay kilo alabilmektedir. Dolayısıyla beslenmesine dikkat edilmesi gerekir.

Tüysüz Çin Köpeği Çocuklarla İlişkisi

Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler genel mizaçları sevecendir. Çocuklarla iyi anlaşmasının yanı sıra onlarla beraber vakit geçirmekten ve oyun oynamaktan keyif almaktadır. Bunun yanı sıra yabancılara karşı da oldukça hoşgörülü ve sevecen bir köpektir.

Bu köpekler diğer hayvanlarla da iyi anlaşmaktadır. Diğer köpek ırklarına karşı mesafeli bir tutum sergilese bile onlarla anlaşabilmektedir. Genel olarak saldırgan bir mizaca sahip değildir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu