Süs Köpekleri

Japon Chin Özellikleri ve Bakımı

Japon köpekleri arasında çok fazla popüler olmasa da bu süs köpeği çok kişi tarafından beslenmektedir. Bu konumuz içerisinde sizlere Japon Chin Özellikleri ve bakımı hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Japon Chin Kökeni

Japon Chin Özellikleri ve Bakımı

Köken olarak Kore’ye dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Kore’den sonra Japonya’da seri üretim ve geliştirme aşamasına girişildi. 1700 tarihlerinde ise tüm Avrupa’ya yayıldı. Japon Saraylarında uzun süre beslenmiş ırklardandır. Genelde hediye vermek amacıyla bu köpekten faydalanılmıştır.

Popülerliği artmasında en önemli etken Kraliçe Viktorya’ya bu köpeğin hediye edilmesi olmuştur. Akc Tarafından kabul gören köpeklerdendir. Sevimliliğiyle ülkemizde de tercih edilen bir köpek ırkı haline gelmiştir.

Japon Chin Özellikleri

Japon Chin Özellikleri ve Bakımı

Bu köpeğin iki ismi vardır. Birincisi yazdığımız isim, diğer ismi de Japon Spaniel olarak adlandırılmaktadır. Yüzünün yapısı şirin ve gösteriş içerisindedir. Yumuşakça tüyleri bulunur. Kürkünün tüyleri sık ve her yerini kapsayabilen özelliktedir.

Alın kısmında yuvarlaklık mevcuttur. Burun kısmı iridir, burun delikleri net şekilde belli olarak derecede açıktır. Renkleri arasında farklılıklar olabilir genelde siyah ve beyaz renkleri mevcuttur. İki renkte de burun kısmı siyah rengi almıştır. Diğer renk olanlarda ise vücudundaki renk ile orantılı haldedir.

Gözleri bademe benzer. Dişlerinin kapanması çoğunlukla üst üste gelince kapanır vaziyettedir. Kulakları V Şeklinde bulunmaktadır ve yoğun tüyle kaplı haldedir. Yükseklik ile uzunluk kısmı hemen hemen aynı şekildedir. Kuyruğunu sırta kıvırıp o şekilde hareket eder. Kızıl, sarı renkleri de vardır.

Ağırlık: Erkeklerde 3-4 kg / Dişilerde 3-4 kg
Boy: Erkeklerde 18-28 cm / Dişilerde 18-28cm
Yaşam Süresi: 9-10 yıl

Japon Chin Karakteri 

Japon Chin Özellikleri ve Bakımı

Japon Chin, neşesi hiç eksik olmayan, her zaman için mutlu olmasıyla bilinir. Japon Chin ırkının genel olarak mizacı şu şekildedir:

 • Zekicedir sevgi içinde her zaman vardır.
 • Sahibine düşkünlüğüyle tanınmaktadır.
 • Herkese karşı sevecen yapıdadır.
 • Çocuksuz evler için ideal köpeklerden biridir.
 • Diğer köpeklerle yada diğer hayvanlarla arası son derece iyi haldedir.
 • Kendisiyle ilgilenilmesinden hoşnut olur.
 • Fazla havlama huyu yoktur.
 • Birçok süs köpeğinden daha iyi eğitim alma özellikleri vardır.
 • İyi bekçi köpeği olarak görev alabilir.

Japon Chin Bakımı

Japon Chin Özellikleri ve Bakımı

Apartmanda beslenmeye son derece uygundur. Ev içerisinde normal derece hareket halindedir. Sürekli iklim değiştiren yani sık sık seyahat eden, şehir değiştiren biriyseniz bu köpek size uygun değildir. Çünkü iklim değişmelerine karşı hassas bir bünyeye sahiptir.

Egzersiz ihtiyacı yoğun olan köpeklerden değildir.Düzenli olarak yapılacak yürüyüş onu mutlu etmeye yeterlidir. Egzersizlerinin arasında oyun oynamaktan da çok hoşlanır.

Bakımı ise kolaydır. Günde ayıracağınız 2-3 dakika ile kürkünün güzel görüntüsünü devam ettirebilirsiniz. Düğümler oluşmuş ise nazik bir temizleme gerekir. Gözlerinin temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

Japon Chin Sağlığı

Japon Chin Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler sağlıklı bir ırk olarak bilinmektedir ancak pek çok köpekte olduğu gibi yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. En temel olarak solunum ve göz problemleri görülebilir. Yatkın olduğu hastalıklar; göz problemleri, solunum problemleri, epilepsi, horlama, hapşırma olarak bilinmektedir. Bu köpeklerin göz bakımına dikkat edilmesi hayati önem taşımaktadır.

Japon Chin Çocuklarla İlişkisi

Japon Chin Özellikleri ve Bakımı

Bu köpeklerin arası çocuklarla iyidir ancak çocuklar tarafından sinirlendirilmemesi gerekir. Aksi halde agresif tavırlar sergileyebilir. Bu yüzden çocuklu aileler için tavsiye edilmeyen bir ırktır.

Bu köpekler genel olarak sıcakkanlı bir mizaca sahiptir. Yabancılara karşı herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Aynı zamanda diğer köpeklerle ve hayvanlarla arası oldukça iyidir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.3

Özet

Japon Chin görünümüyle dikkatleri üstüne çeken bir köpek ırkıdır. Bu köpekler genel olarak sevimliliğiyle bilinmektedir. Japon Chin ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. benim köpeğimin cinsi adı Zeytin 🙂 3 aylıktı petshop aldığımda 2 senedir beraberiz bu cinsten 1 kere gördüm istanbul da çok az var sanırım… iyiki almışım çok uysal havlaması yok belki eğitmedim diye bilmiyorum ama kafasına göre takılıyor ne isterse o oluyor insanlarıda hayvanlarıda çok seviyor 🙂 kediler onu pek sevmiyor yalnız… bence evde beslenebilcek en ideal cinslerin başında geliyor.

  1. Merhaba; Bizim de aynı cins erkek köpeğimiz var çok mutluyuz ancak sağlığı açısından artık çiftleştirmemiz gerekiyor. Nadir bulunması sebebiyle bulamıyoruz, arayış içerisindeyim. Sizinki eğer dişi ise ve çiftleştirmek isterseniz irtibata geçerseniz sevinirim.

 2. merhaba elinizde Japon Chin yavrular hala varmidir varsa fiyati nedir saygilarimla
  tel?05345543945

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu