Köpek Malzemeleri ve Köpek Ürünleri

Pekinez Özellikleri ve Bakımı – Pekinez Hakkında Her Şey

Pekinez Kökeni

Pekinez Özellikleri ve Bakımı - Pekinez Hakkında Her Şey

Pekinez diğer bir adıyla Pekingese köpekleri Çin kökenli bir köpektir. Hatta Çin halkı olarak yarı kutsal sayılmaktadır. Çünkü bu köpeklerin, kötü ruhları kovduğu düşünülen Foo köpeğinin devamı olduğu düşünülmektedir.

Eski zamanlarda halktan insanlar bu köpeklerle karşılaştıklarında selam vermekteydi. Aynı zamanda bu köpekleri çalan kişiler idam ediliyordu. Bir diğer rivayete göre imparator yaşamını yitirdiğinde mezarlarına bu köpeklerle beraber gömülüyordu. Böylece ölümden sonraki hayatta bu köpeklerin imparatoru koruyacağı düşünülüyordu.

Çin halkının önemli bir simgesi olan bu köpekler 1860 senesinde Batıya getirildi. Daha sonra ilk defa 1909 senesinde Amerika’da tanıtıldı.

Pekinez Özellikleri

Pekinez Özellikleri ve Bakımı - Pekinez Hakkında Her Şey

Pekinez köpekleri, boyut olarak küçük köpekler sınıfında yer almaktadır. Yaklaşık olarak dişileriyle erkekleri aynı boyda ve kiloda olmaktadır.

Tüyleri diğer köpeklere oranlara biraz daha uzundur. Tüy yapıları ise çift katmanlı, yumuşak ve ipeksi dokudadır. Tüylerinin uzun olmasından dolayı tüy bakımı ihmal edilmemelidir. Her ne kadar aşırı tüy döken bir yapısı olmasa bile orta derecede tüy dökmektedir.

Pekinez cinsi köpek Süs Köpekleri kategorisinde içerisinde yer alan bir ırktır.Sevimli küçük olması nedeniyle özellikle kadınlar tarafından çok sık tercih edilen bir ırk olma özelliği taşımaktadır.

Ağırlık: 3-5 kg
Boy: 30 cm
Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Pekinez Karakteri

Pekinez Özellikleri ve Bakımı - Pekinez Hakkında Her Şey

Pekinez ırkı genel olarak iyi huylu ve sevecen bir köpek olarak bilinir. Her ne kadar inatçılık gösterse bile anlaşması çok zor olmayacaktır. Bunun yanında bekçi ve kucak köpeği olarak tercih edilebilir.

 • Pekinez karakter olarak kendini tehlikeye atacak kadar cesur ve  gözü pek köpek cinsidir.
 • Sahibine karşı aşırı sevgi içinde olan bir köpektir.
 • Genel olarak uysal bir yapıya sahiptir.
 • Yabancılara karşı oldukça mesafelidir.
 • Çok inatçı olan bu köpek cinsi bazı zaman sahibine dediklerini yaptırmak ister.Bazen yemek yemediği olur ve inat eder.
 • Vücudu obeziteye yatkın olduğu için, aşırı yemek tüketiminde rahatlıkla şişmanlayabilir.
 • Pekinez cinsi köpekler normal köpeklere göre daha fazla havlama eğilimi göstermektedir. Bu yüzden apartman dairesinde yaşaması durumunda sorun oluşturabilir.
 • Kıskanç bir karaktere sahiptir. Bu yüzden çocuklu aileler için tavsiye edilmez.
 • Diğer köpeklerle ve hayvanlarla iyi anlaşmaktadır. Yabancı kişilere karşı mesafe koyabilir ancak onları kabullenmesi zor olmayacaktır.
 • Oyun oynamaktan oldukça keyif almaktadır.

Pekinez Bakımı

Pekinez Özellikleri ve Bakımı - Pekinez Hakkında Her Şey

Pekinez Bakımı biraz zordur. Oldukça tüylü bir köpek cinsidir. Tüy bakımına özen gösterilerek hareket edilmesi gerekmektedir. Tüy dökme durumu orta derece olarak kabul edilebilir. Tüylerini kısaltmak köpek ve ev için çok daha uygundur. Özellikle gözlerine düşmekte olan ve görmesini engelleyen tüyler köpeği çok rahatsız edebilir.

Egzersiz yapma ihtiyacı hisseden bir köpek cinsi değildir ancak sizinle oyun oynamaktan çok keyif alacaktır. Çok fazla enerjik bir köpek olmadığı için apartman dairesinde yaşayabilir ve bahçeye ihtiyacı yoktur ancak aşırı havlamasından dolayı komşularınızı rahatsız edebilir.

Zamanı geldikçe tırnak bakımı da yapılmalıdır. Aynı zamanda tüylerinde oluşabilecek düğümlere anında müdahale edilmelidir. Temizliğini yaparken kuru şampuan kullanılabilir.

Pekinez inatçı bir köpek ırkı olduğu için tuvalet eğitimi vermek oldukça zordur. Sabır bu işin temel kurallarından biridir aksi halde başarı oranı oldukça düşüktür. Şiddet ve sert davranışlar köpeği daha çok ürkütecek ve istenilen tuvalet eğitimini alamamasına neden olacaktır.

Köpeğe tuvalet eğitimi verilmesi zor olsa bile, doğru yere tuvaletini yaptığında ona ödül mamaları vererek bu alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Pekinez Sağlığı 

Pekinez Özellikleri ve Bakımı - Pekinez Hakkında Her Şey

Pekinez yavrusu seçerken özellikle safkan olmasına özen göstermelisiniz.  Pekinezler genetik hastalıklara çok fazla yatkın olan bir köpek ırkıdır. Dolayısıyla, eğer varsa anne ve babasındaki hastalıklar öğrenilmelidir.

Pekinez köpeği birçok hastalığa yakalanma riski olan köpektir. Bu hastalıklara arasında il sırayı patella çıkığı almaktadır. Bu hastalık küçük köpek ırkları arasında en fazla görülen bir rahatsızlıklardandır. Eğer hızlı bir şekilde fark edilir ve müdahale edilirse tedavi süreci kolaylaşacaktır. İleri derecede patella çıkığı olması durumunda cerrahi müdahale gerekebilir.

Köpeğin kilosuna çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü, Pekinezler obezite yolunda ilerlerse horlama problemi ortaya çıkabilir.

Pekinez Özellikleri ve Bakımı - Pekinez Hakkında Her Şey

Pekinez köpeğinin hastalıkları arasında bunlara ek hastalık olarak katarakt, testislerin tam olarak aşağı inmemesi olan kriptorşidizm, göz kapağı içerisine doğru kirpik büyümesi hastalığı olan ektopik cilia, göz kapağının içe batması, göz kuruluğu, mitral kapak hastalığı, mesane taşı, retina hastalıkları ve intervertebral disk hastalığı verilebilir.

Yavru Pekinez yavrusu alırken anne sütünden erken ayırmamaya özen gösterilmesi gerekir. Gelişimi için anne sütü oldukça önemlidir. Yavrunun iç dış parazit ilaçları alıp alınmadığı öğrenilmeli ve aşısı yapılana kadar üşümeyeceği bir alanda bulundurulmalıdır.

Pekinez Çocuklarla İlişkisi 

Pekinez Özellikleri ve Bakımı - Pekinez Hakkında Her Şey

Daha önce belirttiğimiz üzere Pekinez köpeği çocuklu aileler için önerilmemektir. Çünkü, oyun sırasında herhangi bir sert ve ani harekette saldırganlaşabilir. Ayrıca çocuklarla iyi anlaşabilen bir köpek ırkı değildir. Bu yüzden eğer çocuğunuz varsa ve Pekinez sahibi olmak istiyorsanız tekrar düşünmenizi tavsiye ederiz.

Pekinez köpeğine fiziksel olarak benzeyen Bichon Havanese ırkını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.5

Özet

Pekinez köpeğinin ataları Çin’de yer almaktadır. Hatta bir dönem Çin’de kutsal olarak görülmekteydi. Eski zamanlarda sadece imparator ve ailesi Pekinez sahibi olabiliyordu. Pekinez ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Pekinez Özellikleri ve Bakımı - Pekinez Hakkında Her Şey
Köpek Mamaları
Pekinez Özellikleri ve Bakımı - Pekinez Hakkında Her Şey
Köpek Konserve
Pekinez Özellikleri ve Bakımı - Pekinez Hakkında Her Şey
Köpek Tasması
Pekinez Özellikleri ve Bakımı - Pekinez Hakkında Her Şey
Köpek Ödülleri

176 Yorum var

 1. Murat 13 Temmuz 2020
 2. erman 29 Ağustos 2019
 3. Ferudun ülker 11 Aralık 2018

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın