Süs Köpekleri

Pekinez Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Pekinezler tarihe giriş sahnesi bilinmeyen, çok eski uygarlıklarda bile ismi geçen neredeyse tarihi eser bir köpek cinsidir. Tıknaz vücudu, düz ağız yapısı ve aslanı andıran yeleleri eski çağlardaki insanların aslanların soyundan devşirme olarak ortaya çıkardığı bir oyuncak köpek cinsi olarak düşünülmesine neden olmuştur.

İnsanlarla oldukça kuvvetli bağlar kuran pekinezler, kendine özgü düşünce ve anlayış yapısına sahip olağanüstü köpeklerdir. Her ne kadar siz ona bir şeyi yaptırmaya çalıştırsanız da eğer yapmayı düşünmüyorsa yapmazlar. Buda bu pekinez köpek cinslerini birazda huysuz yapar.

Günümüzde favori apartman köpeklerinin başında gelen pekinez cinsi oldukça popüler olarak beslenen bir ırktır. İyi bir bakım ve eğitimle uzun yıllar size seve seve dostluk yapacaklardır.

Pekinez Köpeği Kökeni

Pekinez Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Pekinez diğer bir adıyla Pekingese köpekleri Çin kökenli bir köpektir. Hatta Çin halkı olarak yarı kutsal sayılmaktadır. Çünkü bu köpeklerin, kötü ruhları kovduğu düşünülen Foo köpeğinin devamı olduğu düşünülmektedir.

Eski zamanlarda halktan insanlar bu köpeklerle karşılaştıklarında selam vermekteydi. Aynı zamanda bu köpekleri çalan kişiler idam ediliyordu.

Bir diğer rivayete göre imparator yaşamını yitirdiğinde mezarlarına bu köpeklerle beraber gömülüyordu. Böylece ölümden sonraki hayatta bu köpeklerin imparatoru koruyacağı düşünülüyordu.

Çin halkının önemli bir simgesi olan bu köpekler 1860 senesinde Batıya getirildi. Daha sonra ilk defa 1909 senesinde Amerika’da tanıtıldı.

Pekinez Köpeği Özellikleri

Pekinez Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Pekinez köpekleri, boyut olarak küçük köpekler sınıfında yer almaktadır. Yaklaşık olarak dişileriyle erkekleri aynı boyda ve kiloda olmaktadır.

Tüyleri diğer köpeklere oranlara biraz daha uzundur. Tüy yapıları ise çift katmanlı, yumuşak ve ipeksi dokudadır. Tüylerinin uzun olmasından dolayı tüy bakımı ihmal edilmemelidir. Her ne kadar aşırı tüy döken bir yapısı olmasa bile orta derecede tüy dökmektedir.

Pekinez cinsi köpek Süs Köpekleri kategorisinde içerisinde yer alan bir ırktır. Sevimli küçük olması nedeniyle özellikle kadınlar tarafından çok sık tercih edilen bir ırk olma özelliği taşımaktadır.

Ağırlık: 3-5 kg
Boy: 30 cm
Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Pekinez Köpeği Karakteri

Pekinez Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

🔸 Pekinez ırkı genel olarak iyi huylu ve sevecen bir köpek olarak bilinir. Her ne kadar inatçılık gösterse bile anlaşması çok zor olmayacaktır. Bunun yanında bekçi ve kucak köpeği olarak tercih edilebilir.

🔸 Pekinez karakter olarak kendini tehlikeye atacak kadar cesur ve gözü pek köpek cinsidir.

🔸 Sahibine karşı aşırı sevgi içinde olan bir köpektir.

🔸 Genel olarak uysal bir yapıya sahiptir.

🔸 Yabancılara karşı oldukça mesafelidir.

🔸 Çok inatçı olan bu köpek cinsi bazı zaman sahibine dediklerini yaptırmak ister. Bazen yemek yemediği olur ve inat eder.

🔸 Vücudu obeziteye yatkın olduğu için, aşırı yemek tüketiminde rahatlıkla şişmanlayabilir.

🔸 Pekinez cinsi köpekler normal köpeklere göre daha fazla havlama eğilimi göstermektedir. Bu yüzden apartman dairesinde yaşaması durumunda sorun oluşturabilir.

🔸 Kıskanç bir karaktere sahiptir.

🔸 Diğer köpeklerle ve hayvanlarla iyi anlaşmaktadır. Yabancı kişilere karşı mesafe koyabilir ancak onları kabullenmesi zor olmayacaktır.

🔸 Oyun oynamaktan oldukça keyif almaktadır.

Pekinez Köpeği Bakımı

Pekinez Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Pekinez Bakımı biraz zordur. Oldukça tüylü bir köpek cinsidir. Tüy bakımına özen gösterilerek hareket edilmesi gerekmektedir. Tüy dökme durumu orta derece olarak kabul edilebilir. Tüylerini kısaltmak köpek ve ev için çok daha uygundur. Anüs çevresindeki kürk, kirlenme açısından günlük olarak kontrol edilmelidir.

Özellikle gözlerine düşmekte olan ve görmesini engelleyen tüyler köpeği çok rahatsız edebilir. Aynı zamanda tüylerinde oluşabilecek düğümlere anında müdahale edilmelidir. Temizliğini yaparken kuru şampuan kullanılabilir. (Köpeklerde Tüy Bakımı)

İhtiyaç duyulduğunda yada çok kirlendiğini düşünmüyorsanız 2 haftada 1 kere köpeğinizi yıkayabilirsiniz. (Köpek Yıkama Rehberi)

Kulaklarını da düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. (Köpeklerde Kulak Bakımı)

Egzersiz yapma ihtiyacı hisseden bir köpek cinsi değildir ancak sizinle oyun oynamaktan çok keyif alacaktır. Çok fazla enerjik bir köpek olmadığı için apartman dairesinde yaşayabilir ve bahçeye ihtiyacı yoktur ancak aşırı havlamasından dolayı komşularınızı rahatsız edebilir.

Zamanı geldikçe tırnak bakımı da yapılmalıdır. Genelde ayda 1 kez tırnakları kontrol edilmeli ve halılara ve koltuklara zarar vermemesi için uzun görünüyorlarsa kesilmelidir. (Köpek Pati Bakımı)

Pekinez inatçı bir köpek ırkı olduğu için tuvalet eğitimi vermek oldukça zordur. Sabır bu işin temel kurallarından biridir aksi halde başarı oranı oldukça düşüktür. Şiddet ve sert davranışlar köpeği daha çok ürkütecek ve istenilen tuvalet eğitimini alamamasına neden olacaktır. (Köpek Tuvalet Eğitimi)

Sosyalleşme her köpekte olduğu gibi bu cins için önemlidir. Çok aktif bir hayat yapısı olmasada huysuzluğu ve kendi karakteri gereği agresif görünebilir. (Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi)

Beraber yaşadığınız dostunuzun ve elbetteki sizinde sınırlanırız olacaktır. Bu sınırları belli etme ve köpeğinizi daha kolay yönlendirme doğru bir itaat eğitiminden geçer. (Köpeklerde Komut Eğitimi)

Dişlerinin bakımı yapılmalı ve ağız sağlığı konusunda dikkat edilmelidir. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Göz bakımı ve sağlığı köpeğin genel sağlığını etkileyeceği için gözlerinin de temizlenmesi gerekir. (Köpeklerde Göz Temizliği)

Pekinez Köpeği Sağlığı 

Pekinez Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Pekinez yavrusu seçerken özellikle safkan olmasına özen göstermelisiniz.  Pekinezler genetik hastalıklara çok fazla yatkın olan bir köpek ırkıdır. Dolayısıyla, eğer varsa anne ve babasındaki hastalıklar öğrenilmelidir.

Pekinez köpeği birçok hastalığa yakalanma riski olan köpektir. Bu hastalıklara arasında il sırayı patella çıkığı almaktadır. Bu hastalık küçük köpek ırkları arasında en fazla görülen bir rahatsızlıklardandır. Eğer hızlı bir şekilde fark edilir ve müdahale edilirse tedavi süreci kolaylaşacaktır. İleri derecede patella çıkığı olması durumunda cerrahi müdahale gerekebilir.

Köpeğin kilosuna çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü, Pekinezler obezite yolunda ilerlerse horlama problemi ortaya çıkabilir.

Pekinez köpeğinin hastalıkları arasında bunlara ek hastalık olarak katarakt, testislerin tam olarak aşağı inmemesi olan kriptorşidizm, göz kapağı içerisine doğru kirpik büyümesi hastalığı olan ektopik cilia, göz kapağının içe batması, göz kuruluğu, mitral kapak hastalığı, mesane taşı, retina hastalıkları ve intervertebral disk hastalığı verilebilir.

Yavru Pekinez yavrusu alırken anne sütünden erken ayırmamaya özen gösterilmesi gerekir. Gelişimi için anne sütü oldukça önemlidir. Yavrunun iç dış parazit ilaçları alıp alınmadığı öğrenilmeli ve aşısı yapılana kadar üşümeyeceği bir alanda bulundurulmalıdır.

Köpek sahipleri, herhangi bir hastalık belirtisi meydana geldiğini gözlemlediğinde bu durumunda ne yapılması gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir. En yakın veterinerden bilgi almalıdır. (Köpek Hastalıkları)

Pekinez Köpeği Beslenmesi

Pekinez Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Pekingese , veterinerinizin gözetimi ve onayı ile ticari olarak üretilmiş veya evde hazırlanmış yüksek kaliteli bir köpek maması gerekli besin değerini karşılar.

Herhangi bir diyet köpeğin yaşına (köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı) uygun olmalıdır. Bazı köpekler aşırı kilo almaya eğilimlidir, bu nedenle köpeğinizin kalori tüketimini ve kilo seviyesini gözlemleyin.

Hangi insan mamalarının  köpekler için güvenli hangilerinin güvenli olmadığını öğrenin. (Köpekler Ne Yer)

Köpeğinizin kilosu veya diyeti hakkında endişeleriniz varsa veterinerinize danışın. Her zaman temiz, tatlı su mevcut olmalıdır.

Pekinez Köpeği Çocuklarla İlişkisi 

Pekinez Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Daha önce belirttiğimiz üzere Pekinez köpeği çocuklu aileler için önerilmemektir. Çünkü, oyun sırasında herhangi bir sert ve ani harekette saldırganlaşabilir. Ayrıca çocuklarla iyi anlaşabilen bir köpek ırkı değildir. Bu yüzden eğer çocuğunuz varsa ve Pekinez sahibi olmak istiyorsanız tekrar düşünmenizi tavsiye ederiz.

Pekinez köpeğine fiziksel olarak benzeyen Bichon Havanese ırkını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.5

Özet

Pekinez köpeğinin ataları Çin’de yer almaktadır. Hatta bir dönem Çin’de kutsal olarak görülmekteydi. Eski zamanlarda sadece imparator ve ailesi Pekinez sahibi olabiliyordu. Pekinez ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

178 Yorum

 1. küçük ırk bir dost sahiplenmek istiyorum yaşı,cinsi,cinsiyetinin bir önemi yok, yardımcı olabilecek olan var mı ?

 2. ARKADAŞLAR ONCELIKLE SELAMIN ALEYKUM.
  BENDE BIR PEKINEZ KOPEK VAR 1.5 YASLARIN DA YADA 1 bilemiyorum sahiplendirmek istiyorum yer istanbul/esenyurt bakabilirim diyen olursa kendim gibi bakarim diyen olursa gozum kapali veririm. Numara 05536865966

 3. Merhaba, 1.5 yaşında dişi pekinezim var, tüylerini traş etmeye kıyamadık mevsim geçişlerinde aşırı döküyor.. mama vasiyesi alabilir miyim ?

 4. Biz de pekinez sahiplenmek istiyoruz. Ankara’dayız. Eğer sahiplendirmek istediğiniz yavrularınız varsa veya uygun fiyat olursa çok seviniriz.

 5. 3 yaşına girmek üzere güzeller güzeli bi prensesim var ankara civarı çifleştirmek üzere bir beyfendi arıyoruz ☺️
  0532 528 07 38

 6. Yan komşunun pekinez köpeği var hicbir köpek cinsiyle anlaşamıyor benim pitbull cinsi köpeğim var bahçemde komşunun bahçesine atlayıp pekinezı boynundan ısırıp salladı ve öldürdü ev içinde besleyecekseniz tercih edebilirsiniz

  1. Senin pitbull beslsyen zihiyetine.. Utanmadan bide gelip burada yazmissin kopegi parcaladi vs. Umarim bir gun seni parcalar o kopegin.

   1. Katiliyorum. Ve bahcede salik birakmak da neyin kafasi acaba. Rahatliginiz da sinir bozucu. Bana boyle birsey yasatsaydiniz dunyayi size dar ederdim. Komsunuz cok tepki gostermemis ki gayet piskince anlatabiliyorsunuz.

   2. Pitbull iyi eğitimle çOk sadık ve çocuklarla bile iyi anlaşabilen bir köpektir. Eskiden dövüş köpeği olarak kullanılmasından dolayı çoğu kötü davranışa tahammül edebilir. YANLIŞ eğitimle pitbulllar yanlış gösterilmektedir bizlere. Senden akıllı bir hayvan ve salak saçma dileklerin de baya manasız Pekinez gibi inatçı ve deli cesarete sahip bir köpeği , yan bahçede pitbul olan bir evde beslemek bence pitbul beslemekten saçma bir davranış o yüzden adam gibi özür dile.

   3. Size katılıyorum. Benimde pekinez ırkı dişi 4 aylık bir kızım var adı Venüs, köpeğinin komşu köpeğini öldürmesini anlatması hiç hoş değil.

 7. Bizim mahallemizde 2 tane var her geçen arabaya saldırıp havlıyor geçenlerde araba birtanesinin üstünden geçti köpek yerle bir oldu köpek alacaksanız başka cinsleri tercih edebilirsiniz

 8. 4,5 yaşında safkan pekinese paşa’mıza dişi pekinese arıyorum. iletişim 0507 038 7666

 9. Merhaba.erkek pekineesim var.cok iyi huylu bir cocuk…genleri cok ozel.ANTALYAda ciftlestiemek için dişi pekinees arıyoruz.05436290361

   1. Merhaba benimde erkek pekineskm var ciftlestirmek icin es afiyoruz mjmkunse antalyaya geldigimizde ciftlestirebilirmiyiz

  1. Benim de 2 buçuk yasında bir kizim var oda çok tüy döküyordu tamamen traş ettim şuan tüyleri tekrar çıktı tüy dökmesi kalmadı. Yaz aylarındayken hem köpek için serinlik yapıyor hemde dökülen tüylerden kurtulduk.

 10. Pekinez 2 yasinda tuvalet egitimi var bide en kotu huyu kendini asiri derecede sevdiriyo gormek yasamak lazim taliplerini bekliyo toni irtibat no
  05386881440 kartal istanbul

   1. Benim çok iyi eğitimli dünya tatlısı bir kızım var .satiyorum isterseniz videoları ressimleri herşeyi var ..çok iyi bir eğitim almış inanılmaz akıllı ilgilenirseniz ..bana yazın ..telimi yollarım

  1. Bn 12yas bn im bes.alti ay sonra olacak ama bn olsam o toniyi kendime alistiktan sona reddedmezsin bn o kopislrin bakimi icin ugrasiyorum site site geİyorum ama senin yaptine azini acarsa bn hayvan lar severim bnce sn hayvanlar aleminden anlamiyorsun cocukla cocuk hayvanla hayvan ol biraz…

 11. Mrb bende pekinez sahiplenmek istiyistiyorum evde bize çocuk gibi sevgi göstereceği ne inanıyorum sahiplendirmek isteyen olursa yada sayılında olabilir zonguldak dan zafer ben ..05432814567 numaram

 12. Benim 9 aylık dişi beyaz pekinezim var ama çiftleşme dönemini çiftleşmede nelere dikkat edilmesi gerektiğini ne zaman çiftleştirmem gerektiğini bilmiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz

  1. Merhaba öncelikle.disi köpeklerde özel günleri var.afedersiniz onlar da regl oluyor.vr çiftleşme dönemi de o regl olduğu zaman diliminde gerçekleşiyor.

  2. Merhaba bende 1yaş saf tarçın renkli pekines var .çiftleştirmek istiyorum. Neredesiniz.ben bursadayım. Tşkler.

 13. 2 tane yorkshire terierimiz var biri kız biri erkek 1 ve 1,5 yaşında aşıları ve tuvalet eğitimleri vardır çok sık havlama huyları yok karneleri var antalya civarı elden teslim edilir tanesi 1250 tl 0553 391 86 46

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu