Köpek Sağlığı

Köpeklerde 6 Adımda Kolay Kulak Temizliği [Videolu]

Köpek genel sağlığını önemli derecede etkileyen kulak temizliği özellikle kulakları sarkık köpeklerde daha çok dikkat edilmesi gereken bir husustur. Haftalık olarak kulakların kontrol edilip temizlenmesi gerekir. Tek başınıza da yapılabilecek köpek kulak temizliği herhangi bir enfekte yada hastalık gözlemlenmedikçe çok kolay olacaktır.

Düzenli kontrol ve temizlikle köpeklerinizin kulak sağlığını sağlayabilir, veteriner ve köpek eğitmenlerinin talimatları sayesinde bu işlemi onlar için aktiviteye dönüştürebilirsiniz.

Köpek Kulağının İncelenmesi


🔸
Kulak temizliğine başlamadan önce köpeğin kulaklarının kontrol edilmesi gerekir. Kontroller sırasında herhangi bir olumsuzluk yoksa ve pis bölge sadece kulak kirinden ibaretse kulak temizleme işlemine geçebiliriz.

🔸 Köpeğinizin kulaklarını incellerken dikkat edilmesi gerekenler

Kulakların Genel Sağlık Durumu


🔸
Köpek kulaklarının içi birden çok asalak canlıyı yada kiri barındırabilir. Çimenler, ağaç parçaları, bitki kılları ve tohumlar kulağın içine kaçmış olabilir.

🔸 Keneler, bitler ve pireler gibi asalak canlılar kulak içindeki gizliliğin tadını çıkarırlar. Bu akarların temizlenmemeleri kaşıntıya ve kulak akıntılarına neden olabilir. Veterinerinizden alacağınız dış parazit ilacı bunların üstesinden gelecektir.

🔸 Köpeğinizini yanınıza oturtun ve sakinleştirin.

🔸 Kulağını yavaşça kaldırarak arkaya doğru eğin.

🔸 Kulaktan herhangi renkli yada renksiz bir sıvı akıp akmadığını kontrol edin.(Eğer sıvı akışı varsa temizlemeden önce veteriner hekiminize başvurmalısınız.)

Köpeklerde 6 Adımda Kolay Kulak Temizliği [Videolu]

🔸 Kulağın derinliklerini görmeye çalışsanızda göremezsiniz ve zaten oraların temizlenmesi köpeğin kulak zarının zarar görmesine neden olabilir. Uzak durmalısınız.

🔸 Kulakta mantar enfeksiyonlarının olup olmadığını kontrol edin. Kulak mantarları kaşıntıya ve kahverengi akıntıya neden olur. İlaç yardımıyla bu mantarlardan kurtulabilirsiniz.(Kulak temizleyerek mantarların geçmesini sağlayamazsınız.)

Köpeklerde 6 Adımda Kolay Kulak Temizliği [Videolu]

🔸 Kulağın dış kısmında bakteriyel enfeksiyonlar mevcut mu kontrol etmelisiniz. İlaçlarla kolayca temizlenebilen enfeksiyonlar olduğu gibi köpeğin genel sağlık durumunu da etkileyen enfeksiyonlar mevcuttur.

🔸 Kulak içinde tümör ve yumruları kontrol edin. Çok nadir bir durum olasada köpeklerin kulak içlerinde yumrular gözlemlenebilir. Çoğu zaman bu yumrular sinek ısırıkları ve cilt kislerinden oluşur. Birkaç hafta boyunca gözlemleyip çoğalmaları, büyümeleri ve köpeği rahatsız etmesi durumda veterinerinize başvurun.

                                                        6 Adımda Köpek Kulak Temizliği
Köpek Kulak Temizleme Sıvısı Alın Pamuk yada Gazlı Bez Kullanın
Önce Kulak Kanallarını Temizleyin Kulak İçi Kirlerini Temizleyin
Köpeğin Kulaklarını Temizlemesine İzin Verin Kulak Temizliğini Düzenli Hale Getirin

Veteriner Tavsiyeleri            Yardımcı Makaleler              Sıkça Sorulan Sorular    

Köpek Kulaklarını Temizleme

🔸 Köpeklerin kulak içleri oldukça hassastır. Kulak temizliği yaparken kesinlikle çubuk yada sivri uçlu materyaller kullanmamanız gerekir.

🔸 Köpeğiniz kulak kontrollerine aşırı tepki gösterdiyse yanınızda bir kişinin daha olması ve köpeğinizi sakinleştirmesi işinizi kolaylaştıracaktır.

🔸 Oynamaya alışkın olduğu köpek oyuncağını vererek ya da sakinleştirici bir müzik açarak köpeğinizin strese girmesini engelleyebilirsiniz.

Tüm koşullar uygunsa artık kulakları temizlemeye başlayabilirsiniz.

1) Köpek Kulak Temizleme Sıvısı Alın

Köpeklerde 6 Adımda Kolay Kulak Temizliği [Videolu]

🔸 Petshoplardan yada hayvan sağlık malzemesi satan yerlerden köpek kulağı temizliği için özel olarak üretilmiş sıvılardan almanız gerekir. Bu temizleyiceler antitoksidan ve antibakteriyel özellikli oldukları için sağlıklı temizlik yapmanıza yardımcı olacaktır.

🔸 Evlerde bulunan sirke ve papatya çayları da köpeklerin kulak temizliğinde kullanılabilir. Sirke suyla karıştırılarak oda sıcaklığında olduğundan emin olunarak temizlik işleminde kullanılabilir. Papatya çaylarıda oda sıcaklığında köpek kulak temizliği için ideal bir temizleyici olacaktır.

2) Temiz Kaba Koyduğunuz Sıvıya Pamuk Batırın


🔸
Top şeklinde olan pamuklardan tercih etmeniz rahatlık olacaktır. Pamuğu sıvıya batırıp fazla alınan sıvıyı sıkarak pamuktan atmalısınız. Kulağın içine damlaması köpeği oldukça rahatsız edecektir.

🔸 Küçük ırk bir köpeğiniz varsa top pamuğun yarısını da kullanabilirsiniz.

🔸 Pamuk tedarik edemediyseniz köpekler için kullanılan steril pedler yada gazlı bezi parmağa sararak sıvıya daldırıp temizleme işlem yapabilirsiniz.

🔸 Fazla sıvıyı sıktıktan sonra pamuğun yada bezlerin nemli olmasına dikkat etmelisiniz.

3) Köpeğinizin Kulak Kanallarını Temizleyin


🔸
Köpeğinizin kulak kanallarının içini çok bastırmadan silmelisiniz. Gördüğünüz tüm kirleri ve kalıntıları dikkatlice temizleyin. Kulak içine çok yaklaşmadığınız ve nazik olduğunuz sürece köpeğiniz bu işlemi oldukça iyi tolere edecektir.

🔸 Kulak kıkırdağı hassas olduğu için dikkatli olmanız ve kulak içinde yaralar varsa dikkatli davranmanız gerekir. Kir ve balmumu kalıntıları çıkmada inatçı olsada sabırla pamuğu temizleyerek devam edip temizlemeyi bitirmelisiniz.

4) Kulak İçi Kirleri Temizleyin


🔸
Kulak temizliği ihmal edilmiş köpeklerde gereken bu durum veteriner tavsiyesi olmadan ve her kulak temizliği seferinde yapılmamalıdır.

🔸 Balmumu ve bazı yağlı inatçı kirler kulağın iç kısmında çok fazla birikmiş olabilir. Bu durum köpeği kulak sağlığını tehdit edecektir. Kulağın içine doğru sıkılan temizleyicinin çok fazla olmadan ancak kirleri çıkarmaya yetecek kadar olmasına dikkat etmelisiniz.

🔸 Kulağa sıvıyı sıktıktan sonra yaklaşık 1 dakika boyunca kulak dibine kulak dışından masaj yapmanız gerekir. Kirler yumuşadıktan sonra pamuk yada gazlı bez yardımıyla temizlemelisiniz.

5) Kulak Temizliğinden Sonra Köpeğin Kulaklarını Temizlemesine İzin Verin


🔸
Köpeğinizin kulak temizliği bittikten sonra başını sallaması gayet normaldir. Kulağın içinde kalan fazla kulak temizleme sıvısının dışarı çıkmasını sağlayacaktır.

🔸 Kafa sallaması durduktan sonra yine gazlı bez veya pamuk yardımıyla kulakların derinliklerinden çıkan kirleri rahatlıkla alabilirsiniz.

6) Köpeklerinizin Kulaklarını Düzenli Olarak Temizleyin
Köpeklerde 6 Adımda Kolay Kulak Temizliği [Videolu]

Haftalık kulak muayenesi ve temizliği (gerekirse), uymanız için harika bir program olacak ve olası kulak sağlığı sorunlarının üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Kir oldukça hızlı birikir ve özellikle sarkık kulaklı köpeklerde enfeksiyonlara yol açabilir.

Veteriner Önerileri

🔸 Köpeğiniz kulak temizleme işleminde uslu durursa sevdikleri konserve mamaları yada ödül mamalarıyla ödüllendirmeniz onların bir sonraki sefere daha ılımlı olmasını sağlayacaktır.

🔸 Köpeğiniz için en iyi kulak temizleme zamanından biride denizde yüzdükten sonra temizlik yapılmasıdır. Kulak kirleri tuzlu suyla yumuşayacağı için işiniz gayet kolay olacaktır.

🔸 Kulak temizliği yaparken zarar vermekten korkuyorsanız veteriner hekiminiz size gerekli bilgileri verecek ve uygulamalı olarak gösterecektir. Geçmişte kulak problemleri yaşan köpeklerde kesinlikle veteriner tavsiyesi almak en doğrusu olacaktır.

İlgili Makaleler

                                                 Köpek Sağlığı İle İlgili Diğer Yazılarımız
En Çok Görülen Köpek Hastalıkları Köpeklerde Göz Temizleme
Köpeklerin Stres Belirtileri Köpeklerde Lösemi Belirtileri ve Tedavisi
Köpeklerde Pati ve Tırnak Bakımı Köpek Kokusuna 5 Etkili Çözüm
Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi Köpeklerde Kulak Bakımı ve Temizliği
Köpeklerde Tüy Bakımı Köpeklerde Kaşınma Sorunu ve Çözümü

Kulak temizliğinde kesinlikle su kullanılmaması gerekir. Kulağın içine kaçan su dışarı çıkamazsa zararlı bakterilerin çoğalmasına ve köpeğinizin işitsel problemlerle karşılaşmasına neden olur.

Köpeğinizin kulak enfeksiyonu varsa, onu hemen veterinere götürün. Veterineriniz muhtemelen enfeksiyona yardımcı olacak özel bir kulak temizleme solüsyonu yazacaktır.

Veterinerinizden randevu alabilirsiniz. Büyük olasılıkla, köpeğinizin hemen tedavi edilmesi gereken bir kulak enfeksiyonu vardır.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu