Field Spaniel Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Field Spaniel

Field Spaniel Köpeği İngiliz Cocker Spaniel kullanılıp boyutları açısından seçici yerleştirmeler sonucunda elde edilen bir cinstir. Genel kökeni İngiltere olmaktadır. 1880 yıllarından 1901 yılına kadar show olarak Cocker ile beraber Spaniel arasında tek farkı boyut olarak görülmektedir. 25 pounddan ağır olan cinsi düz renkli field 25 pound çok daha ağır siyah beyaz ve kızıl, beyaz rengine sahip olan İngiliz Springer Spaniel olarak ve 25 pound az olanlar ise Cocker Spaniel  olarak belirtilmiştir. Field Spaniel cinsi ilk defa 1894 senesinde AKC tarafından kabul olarak görülmüştür. Günümüzde ise Amerika’da çok nadir görülen cins haline gelmektedir.

Field Spaniel köpeği çok iyi huylu bir köpektir. Karakteri bağımsız olmasına rağmen çok sevecen, ilgili ve yumuşak başlı bir köpektir. Genel olarak sakin bir köpektir, ama bazen inatçı ve çok sabırsız olma özelliği de vardır. Çok zeki, enerjik ve oyuncudur. Ailesine çok bağlıdır çok iyi bir ev köpeği olmaktadır. Sahibini çok sever tamamen itaatkar bir köpektir. Genel olarak diğer köpekleri sevmektedir, sorun çıkartmazlar. Çocukları çok severler eğlenceli zamanlar geçirmekten hoşlanırlar. Yavru haldeyken sosyalleştirmek ve temel olarak eğitim verilmesi iyi olacaktır. Genellikle hassas yapılıdır, azarlanmaktan ve kaba davranılmasından hoşlanmazlar. İlgi görmeyi çok severler. Yalnız kaldığı taktirde havlarlar ve eşyaları kemirebilirler. Fazla havlama özelliği yoktur. Bu nedenden dolayı apartman, ev ve bahçe gibi alanlar rahatlıkla beslenilebilir. Yaşam süresi ortalama olarak 10-12 yıl kadardır.

Field Spaniel Köpeği Fiziksel Özellikleri

Field Spaniel cinsi boyları erkekler ve dişilerde ortalama olarak aynıdır. 41-46 cm arası uzayabilirler. Ağırlıkları ise ortalama 16-23 kg kadar olabilir. Spaniel güzel görüntüsü ile baya dikkat çekmektedir. Orta derece de orantılı ve dengeli bir vücuda sahiptir. Her alanda çalışabilen avcı yardımcısı olarak kullanılır. Bu ırkın en önemli özelliklerinden birisi vücudunun simetrik ve yürüyüşündeki asalettir, bu nedenden dolayı çok dikkat çekmektedir. Yürüyüş sırasında başı dik ve güzel yürüyüşle çok asil bir görüntüye ulaşmaktadır. Gözleri büyük koyu kahverengi yada ela ve bakışları çok güzeldir. Kulakları orta derecede uzunlukta yassı ve tüylü bir şekildedir. Kafasının yanlarından aşağı doğru sarkmaktadır. Orta derecede uzun ve dalgalı bir kürke sahiptirler. Tüyleri çok sık ve parlaktır bu nedenden dolayı suyu geçirmez. Genel olarak tek renge sahiptir. Kızıl kahverengi, siyah ve altın kızıl renklerine sahiptir. Kuyruğu orta derece uzunluktadır. Ama genel olarak kısaltılmaktadır.

Field Spaniel Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Field Spaniel haftada 1 defa yada 2 defa düzenli olarak taranması gerekmektedir. Kulaklarının temizliği çok önemlidir. 2-3 ayda 1 kere düzensiz bir şekilde uzayan tüylerini kesebilir ve düzenli hale getirebilirsiniz. Bu şekilde bakımını yapmış olacaksınız.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın