Köpek Malzemeleri ve Köpek Ürünleri

İngiliz Springer Spaniel Köpeği Özellikleri ve Bakımı

İngiliz Springer Spaniel

Springer Spaniel ırkı bütün ingiliz av spanillerin çıkış noktası noktası olarak bilinmektedir. Rönesans zamanında Avrupalı bazı avcılar bu köpek ideal bir köpek olarak görünmekteydi. Amerika’da 1700 yıllarında popüler olmaya başlamıştır. Bu köpeğe ismi avı iyi görüp kaldırdığı için verilmiştir. Kuşları görür görmez hemen giderek hava kalkmasını sağlamaktadır. Springer Spaniel hem karada hemde suda av yapımında yardım edebilir. Diğer özelliği ise vurulan avı hemen koşup size getirir. Ayrıca bu cinsin kibarlığı, sevgi dolu ve mutlu olmasından dolayı aile köpeği de olmaktadır. İz sürme, avlanma, avı getirme, bekçi görevi ve itaatkar olma gibi diğer özelliklere sahip bir cinstir.

Springer Spaniel  dost canlısı, nazik, seven ve çok iyi huylu olması dikkat çekmektedir. Özellikle çocuklarla arası çok iyidir oyunlar oynamayı çok severler. Sahibine çok itaatkar, zeki ve çok beceriklidir. Genel olarak herkesle arası iyidir, özellikle insanların yanındayken acayip derece de mutlu olurlar. İlgi görmeyi çok severler, yalnız kalırsa havlar ve bulduğu eşyayı kemirme gibi özelliği vardır. Suyu aşırı çok severler hemen su görünce atlarlar. Genel olarak kuşları sevmezler, ama diğer hayvanlarla çok iyi anlaşabilir. Bazı Springer Spaniel köpeklerinin ciddi bir sorunu öfke sendromu denen bir hastalığa sahip olmasıdır. Gayet normal olarak görülen bu köpek bir anda istemsiz şekilde öfkelenir ve saldırmaya çalışabilir. Kriz gittikten sonra bir şey hatırlamayıp uykuya dalarlar. Siz Springer Spaniel  beslemek istiyorsanız ilk olarak bu hastalığa sahip olup olmadığını öğrenip daha sonra beslemeniz de fayda var. Yaşam süresi de 12-15 yıl kadardır.

İngiliz Springer Spaniel Köpeği Fiziksel Özellikleri

İngiliz Springer Spaniel Köpeği boyu erkeklerde 48-56 cm olabilir. Dişilerde ise 46-51 cm ye kadar uzanır. Ağırlıkları ise erkeklerde 20-25 kg olurken dişilerde 18-23 kg olabilir. Kulakları çok uzun ve vücut olarak baya yapılıdır. Ön bacakları yere dik basar ve ayak biçimi kompak bir cinstir. Kafası uzun ve güçlüdür. Gözleri orta derece de büyüktür ve kahverengi renktir. Genel olarak kuyruklar kesilmektedir. Orta derece de tüyleri uzundur ve kürkü dalgalı bir biçimde aşağı doğru sarkmaktadır. Renkleri ise siyah, beyaz, ciğer rengi yada mavimsi gri renklere sahiptir. Burnunun üstünde beyaz lekeler bulunan bir cinstir.

İngiliz Springer Spaniel Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Springer Spaniel Köpeği bakımı oldukça kolaydır. Tüy dökme mevsimlerinde özel olarak daha fazla bakım gereklidir. Kulakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Gerektiği zaman banyo yaptırılması gerekir. Orta derece de tüy dökmektedir.

İngiliz Springer Spaniel Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Springer Spaniel cinsi ile beraber her gün dışarı çıkabilir, yürüyüş ve koşularla zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz egzersizi uygulayabilirsiniz, zararı olmayacaktır.

 

İngiliz Springer Spaniel Köpeği Özellikleri ve Bakımı
Köpek Mamaları
İngiliz Springer Spaniel Köpeği Özellikleri ve Bakımı
Köpek Konserve
İngiliz Springer Spaniel Köpeği Özellikleri ve Bakımı
Köpek Tasması
İngiliz Springer Spaniel Köpeği Özellikleri ve Bakımı
Köpek Ödülleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın