Genel

Köpeğinizle Yürüyüşe Çıkarken Muhakkak Yanınızda Bulundurmanız Gereken 5 Şey

Köpeğinizle beraber yürüyüş yapmanız için birden fazla sebep vardır. Sadece dışarı çıktığınızda temiz hava almanızın ve eğlenmenizin yanı sıra köpeklerin genel sağlığını koruması için ve egzersiz yapması için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Bu yüzden hem sizin için hem de köpeğiniz için en iyi seçeneklerden bir tanesi yürüyüş yapmanızdır.

Genellikle köpekler dışarıda dolaşmayı ve çevresini keşfetmeyi sever, ancak her şey bu kadar basit değil. Köpeğinizle güvenli bir yürüyüş yapmanız için önceden düşünmeniz gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Yürüyüş kararı vermeden önce köpeğinizin yürüyüş için uygun olduğundan ve aşılarının tam olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Aksi halde dışarıdaki hastalık taşıyan hayvanlardan, böceklerden veya herhangi bir etkenden dolayı köpeğinizde büyük sorunlar yaşatacak hastalıklar oluşabilir.

Bir diğer önemli etken ise köpeğinizle yürüyüşe çıkmadan önce tüm güvenlik önlemlerini almış olmanızdır. Bunun için bazı ekipmanlara ihtiyacınız olabilir. İşte tüm bu unsurları da göz önünde bulundurarak, ihtiyacınız olabilecek tüm ekipmanları aşağıdaki listemizden bulabilirsiniz.

#1 Kayış

Köpeğinizle Yürüyüşe Çıkarken Muhakkak Yanınızda Bulundurmanız Gereken 5 Şey

Köpeğinizle yürüyüş yapamaya çıktıysanız ve köpeğiniz itaatkar değilse büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu durum özellikle yavru köpeklerde görülür. Bu yüzden köpeğinizle yaptığınız yürüyüşler için tasmasına bağlı olan bir kayış kullanmanız gerekir.

Köpekler doğal olarak meraklı hayvanlardır ve gördükleri her şey onların heyecanlanmasına yol açabilir. Örneğin, köpeğiniz başka bir köpeğe müdahalede bulunmak için yönelirse ve kavga durumu görülürse köpeğinizi kontrol altına almanız gerekir. Bu durum için kayış kullanımı çok önemlidir.

Kayış seçerken uygun uzunluğu bulmanız gerekir. Normal yürüyüş sırasında kayış gevşek, tehlike anında sıkı olmalıdır. Buna göre uygun bir uzunluk seçebilirsiniz. Ayrıca gece yürüyüşleri için fosforlu ve renkli kayışlar kullanmak daha pratik olabilir.

En sağlam kayışlar için buraya tıklayabilirsiniz.

#2 Tasma

Tabiki kayışı bağlayabilmeniz için bir adet tasma almanız gerekmektedir. Bu tasmaların kolay çıkartılabilir olması önemlidir. Eğer köpeğinizin boynundaki tasmaya herhangi bir şey takılırsa kısa süre içerisinde tasmasından kurtulmasını sağlamalısınız. Bu yüzden klipsli tasmaları seçmeniz önemlidir.

Bir diğer önemli nokta ise seçtiğiniz kayışın en fazla 6 metre uzunluğunda olmasıdır. Aksi halde tasma herhangi bir yere dolanabilir ve karmaşık hale gelebilir. Aynı zamanda eğer köpeğiniz herhangi bir hayvana saldırmak isterse kolayca tasmasından geri çekebilirsiniz.

Son olarak akşam yürüyüşleri için renkli ve fosforlu bir tasma seçmeniz işiniz çok daha kolaylaştıracaktır. Köpeğinizin yerini tespit etmeniz ve kolayca bulmanız önemli noktalardan bir tanesidir.

En güzel tasma modelleri için buraya tıklayabilirsiniz.

#3 Etiketler ve Mikroçip

Köpeğinizin tasmasının üzerinde etiket bulunması ve bu etiketlerin üzerinde ulaşım ve köpeğinizin bilgilerinin olması önemlidir. Ayrıca bu bilgilerin güncel tutulması gerekir. Örneğin, son zamanlarda telefon numaranızı değiştirdiyseniz hemen etiketi güncellemeniz gerekir.

Etiket yöntemine benzer işlemlerden bir tanesi de mikroçiptir. Mikroçip çoğu veteriner tarafından önerilen bir yöntemdir. Derinin altına yerleştirilen küçük cihazlara mikroçip adı verilmektedir. Bu sayede köpeğinizi bulan herkes çipi okutarak tüm bilgilerinize ulaşabilir.

Mikroçip, sizi köpeğinizle yeniden kavuşmanızı çok daha kolaylaştıracak kalıcı bir kimlik biçimidir. Normal etiketlerinin aksine köpeğinizin tasmasını kaybederse düşemez. Her iki yöntemi de kullanmak köpeğinizin kaybolma ihtimalini azaltacaktır.

#4 Gıda ve Su

Köpeğinizle Yürüyüşe Çıkarken Muhakkak Yanınızda Bulundurmanız Gereken 5 Şey

Köpeğinizin susuz kalmadığından ve yürüyüşü yapmak için yeterli enerjiye sahip olduğundan emin olmak çok önemlidir. Yiyecek getirmek söz konusu olduğunda, normalde beslediğiniz bölümün en az yüzde 50’sini yanınızda taşıdığınızdan emin olun. Yavrularınızın enerjisini yüksek tutmak için protein ve yağ içeriği yüksek yiyecekler getirmeniz de önerilir.

Suya gelince, yürüyüşün zorluğunu ve gün içindeki sıcaklığı göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.Yavru köpekler, yürüyüşe daha fazla enerji harcayacağı için normalden daha fazla su içmek isteyecektir.  Köpeğinizin su molalarını her 15 ila 30 dakikada bir zamanlamak, köpeğinizin yürüyüş boyunca susuz kalmasını engelleyecektir.

Yanınızda taşımak için yaş köpek mamalarını kullanabilirsiniz. Yaş köpek mamalarını incelemek için buraya tıklayın.

#5 Hava Şartlarına Karşı Koruma

Köpeğinizle Yürüyüşe Çıkarken Muhakkak Yanınızda Bulundurmanız Gereken 5 Şey

Yürüyüşe çıkmadan önce hava durumunu kontrol etmek her zaman önemlidir. Ancak bazen, ne kadar hazır olursanız olun, hava tahmin edilemez olabilir. Bu yüzden yürüyüşleriniz için yanınıza köpek kıyafetleri almanız size yardımcı olacaktır.

Köpeğinizi yağışlı hava koşullarına hazırlamak için yayınlamış olduğumuz; Yağmurlu Havalarda Köpeğinizi Gezdirmek İçin 5 Muhteşem Çözüm isimli yazımızı muhakkak inceleyin.

Ayrıca, köpekleriniz için en iyi yağmurluklara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu