Genel

Köpeklerin Tüy Ve Deri Sağlığını Destekleyen Köpek Mamaları

Köpeklerde Tüy ve Deri Sağlığı

Her köpek sahibi köpeklerde tüy dökülme sorunuyla karşı karşıya kalmıştır. Tüy dökülme sorunu ırklara göre farklılık gösterebilir. Bazı ırklar yoğun tüy dökme özelliğine sahip olabilir ve senede birkaç kere tüy dökme dönemi yaşayabilir. Bu sorunu en aza indirmek için köpek sahiplerinin düzenli olarak köpeklerinin tüy bakımını yapması gerekir.

Belirttiğimiz üzere köpeklerde tüy dökülmesi oldukça normal bir durumdur, ancak olması gerekenden çok daha fazla ve yoğun bir şekilde dökülme görülüyorsa tedbir alınması gerekir. Köpeklerde tüy dökülmesinin birbirinden farklı sebepleri olabilir.

Sizler için hazırladığımız bu rehberimizde köpeklerde tüy dökülmesini detaylı bir şekilde işleyeceğiz. Tüy dökülmesinin nedenlerinden ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Köpekler Neden Tüy Döker?

Köpeklerin Tüy Ve Deri Sağlığını Destekleyen Köpek Mamaları

Köpeklerde saç dökülmesine sebep olan durumlardan bazıları şunlardır:

 • Alerjiler
 • Parazit istilası
 • Cilt enfeksiyonu
 • Yara
 • Cushing hastalığı
 • Genetik

Köpeklerde tüy dökülmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi genetik yapısıdır. Burada genetik yapıdan bahsederken ifade edilmek istenen, Tüysüz Çin Köpeği, Xolo gibi köpek ırkları değilidir. Bu köpekler özel olarak tüysüz üretilmektedir. Genetik olarak tüy dökülme sorunu yaşanan köpeklere örnek vermek gerekirse; Dachshund, Chihuahua, İtalyan Tazısı, Whippet ve Doberman Pinscher örnek gösterilebilir. Bu köpeklerde tüy dökülmesi özellikle göğüs, sırt, uyluk, alt boyun ve kulaklarda ortaya çıkmaktadır.

Parazitler

Köpeklerin Tüy Ve Deri Sağlığını Destekleyen Köpek Mamaları

Şüphesiz ki köpeklerde tüy sorununa yol açan en büyük sebeplerden bir tanesi dış parazit problemidir. Bu sorun cilt ve tüy hastalıklarını beraberinde getirir. Aynı zamanda köpeklerin küf, toz ve polen gibi çevresel faktörlere karşı alerjisi olabilir.

Pire, kene ve parazitlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan tüy sorunları, gözler, kulaklar, göğüs ve karın bölgesinde tüy dökülmesine yol açmaktadır. Ayrıca köpeklerde saç kıran gibi mantar ve bakteriyel cilt enfeksiyonlarının da tüy dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. Bu gibi durumlarda dairesel bir tüy dökülmesi görülür.

Yaralar

Köpeklerde ortaya çıkan tüy dökülmelerinden bir tanesinin sebebi köpeğin aldığı darbedelerden kaynaklanmaktadır. Örneğin, iki köpeğin birbiriyle kavga etmesi sonucunda kürkünün bir bölümünde tüy bulunmaması normaldir. Ancak yara bulunuyorsa müdahale edilmesi gerekir.

Köpeklerde darbeye bağlı olarak ortaya çıkan tüy dökülmeleri genellikle dirsekler ve eklem bölümlerinde bulunur.

Tüy Dökme Sorunu Yaşayan Köpeklerde Beslenme

Köpeklerin Tüy Ve Deri Sağlığını Destekleyen Köpek Mamaları

Köpeğinizin bir anda tüy dökmesi sonucunda vakit kaybetmeden veterinere başvurmanız gerekir. Eğer yukarıdaki belirtilerden bazılarını gördüyseniz, bunları veterinerinize bildirmeniz gerekir. Bu sayede veterinerin tanı koyması kolaylaşacaktır.

Köpeklerde tüy dökülme sorunu yaşamasının enfeksiyon veya sağlık sorunuyla bağlantısı yoksa, çoğu zaman uygun bir beslenme programıyla sorun çözülmektedir. Özellikle az sıvı tüketen ve Omega-3 bakımından zayıf olan beslenme programlarında tüy dökülmesi görülür. Köpeğinizin kuru bir cilde sahip olması sürekli olarak kaşınmasına yol açar. Bu kaşınma sonucunda tüylerine ve derisine zarar verecektir.

Bu gibi durumlar için aşağıdaki tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.

 • Beslenme programını ve mamasını değiştirebilirsiniz.
 • Köpeğinizin bir maddeye alerjisi olmasına karşı yeni bir içeriğe sahip olan mamayı tercih edebilirsiniz.
 • Köpeğiniz için yeni mama seçerken kaliteli içeriğe sahip olan mamaları tercih edin. Aynı zamanda sindirimi kolay ve doğal bir mama olmasına özen gösterin.
 • Köpeğinizin beslenme programı içerisine yaş mama dahil etmeyi düşünün. Bu sayede köpeğinizin sıvı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Köpeklerin Yaş Mama Tüketmesi Gerekir Mi? En İyi Yaş Köpek Mamaları isimli yazımızdan yardım alabilirsiniz.
 • Cilt ve tüy sağlığını desteklemek için Omega-3 yağ asidi alımını arttırın.

Köpeğiniz için mama değişimi yapmadan önce veterinerinize danışın. Eğer veterineriniz bir gıda alerjisi olabileceğini düşünüyorsa, uygun bir beslenme programı verecektir. yeni mama seçerken bu kurallara uymanız gerekir. Ayrıca mama değişimi yaparken yavaş yavaş ilerleyin ve bu süreci ortalama 7-10 güne yayın.

Tüy ve Deri Sağlığı İçin Tercih Edilecek Olan Mamanın İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerin Tüy Ve Deri Sağlığını Destekleyen Köpek Mamaları

Tüm köpeklerin beslenme programlarında protein, sağlıklı yağlar ve temel besin bileşenleri yer almalıdır. Mamanın içerisinde yer alan protein kaynağı hayvansal gıdalardan alınmalıdır. Çünkü, hayvansal gıdalar daha kolay sindirilebilir ve biyolojik olarak değerlendirilir. Ayrıca mamanın içeriğinde yer alan aminoasitler, yağ asitleri, vitaminler ve mineraller sindirilebilir olmalıdır.

Mama seçimi yaparken şunlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz:

 • Protein: Köpeğin diyetinde en az %18 protein yer almalıdır, ancak bu protein oranının %20 seviylerinden fazla olması daha iyidir. Ayrıca proteinin büyük bir kısmının hayvansal gıdalardan sağlandığından emin olunması gerekir.
 • Omega-3 ve Omega-6: Yağlı balıklar Omega-3 bakımından oldukça iyidir. Aynı zamanda kümes hayvanları ve yumurtada Omega-6 bakımından iyi bir seçenektir. Özellikle tüy sağlığı için Omega-3 büyük önem taşımaktadır.
 • Dolgu ve Yapay Katkı Malzemeleri: Mısır, buğday ve soya gibi tahılların oranı az miktarda yer almalıdır. Ayrıca tat ve renk içeren koruyuculara yer verilmemelidir. Köpeğin maması doğal içerikli olmalıdır.
 • Tam ve Dengeli Beslenme: Dengeli beslenme ideal bir sağlık için gereklidir. Eğer yetersiz bir beslenme programı sunulursa cilt ve tüy sorunları ortaya çıkabilir.

Son olarak köpeğinizin fiziksel durumuna uygun bir mama seçin. Piyasada yer alan mamalar yavru, yetişkin ve yaşlı köpek maması olarak sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırmaya göre uygun bir köpek maması seçebilirsiniz.

Köpeklerde Tüy ve Deri Sorununa Karşı En İyi 5 Köpek Maması

Köpeğinizin tüy ve deri sağlığını korumak için özel hazırlanmış olan mamalar arasından en iyilerini sizler için derledik. Köpeğinizin sağlıklı ve tam bir diyete sahip olması için aşağıdaki mamaları tercih edebilirsiniz.

Brit Fresh Balıklı ve Balkabaklı Yetişkin Köpek Maması

Köpeklerin Tüy Ve Deri Sağlığını Destekleyen Köpek Mamaları Brit Fresh markasının yetişkin köpekler için hazırlamış olduğu bu mama türü tüy sorunu yaşayan köpekler için iyi bir seçenektir. Özellikle içerisinde bulunan deniz ürünleri sayesinde Omega-3 bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Mamanın %40’ı taze balıklardan, %20’si tavuktan oluşmaktadır. Bu sayede protein oranı da yüksektir.

Brit Fresh’in hazırlamış olduğu bu mamanun içerisinde gluten, soya ve mısır yer almamaktadır. Aynı zamanda yapay tatlandırıcılar ve renklendiriciler de içermemektedir. Bu mamanın içeriğinde %26 oranında protein, %14 yağ ve %10 nem bulunmaktadır. Bu özellikleriyle beraber Omega-3, Omega-6 yağ asidi ve köpeklerin ihtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri barındırmaktadır.

Brit köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

True Instinct Yüksek Etli Somonlu Tahılsız Yetişkin Köpek Maması

Köpeklerin Tüy Ve Deri Sağlığını Destekleyen Köpek Mamaları

Yetişkin köpekler için hazırlanmış olan bu mamanın içeriğinde tahıl yer almaz. Bu sayede köpeklerin doğal ortamlarındaki beslenme şekilleri baz alınmıştır. Aynı zamdan oldukça besleyici ve dengeli bir mamadır. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini destekleyici bir yapıya sahiptir.

Bu mamanın içeriğinin %71’lik bölümü hayvansal gıdalardan oluşmaktadır. Dolayısıyla protein bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Mamanın protein oranı %39, yağ oranı %21 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri sayesinde köpeklerin tüy ve deri sağlığını destekler niteliktedir.

True Instict köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Profine Düşük Tahıllı Adult Somonlu Yetişkin Köpek Maması

Köpeklerin Tüy Ve Deri Sağlığını Destekleyen Köpek Mamaları Deniz ürünlerinden üretilmiş ve az miktarda tahıl içeren bu mama, yetişkin köpekler için tavsiye edilmektedir. İçerisinde somon balığı bulunmasıyla beraber tüy ve deri sağlığını destekleyen yapıya sahiptir. Aynı zamanda içerisinde bulunan tavuk sayesinde protein bakımından zengindir.

Bu mamanın protein oranı %24, yağ oranı %14 ve nem oranı %10 olarak belirlemiştir. Omega-3 bakımından diğer mamalara göre biraz daha düşük bir orana sahip olsa da Omega-6 bakımından zengindir. Aynı zamanda köpeklerin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılayan bir yapıya sahiptir.

Profine köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Hills İdeal Balance Tahılsız Ton Balıklı Orta Irk Yetişkin Köpek Maması

Köpeklerin Tüy Ve Deri Sağlığını Destekleyen Köpek Mamaları Piyasada yer alan en iyi mama marklarından bir tanesi olan Hills markasının orta ırklar için hazırlamış olduğu bu mama zengin içeriği sayesinde köpeklerin sağlıklı ve tam beslenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda tahıl içermemesi sayesinde sindirimi kolay ve köpeklerin doğasına uygundur.

İçerisinde deniz ürünleri barındırdığı için Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Bu mamanın düzenli olarak 30 gün boyunca kullanılması halinde köpeğinizin parlak ve sağlıklı tüy yapısına kavuşmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda %22.2 protein, %15.7 yağ oranına sahiptir. Bunun yanı sıra köpekler için gerekli olan vitamin ve mineralleri barındırmaktadır.

Hills köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Pro Plan Puppy Somonlu Yavru Köpek Maması

Köpeklerin Tüy Ve Deri Sağlığını Destekleyen Köpek Mamaları Ülkemizde en çok tercih edilen mama markalarından bir tanesi olan Pro Plan’ın yavru köpekler için özel olarak üretmiş olduğu köpek mamasıdır. Bu mama hem sindirim sorunu hem de tüy problemi yaşayan köpekler için uygun bir seçenektir. Özel formülü sayesinde köpeklerin tam ve dengeli beslenmesini sağlar.

Mamanın temel besin kaynağı olan somon balığı sayesinde yüksek oranda Omega-3 ve Omega-6 içermektedir. Bu sayede köpeklerin tüy  sağlığını doğrudan etkiler. Mamanın protein oranı %32, yağ oranı %20 olarak belirlenmiştir. Ayrıca tahıl içermez ve köpekler için gerekli olan vitmain ve mineralleri barındırır.

Pro Plan köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu