Genel

Köpeklerin Yaş Mama Tüketmesi Gerekir Mi? En İyi Yaş Köpek Mamaları

Yaş Köpek Mamaları

Köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için beslenmesine özen göstermek çok önemlidir. Köpek sahipleri genellikle köpeklerini kuru köpek mamasıyla besler. Bu yanlış bir davranış değildir, aksine olması gereken budur, ancak köpeklerin beslenmesi tek tip olmamalıdır. Bu yüzden köpeklere çeşit sunulması gerekir. Bunun için yaş köpek mamaları ve çeşitli meyve/sebzeler tercih edilebilir.

Köpeklerin Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Sebze ve Meyveler isimli makalemizi okumanızı da tavsiye ederiz.

Temel olarak önemli olan nokta köpeğin gerekli protein, vitamin ve mineralleri alabiliyor olmasıdır. Bu koşul sağlanırken tüketilen mamaların da sağlıklı ve kaliteli olması gerekir. Peki, yaş mamalar ile kuru mamalar arasındaki farklar nelerdir?

Yaş ve Kuru Mamalar Arasındaki Farklar

Köpeklerin Yaş Mama Tüketmesi Gerekir Mi? En İyi Yaş Köpek Mamaları

Temel farkları yaş mamaların daha fazla su oranına sahip olmasıdır. Kuru mamaların içeriğinde sadece %3 – %12 arasında nem oranı bulunurken, yaş köpek mamalarında en az %60 oranında nem bulunur. Pek çok yaş köpek maması %75 oranında su içermektedir. Bu farktan dolayı kuru mamaların raf ömrü çok daha uzundur.

Bir diğer önemli fark ise kuru mamaların daha fazla kalori içermesidir. Bu yüzden köpeğinizin kilosunu kontrol altına almak çok daha zor olacaktır. Aynı zamanda yaş köpek mamalarının tüketilmesi kolaydır, bu yüzden yaşlı köpeklerde oluşan diş sorununa karşın yaş mama tüketilmesi çok daha doğru olacaktır. Çünkü, kuru mamalar sert yapıda olduğu için dişleri güçsüzleşen köpekler mama yerken zorlanır. Yetişkin köpeklerde ise kuru mama ve yaş mama kullanımı en doğru beslenme şeklidir.

Yaş Mamaların Avantajları Nelerdir?

Köpeklerin Yaş Mama Tüketmesi Gerekir Mi? En İyi Yaş Köpek Mamaları

Kuru mama tüketimi daha kolay, pratik, ucuz ve zahmetsizdir. Bu yüzden köpek sahipleri tarafından ilk tercihler arasında yer alır. Yaş mamalar ise köpekler için daha sağlıklıdır. Eğer köpeklerin seçme şansı olsaydı yaş mamayı seçeceklerinden emin olabilirsiniz. Çünkü, yaş mamalar koku ve tat bakımından daha yoğun bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda yüksek miktarda su içerdiği için köpeklerin ihtiyacı olan sıvı tüketimini mamadan sağlamasına yardımcı olur. Bu yüzden, su tüketimi az olan köpekler için en iyi seçenek yaş köpek mamalarıdır.

Köpeklerde obezite sorunu görüldüğünde diyetine daha fazla yaş köpek maması eklenmelidir. Eğer köpeğiniz yaş mama tüketimini seviyorsa bu süreç içerisinde zayıflamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bu mamaların kalori düşük olduğu için fazla tüketilse bile sorun olmayacaktır ve köpekte tokluk hissi yaratacaktır.

Kuru Mamayla Yaş Mamayı Beraber Kullanmak

Köpeklerin Yaş Mama Tüketmesi Gerekir Mi? En İyi Yaş Köpek Mamaları

Köpekler için en iyi beslenme şekillerinden bir tanesi iki mamanın da avantajlarından yararlanılarak hazırlanan diyet programlarıdır. Bu yüzden köpeğin beslenmesinde iki mama türünü kombine ederek kullanabilirsiniz. Sadece iki mamayı birbirine karıştırmadan ayrı ayrı tüketmelerini sağlamanız gerekir. Bunun için farklı öğünler tercih edebilirsiniz.

Sindirim sorunu yaşayan köpekler için farklı iki mamanın kullanılması tavsiye edilmez. Bunun için tek bir köpek maması seçmeniz gerekir. İki mama türünün de kullanılması durumunda kabızlık ve ishal gibi durumlar ortaya çıkabilir. İki seçenek arasında kalındığında herhangi bir mama türü tercih edilebilir. Bu mamalar köpeklerin ihtiyacı olan tüm ürünleri içermektedir. Bu yüzden seçim fark etmez, ancak köpeğin daha sağlıklı ve lezzetli yemek yemesi için yaş mamaya yönelmenizi tavsiye ederiz. Burada en önemli nokta köpeğiniz için ayırabileceğiniz bütçedir.

Yaş Mamaların İçeriği

Köpeklerin Yaş Mama Tüketmesi Gerekir Mi? En İyi Yaş Köpek Mamaları

Her şeyden önce yaş mamanın içeriğindeki bileşenler önemlidir. Sonuç olarak köpeğin ihtiyacı olan besinleri alması gerekir. Bu yüzden mama seçimi yaparken mamanın içeriğini incelemeniz gerekir. Köpekler için mama seçerken içeriğinde et ve sebze bulunması önemlidir. Örneğin, %70 et, %30 sebze içerikli bir mama ideal olarak kabul edilebilir. En önemli noktalardan bir tanesi de mamanın içeriğinde gerçek et bulunması gerekir. Bazı mama markaları maliyeti düşürmek için gaga, ibik, toynak gibi et ürünlerini mamaya karıştırmaktadır. Bu yüzden bu tarz ürünlerden uzak durulması gerekir.

Mamanın köpeğin ihtiyacı olan proteini karşılaması da önemlidir. Bunun yanı sıra aşırı oranda yağ içermemeli, vitamin ve mineral bakımından zengin olmalıdır. Yavru Köpeklerin Gelişimi İçin Tavsiye Edilen Vitaminler isimli makalemizde paylaştığımız gibi köpekler için A, C, D, E, K vitaminleri önemlidir. Bunun yanı sıra B grubu içerisinde bulunan vitaminler de önem taşımaktadır. Köpeklerin deri ve tüy sağlığının yanı sıra beyin fonksiyonlarının da gelişmesi için Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri de mamanın içerisinde yer almalıdır.

Köpek mamalarının içerisinde az miktarda tahıl yer alabilir, ancak sindirim sorunu çeken köpekler için tahıl oranı arttırılabilir. Aksi halde tahıl içerikli mamalar tercih edilmemelidir. Bununla beraber yapay lezzet arttırıcı, koruyucu, yüksek oranda şeker gibi tatlandırıcı içeren mamalar da köpeklerin sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Köpekler için yaş mama seçerken dikkat etmeniz gereken durumlar arasında; köpeğin yaşı, fiziksel durumu, genel sağlığı da yer almaktadır. Bunun için mama markalarının özel olarak ürettiği mamalar tercih edilebilir. Örneğin; sindirim sorunu yaşayan köpekler için veya böbrek hastalıklarına yatkın olan köpekler için hazırlanmış köpek mamalarına yönelmek daha doğru olacaktır.

En İyi 5 Yaş Köpek Mamaları

Köpeklerin Yaş Mama Tüketmesi Gerekir Mi? En İyi Yaş Köpek Mamaları

Sizler için seçmiş olduğumuz en iyi 5 yaş köpek mamasını incelemenizi de tavsiye ederiz.

Royal Canin Mini Junior Yavru Köpek Konservesi

Köpeklerin Yaş Mama Tüketmesi Gerekir Mi? En İyi Yaş Köpek Mamaları

Ülkemizde en çok tercih edilen mama markalarından bir tanesi olan Royal Canin’in üretmiş olduğu yaş mama, yavru köpekler için oldukça iyi bir seçenektir. Bu mama yavru köpekler sütten kesilip 8 aylık olana kadar geçen tüm süreç içerisinde kullanılabilir. Özellikle iştahsız olan köpekler için tavsiye edilir.

Bu mama içerisinde et bulundurur ve tahıl oranı düşüktür. Ezme biçiminde üretilmiş olan bu mama yavru köpeklerin tüketmesi açısından kolaylık sağlar. Aynı zamanda içerisinde, köpeklerin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller yer almaktadır.

Royal Canin yaş köpek mamaları için buraya tıklayın.

Tomi Kuzu Etli Köpek Konservesi

Köpeklerin Yaş Mama Tüketmesi Gerekir Mi? En İyi Yaş Köpek Mamaları

Tomi markasının yetişkin köpekler için üretmiş olduğu yaş mama çeşididir. Bu mama 1-7 yaş arasındaki köpekler için iyi bir seçenektir. Köpeklerin günlük beslenmesini karşılayacak bir içeriğe sahiptir. Herhangi bir öğününde verilebilir. Köpeklerin tüy ve deri sağlığını destekler.

Bu mamanın içerisinde %60 et bulunur ve hayvansal protein bakımından zengindir. İçerisinde büyük et parçaları yer alır. Ayırca şeker, yapay tatlandırıcı ve renklendirici içermez.

Tomi yaş köpek mamaları için buraya tıklayın.

Nutri Canin Tahılsız Geyik Etli Köpek Konservesi

Köpeklerin Yaş Mama Tüketmesi Gerekir Mi? En İyi Yaş Köpek Mamaları

Nutri Canin markasının hazırlamış olduğu bu mamanın içerisinde %65 oranında geyik bulunmaktadır. Aynı zamanda patates içermektedir. Yetişkin köpekler için üretilmiş olan bu köpek maması, 1-7 yaş aralığında köpeklerin tüketimi için uygundur.

Bu mama köpeklerin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamaktadır. Mamanın analizi yapıldığında %10.4 protein, %6.9 yağ ve %75 sıvı içerdiği ortaya çıkmıştır. Köpeklerin günlük beslenmesi için gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Nutri Canin yaş köpek mamaları için buraya tıklayın.

N&D Ocean Alabalık ve Somonlu Köpek Konservesi

Köpeklerin Yaş Mama Tüketmesi Gerekir Mi? En İyi Yaş Köpek Mamaları

En kaliteli mama markalarından bir tanesi olan N&D markasının sunmuş olduğu bu mama deniz ürünleri içermektedir. Genel olarak deniz mahsülleri içeren mamalar Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu mamanın içerisinde bulunan   somon fileto (%30), morina balığı filetosu (%30), ringa balığı, tatlı patates, balık yağı, karides sayesinde köpeklerin ihtiyacı olan besinleri karşılamaktadır.

N&D markasının ürettiği bu mama %75 nem, %12 protein, %5.6 yağ içermektedir. Aynı zamanda az miktarda tahıl içermektedir. Aynı zamanda köpeklerin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamaktadır.

N&D yaş köpek mamaları için buraya tıklayın.

Schesir Bio Range Organik Tavuklu Köpek Konservesi

Köpeklerin Yaş Mama Tüketmesi Gerekir Mi? En İyi Yaş Köpek Mamaları

Schesir markasının ürettiği yaş mama tavuk içermektedir. Mamanın %70 lik kısmı tamamen organik tavuktan oluşmaktadır. Bu sayede protein bakımından zengindir. İçerisinde ilave renklendirici ve koruyucu bulunmaz.

Bu mama %10.2 protein, %5.6 yağ, %78 nem içermektedir. Köpeklerin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller göz önünde bulundurularak hazırlanmış bir mamadır. Aynı zamanda soslu et parçaları sayesinde köpeklerin vazgeçemeyeceği lezzetler arasında yer almaktadır.

Schesir yaş köpek mamaları için buraya tıklayın.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu